חפש מאמרים:
שלום אורח
06.04.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

"הלם תרבות" ו- relocation

מחקרים מראים שישנה חשיבות רבה להכנת המוצב ומשפחתו לקראת היציאה לרילוקיישן. הסיבות העיקריות שבגללם מוצבים אינם מצליחים בתפקידם קשורות לחוסר יכולתם לבצע התאמות לסביבה הזרה ולפיתוח "הלם תרבות"(McCaughy & Bruning, 2005)

מוצבים ובני משפחותיהם עלולים לסבול מסימפטומים הקשורים ל"הלם התרבות" וביניהם: חוסר אונים, בדידות, תחושת זרות,  פחדים, בלבול, עצבנות, דיכאון, עוינות, געגועים הביתה, חוסר מוטיבציה ועוד.

ההתמודדות עם "הלם התרבות" מאופיינת על ידי מספר שלבים עוקבים (אורנוי, 2009): תחילה ישנה סקרנות והתרגשות לקראת ההגעה לארץ הזרה. השלב הבא הוא תחילתו של ההלם שמאופיין בתחושה של הצפה ב"ים של גירויים" שכוללים גירויים חושיים כגון ריחות, טעמים ומראות, וכן התמודדות עם התובענות של החברה המארחת במנהגיה וציפיותיה. ישנה תחושה של בלבול ואובדן כיוון שעד מהרה מביא לכעס ועוינות כלפי התרבות החדשה. טיפול נכון בשלב הזה יכול להוביל לתחילתה של אינטגרציה וקבלה והגברת היכולת לתפקד בתרבות החדשה. עם ההתבססות בתרבות החדשה ישנה התארגנות פנימית לקראת מצב של שיווי משקל והכלה הן של התרבות החדשה והן של התרבות מבית (Ashamalla & Crocitto, 1997)

הסתגלות מהירה לסביבה החדשה היא תנאי הכרחי למוצב ולבני משפחתו. חוסר הסתגלות מביא לירידה ביכולת הפרטית לבצע משימות ולהתפתחות של מתחים בתוך התא המשפחתי.

על הארגונים השולחים מוטל למתן את משך ועוצמת "הלם התרבות" וזאת ע"י הכנה מוקדמת של המוצב ושל בני משפחתו. יש ללמד נושאים הקשורים לתרבות של הארץ אליה הוצבו וכן להבין ולתגבר את היכולות (Crocitto, 2005).  ברוב המשפחות שיוצאות לשליחות, המוצב מודע לתפקיד אותו הוא עתיד למלא וההתמודדות העיקרית שלו היא עם לימוד והכרה של הקודים התרבותיים במקום החדש. לעומתו, בן/בת הזוג צריכים למעשה "לברוא את עצמם מחדש" בארץ הזרה וזאת תחת אותם קשיים של המוצב ועוד. ברוב המקרים בני הזוג עזבו מקום עבודה, מערכת תמיכה משפחתית וחברתית ונדרשים לתפקד במתן תמיכה לבני המשפחה ולעיתים מוצאים שחייהם למעשה רוקנו מתוכן.

הכשרה לקראת היציאה לשליחות של המוצב ושל בן/בת זוגו מקלה על תהליך ההסתגלות, מצמצמת את "הלם התרבות", מעלה את כישורי ההתמודדות של המוצב ושל בני משפחתו, משפרת את שביעות רצונם ובכך משפיעה לחיוב על סיכויי ההצלחה של השליחות. הכנה פרטנית של בן/בת הזוג תאפשר לו לגלות את החוזקות שלו ולבחון את הגורמים המעכבים אותו. הבנה זו, תוך כדי ההכנה התרבותית עשויה לאפשר לבן/בת הזוג להגדיר את יעדיהם האישיים מהשליחות ולבצע אותם הלכה למעשה ובכך להפוך את השליחות ליותר משמעותית ואף להשפיע בעקיפים לחיוב על המוצב ועל סיכויי הצלחתו.

אורנוי, חנה, דברים שרואים משם לא רואים מכאן – מסע ה-relocation -נסיעה לשליחות לתרבות זרה, הוצאת רימונים 2009.

Ashamalla, M.H. & Crocitto, M.M.(1997) Easy entry and beyond: preparing expatriates and patriates for foreign assignment success. International Journal of Commerce and Management, 7(2): 106-114.

Crocitto, M.M. et al (2005) Global mentoring as a means of career development and knowledge creation: A learning-based framework and agenda for future research. Career Development  International. 10(6/7), 522-535.

McCaughey, D. &Bruning, N.W. (2005) Enhancing opportunities for expatriate job satisfaction: HR strategies for foreign assignment success. HR Human Resource Planning.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

נכתב על ידי תלמה מאסטרו, בעלת חברת איפשור.

אפשור היא שיטת אימון ייחודית המיועדת לאנשים הנמצאים במצבי מעבר ושינוי בחיים. השיטה מסייעת לאנשים הניצבים בצמתים אישיים ומקצועיים בחייהם להתמודד עם חוסר הוודאות שבשינוי ולהפוך אותו למקור לצמיחה ושיפור.

http://www.ifshur.co.il/

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת תלמה מאסטרו

מאת: תלמה מאסטרואימון אישי24/12/11932 צפיות
הוצע לכם לעשות רילוקיישן ולעבור עם המשפחה לחו"ל. ההצעה מפתה, האתגר גדול אך כדאי לעצור ולתת את הדעת על בן או בת הזוג. האם הם ישתלבו שם? האם הם צריכים לעזוב מקום עבודה, מסלול קידום? מה הם יעשו בחו"ל? איך תסתדרו ללא הסיוע של המשפחה המורחבת והחברים בארץ?

מאת: תלמה מאסטרואימון אישי02/11/111258 צפיות
היציאה לפנסיה היא שינויי משמעותי בחיים. חלק לא מבוטל מהזהות העצמית הושקע במשך שנים בעבודה שכללה סדר יום מסוים, מפגש עם עמיתים, עניין, מעמד ועוד. יום בהיר אחד כל זה מסתיים. זהו שינוי דרמתי שיכול להיתפס כמעבר מעשיה לחוסר מעש או כהזדמנות לצמיחה.

מאת: תלמה מאסטרואימון אישי02/11/11718 צפיות
מחקרים מראים שישנה חשיבות רבה להכנת המוצב ומשפחתו לקראת היציאה לרילוקיישן. הסיבות העיקריות שבגללם מוצבים אינם מצליחים בתפקידם קשורות לחוסר יכולתם לבצע התאמות לסביבה הזרה ולפיתוח "הלם תרבות" (McCaughy & Bruning, 2005)

מאמרים נוספים בנושא אימון לאיכות חיים

מאת: דרור אטריאימון לאיכות חיים23/01/191794 צפיות
הבנק מסרב למשכנתא? הלכתם לבנקים ולא מצליחים לקבל משכנתא? אני האיש שלכם! צריכים מומחה שייכנס לתוך הנעליים שלכם וישיג עבורכם משכנתא? שמי מרטין בוקסדורף ובעשר השנים האחרונות- אני משיג משכנתאות בנקאיות עבור אנשים שלא מצליחים לקבל משכנתא בכוחות עצמם.

מאת: דרור אטריאימון לאיכות חיים16/02/172527 צפיות
אחת הקושיות הגדולות בתורה ובדת היהודית היא שצריך להודות לשם, על כל דבר שקורה לך בין אם זה טוב או רע. כלומר הכול מגיע לאדם מהקדוש ברוך הוא וצריך להודות על זה בכל מקרה. אז המצב הזה הוא משהו שצריך להוסיף עליו שאם יש דברים מטופשים שאתה הכנסת את עצמך אליהם, אז אף אחד לא אשם לך אלא רק אתה אשם ואף אחד לא גרם לך.

מאת: shmolikאימון לאיכות חיים27/04/161639 צפיות
המאמר ילמד כיצד לנצל את הזמן לטובה ולשפר את ההישגים בצורה הטובה ביותר בהתחשב בזמן.

מאת: shmolikאימון לאיכות חיים27/04/161593 צפיות
המאמר ילמד כיצד לנצל את הזמן לטובה ולשפר את ההישגים בצורה הטובה ביותר בהתחשב בזמן.

מאת: ברסלב מאיראימון לאיכות חיים16/02/162556 צפיות
אמרו חכמינו (שם) כל שהקב"ה חפץ בו, מדכאו ביסורין ! נשמע הזוי ? אם אוהבים אותי למה מכאיבים ומייסרים אותי ? פה צריך אמונה שכל זה להמתיק מעלי דינים ולהבין שזה כדי שאני יחפש דרכים חדשות ויפשפש במעשי וכדי שאני ישתנה לטובה, וכדי שאני יבוא נקי מעוון לחיי עולם הבא - הרי שילמתי עליהם כפרת עוונות בייסורים שסבלתי פה בעולם הזה תמשיכו לקרוא תראו מאמרי חז"ל נפלאים ומחזקים לקבל את הייסורים באהבה לחחים טובים ומאושרים).

קשה להצליח, קל להצליח, להצליח להיכשל, מה רע בלהצליח, להצליח בקושי, מה טוב בלא להצליח, מאמן אישי, קואצינג מומלץ: עכשיו אני רוצה לשאול את השאלה הבאה מה רע יכול לצאת לבן אדם מזה שהוא מצליח במשהו אז אני או מציג איזו מטרה, אז אני מניח שהתשובה הקלאסית תהיה שאם זה עושה לו טוב אז הוא תלוי בזה נכון? ש: יש גם את זה. אליעד: יפה אז איזה עוד היבט נגיד יש? ש: שהוא איבד את העניין. אליעד: איבד את העניין ואיזה עוד היבט יש? אז אני רוצה לתת היבט ספציפי אוקי, כשבן אדם מצליח במשהו או נגיד שיש משהו ...

איך למכור ללקוחות, דימויים של הלקוח, באיזה מילים למכור, איך לשכנע לקוחות, שיקוף של הלקוח, טעויות של אנשי מכירות, ייעוץ אישי, קואצ'ר מומלץ: שלום לכולם הפעם אני רוצה לדבר על עוד היבט בנושא של מכירות ללקוחות ושכנוע אנשים וההיבט הוא שימוש במילים של הלקוח, בתהליך המכירה כאשר באים למכור ללקוח את המוצר את השירות את מה שלא רוצים בעצם להשתמש במילים של הלקוח ואני אסביר גם למה זה טוב וגם למה זה לא טוב ומתי לא להשתמש דווקא במילים של הלקוח. אז קודם כל בגדול צריך לזכור שתהליך של מכירה בעצם ...

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica