חפש מאמרים:
שלום אורח
01.04.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

זהירות - התיישנות בחוק הפוליו

זהירות - התיישנות בחוק הפוליו
 
בחודש מרץ 2007 חוקק בכנסת חוק פיצוי לנפגעי פוליו (להלן: חוק הפוליו). חוק הפוליו נועד לפצות את נפגעי הפוליו בין השאר בשל מחדליה של ממשלת ישראל בטיפול בנפגעי הפוליו. חוק הפוליו עבר בכנסת, לאחר מאבקים קשים של ארגון נכי הפוליו. ארגון נכי הפוליו בהנהגת מר דורון יהודה ועוד מספר נכים, שמהווים את הגרעין הקשה של הארגון, אילצו את הממשלה להצביע בעד חוק שמלכתחילה התנגדה לו.
בסה"כ חוק הפוליו הינו הישג מדהים לציבור נכי הפוליו, וזאת למרות שהמוסד לביטוח לאומי יצר מספר קשיים שמרביתם נובעים מפרשנותו החד צדדית של חוק הפוליו.
הקושי המוכר ביותר אשר עליו כתבו מאמרים מספר עורכי דין, הוא הפרשנות החד צדדית שנתן המוסד לביטוח לאומי למילה "ישראל" שמופיעה בחוק הפוליו. פרשנות זו הביאה לכך שעשרות רבות של נכי פוליו שנולדו בישראל לפני קום המדינה אינם מקבלים את המענקים והגמלאות שחוק הפוליו מקנה. בז'רגון המקצועי של העוסקים בחוק הפוליו, קבוצה זו נקראת "הפלשתינאים" וזאת מכיוון שהמוסד לביטוח לאומי טוען שהם קיבלו את הפוליו בפלשתינה ולא בישראל. פרשנות זו הביאה אותנו כמשרד עורכי דין שמתמחה בחוק הפוליו, להגיש עשרות תביעות לבתי הדין לעבודה. בתביעות אלה תקפנו את הפרשנות של המילה "ישראל" בחוק הפוליו. במקביל, הובילה הפרשנות המצמצמת של המוסד לביטוח לאומי למילה "ישראל" גם למספר הצעות לתיקון החוק לפיצוי לנפגעי פוליו ואף הוגשה עתירה בנושא זה בבג"ץ שהוגשה ע"י עו"ד אחר. כולנו מקוים שבג"ץ יפסוק לטובת "הפלשתינאים" ולפחות בעיה זו תיפתר. חשוב לזכור, שיש בחוק הפוליו ליקויים ואתגרים נוספים, אשר בחלקם מטפל ארגון נכי הפוליו בראשותו של מר דורון יהודה, וחלקם יתבררו בבתי הדין לעבודה. להערכתי, יש לצפות בקרוב לעתירות נוספות לבג"ץ בעניינים נוספים, שנובעים מהיישום הבעייתי של חוק הפוליו על ידי המוסד לביטוח לאומי.
במאמר זה ברצוני לציין, שרצוי שכל נכי הפוליו יגישו את התביעות לא יאוחר מיום 31.12.2008, מאחר ומי שיתמהמה, עלול לאבד חלק משמעותי מזכויותיו על פי חוק הפוליו.
על פי סעיף 14 ב' לחוק הפוליו, יש להגיש את טופסי התביעה עד לסוף שנת 2008. מי שיגיש את טופס התביעה למוסד לביטוח לאומי לאחר 31.12.2008 , עלול לאבד את זכותו לקבל את גם את הגמלאות הרטרואקטיביות מינואר 2007 וכמובן גם את המענק החד פעמי (ע"ס 51,400 ₪, או 102,800 ₪, או 123,360 ₪,- תלוי בדרגת הנכות).
נכה, שיגיש את התביעה לאחר 31.12.2008 יקבל בוודאות רק את הגמלאות החודשיות, שחוק הפוליו מקנה. לגבי שאר הזכויות שחוק הפוליו מקנה, קיימות שתי אפשרויות: או שהנכה לא יקבל אותן בכלל או שיקבל רק את חלקן. הדבר תלוי בין השאר "בטוב ליבו" של המוסד לביטוח לאומי וכן בדרך פרשנותו של המוסד לביטוח לאומי את סעיף 14 ב' לחוק פיצוי לנפגעי פוליו.
אני בדעה, שכדאי לפעול לפי האמרה הידועה "חכם לא נכנס לצרות שפיקח יודע לצאת מהן". לכן, אני ממליץ לכל ציבור נכי הפוליו, להיות חכמים ולהגיש את טפסי התביעה כבר בימים אלה (לא כדאי לחכות כי אולי תהיה שביתה של המוסד לביטוח לאומי). גם לנכה, שעדיין אין בידיו את מלוא החומר הרפואי הנוגע למחלת הפוליו. מומלץ להגיש את התביעה ללא מסמכים רפואיים ו/או מסמכים אחרים ופשוט לעקב את הזימון לוועדה, עד שיאתר את כל החומר הנדרש להוכחת תביעתו.
גם במקרה זה אני ממליץ, שלפני מילוי הטופס ומסירתו למוסד לביטוח לאומי  יש להתייעץ עם עורך דין הבקיא בחוק הפוליו. משרדנו  ישמח לתת לכל נכה פוליו ייעוץ במילוי הטופס וללא כל תשלום!!
ברצוני לציין ולהדגיש שאני ממליץ גם לכל נכי הפוליו שמכונים "הפלשתינאים" להגיש את התביעות על פי חוק הפוליו ולהמתין להחלטת בג"ץ (גם להם כדאי להתייעץ עם עורך דין המומחה בחוק הפוליו בטרם הגשת הטפסים). יהיה זה עצוב מאוד אם הבג"ץ יקבע ש"הפלשתינאים" זכאים ליהנות מהזכויות שמקנה חוק הפוליו, והמוסד לביטוח לאומי יעניק את מלוא הזכויות רק לאלה שהגישו את התביעות לפני 31.12.2008 .
אנו יודעים, שאם המוסד לביטוח לאומי יוכל לפרש את החלטת הבג"ץ בפרשנות מצמצמת ו"חסכונית", הוא יעשה כן. אז כדאי להיות חכמים ולא להיות פיקחים שבסופו של דבר יאלצו לפנות לעורכי דין המתמחים בחוק הפוליו או לחכות לעתירה נוספת לבג"ץ.
כאן המקום להזכיר שבחודש ינואר 2009 יתחילו נכי הפוליו לקבל את המחצית השנייה של המענק על פי חוק הפוליו. כולנו תקווה שהממשלה לא תשנה את חוק הפוליו בחוק ההסדרים ותמנע את תשלום החלק השני של המענק.
עוד אינפורמציה המתייחסת לחוק הפוליו והזכויות השונות של נפגעי הפוליו על פי חוק הפוליו ועל פי חוקים אחרים ניתן למצוא באתר זה. בעתיד הקרוב יש לצפות למאמרים נוספים באתר בנושאזכויות נכי הפוליו.
                                           אנא פנה אלינו לקבלת יעוץ חינם!
 
                                                          1800-229-444

אתרנו באינטרנט:

www.gil-law.co.il

 

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
עורך דין גיל גולדרייך

עורך דין גולדרייך,הוא משפטן המתמחה בתחום נזקי הגוף. הוא בעל מספר תארים אקדמיים ממספר אוניברסיטאות בישראל לרבות בתחום המשפטים, כלכלה ומנהל עסקים, ותחום החשבונאות. בנוסף, עו"ד גולדרייך בעל השכלה פרה-רפואית נרחבת שנרכשה במסגרת תפקידי הוראה שונים בבית הספר לרפואה צבאית ובמגן דוד אדום. כיום מעביר עו"ד גולדרייך הרצאות במוסדות ובפורמים שונים לרבות במס' אוניברסיטאות ומכללות, כגון:  אוניברסיטת חיפה, המכללה למנהל חיפה, מ.ט.י (מרכז טיפוח יזמות) חיפה ועוד .בנוסף, עו"ד גולדרייך מתנדב בארגונים ובמוסדות שונים ובן השאר  הוא מתנדב וכן משמש כחבר בחבר הנאמנים של "אחווה-ארגון נכי חיפה והצפון"

עו"ד גולדרייך הוא מומחה לנזקין ועוסק בתביעות ביטוח אך ורק בתחום נזקי הגוף. בתחום נזקי הגוף אנו כוללים בן השאר: את כל הנזקים שנגרמים לגוף האדם כתוצאה מתאונות,פציעות,חבלות,נפילות,מעידות וכו.. כמובן, שהמומחיות של עו"ד גולדרייך היא לתרגם את אותם נזקים למישור כלכלי, כך שבתביעות הביטוח ניתן יהיה למקסם את הפיצויים.


עורך דין גולדרייך צבר ניסיון של שנים בטיפול בנפגעי תאונות ובתחום נזקי הגוף בכלל. לכל נפגע בהתאם לפגיעתו נבנית אסטרטגיית טיפול המתאימה למקרה שלו וזאת על מנת למקסם את הסכומים להם הנפגע יהיה זכאי בסיום הטיפול בתיק. בבניית אסטרטגיית ניהול התיק יש לקחת בחשבון פרמטרים שונים לרבות סוג הפציעה, גיל הנפגע, מין הנפגע, דרגת הנכות, זהות חברת הביטוח, סוג בית המשפט אשר בו יש להגיש תביעות מסוג זה ומיקומו, זהות השופט ועוד.


עו"ד גולדרייך ניחן בסבלנות אין סופית ובעיקר, כשמדובר בלקוחות, הוא נותן יחס אישי וחם לכל ציבור הלקוחות, ולעולם הוא אינו מסרב לקיים פגישה עם לקוח, הן בנוגע לטיפול בתביעה, והן בנוגע לכל נושא אחר. כמובן, הפגישות עם הלקוחות אינן כרוכות בתשלום.

אנא פנה אלינו לקבלת יעוץ חינם!

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עו"ד גיל גולדרייך

מאת: עו"ד גיל גולדרייךחוק ומשפט - כללי05/03/091203 צפיות
רישיון נהיגה בטרקטורון החוק בישראל קובע, שכדי לנהוגבטרקטורון על הנהג להחזיק ברישיון נהיגה על טרקטור. רישיון הנהיגה על טרקטור נחשב לרישיון נהיגה, שבאופן יחסי קל להוציאו. הגיל המינימאלי הנדרש לצורך קבלת רישיון נהיגה על טרקטורון הוא 17 שנה. נהגים, שהוציאו רישיון נהיגה על טרקטור לפני שמלאו להם 17 אביבים, רשאים לנהוג בטרקטורים או בטרקטורונים לצורכי עבודה בלבד, קרי נהיגה במקרה זו תותר רק בשטחי השיפוט של ישובים חקלאיים ובמהירות שלא תעלה על 40 קמ"ש. יש לציין, שמשרד התחבורה הנפיק תקנה, שלפיה נהיגה בטרקטורונים של משא כגון ריינג'ר, מיול, וטומקאר תוגבל לבעלי רישיון לרכב פרטי בלבד. טרקטורונים אלה, שייעודם המקורי היה לשימוש חקלאי, שימשו בעבר בני נוער לנסיעות רגילות במקום מגוריהם. מסתבר, שבני נוער רבים התפרעו בנהיגה באותם טרקטורונים. רק לאחר שנערה נהרגה, בעת שנסעה בטרקטורון כזה הותקנה התקנה..

מאת: עו"ד גיל גולדרייךחוק ומשפט - כללי28/01/091470 צפיות
לא רק ניצולי שואה זכאים לקבל גמלה מאוצר המדינה מרבית האנשים, שעלו לישראל ממדינות אירופה ומצפון אפריקה בין השנים 1939 ל 1953 זכאים לקבל גמלה חודשית מאוצר המדינה, על פי חוק נכי רדיפות הנאצים

מאת: עו"ד גיל גולדרייךחוק ומשפט - כללי28/01/09976 צפיות
ירידה בשמיעה בגין חשיפה לרעש תביעה להכרה בנזקי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש במקום העבודה כפגיעה בעבודה, הפכה בשנים האחרונות לתביעה מסובכת ביותר. הקושי הוא בעיקר להוכיח תביעות, שהן תולדה של חשיפה ממושכת לרעש במקום העבודה. פגיעה בשמיעה כתוצאה מאירוע חד פעמי כגון פיצוץ במפעל היא תביעה פשוטה יותר להתמודדות ועל כן במאמר זה לא נתמקד בה.

מאת: עו"ד גיל גולדרייךחוק ומשפט - כללי28/01/091627 צפיות
נכות כללית - ישום מסקנות ועדת לרון בחודש יולי 2008,עבר בכנסת תיקון בחוק הביטוח הלאומי, שמתייחס להשתלבותם של נכים קשים במעגל העבודה בישראל. במאמר זה נתמקד בהסברים, שנתנו בהקשר ליישום התיקון בחוק הביטוח הלאומי לעידוד השתלבותם של אנשים עם מוגבלויות בשוק העבודה, בהתאם למסקנות ועדות לרון (להלן: "חוק נכות כללית החדש"). "

מאת: עו"ד גיל גולדרייךחוק ומשפט - כללי28/01/091761 צפיות
פגיעות ברחוב - תאונה בשטח ציבורי נפגעת עקב נפילה ברחוב ? נפלת בשטח ציבורי ונפצעת? האם הגורם לתאונה נובע מרשלנות עירייה או מרשלנות של גורם אחר ? אם כן, כדאי שתקרא את המאמר הזה הוא מיועד במיוחד בשבילך! כאשר אדם נופל ונחבל או נפצע במקום ציבורי, יתכן שמגיע לו פיצוי כספי. השאלה שיש לשאול היא האם האחראים או הבעלים של המקום הציבורי התרשלו וכתוצאה מכך התרחשה התאונה

מאת: עו"ד גיל גולדרייךחוק ומשפט - כללי28/01/09927 צפיות
גם לחולי פוליו שנפגעו במחלה לפני קום המדינה מגיע פיצוי! המוסד לביטוח לאומי ממשיך כהרגלו "להראות את נחת זרועו" לציבור הנכים. הפעם מדובר בהתייחסותו של המוסד לביטוח לאומי לציבור חולי הפוליו (שיתוק ילדים) שלקו במחלה לפני קום המדינה. לדאבוני הרב החוק לפיצוי לנפגעי פוליו נוסח באופן לקוי, וכבר במרץ 2007 (לאחר שהחוק עבר בקריאה שלישית) התרעתי על כך שהמוסד לביטוח לאומי עלול לפרש באופן מצמצם את המילה "ישראל

מאת: עו"ד גיל גולדרייךחוק ומשפט - כללי28/01/09820 צפיות
פיצויים לנפגעי פוליו ביום 19.3.2007 אישרה הכנסת ברוב של 83 תומכים וללא מתנגדים את הצעת החוק לפיצוי נפגעי פוליו. הצעת חוק זו אושרה לאחר שעברה מכשולים רבים וניסיונות לטרפוד החוק.

מאמרים נוספים בנושא חוק ומשפט - כללי

מאת: רוי ורלחוק ומשפט - כללי25/03/2050 צפיות
נדל"ן יכול לספק לך אפשרות השקעה נהדרת. ישנם דברים רבים שיש לקחת בחשבון לפני שרוכשים נכס להשקעה. המידע הבא יעזור לכם למצוא הצלחה.

בית המשפט העליון מחק בימים אלו עתירה שהגיש ח"כ אביגדור ליברמן נגד הרבנות הראשית

מאת: בנימין קלינגרחוק ומשפט - כללי14/09/19492 צפיות
הסוגיה משפטית בעניין צו הריסה 1. האם מהנדס הוועדה המקומית לתכנון ולבניה (להלן: מהנדס הוועדה המקומית) רשאי להאציל את הסמכות הנתונה לו בסעיף 221 לחוק התכנון והבניה, התשכ"ה-1965 (להלן: חוק התכנון והבניה או החוק) לחתום על צווי הריסה מינהליים? הרקע לבקשה והחלטות הערכאות הקודמות 2. ביום 13.11.2017, ניתן צו הריסה מינהלי לגבי בנייה ללא היתר של תקרות בטון ובריכת שחייה בדירת הדופלקס של המשיב בתל-אביב. צו ההריסה המינהלי (להלן: הצו) הוצא מכוח סעיף 221 לחוק התכנון והבני

מאת: אברהם פכטרחוק ומשפט - כללי21/03/19301 צפיות
שרת המשפטים שקד מציגה תכנית מהפכנית לבניית בית-משפט העליון, ביטול הוועדה למינוי שופטים ושימוע בכנסת בנוסח ארה"ב. אם אכן יבוא שינוי – בג"צ יכול להאשים את עצמו כי פסיקותיו וחוסר האיזון תוך התערבות בנושאים לא שפיטים, הם תוצר הביקורת.

מאת: רוני הכהןחוק ומשפט - כללי05/03/19408 צפיות
הגשה של עתירה ללא כל טעות מצריכה בקיאות בענייני משפט אלה

מאת: רוי ורלחוק ומשפט - כללי25/01/19433 צפיות
פגיעה אישית היא עניין רציני ואתה לא צריך לקחת את זה בקלות. ללא קשר לתוצאה של המקרה, לקחת מישהו למשימה על רשלנות שלהם הוא יותר מוצדק. להלן המאמר שלהלן יעזור לך עם כל ענייני הפגיעה האישית שלך.

מאת: עידן שלומןחוק ומשפט - כללי19/01/191230 צפיות
כולנו מנהלים את מרוץ החיים שלנו ודואגים להכין ביטוח כזה או אחר לצרות עתידיות שנקווה שלא יפקדו אותנו לעולם. הביטוחים הללו מבטיחים תשלומים כאלו ואחרים שנזכה להם בעתיד ישירות לכיס שלנו, או לטובת טיפולים שלנו או גרוע מכך יועברו ישירות לשארים שלנו במקרה של מוות.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica