חפש מאמרים:
שלום אורח
28.01.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

האם ניסים הם יסוד לאמינותה של דת?

מאת: יגאל כהןפרשת השבוע17/04/2012735 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

האם ניסים הם יסוד לאמינותה של דת?

שאלה: יש דעות ש"ישו" עשה ניסים לעיני העם האם אין בזה בכדי לאמת את אמונת הנוצרים?

תשובה: ניסים הם לא היסוד לאמיתותה של דת. דווקא היהדות אינה מייחסת חשיבות לטיעון התרחשות ניסים כבסיס לייסוד דת. אמנם יתכן לחזק את מאמיניה של הדת על ידי ניסים, אבל אין להאמין בדת מסויימת בגלל מופתים שנעשו על ידי מנהיגיה, כי יתכן והם נעשו על ידי כישוף או תרגילי קסמים ואחיזת עיניים.

וכך כותב הרמב"ם: "משה רבינו לא האמינו בו ישראל מפני האותות (ניסים) שעשה, שהמאמין על פי אותות (ניסים) יש בליבו דופי (אמונתו לא חזקה) , שאפשר שיעשה האות בלט (אחיזת עיניים או על ידי)  וכישוף, אלא כל האותות שעשה משה במידבר לפי הצורך עשאם, לא להביא ראיה על הנבואה.

ובמה האמינו בו (הכוונה: בזכות מה האמינו עם ישראל במשה)? במעמד הר סיני. שעינינו ראו ולא זר ואוזנינו שמעו ולא אחר, האש הקולות והלפידים והוא ניגש אל הערפל והקול מדבר אליו, ואנו שומעים משה משה לך אמור להן כך וכך, וכן הוא אומר: פנים בפנים דבר ה' עמכם... ומנין שמעמד הר סיני לבדו היא הראיה לנבואתו (של משה) שהיא אמת, שאין בה דופי ? שנאמר: הנה אנוכי בא אליך בעב הענן (מעמד הר סיני) בעבור ישמע העם בדברי עמך, וגם בך יאמינו לעולם, מכלל שקודם דבר זה (מעמד הר סיני) לא האמינו בו נאמנות שהיא עומדת לעולם, אלא נאמנות שיש אחריה הרהור ומחשבה" (רמב"ם הלכות יסודי התורה, פרק ח הלכה א).

לכן, גם ניסים אינם קנה מידה לקבל את דברי העושה אותם כאילו יש לו מסר מאלוקים, שהרי גם המצרים בזמן יציאת מצרים ידעו לעשות כישופים, וגם אנשים שמתעסקים בקבלה מעשית יכולים לתעתע באנשים, שלא להזכיר את פלאי הטכנולוגיה המאוחרים יותר. על הנביא שעושה את מעשי הניסים חלים מספר חוקים כדי שיחשב לנביא אמת. בין החוקים על הנביא שלא להסית לעבוד אלוקים אחרים או לגרוע ממצוות התורה.
וכך כתוב בתורה:

"כי-יקום בקרבך נביא, או חולם חלום; ונתן אליך אות, או מופת. ובא האות והמופת, אשר-דיבר אליך לאמור: נלכה אחרי אלוהים אחרים, אשר לא-ידעתם ונעבדם. לא תשמע אל-דברי הנביא ההוא, או אל-חולם החלום ההוא: כי מנסה ה' אלוקיכם אתכם, לדעת הישכם (האם אתם) אוהבים את- ה' אלוקיכם בכל-לבבכם ובכל-נפשכם" (דברים יג, ב-ד).

בעולם יש כוחות רוחניים שליליים וחיוביים, ועל פי היהדות, גם אם רואים אדם שמבצע נסים אבל אומר דברים שהם נגד התורה, אין בזה כדי לפגום אמונתנו בתורה, כיוון שידוע לנו שיש בעולם כוחות רוחניים שליליים שאלוקים שם על מנת לנסות אותנו עד כמה אמונתנו חזקה בתורת משה ובמעמד הר סיני.

נניח אתה חייל במלחמה ואתה מקבל הוראות ישירות מהמפקד להסתער על איזור א', והנה אתה פוגש כמה חיילים שנותנים לך הוראות הפוכות ממה שקיבלת מהמפקד, ודאי שלא תקבל את הוראותיהם. כי אתה קיבלת הוראות ישירות מהמפקד וההוראות שלהם אינם ישירות, אם המפקד רוצה לשנות את הוראותיו הוא צריך לפנות אליך שוב ולגלות שוב את רצונו, דהיינו שדרגת האמינות של המסר השני שהפוך מהמסר הראשון צריכה להיות לפחות באותה דרגה כמו המסר הראשון.

ולכן כל מסר אחר שסותר את מעמד הר סיני ואת התורה שניתנה באותו מעמד לא יכול להיחשב ולהתקבל על ידינו.

מעמד הר סיני הוא לא רק נס: הוא יותר נעלה באין ערוך לעומת נס "רגיל", כי הוא ההתגלות הישירה של בורא עולם לעם שלם! והוא הבסיס לאמונתנו. במעמד זה אלוקים גילה את רצונו לעם שלם, ומעמד זה לא ניתן להמצאה ולפברוק. ולכן, קיבלנו הוראות מהמפקד שכל מי שיאמר אחרת, אפילו אם הוא יעשה ניסים, אין בזה כדי לסתור את מעמד הר סיני, ואלו רק ניסיונות לנסות אותנו ולראות עד כמה אמונתנו חזקה. והסיבה היא כי מעמד הר סיני הוא יותר חזק מכל נס שייעשה, כי הוא ישיר מבורא עולם, אבל על ידי ניסים, אנחנו יכולים רק להגיע למסקנה שיש כוחות רוחניים על טבעיים שבאים לנסותנו, אבל זה עדיין לא מראה שדברי העושה אותם הם אמת, כי הרי כבר בתורה אלוקים אמר לנו שייתכן שאנשים יעשו ניסים כדי לנסות להעבירנו על הדת, ואין לנו לקבלם, כי הם סותרים את הדיבור הישיר – מעמד הר סיני שבו אלוקים דיבר אלינו ישירות וגילה את רצונו.

הרמב"ם ממשיל את זה לדבר שאתה ראית בעיניך, והנה באו פתאום עדים ואומרים לך הפוך ממה שאתה ראית, האם תקבל את דבריהם? ודאי שלא, כי אתה ראית בעיניך את הדברים והעדים סותרים את מה שראית, כך גם מעמד הר סיני הוא דברו הישיר של הבורא, וכל מי שיעשה ניסים ויאמר שיש לו מסר ששונה מהנאמר במעמד הר סיני, דבריו לא יתקבלו.

אם אלוקים היה רוצה להחליף את תורתו ח"ו, הוא היה משתמש לפחות במעמד נשגב כמו מעמד הר סיני כמו שנעשה לעם ישראל. לולא זאת אין בכל נס או אחיזת עיניים כדי לסתור את תורת משה.

לצפייה ברשימה השאלות המלאה בנושאי רוחניות קבלה ומיסטיקה כנסו לכאן שאלות תשובות ביהדות וקבלה


 תגיות המאמר: יהדות, אמונה, קיום מצוות


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

כמו כן הוא מנהל חנות  ספרי קודש - המציעה דיסקים וחוברות במגוון נושאים ביהדות וקבלה.

מי שרוצה מילון עברי עברי למציאת מילים נרדפות יוכל להכנס ולהוריד תוכנה למילון עברי

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת יגאל כהן

מאת: יגאל כהןרשתות חברתיות22/11/12628 צפיות
כדי להבין מהו קידום אתרים בעזרת רשתות חברתיות, ומה היתרון הבולט בכך- ראשית חובה עלינו לדעת מהו קידום אתרים. אז נוכל לראות כי קידום אתרים בעזרת רשתות חברתיות היא הדרך המומלצת מבין שיטות קידום נוספות.

מאת: יגאל כהןיהדות22/11/12615 צפיות
מהו הדבר שמיחד את ספרי הקודש משאר הספרים האחרים? מדוע הם הבסיס עליו עם ישראל ממשיך בכל ימי הגלות שלנו? ספרי הקודש אלו תורת אלוקים, האלוקים נתן את התורה וחכמי ישראל בכל הדורות פירשו ונתנו לנו לטעום עוד ועוד מחכמת התורה. האם ידעת מהו הספר הנמכר ביותר בעולם כולו? לא ספר השיאים של גינס וממש לא הארי פוטר, לא ספר על עשיית כסף או לחילופין ספר על זוגיות. ובכן הספר הנמכר ביותר בעולם הוא ספר התנ"ך.

מאת: יגאל כהןהארה17/04/127855 צפיות
שאלה: אם התורה אמת מדוע יש הרבה יהודים שלא מקיימים אותה? ביניהם דוקטורים ופרופסורים ואנשים חכמים ואקדמאים? תשובה: תמצית תשובה: אם התזונה הטבעית היא הכי בריאה מדוע יש הרבה שנוהגים בניגוד להדרכותיה? אם העישון מסוכן (עד כדי כך שכתוב על כל חפיסה "העישון הורג" או "העישון מסרטן" וכו') אם כן מדוע כל כך הרבה מעשנים?

מאת: יגאל כהןרוחניות - כללי17/04/121003 צפיות
ההסבר הפשוט מדוע אלוקים נתן את התורה רק לעם ישראל ולא לכלל האנושות הוא- כי אין אופיו של עם זה שווה לאופיו של עם זה, ואין ההיסטוריה של עם זה שווה להיסטוריה של עם אחר, ואין טבעה של ארץ זו דומה לטבעה של חברתה. וכמו שכל עם יש לו "אופי" אחר, כך מתאים לו גם דרך חיים אחרת. התורה דורשת דרך חיים מסויימת ומחייבת מאוד ואלו

מאת: יגאל כהןפרשת השבוע17/04/12762 צפיות
תאר לך את חיים התרמילאי שהסתבך ביער עבות, והוא מחפש את הדרך לצאת מהמבוך של היער, והנה הוא פוגש אדם שמנהיג אחריו 100 איש והם הולכים אחד אחרי השני בשורה ישרה, 100 אנשים קשורי עיניים וכל אחד מניח את ידו על כתפי חבירו.

מאת: יגאל כהןפרשת השבוע17/04/12948 צפיות
שאלה: למה להתחיל לחפש את האמת דווקא בדת היהודית ובתנ"ך? הרי יש אלפי דתות ואלפי תורות? תשובה: יש כמה סיבות טובות לחפש את האמת דווקא בדת היהודית ודווקא בתנ"ך. סיבה ראשונה היא שהרי אלוקים ברא אותך יהודי- בן לעם ישראל,

מאת: יגאל כהןיהדות17/04/12687 צפיות
שאלה: התורה נכתבה לפני 3,300 שנה והדברים שלה היו מתאימים לאותה התקופה. אם כן מדוע שאנחנו לא נשפץ את התורה על מנת שהיא תתאים לדור שלנו? תשובה: כאשר היצרן הוא בן אדם, הדברים שלך נכונים. כמו שאנחנו רואים שכל י

מאמרים נוספים בנושא פרשת השבוע

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע18/07/18310 צפיות
תחילת הנאום בפרשתנו, פרשת "דברים", והוא פותח בתוכחות משה לעם רק שאלה תוכחות שנאמרות ברמז וכפי שמפרש רש"י במקום, זה מפני כבודם של ישראל,

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע06/06/18330 צפיות
בשבת נקרא בפרשת השבוע, פרשת "שלח לך", על אחד החטאים הגדולים שחטאו בני ישראל בזמן הליכתם במדבר.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע31/05/18304 צפיות
פרשת השבוע שלנו, פרשת "בהעלותך", פותחת בנושא הדלקת המנורה במקדש ומתוכה ניתן ללמוד עניין חשוב ומהותי בעולם החינוך.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע24/05/18301 צפיות
השבוע חגגנו וציינו את חג שבועות הוא חג מתן תורה.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע16/05/18315 צפיות
בשעה טובה אנו מתחילים השבת את החומש הרביעי, חומש "במדבר".

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע10/05/18329 צפיות
הנה אנו שוב מגיעים לסיומו של חומש "ויקרא". חומש שבחלקו הראשון עסקנו רבות בענייני קדושה כמו קורבנות ועבודת הכוהנים בבית המקדש ובחלקו השני נגעה התורה בפרטי הפרטים של חיי היום יום הלאומיים והחברתיים שלנו כאומה וכבני אנוש.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע25/04/18356 צפיות
רוצים תמיד להגיע לתוצאות. להצלחות. לכבוש יעדים ולהגיע אליהם הכי מהר שאפשר.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica