חפש מאמרים:
שלום אורח
24.05.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

כלבת בבעלי חיים בישראל

מאת: דר' תומרוטרינריה15/08/20121511 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

כלבת היא מחלה פטאלית הנגרמת ע"י וירוס הפוגע במערכת העצבים המרכזית. כלבת פוגעת בכל היונקים ולא קיימת תרופה יעילה לטיפול בבעלי חיים או בני אדם אשר נפגעו מן הווירוס. האם ידעתם כי בכל עשר דקות מת אדם בעולם מכלבת?

בשנת 1885 פיתח דר' לואי פסטר את החיסון הראשון כנגד המחלה והדבר היווה פריצת הדרך במניעת מחלת הכלבת בבני אדם ובבעלי חיים.

העברת כלבת בין בעלי חיים

במרבית המקרים כלבת מועברת באמצעות רוק (בנשיכה). החיות אשר המשמשות מפיץ של וירוס הכלבת משתנות והן כוללות כלבים, זאבים שועלים, בואשים, נמיות ועטלפים.

עטלף הוא היונק היחידי בעולם אשר ידוע כי הוא מסוגל להיות נשא של כלבת אך לא לחלות במחלה עצמה.

וירוס הכלבת מועבר ממקום הנשיכה דרך מערכת העצבים עד למוח, בו הוא מתרבה. לאחר מכן הוירוס עובר אל בלוטות הרוק ומופרש מהן בכמות גדולה (ולכן מופץ באמצעות הרוק).

תקופת הדגירה הכוללת את הזמן בו הווירוס נודד ממקום הנשיכה עד להופעת הסימניםנעה בן עשרה ימים, חודשים ואף שנה!

סימני המחלה עצמם נראים רק אחרי שהוירוס מתרבה בתאי המוח, אך העברה של הווירוס דרך הרוק יכולה להתחיל עוד לפני שנראים סימנים.

עם זאת, כל חיה אשר מראה סימנים של הדבקה במחלה תמות במרבית המקרים תוך כעשרה ימים.

סימני כלבת בבעלי חיים

סימנים ראשוניים

חוסר מנוחה / חוסר תיאבון / הקאות

ריור רב

סימנים בשלב מתקדם של מחלת הכלבת

חוסר מנוחה קיצוני

דכאון

הליכה בלתי פוסקת

תוקפנות

יללות

עוויתות

שיתוק

פחד ממים

בחלק קטן מן המקרים הכלב הלוקה במחלת הכלבת יראה בעיקר בדיכאון, "עייף" או אפאטי, ללא סימנים של השלב המתקדם, זהו מצב מסוכן מאחר ואיש לא יחשוב במחלה אך הכלב יכול להעביר אותה.

איבחון כלבת

האבחון ראשוני של המחלה ע"י הוטרינר נעשה לפי הסימנים שתוארו (בייחוד בחיה לא מחוסנת כאשר ברקע חשיפה אפשרית לחיות בר אשר העבירו את המחלה).

כיום אין בדיקה המאפשר אבחון כלבת בבעלי חיים באמצעות בדיקת דם או בדיקה אחרת. האבחון נעשה רק לאחר המוות (או לאחר המתת בעל החיים) באמצעות בדיקה של המוח בו מזהים את חלקיקי וירוס הכלבת.

כלבת במדינת ישראל

בישראל בכל שנה מדווחים עשרות מקרים של הדבקה בכלבת בחיות מחמד או חיות בר! 
כל כלב שנשך אדם בישראל חייב להיות מוסגר להסגר ותצפית כלבת למשך עשרה ימים מיום הנשיכה. חיה אשר מראה סימנים המחשידים לנגיעות בכלבת מומתת והיא נשלחת לנתיחה שלאחר המוות.

אנשים אשר נחשפים נחשף לחיה נגועה בכלבת מקבלים מספר חיסוני כלבת (כולל קבלת חיסון ראשוני פאסיבי ע"י נוגדנים) אשר מונעים את הופעת המחלה.

בישראל, כלבים חייבים בקבלת חיסון כלבת החל מגיל שלושה חודשים והחיסון משולב בהחדרת שבב תת עורי. בארץ קיים גםתהליך מתמשך של חיסוןחיות בר ע"י פיזור פיתיונות המכילים את החיסון.

אנא הגנו על עצמכם ועל בעלי החיים שלכם, חסנו אותם!

המאמר נכתב ע"י דר' לירון ספיר, וטרינר ברמת גן.
כל הזכויות שמורות.

 תגיות המאמר: כלב, חיסון, כלבת


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

דר' תומר ויינגרם
"בית החולים הוטרינרי בהרצליה"

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת דר' תומר

מאת: דר' תומרוטרינריה26/09/131626 צפיות
אלרגיה לפרעושים הינה סוג האלרגיה הנפוץ ביותר בכלבים וחתולים. האלרגיה גורמת לדלקות עור וגירודים הפוגעים באיכות החיים של הכלב או החתול, לעיתים בצורה קשה. על אבחון האלרגיה והטיפול בה במאמר זה.

מאת: דר' תומראילוף בעלי חיים17/11/121536 צפיות
אילוף גורי כלבים לעשיית צרכים הינו תהליך הדורש מחויבות ועקביות מצב הבעלים. במאמר זה תוכלו למצוא מידע שיעזור לכם לאלף את הגור לעשות את הצרכים מחוץ לבית תוך מספר שבועות.

מאת: דר' תומרוטרינריה13/09/121874 צפיות
המתת חסד לכלבים או לחתולים שלנו היא החלטה כאובה ביותר. מחלות סופניות או הזדקנות חיית המחמד שלנו, מציבים אותנו מול הדילמה הקשה מכל, מתי הזמן הנכון להרדים את הכלב או החתול? לשאלה זו אין תשובה קלה, מאמר זה בה לנסות לעזור לכם לקבל את ההחלטה.

מאת: דר' תומרוטרינריה18/05/121217 צפיות
מאמר על התקדמות הרפואה הוטרינרית בישראל.

מאת: דר' תומרוטרינריה06/05/121055 צפיות
האם לאמץ כלב גזעי או מעורב? הסבר על היתרונות באימוץ כלבים מעורבים.

מאת: דר' תומרוטרינריה06/05/121235 צפיות
מאמר העוסק בסכנות ופגיעות האפשריות בכלבים בקיץ הישראלי

מאת: דר' תומרוטרינריה18/04/121082 צפיות
וטרינר 24 שעות הינו שירות חשוב לבעלי חיות המחמד. זמינות הוטרינר הקבוע לא תמיד מתאפשרת מסביב לשעות ולכן אנו ממליצים למצוא בסביבתכם בית חולים וטרינרי אשר פתוח 24 שעות ביממה למקרי חירום.

מאמרים נוספים בנושא וטרינריה

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/01/197213 צפיות
אם היינו יודעים כמה חתולים וכלבים מומתים כיוון שהתרבותם אינה נעצרת על ידי עיקור וסירוס.. כלבים וחתולים רבים משוטטים ברחובות וחלקם לצערנו עשויים למות באופן טבעי בשל קשיי ההישרדות בחוץ. אם יש לכם כלב או חתול, זו אחת ההמלצות החמות שהיינו מציעים לכם לעשות.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/12/187323 צפיות
מגוון בעלי חיים יוכלו לתת מענה מעולה לרצון לגדל חיית מחמד בבית. אך מעטות באמת יענו על הצורך של בני הבית שזה דבר עיקרי ולא פחות חשוב מכל פרמטר אחר כאשר מתכוונים להביא חיית מחמד לביתכם.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה30/09/187493 צפיות
חיית החמד שלכם, בריאותה אינה שונה משל כל יצור חי אחר כולל אותנו בני האדם. כאשר אנו בוחרים ווטרינר/ מרפאה ווטרינרית לחיית המחמד שלנו אנחנו צריכים להתחשב במגוון פרמטרים מעבר לנוחות או שמועות חיוביות שמפה לאוזן. במאמר שלפניכם נרחיב על כך.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה27/06/187821 צפיות
למה למעשה כל כך חשוב שיהיה ווטרינר קבוע לחיית המחמד שלך? או לפחות מרפאה קבועה? מאותה הסיבה שחשוב שלנו תהיה מרפאה קבועה ורופא מטפל קבוע...וזה לא רק נוחות האמינו לנו..

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/05/187896 צפיות
כשחיית מחמד מצטרפת למשפחה תאמינו לנו... החיים בבית יהיו הרבה יותר מהנים! התענוג שבחזרה הביתה, לטפל בהנאה, להאכיל ולטפח אין הרבה רגעים שישתוו להרגשה הנהדרת הזאת. עם כל ההנאה והקסם שבהחלט יש בדבר חשוב מאוד לברר מספר דברים.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה29/03/187967 צפיות
כמו בכל דבר בחיינו לפני שאנו לוקחים החלטה משמעותית אנחנו חייבים לוודא שמרבית הפרמטרים מתאימים לציפיות שלנו . כך גם באימוץ כלבים, נורא מתחשק לכם שכלב יפה ומתוק או גדול וקשוח יתרוצץ בחצר ביתכם אך חשוב לוודא מספר דברים קודם לכן.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה28/02/184147 צפיות
היפוך קיבה קורה כאשר כלבים בולעים אוויר תוך כדי ארוחה ובאופן כללי ולא מצליחים לשחררו מה שגורם לקיבה להסתובב ונוצרת חסימה בזרימת הדם שעשויה להגיע עד למצב של נמק ולמקרי מוות. באם הכלב לא יטופל באופן מידי הוא יהיה בסיכון שעשוי להוביל למותו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica