חפש מאמרים:
שלום אורח
07.12.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

עורכת הדין דנה תדמור- הגדרת עובד במשפט העבודה - מיהו המעסיק ומי אחרי לשמירת זכויות העובד - דוגמאות

מאת: Efratאובדן כושר עבודה27/03/201225698 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

עורכת הדין דנה תדמור- הגדרת עובד במשפט העבודה - מיהו המעסיק ומי אחרי לשמירת זכויות העובד - דוגמאות

כיצד נכריע בסוגיה מיהו המעסיק של יגאל ומי אחראי לשמירת זכויותיו? לשם כך נעזר ב"הגדרת עובד במשפט העבודה", שכן ישנו גורם מתווך בינו לבין הגוף אליו מתייצב יום יום לעבודה.

נניח לצורך העניין כי חברת "השומר" הינה חברת קבלן או כ"א ונגדיר את יגאל כ"עובד".

מבחן השליטה והפיקוח, "לפי מבחן זה עובד הוא מועסק הנתון לפיקוח מצד המעביד או.. חב לציית להוראות המעביד"  מבחן זה בודק בעצם למי כפוף יגאל בפועל. ע"פ הטקסט יכולים אנו לראות כי מבחינה ניהולית, נמצא יגאל תחת פיקוחו של קצין הביטחון בחברת "סגול", לו הוא חייב דיווח וממנו מקבל הוראות. יגאל נטל חלק בפעילות השוטפת של הארגון (חובת השתתפות בתרגילים ובקורסים וכו).

מבחן ההשתלבות, הינו מבחן נוסף המכיל בתוכו שני צדדים: חיובי הדורש שהעובד יהיה משולב במסגרתו של מפעל ושלילי שדורש כי העובד לא יהיה גורם  חיצוני למפעל

הפן החיובי:

# מפעל שניתן להשתלב בו - במקרה שלנו יגאל קיבל הטבות עובד ב"סגול" - מכשיר סלולארי, כרטיס נוכחות של החברה אותו החתים מדי יום לתיעוד שעות העבודה שלו. לעומת זאת - מחברת ה"שומר" אין כל סימן השתלבות (הוא שובץ לעבודה בחברת "סגול").

# קיומו של קשר חוזי בין העובד למעביד - ע"פ חוק הודעה לעובד (תנאי עבודה) התשס"ב 2002)  מתחייב המעביד להעביר לעובד לא יאוחר מ 30 יום , הודעה בכתב בה יפרט את תנאי העבודה של העובד . במקרה שלנו לא ניתן לומר בוודאות האם היה קיים חוזה/מסמך שכזה בין חברת ה"שומר" או "סגול" לבין יגאל.

# השתלבות העובד במפעל - "דהיינו - שמבצע העבודה יהווה חלק מהמערך הארגוני הרגיל של המפעל"  כדי לבדוק את מידת השתלבותו נעזר ב3 מבחני עזר:

-  מידת הפיקוח של המעסיק על ההיבטים הטכנים:  כפי שהצגנו לעיל יגאל היה חייב להשתתף

בתרגילים, החתים כרטיס , מסר דיווחים שוטפים לקצין הביטחון האחראי.

-   התמשכות הקשר בין הצדדים -  יגאל כבר קיבל תלוש משכורות שני - זמן סביר להוכחת קשר

מתמשך

-  בלעדיות העבודה -  ע"פ הכתוב - שעות העבודה של יגאל היו רבות ב"סגול" ואנו מניחים כי

לא עבד במקום עבודה נוסף.

הפן השלילי:

ע"מ שאדם ייחשב כעובד לא די בכך שישתלב במפעל אלא שהשתלבות לא תהיה תלויה בגורם

חיצוני.

•-          שאלת בלעדיות העבודה -  לא צוין כי ליגאל הכנסה נוספת ממקום עבודה או עבודה בחו"ל אחר ולכן אנו מניחים כי הוא עבד באופן בלעדי בחברת סגול.

•-          מה נקבע בחוזה בין הצדדים?-  שלא כחוק "הודעה לעובד", אין אנו יודעים על חוזה אשר נחתם בין הצדדים המעורבים, אולם, עצם קיומן של הטבות מסוימות אותן קיבל יגאל כגון מכשיר סלולארי ומעצם קיומן של חובות כלפי חברת "סגול" אנו מסיקות כי קיים קשר של עובד- מעביד בין יגאל לבין חברת "סגול" ולא עם חברת "המשמר".

בסיום בחינת כל הסממנים ומבחני העזר המפורטים לעיל אנו מגדירים את יגאל כ"עובד" ואת חברת "סגול" כמעביד. את חברת "המשמר" אנו נגדיר כקבלן ביניים אשר אחראי על הגיוס וההכשרה אך לא על ההעסקה בפועל. לפי בג"צ כפר רות ואח' אחראית חברת "סגול" אשר הוגדרה כמעביד על תשלום השכר ליגאל ולא חברת משמר אשר הוגדרה כ"צד שלישי". "...מתוך סימני ההיכר לזיהוי מעביד... ניתן לשאוב אינדיקציות בדבר הצדדים.. לרבות מכוח התנהגותם של הצדדים באתר העבודה" .

סוגיית השכר:

עפ"י בג"צ לאופר, הוחלט כי על המעביד לשלם לעובד בעבור תקופת ההכשרה. במקרה הנ"ל לא שולם ליגאל עבור תקופה ההכשרה בת השבועיים .

כיוון שאין אנו יודעות על קיומו של חוזה, אנו מניחות כי השכר היה לפחות שכר מינימום כלומר (3335.18) 17.93 לשעה עפ"י הקבוע בחוק שכר מינימום, התשמ"ז 1987 סעיף 2(א)  ובפס"ד לאופר וזאת בעקבות היותו של החוק קוגנטי, אשר בא לקראת העובד.

עפ"י חישוב שעות העבודה נמצא כי יגאל עובד 5 ימים בשבוע 6 שעות כל משמרת כלומר 30 שעות שבועיות, אשר אינן מגיעות למשרה מלאה, על השעות הללו אמור יגאל להשתכר 100% מהשכר. פעמיים בחודש עובד יגאל בסופי שבוע ועל שעות אלו אמור לקבל 150% (כלומר שעות נוספות) עפ"י חוק שעות עבודה ומנוחה סעיף 17. כל זאת מעיד כי תלוש השכר שקיבל בסוף החודש עבור שעות עבודתו על סך 2220 ש"ח נמוך מהמגיע לו.

עפ"י סעיפים 4 ו11 לחוק שעות עבודה ומנוחה מקצוע השמירה מחייב לעיתים עבודה במשמרות כפולות ושעות נוספות ועל כן שר העבודה מאשר להעסיק עובד במערך האבטחה כשעתיים יותר מעשר שעות. סעיף 16 לחוק זה אומר כי עבור השעה ה-11 ואילך ישתכר העובד בכ-150%.

סעיף 7 בחוק שעות עבודה ומנוחה קובע כי על העובד לקבל 36 שעות מנוחה רצופות לשבוע. גם כשיגאל עובד סופי שבוע, עדיין זוכה לשעות המנוחה הקבועים בחוק.

נראה כי על סמך כל הנתונים הללו ניתן לומר כי חלק משכרו של יגאל מולן גם בהעדר תשלום על זמן ההכשרה וגם בהעדר שכר מינימום ושעות נוספות במשכורתו ולכן, עפ"י סעיף 8 לחוק שכר מינימום בית הדין לעבודה רשאי לחייב מעביד שהלין שכר מינימום לשלם לעובד פיצויי הלנת שכר מוגדלים, ככל שייראה לו צודק בנסיבות העניין.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת Efrat

מאת: Efratקניות 09/04/137462 צפיות
באירועים כמו חתונה ובת או בר מצווה, חלק חשוב בארגון האירוע הוא בחירת מתנות לאורחי המסיבה. יש שבוחרים מחזיקי מפתחות, פרחים או תמונות מגנטיות אך חולצות עם הקדשה או הדפסה הומוריסטית גם מהוות מתנה חביבה וגם יוצרות שיח משעשע בין האורחים.

מאת: Efratקניות 09/04/137479 צפיות
באירועים כמו חתונה ובת או בר מצווה, חלק חשוב בארגון האירוע הוא בחירת מתנות לאורחי המסיבה. יש שבוחרים מחזיקי מפתחות, פרחים או תמונות מגנטיות אך חולצות עם הקדשה או הדפסה הומוריסטית גם מהוות מתנה חביבה וגם יוצרות שיח משעשע בין האורחים.

מאת: Efratצרכנות09/04/137576 צפיות
ישנן חנויות ש"מגהצות" את סמל בית הספר שמשורטט בגלופה על פני החולצה – ואז הוא בדרך כלל בולט ממנה ומתבלה במהירות, וישנן חנויות שמדפיסות את הסמל באופן מיידי על פני החולצה. אצל אורי עצמון עובדים בשיטת הדפסת משי או על חיתוך של טפט במכונת הפלוטר.

מאת: Efratחקירות09/04/137503 צפיות
חידוש שמצאה דנה תדמור הוא מתחום מכשירי הבילוש הקטנים הוא עטי הפטנט שמצד אחד הן עטים תמימות למראה אך מצד שני הן יכולות להכיל בתוכן מצלמה או אמצעי הקלטה של קול שמסוגל להקליט מקרוב שיחה שלמה

מאת: Efratאופנה09/04/137478 צפיות
אתרי האינטרנט מייצרים יתרון למי שאינו יכול להגיע לחנות ומעוניין בהזמנה של הפריט – גם ישירות לכתובת אחרת, ופעמים רבות מייצרת גם הנחה והשוואת מוצרי תינוקות בקלות.

מאת: Efratביגוד והנעלה09/04/137045 צפיות
מדובר על חולצות טי מודפסות עם כיתוב משעשע אשר לרוב לובש החתן, האבות של שני הצדדים ולעיתים גם השושבינים. החולצה מהווה גם לבוש פחות מחייב וגם הפתעה לכל האורחים שמחכים לראות מה יהיה כתוב על החולצה. לעיתים חולצות מעין אלו גם מחולקות לאורחים כמזכרת חתונה.

מאת: Efratאירועים וחתונות – כללי05/02/136694 צפיות
האורחים המשתתפים באירוע מתחילים לדמיין אותו כבר מהרגע שבו מזכירים את התאריך, שמוסרים את ההזמנה ולדלות עליו מעט יותר פרטים. יד הדמיון ממשיכה לצייר את האירוע המצופה בצבעים המדומים, אולם מי שבאמת נותן את משיכת המכחול הנכונה היא חברת הפקות אירועים – אותו גוף שאמון על החוויה הצרופה לאותו המפגש. כאשר מדובר על אירוע לעובדים, המעסיק לא צריך לשבור

מאמרים נוספים בנושא אובדן כושר עבודה

מאת: דודישאובדן כושר עבודה02/05/186850 צפיות
ידוע לרוב שאם אנחנו מחליטים להשקיע במשהו או לצלוח אתגר בכוחות עצמנו, רוב הסיכויים שנצליח לעשות זאת בסופו של דבר.

מאת: tkidumאובדן כושר עבודה20/07/157789 צפיות
נפגעת בתאונת עבודה כלשהי? ראשית החלמה בריאה והרבה בריאות, אך במקביל מה נדרש לעשות במישור המשפטי בכדי לקבל את כל מה שמגיע לכם? הנה מדריך קצר שינסה לסייע בעניין.

מאת: רוי ורלאובדן כושר עבודה21/01/1511021 צפיות
Facebook is widely used in the world. There are many marketing options you can use when it comes to sharing your business. No matter if you are paying or you are there for free, the following piece includes lots of useful Facebook tips.

מאת: יוסי אלקייםאובדן כושר עבודה02/05/1319669 צפיות
מוסד האפוטרופסות נועד כדי להגן על אנשים שלא יודעים ולא יכולים להגן ולטפל ברכושם בגופם ובענייניהם השונים.

מאת: מורן אופיראובדן כושר עבודה04/11/1226606 צפיות
מי מכם אף פעם לא נתקל בביצה משפטית במהלכה נזקק לשירותיו של עו''ד? אכן הדבר, עיסוקו של פרקליט הינו מתן סיוע לאנשים חסרי הרקע המשפטי, באירועים בהם אנחנו צריכים את עצתו המלומדת של מומחה שמבין בחוק. כך לדוגמה, אדם שחווה תביעת תשלום מזונות איננו מסוגל לראות את המסלול הנכון ללא פניה אל עו''ד מקצועי.

מאת: מורן אופיראובדן כושר עבודה30/10/1226059 צפיות
מי מכם לא אחת נכנס אל תסבוכת שבה הוא חיפש עו''ד? אמת, התפקיד של העורך דין הוא לתמוך באנשים הרגילים, במצבים סבוכים בהם אנו מבקשים את עצתו המלומדת של משפטן בעל ידע במשפט. כך למשל, אדם שחווה תביעת דיבה אינו יכול לראות את המסלול לפתרון בלי העו''ד המתאים.

מאת: מיכל זאובדן כושר עבודה21/10/1226221 צפיות
אם אתה נחשף לשלל מעשים פוגעניים של חייל מסוים בחייל אחר, על מנת לגרום לו להרגיש מושפל, עליך לנקוט באמצעים ולדווח. יש הרבה תביעות משרד הביטחון בגלל מקרים כאלה

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica