חפש מאמרים:
שלום אורח
29.05.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

קרדיומיופטיה היפרטרופית בחתולים

מאת: דר' תומרוטרינריה07/05/20111490 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

קרדיומיופטיה היפרטרופית הינה מחלת הלב הנפוצה בחתולים. במחלה מתרחשת התעבות דופן הלב על חשבון החלל הפנימי של החדר השמאלי.

מצב זה לא מאפשר לחדר השמאלי (שאחראי להזרים את הדם לשאר חלקי הגוף) להתמלא. בשל כך נוצר יתר נפח בעליה השמאלית אשר אמורה להזרים דם אל חדר שמאל של הלב.

יתר הנפח גורם לעליה בלחץ בעליה השמאלית וגורם לה להתרחב (זאת בכדי שתוכל להכיל את נפח הדם אשר מצטבר בתוכה). בשלב מסוים, העלייה לא מסוגלת להכיל את כמות הדם הגדולה, הלחץ חוזר לאחור, דבר הגורם ליתר נפח בורידי הריאה (ורידים אלו אמורים להזרים דם לעליה השמאלית).

בשלב זה, כאשר הדם המצטבר בורידי הריאה גדול מכמות הדם שאותה הורידים יכולים לאגור, הורידים דולפים אל רקמת הריאה. כך למעשה נוצרת "בצקת ריאות". הריאות מתמלאות נוזל ושמקורו בכלי הדם ואינן מאפשרות לחתול לנשום בצורה תקינה (זהו מצב הדומה לטביעה).

בנוסף, לעיתים יש דליפה של נוזלים מן הורידים אל חלל החזה. כאשר יש כמות גדולה של נוזלים בבית החזה, הם לא מאפשרים לריאות להתנפח ולהתמלא באוויר בזמן השאיפה, מצב המקשה עוד יותר על הנשימה.

במי פוגעת קרדיומיופטיה היפרטרופית?

המחלה יכולה לפגוע בחתולים בכל גיל, עם זאת, בדרך כלל קרדיומיופטיה היפרטרופית מופיעה בחתולים בגילאי ביניים (6-7 שנים). בספרות מדווחים גם מקרים בחתולים צעירים הרבה יותר (אפילו בגיל שנה).

סימני קרדיומיופתיה היפרטרופית בחתולים:

בעלי החתול יבחינו בסימני המחלה בשלב מאוחר יחסית, ורק כאשר החתול נמצא במצב של אי ספיקת לב (לפני כן למעשה כמעט ואין סימנים). בשלב זה חתול ינשום בקצב מהיר, יראו קשיי נשימה או נשימה בפה פתוח.

בדרך כלל, כאשר החתול ייבדק ע"י הוטרינר תישמע אוושה ("רשרוש" לבבי) ולעיתים ישמעו קולות המעידים על נוזלים בבית החזה או בריאות.

כיצד מאובחנת המחלה?

קרדיומיופטיה היפרטרופית תאובחן על ידי וטרינר באמצעות הקשבה לבית החזה של החתול, זיהוי איוושה לבבית ואמצעי הדמיה.

בצילומי רנטגן יחפש הוטרינר ממצאים אשר יעידו על הגדלה של העלייה השמאלית של הלב או מראה של הלב המתאים למחלה. בנוסף, צילומי רנטגן מאפשרים לווטרינר להעריך את בצקת הריאות או הנוזלים אשר הצטברו בבית החזה.

בכדי לאבחן בצורה ודאית מצב של קרדיומיופתיה היפרטרופית ובכדי להעריך את חומרת המחלה מומלץ לבצע "אקו לב". כדאי מאוד שבדיקה זו תבוצע על ידי וטרינר קרדיולוג אשר יוכל להתאים את הטיפול המדויק לפי הממצאים בבדיקה.

טיפול בקרדיומיופתיה היפרטרופית בחתול

במקרים בהם נוצרה הצטברות גדולה של נוזלים בבית החזה הוטרינר חייב לנקזם בכדי לאפשר לריאות להתנפח בזמן השאיפה (הדבר נעשה על ידי מחט מיוחדת ושאיבה זהירה, בדרך כלל תחת טשטוש קל).

במידה ומאובחנת בצקת ריאות ייתן הוטרינר תרופות משתנות בכדי להגביר את פינוי הנוזלים מן הריאות. בדרך כלל יש לחזור על מתן התרופות המשתנות מספר פעמים עד שנראה שיפור במצב הנשימה של החתול.

טיפול מסייע נוסף הוא מתן חמצן על ידי צינור המוחדר ישירות לאפו של החתול או שמירתו בכלוב מועשר בחמצן ("כלוב חמצן").

במקרים בהם החתול ערני וקשיי הנשימה אינם קשים במיוחד ניתן להוסיף גם תרופות הניתנות דרך הפה ואשר עוזרות בהפחתת העומס על הלב.

חשוב להבין כי טיפול במצב של כשל לב דורש אשפוז וניטור מצבו של החתול למשך מספר ימים. במרבית המקרים יש צורך באשפוז של החתול בבית חולים וטרינרי המצויד בהתאם ולא מרפאה וטרינרית רגילה.

במקרים קשים במיוחד יש צורך בהנשמה מלאכותית עד לשיפור המצב.  למרבית הצער, לא בכל המקרים מצליח הטיפול הרפואי וחלק מהחתולים לא שורד את כשל הלב.

במידה והחתול מצליח לעבור את האפיזודה של כשל הלב הראשוני יש צורך בטיפול תרופתי לשארית חייו. סוג התרופות ותדירות לקיחתן יקבע על ידי הקרדיולוג הוטרינרי או הוטרינר המטפל.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

דר' תומר ויינגרם
"בית החולים הוטרינרי בהרצליה"

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת דר' תומר

מאת: דר' תומרוטרינריה26/09/131176 צפיות
אלרגיה לפרעושים הינה סוג האלרגיה הנפוץ ביותר בכלבים וחתולים. האלרגיה גורמת לדלקות עור וגירודים הפוגעים באיכות החיים של הכלב או החתול, לעיתים בצורה קשה. על אבחון האלרגיה והטיפול בה במאמר זה.

מאת: דר' תומראילוף בעלי חיים17/11/121160 צפיות
אילוף גורי כלבים לעשיית צרכים הינו תהליך הדורש מחויבות ועקביות מצב הבעלים. במאמר זה תוכלו למצוא מידע שיעזור לכם לאלף את הגור לעשות את הצרכים מחוץ לבית תוך מספר שבועות.

מאת: דר' תומרוטרינריה13/09/121312 צפיות
המתת חסד לכלבים או לחתולים שלנו היא החלטה כאובה ביותר. מחלות סופניות או הזדקנות חיית המחמד שלנו, מציבים אותנו מול הדילמה הקשה מכל, מתי הזמן הנכון להרדים את הכלב או החתול? לשאלה זו אין תשובה קלה, מאמר זה בה לנסות לעזור לכם לקבל את ההחלטה.

מאת: דר' תומרוטרינריה15/08/121101 צפיות
כלבת הינה מחלה קטלנית הפוגעת בכל היונקים, בישראל מדווחים מידי שנה עשרות מקרי כלבת בחיות מחמד וחיות בר. במאמר תמצאו מידע לגבי סימני כלבת בבעלי חיים, מניעת מחלת הכלבת והמצב במדינת ישראל

מאת: דר' תומרוטרינריה18/05/12830 צפיות
מאמר על התקדמות הרפואה הוטרינרית בישראל.

מאת: דר' תומרוטרינריה06/05/12674 צפיות
האם לאמץ כלב גזעי או מעורב? הסבר על היתרונות באימוץ כלבים מעורבים.

מאת: דר' תומרוטרינריה06/05/12850 צפיות
מאמר העוסק בסכנות ופגיעות האפשריות בכלבים בקיץ הישראלי

מאמרים נוספים בנושא וטרינריה

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/01/192020 צפיות
אם היינו יודעים כמה חתולים וכלבים מומתים כיוון שהתרבותם אינה נעצרת על ידי עיקור וסירוס.. כלבים וחתולים רבים משוטטים ברחובות וחלקם לצערנו עשויים למות באופן טבעי בשל קשיי ההישרדות בחוץ. אם יש לכם כלב או חתול, זו אחת ההמלצות החמות שהיינו מציעים לכם לעשות.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/12/182126 צפיות
מגוון בעלי חיים יוכלו לתת מענה מעולה לרצון לגדל חיית מחמד בבית. אך מעטות באמת יענו על הצורך של בני הבית שזה דבר עיקרי ולא פחות חשוב מכל פרמטר אחר כאשר מתכוונים להביא חיית מחמד לביתכם.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה30/09/182358 צפיות
חיית החמד שלכם, בריאותה אינה שונה משל כל יצור חי אחר כולל אותנו בני האדם. כאשר אנו בוחרים ווטרינר/ מרפאה ווטרינרית לחיית המחמד שלנו אנחנו צריכים להתחשב במגוון פרמטרים מעבר לנוחות או שמועות חיוביות שמפה לאוזן. במאמר שלפניכם נרחיב על כך.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה27/06/182843 צפיות
למה למעשה כל כך חשוב שיהיה ווטרינר קבוע לחיית המחמד שלך? או לפחות מרפאה קבועה? מאותה הסיבה שחשוב שלנו תהיה מרפאה קבועה ורופא מטפל קבוע...וזה לא רק נוחות האמינו לנו..

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/05/182902 צפיות
כשחיית מחמד מצטרפת למשפחה תאמינו לנו... החיים בבית יהיו הרבה יותר מהנים! התענוג שבחזרה הביתה, לטפל בהנאה, להאכיל ולטפח אין הרבה רגעים שישתוו להרגשה הנהדרת הזאת. עם כל ההנאה והקסם שבהחלט יש בדבר חשוב מאוד לברר מספר דברים.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה29/03/182949 צפיות
כמו בכל דבר בחיינו לפני שאנו לוקחים החלטה משמעותית אנחנו חייבים לוודא שמרבית הפרמטרים מתאימים לציפיות שלנו . כך גם באימוץ כלבים, נורא מתחשק לכם שכלב יפה ומתוק או גדול וקשוח יתרוצץ בחצר ביתכם אך חשוב לוודא מספר דברים קודם לכן.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה28/02/183024 צפיות
היפוך קיבה קורה כאשר כלבים בולעים אוויר תוך כדי ארוחה ובאופן כללי ולא מצליחים לשחררו מה שגורם לקיבה להסתובב ונוצרת חסימה בזרימת הדם שעשויה להגיע עד למצב של נמק ולמקרי מוות. באם הכלב לא יטופל באופן מידי הוא יהיה בסיכון שעשוי להוביל למותו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica