חפש מאמרים:
שלום אורח
12.08.2022
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

חינוך גור לצרכים בבית - טיפים ממאלף ווטרינר

מאת: נדב מרחביאימוץ בעלי חיים17/05/20118920 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

חינוך הגור לצרכים

ראשית כל, ברצוננו לברך אתכם על בחירתכם בחבר חדש

מאמר זה כולל בתוכו טיפים מנסיונם הרב של מאלף הכלבים יואב גורן והווטרינר ד"ר נדב מרחבי. המאמר יכול להועיל לכל מי שאימץ לאחרונה גור כלבים או חושב על אימוץ וחושש מפני לכלוך הבית ע"י הגור.

גורים, כמו ילדים קטנים, יש לחנך. אם את הילדים מעבירים מחיתולים לסיר ואז לשירותים, גם גורים יש לחנך לעשיית צרכים במקום המיועד לכך.

על מנת שנוכל לחנך את הגור, עלינו להכיר בטריטוריה הפנימית של הגור. טריטוריה זו היא המקום אותו הגור לא מלכלך ולא עושה בו את צרכיו אלא ישן או אוכל בלבד. המטרה שלנו היא להגדיל טריטוריה זו לכל הבית כך שהגור לא יעשה צרכיו בבית וישמור על הבית נקי.

לעיתים תקופת החינוך ארוכה מאחר ועל הגור לסיים את סדרת החיסונים לפני היציאה לרחוב. את החיסונים יש להתחיל בגיל 6 שבועות. במייוחד חשוב חיסון הפרוו והכלבלבת מאחר ואלה מחלות קשות בגורים.

איך מחנכים גור לעשיית צרכים?

יש להקצות לגור אזור מתוחם (בערך 1 מ' על 1 מ'). שטח זה מספיק לגור ובדרך כלל הגור לא יעשה את צרכיו, כיוון שישתדל לשמור על הטריטוריה שלו נקייה.

לגור קשה להתאפק, לכן יש לדאוג להוציא אותו באופן קבוע לעשות צרכים כל ארוחה פעמיים או יותר. עדיף להוציאו עוד מספר פעמים במשך היום ופעם נוספת לפני השינה. חלק מהגורים יראו לכם כי הם רוצים לצאת החוצה ע"י רחרוח, חוסר שקט או ישיבה ליד הדלת. אם תתייחסו לגור כאשר הוא מראה סימנים אלה, הגור ילמד לקרוא לכם כאשר הוא צריך לצאת לטיול.

כאשר מוציאים את הגור מהטריטוריה שלו החוצה, יש לדאוג להוציאו מיד למקום בו מותר לו לעשות על מנת שלא "יפספס" בדרכו החוצה. כלל חשוב כאשר מוציאים גור החוצה הוא – יש להימנע ככל האפשר ממגע או הרחה של צרכים מכלב אחר מאחר וזו דרך ההדבקה במחלות גורים.

כאשר הגור נמצא בחוץ, יש לדרבן אותו לעשות צרכים:

יש לחזור על הפקודה "פיפי" וברגע שהכלב יעשה צרכים יש לשבח אותו "פיפי כלב טוב" ולהראות לו שאתם מרוצים (אפשר גם לחזק פקודה זו עם צ'ופר כגון ביסקוויט לכלבים). כשהגור יתחיל לרחרח בזמן שתאמרו לו את הפקודה "פיפי" - תדעו שהגור הבין את המילה.

בערב מומלץ לקחת את כלי האוכל שלוש שעות לפני היציאה האחרונה באותו הלילה על מנת להקל על הגור את ההתאפקות במשך הלילה.

אנו ממליצים על שימוש בכלוב הטסה ע"מ ליצור את הטריטוריה. ניתן לשכור כלוב זה למשך תקופת האילוף. הכלוב מקנה לגור בטחון ומלמד אותו לשמור על צרכיו.

ישנם שלושה מצבים בהם היינו ממליצים לתת תשומת לב מיוחדת לגור בשלב הלימוד:

  1. תיחום בזמן שאתם לא בבית או ישנים.

  2. אם ירדתם והגור לא עשה את צרכיו אנו נחזיר אותו לכלוב או לתיחום ל-20 דקות נוספות ונוציא אותו שוב עד שיעשה. אפשרות נוספת היא לשבת עם הגור כשהוא מוחזק ברצועה קרוב מאוד אלינו כך שכל מה שהוא יכול לעשות זה לשכב ליד רגלנו ושם כמובן הוא לא יעשה את צרכיו.

  3. לאחר שירדנו למטה והגור עשה את צרכיו, אפשר לשחררו בכל הבית תחת השגחה  כדי שאם יעשה נוכל לתקנו באותו הרגע.

מה קורה אם הגור עשה "תאונה בבית"?

אין לדחוף את האף של הגור לתוך השתן או הצואה!

לעיתים בגורים ניתן לראות שלשול בגלל רגישות הקיבה והמעיים או מחלה. במצבים אלה, קשה לגור להתאפק. גם מצבים של דלקות שתן שכיחות בגורים. לכן, אם יש חשד כי ישנה בעיה רפואית במערכת העיכול או השתן, כלומר, שלשול או ריח חריף של השתן, יש להביאו לבדיקה רפואית.

אם הגור עשה את צרכיו בבית, יש לתפוס את הגור בזמן מעשה ולתקן אותו באסרטיביות ע"י אמירה של "פיפי פוי" לדוגמא ולעזוב אותו לנפשו. יש לדאוג לנקות את הצרכים בצורה יסודית.

אם הגעתם הביתה והגור כבר עשה, אין טעם לכעוס עליו כי הוא פשוט לא מבין על מה הכעס. כלבים מקשרים בין שני דברים שקורים במקביל או אחד מיד אחרי השני. כלומר אם נכנסתם הביתה וכעסתם על הגור בגלל שעשה , הוא מקשר זאת לכניסתכם הביתה ולא לנושא הצרכים. מה שיקרה זה שכל פעם שתיכנסו הביתה הגור יכנס למצב של מגננה כי הוא יודע שאתם הולכים לכעוס עליו, אבל את בעיית הצרכים לא תפתרו.

 

 

בכל שאלה, רפואית או התנהגותית, אתם מוזמנים לפנות למאלף יואב גורן או לווטרינר, ד"ר נדב מרחבי.

 

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

ד"ר נדב מרחבי, רופא וטרינר. מרפאה וטרינרית נחלת יצחק, חפץ חיים 26, תל-אביב. 03-6094460 טלפון חירום 24 שעות ביממה 050-7955525  www.vettlv.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת נדב מרחבי

מאת: נדב מרחביחיות מחמד16/09/111428 צפיות
עונת החגים בפתח וכולם יוצאים לחופשה. אילו סידורים יש לעשות כדי שחיית המחמד שלנו תטופל?

מאת: נדב מרחביחיות מחמד06/09/111493 צפיות
חיסון המשושה חשוב ביותר בהגנה מפני מחלות מדבקות בכלבים. כאן תוכלו לקרוא על מועדי החיסון המומלצים ועל חשיבות חיסון המשושה.

מאת: נדב מרחביאילוף בעלי חיים17/05/111765 צפיות
מאמר זה מוגש לכם כשיתוף פעולה בין מאלף הכלבים יואב גורן והווטרינר ד"ר נדב מרחבי. במאמר תמצאו מספר טיפים מועילים לחינוך הגור החדש, כולל מידע רפואי הקשור בחיסונים.

מאת: נדב מרחביבעלי חיים - כללי12/05/111563 צפיות
מאמר קצר זה יסכם עבורכם מספר בעיות בהן אתם עלולים להיתקל כאשר לקחתם חבר חדש הביתה. מטרת מאמר זה היא לידע אתכם כי חיית מחמד בריאה תגדיל משמעותית את הסיכוי כי האימוץ יהיה ארוך טווח וכיף אמיתי גם לכם וגם לבעל החיים.

מאת: נדב מרחביוטרינריה05/05/111532 צפיות
הקאות הן סימן נפוץ ביותר בכלבים מאחר והקאות עלולות להתריע על מגוון רחב של מחלות. במאמר הבא אציין את הגורמים להקאות וכיצד לטפל בכלב עם הקאות.

מאת: נדב מרחביוטרינריה05/05/111143 צפיות
עוויתות בחיות מחמד נגרמות ממגוון סיבות ועלולות להופיע גם בחיות צעירות וגם מבוגרות. במאמר הבא אציין את הסיבות להתקפים אלה בחיות מחמד וכיצד להתמודד עם המחלה.

מאמרים נוספים בנושא אימוץ בעלי חיים

מאת: משה סויסהאימוץ בעלי חיים06/08/202800 צפיות
לפני שרוכשים כלב או מחפשים כלבים לאימוץ אתם צריכים לשאול את אצמכם מספר שאלות: האם אני מחפש עלבים למכירה? האם אני מחפש כלבים גזעיים למכירה? האם אני מחפש כלבים למסירה? שאלה שנייה כמה אנ י מוכן להשקיע על הכלב מבחינה פיננסית לדוגמה: אילוף כלבים או מזון וכמו כן משחקים עבור הכלב וכמו כן לבוש חם לחורף ותספורת כל הדברים האלה עולים כסף אבל יש גורם נוסף ומאוד משמעותי כמה אתה אוה ב כלבים גזעיים וכמה אתה אוהב כלבים מעורבים???? אם האתשובה היא ככה או ככה אזלכו עם לבכם.

מאת: ליאת מנדלסוןאימוץ בעלי חיים09/04/132213 צפיות
רבים נוטים לחשוב על בחירת בעל חיים, מבחינת תהליך הבחירה בעקבות מגוון הסוגים והעדפותיהם, לבחירה של טבעות אירוסין. כלומר, ניתן למצוא שפע של טבעות למטרת אירוסין, כמו לדוגמא: טבעת אירוסין וינטאג', טבעת אירוסין עם יהלומי צד, טבעת למטרת אירוסין סוליטר וכן הלאה, בסופו של דבר אנשים בוחרים את הסוג המועדף עליהם על פי מה שהם הכי מתחברים ובדיוק כמו בעלי חיים – אנשים בוחרים את החיה אליה הם הכי מתחברים.

מאת: משה יוניאימוץ בעלי חיים26/02/131439 צפיות
על אילוף ופנסיון כלבים- אחרי לחץ מהילדים קניתם כלב? אתם ודאי רוצים לתת לו תשומת לב רבה אבל אחרי כמה חודשים מבינים זאת מטלה: צריכים לקנות אוכל מתאים,

מאת: ירון וקניןאימוץ בעלי חיים29/01/131435 צפיות
על אילוף ופנסיון כלבים- קניתם כלב חמוד לבית? אתם רוצים לבטח לפנק אותו ככל שאפשר אבל אחרי התרגשות הראשונה מגלים שזה לא פשוט כלל:

מאת: הילה שביטאימוץ בעלי חיים06/11/128535 צפיות
החלטתם לאמץ כלב? יישר כוח! האם תבחרו בכלב בוגר או שמא בגור כלבים? לכל אחת מההחלטות הללו משמעות שונה לחלוטין מבחינת אופי החיים הנלווים אליה, ומבחינת הדרישות, ההשקעה והזמן שהיא תדרוש מכם;

מאת: אייל קלייןאימוץ בעלי חיים29/08/128713 צפיות
אימוץ כלבים הוא אפוא מעשה אנושי יפה. עם הזמן כלב מאומץ חש עצמו אהוב ומקובל ככל כלב, בדיוק כמו ילד מאומץ אשר עבור הוריו הוא ילד לכל דבר ועניין והקשר הרגשי עמו הוא קשר אנושי חזק וחם בדיוק בעצמה רגשית שחשים הורים כלפי ילדיהם הביולוגיים.

מאת: נטלי הרוש אימוץ בעלי חיים18/07/128311 צפיות
אין ספק כי אימוץ של כלב הוא שמחה גדולה עבור המשפחה כולה! אך רגע לפני שעושים את הצעד ומאמצים כלב לחיק המשפחה, הנה כמה דברים שכדאי לשים אליהם לב גם... רק כדי לראות את "התמונה הגדולה".

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica