חפש מאמרים:
שלום אורח
13.06.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

דמודקוזיס בכלבים – מחלה הנגרמת על ידי אקרית דמודקס (Demodex canis)

מאת: דר' תומרוטרינריה19/04/20112068 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

דמודקס היא אקרית החיה בזקיקי שיער של כלבים. האקרית נמצאת גם בכלבים בריאים (הכלב הצעיר בדרך כלל נדבק באקריות מאימו אחרי ההמלטה). מחלה קלינית (הנראית לעין) מתחילה כאשר נוצרת התרבות ביתר של האקריות בזקיקי השיער. המחלה הנגרמת על ידי אקריות דמודקס נקראת דמודקוזיס.
דמודקוזיס נראית בכלבים בהם יש פגיעה במערכת החיסון או בכלבים אצלם מערכת החיסון אינה בוגרת מספיק להתמודד עם הטפיל (לדוגמא גורים). בנוסף, תרופות מסוימות אשר פוגעות במערכת החיסון (כגון סטרואידים) יכולות לגרום להתפרצות המחלה.

ידוע כי חלק מהכלבים הגזעיים רגישים יותר למחלה הנגרמת על ידי אקריות הדמודקס. גזעים אלו כוללים: דני ענק, פאג, שאר פיי, דוברמן, בולדוג אנגלי, פיט בול ועוד. בשל העובדה כי קיימת רגישות גנטית למחלה המלצת הוטרינרים היא שלא להרביע כלב שהיה נגוע במחלה.

סימני המחלה בכלבים:

  • קרחות
  • קשקשים
  • אדמומיות
  • הפרשות על פני העור

סימני המחלה נראים יותר מסביב לעיניים, באזור הפה ועל הגפיים. אם המחלה לא מטופלת כראוי, יגרמו עיבוי והשחרה של העור, גירודים ודלקת עורית מפושטת.

כיצד יאבחן וטרינר דמודקס בכלב?

בשלב הראשון, הוטרינר ינסה לברר לגבי מחלה בשאר השגר או משפחת הכלב (כזכור, דמודקוזיס הינה מחלה עם אלמנט גנטי).לאחר מכן, הוטרינר יבצע "מגרד עור" - גירוד שכבה דקה של העור באמצעות סקלפל חד. את הדגימה יבדוק הוטרינר מתחת למיקרוסקופ  לחיפוש האקריות (במצב של מחלה קלינית ניתן לראות אקריות רבות, כולל פרטים צעירים וביצים, זהו מצב המעיד על התרבות ביתר של הטפיל).

בחלק מהמקרים נדרש הוטרינר לקחת גם דגימות שיער מאזורים נגועים בכדי למצוא את האקרית. 
מכיוון שדמודקוזיס היא מחלה אשר פוגעת בעיקר בכלבים צעירים וגורים, אשר עשויים להדבק במחלות זיהומיות בזמן הימצאותם במרפאה וטרינרית, כדאי לשקול להשתמש בשירות מרפאה וטרינרית ניידת - "וטרינר ביקור בית" לביצוע הבדיקות בנוחות ביתכם.

טיפול בדמודקס בכלבים

בכלבים צעירים בהם המחלה מוגבלת לאזור קטן אפשר לשקול להמתין עם הטיפול. זאת מכיוון שבכלבים צעירים חלק מן המקרים חולף כאשר הכלב מתבגר ומערכת החיסון שלו מתמודדת עם הטפיל.  במקרים בהם נראית נגיעות נרחבת וקרחות רבות, הוטרינר חייב להתחיל טיפול במחלה.

ניתן לבצע חפיפות או שטיפות עם שמפו מיוחד המכיל חומר הקוטל את האקריות (אמיטרז).  עם זאת, בשל הסרבול בביצוע החפיפות ובשל העובדה כי חלק מהכלבים אינם משתפים פעולה, מרבית הוטרינרים מעדיפים להזריק חומר אשר הורג את האקריות ולאחר מכן לבצע טיפול יומי או שבועי (תלוי בחומר המוזרק).

במידה והעדפתם להשתמש בשירות "וטרינר עד הבית", יגיע הוטרינר פעם בשבוע לביתכם למתן הזריקה עד סיום הטיפול.
חשוב לדעת כי לעיתים צריך לטפל בכלב במשך מספר שבועות עד להדברת האקריות. הטיפול בדמודקוזיס מופסק לאחר לקיחת שני מגרדי עור עוקבים ,בהם לא נראתה עדות לאקריות.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

דר' תומר ויינגרם
"בית החולים הוטרינרי בהרצליה"

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת דר' תומר

מאת: דר' תומרוטרינריה26/09/131633 צפיות
אלרגיה לפרעושים הינה סוג האלרגיה הנפוץ ביותר בכלבים וחתולים. האלרגיה גורמת לדלקות עור וגירודים הפוגעים באיכות החיים של הכלב או החתול, לעיתים בצורה קשה. על אבחון האלרגיה והטיפול בה במאמר זה.

מאת: דר' תומראילוף בעלי חיים17/11/121542 צפיות
אילוף גורי כלבים לעשיית צרכים הינו תהליך הדורש מחויבות ועקביות מצב הבעלים. במאמר זה תוכלו למצוא מידע שיעזור לכם לאלף את הגור לעשות את הצרכים מחוץ לבית תוך מספר שבועות.

מאת: דר' תומרוטרינריה13/09/121879 צפיות
המתת חסד לכלבים או לחתולים שלנו היא החלטה כאובה ביותר. מחלות סופניות או הזדקנות חיית המחמד שלנו, מציבים אותנו מול הדילמה הקשה מכל, מתי הזמן הנכון להרדים את הכלב או החתול? לשאלה זו אין תשובה קלה, מאמר זה בה לנסות לעזור לכם לקבל את ההחלטה.

מאת: דר' תומרוטרינריה15/08/121515 צפיות
כלבת הינה מחלה קטלנית הפוגעת בכל היונקים, בישראל מדווחים מידי שנה עשרות מקרי כלבת בחיות מחמד וחיות בר. במאמר תמצאו מידע לגבי סימני כלבת בבעלי חיים, מניעת מחלת הכלבת והמצב במדינת ישראל

מאת: דר' תומרוטרינריה18/05/121224 צפיות
מאמר על התקדמות הרפואה הוטרינרית בישראל.

מאת: דר' תומרוטרינריה06/05/121058 צפיות
האם לאמץ כלב גזעי או מעורב? הסבר על היתרונות באימוץ כלבים מעורבים.

מאת: דר' תומרוטרינריה06/05/121238 צפיות
מאמר העוסק בסכנות ופגיעות האפשריות בכלבים בקיץ הישראלי

מאמרים נוספים בנושא וטרינריה

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/01/197245 צפיות
אם היינו יודעים כמה חתולים וכלבים מומתים כיוון שהתרבותם אינה נעצרת על ידי עיקור וסירוס.. כלבים וחתולים רבים משוטטים ברחובות וחלקם לצערנו עשויים למות באופן טבעי בשל קשיי ההישרדות בחוץ. אם יש לכם כלב או חתול, זו אחת ההמלצות החמות שהיינו מציעים לכם לעשות.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/12/187359 צפיות
מגוון בעלי חיים יוכלו לתת מענה מעולה לרצון לגדל חיית מחמד בבית. אך מעטות באמת יענו על הצורך של בני הבית שזה דבר עיקרי ולא פחות חשוב מכל פרמטר אחר כאשר מתכוונים להביא חיית מחמד לביתכם.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה30/09/187529 צפיות
חיית החמד שלכם, בריאותה אינה שונה משל כל יצור חי אחר כולל אותנו בני האדם. כאשר אנו בוחרים ווטרינר/ מרפאה ווטרינרית לחיית המחמד שלנו אנחנו צריכים להתחשב במגוון פרמטרים מעבר לנוחות או שמועות חיוביות שמפה לאוזן. במאמר שלפניכם נרחיב על כך.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה27/06/187855 צפיות
למה למעשה כל כך חשוב שיהיה ווטרינר קבוע לחיית המחמד שלך? או לפחות מרפאה קבועה? מאותה הסיבה שחשוב שלנו תהיה מרפאה קבועה ורופא מטפל קבוע...וזה לא רק נוחות האמינו לנו..

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/05/187929 צפיות
כשחיית מחמד מצטרפת למשפחה תאמינו לנו... החיים בבית יהיו הרבה יותר מהנים! התענוג שבחזרה הביתה, לטפל בהנאה, להאכיל ולטפח אין הרבה רגעים שישתוו להרגשה הנהדרת הזאת. עם כל ההנאה והקסם שבהחלט יש בדבר חשוב מאוד לברר מספר דברים.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה29/03/188004 צפיות
כמו בכל דבר בחיינו לפני שאנו לוקחים החלטה משמעותית אנחנו חייבים לוודא שמרבית הפרמטרים מתאימים לציפיות שלנו . כך גם באימוץ כלבים, נורא מתחשק לכם שכלב יפה ומתוק או גדול וקשוח יתרוצץ בחצר ביתכם אך חשוב לוודא מספר דברים קודם לכן.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה28/02/184155 צפיות
היפוך קיבה קורה כאשר כלבים בולעים אוויר תוך כדי ארוחה ובאופן כללי ולא מצליחים לשחררו מה שגורם לקיבה להסתובב ונוצרת חסימה בזרימת הדם שעשויה להגיע עד למצב של נמק ולמקרי מוות. באם הכלב לא יטופל באופן מידי הוא יהיה בסיכון שעשוי להוביל למותו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica