חפש מאמרים:
שלום אורח
13.06.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

אפילפסיה בחיות מחמד-גם להן זה קורה

מאת: נדב מרחביוטרינריה05/05/20111299 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

אפילפסיה הינו מצב רפואי המאופיין בהתקפי עווית ובאובדן שליטה (חלקי או מלא) על התנועות המוטוריות וההכרה. מצב זה קיים גם בחיות מחמד ולרוב מתרחש באופן פתאומי מבלי יכולת הבעלים לצפות את ההתקף המגיע. התקפים אלה, כמובן, גורמים חרדה רבה לבעלים וחשש מפני ההתקף הבא. כיום יש מספר פתרונות למחלה זו ובעלי חיים שאובחנו עם המחלה יכולים להמשיך לחיות ברמת חיים גבוהה.

מחלת האפילפסיה עלולה להופיע בחיות מחמד בטווח גילאים נרחב (גם בחיות צעירות וגם במבוגרות) מאחר וישנם גורמים רבים המופיעים בגיל שונה. את ההתקף הראשון לא ניתן לצפות אך לאחר מספר התקפים הבעלים מתחילים לשים לב לסימנים מקדימים להתקף. למעשה את אירוע ההתקף ניתן לחלק לשלושה שלבים – טווח הזמן לפני ההתקף (בו מופיעים סימנים מקדימים), ההתקף עצמו (בו ניתן לראות התנהגות שונה מהרגיל, תנועות לא רצוניות, ריור, מתן צרכים ללא שליטה. ההתקף עלול להימשך מספר דקות) ואת טווח הזמן לאחר ההתקף (בו ישנה חזרה למצב נורמלי).

התקפים כאמור מתבטאים בצורות שונות בחיות שונות ויש גם סוגי התקפים שונים-בחלק מהמקרים ההתקף מלא, כלומר ישנו אבדן הכרה בזמן ההתקף, התקף חלקי בו ישנה התנהגות לא נורמלית (כגון מעקב אחר זבוב לא קיים), סדרת התקפים ביניהם החיה חוזרת למצב נורמלי או התקף אחד ממושך.

ישנן סיבות רבות להתקפי אפילפסיה. בגורים ניתן למנות מחלות גנטיות, חוסר סוכר בגלל צום ממושך או טראומה. בכלבים מבוגרים ניתן למנות גידולים במערכת העצבים, טראומה או תפקוד לקוי של הכבד. יש להדגיש כי לעיתים לא ניתן למצוא את הסיבה העיקרית להתקפי האפילפסיה. זאת מאחר וההתקף מתרחש בגלל הפרעה בזרמים החשמליים העוברים במערכת העצבים בזמן התקף. את ההפרעה בזרמים אלה קשה למקד או לבדוק בזמן התקף. למרות זאת, מומלץ לנסות ולמצוא את הסיבה כדי שהטיפול יהיה אפקטיבי.

כיום ישנן תרופות רבות ואפקטיביות שמטרתן להוריד את כמות ההתקפים. אם נמצאה הסיבה להתקפים, יש לטפל בה ראשית. אם לא נמצאה סיבה כזו, ניתן לאפשר לחיית המחמד חיים ברמה גבוהה אך ברוב המקרים לא ניתן להפסיק את ההתקפים לחלוטין.

החלטה על סוג התרופה ומועד תחילת הטיפול נתונים בידי הרופא הווטרינר. בעיקרון, מומלץ להתחיל בטיפול יחסית מוקדם כדי לאפשר שליטה טובה יותר על כמות ההתקפים. לתרופות אלה מספר תופעות לוואי עליהן יסביר הרופא המטפל. התרופות ניתנות לזמן רב ולעיתים לכל החיים. בזמן המחלה לעיתים יש לבצע שינויים בתרופה או במינון שלה. שינויים אלה מתבצעים רק לאחר בדיקות דם המראות את רמת הספיגה של התרופה בדם.

לסיכום, האפילפסיה היא מחלה עמה ניתן להתמודד בהצלחה. מחלה זו דורשת מאיתנו להיות אקטיביים ולנסות לשלוט בסימניה על ידי מעקב קפדני. לרוב לא ניתן לרפא את המחלה אך ככל שרוכשים נסיון ומזהים את הסימנים המקדימים, קל יותר להפחית את כמות ההתקפים ולאפשר איכות חיים טובה לחיית המחמד.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

ד"ר נדב מרחבי, רופא וטרינר. מרפאה וטרינרית נחלת יצחק, חפץ חיים 26, תל-אביב. 03-6094460 טלפון חירום 24 שעות ביממה 050-7955525  www.vettlv.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת נדב מרחבי

מאת: נדב מרחביחיות מחמד16/09/111574 צפיות
עונת החגים בפתח וכולם יוצאים לחופשה. אילו סידורים יש לעשות כדי שחיית המחמד שלנו תטופל?

מאת: נדב מרחביחיות מחמד06/09/111648 צפיות
חיסון המשושה חשוב ביותר בהגנה מפני מחלות מדבקות בכלבים. כאן תוכלו לקרוא על מועדי החיסון המומלצים ועל חשיבות חיסון המשושה.

מאת: נדב מרחביאימוץ בעלי חיים17/05/119257 צפיות
מאמר זה מוגש לכם כשיתוף פעולה בין מאלף הכלבים יואב גורן לבין הווטרינר ד"ר נדב מרחבי וכולל בתוכו טיפים לחינוך הגור ומידע רפואי קצר על הגור.

מאת: נדב מרחביאילוף בעלי חיים17/05/111921 צפיות
מאמר זה מוגש לכם כשיתוף פעולה בין מאלף הכלבים יואב גורן והווטרינר ד"ר נדב מרחבי. במאמר תמצאו מספר טיפים מועילים לחינוך הגור החדש, כולל מידע רפואי הקשור בחיסונים.

מאת: נדב מרחביבעלי חיים - כללי12/05/111724 צפיות
מאמר קצר זה יסכם עבורכם מספר בעיות בהן אתם עלולים להיתקל כאשר לקחתם חבר חדש הביתה. מטרת מאמר זה היא לידע אתכם כי חיית מחמד בריאה תגדיל משמעותית את הסיכוי כי האימוץ יהיה ארוך טווח וכיף אמיתי גם לכם וגם לבעל החיים.

מאת: נדב מרחביוטרינריה05/05/111681 צפיות
הקאות הן סימן נפוץ ביותר בכלבים מאחר והקאות עלולות להתריע על מגוון רחב של מחלות. במאמר הבא אציין את הגורמים להקאות וכיצד לטפל בכלב עם הקאות.

מאמרים נוספים בנושא וטרינריה

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/01/197245 צפיות
אם היינו יודעים כמה חתולים וכלבים מומתים כיוון שהתרבותם אינה נעצרת על ידי עיקור וסירוס.. כלבים וחתולים רבים משוטטים ברחובות וחלקם לצערנו עשויים למות באופן טבעי בשל קשיי ההישרדות בחוץ. אם יש לכם כלב או חתול, זו אחת ההמלצות החמות שהיינו מציעים לכם לעשות.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/12/187359 צפיות
מגוון בעלי חיים יוכלו לתת מענה מעולה לרצון לגדל חיית מחמד בבית. אך מעטות באמת יענו על הצורך של בני הבית שזה דבר עיקרי ולא פחות חשוב מכל פרמטר אחר כאשר מתכוונים להביא חיית מחמד לביתכם.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה30/09/187529 צפיות
חיית החמד שלכם, בריאותה אינה שונה משל כל יצור חי אחר כולל אותנו בני האדם. כאשר אנו בוחרים ווטרינר/ מרפאה ווטרינרית לחיית המחמד שלנו אנחנו צריכים להתחשב במגוון פרמטרים מעבר לנוחות או שמועות חיוביות שמפה לאוזן. במאמר שלפניכם נרחיב על כך.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה27/06/187855 צפיות
למה למעשה כל כך חשוב שיהיה ווטרינר קבוע לחיית המחמד שלך? או לפחות מרפאה קבועה? מאותה הסיבה שחשוב שלנו תהיה מרפאה קבועה ורופא מטפל קבוע...וזה לא רק נוחות האמינו לנו..

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/05/187929 צפיות
כשחיית מחמד מצטרפת למשפחה תאמינו לנו... החיים בבית יהיו הרבה יותר מהנים! התענוג שבחזרה הביתה, לטפל בהנאה, להאכיל ולטפח אין הרבה רגעים שישתוו להרגשה הנהדרת הזאת. עם כל ההנאה והקסם שבהחלט יש בדבר חשוב מאוד לברר מספר דברים.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה29/03/188004 צפיות
כמו בכל דבר בחיינו לפני שאנו לוקחים החלטה משמעותית אנחנו חייבים לוודא שמרבית הפרמטרים מתאימים לציפיות שלנו . כך גם באימוץ כלבים, נורא מתחשק לכם שכלב יפה ומתוק או גדול וקשוח יתרוצץ בחצר ביתכם אך חשוב לוודא מספר דברים קודם לכן.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה28/02/184155 צפיות
היפוך קיבה קורה כאשר כלבים בולעים אוויר תוך כדי ארוחה ובאופן כללי ולא מצליחים לשחררו מה שגורם לקיבה להסתובב ונוצרת חסימה בזרימת הדם שעשויה להגיע עד למצב של נמק ולמקרי מוות. באם הכלב לא יטופל באופן מידי הוא יהיה בסיכון שעשוי להוביל למותו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica