חפש מאמרים:
שלום אורח
28.01.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

מדוע התורה לא זקוקה ל"שיפוצים"?

מאת: יגאל כהןיהדות17/04/2012686 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

. מדוע התורה לא זקוקה ל"שיפוצים"?

שאלה: התורה נכתבה לפני 3,300 שנה והדברים שלה היו מתאימים לאותה התקופה. אם כן מדוע שאנחנו לא נשפץ את התורה על מנת שהיא תתאים לדור שלנו?
תשובה: כאשר היצרן הוא בן אדם, הדברים שלך נכונים. כמו שאנחנו רואים שכל יצרני התוכנות מכינים עוד ועוד עדכונים ושיפוצים לתוכנות שלהם פעם היה חלונות 95, אחר כך 98 אחר כך 2000 אחר כך XP , וכך גם במכוניות כל שנה מנסה החברה לייצר מכונית יותר משוכללת, וכך בכל שטח בחיים אנחנו משתדלים לשפר ולהתאים את ה"מוצר" לדרישות הדור החברה והסביבה.
אבל שתי הבדלים יש:
א. תאר לך שיצרן התוכנה הכין מראש הוראות לכל מצב שיווצר בעתיד. כל שיפור שיידרש בתוכנה היצרן כבר ידע, נכלל בתוכה מראש את כל השיפורים שיידרשו.

נניח יצרן ייצר תוכנה לניהול עסק, אז כל שינוי בעסק באחוזי המע"מ ובאחוזי הרווח, הכל כלול בתוכנה כבר מראש. לכן לא צריך אף פעם לעדכן את התוכנה, כי בתוכה כלולים כבר כל השיפורים שידרשו.

שאלה: הרי לא ייתכן שאדם יוכל ליצור תוכנה שתתאים לכל המצבים האפשריים בעתיד, שהרי הוא לא נביא, וכל פעם יש חידושים שלעולם לא יכלו לצפות מראש, כמו כן עיצוב של התוכנה, תמיד ניתן לשפר אותו, ולעשות אותה יותר "ידידותית" וכו'. ולכן באופן מעשי לא שייך לכתוב תוכנה מראש לכל המצבים, וגם התוכנה הכי טובה צריכה להתעדכן עם הזמן. תוכנה רגילה צריך לשדרג כל שנה ותוכנה משוכללת צריך כל 3 שנים, אבל אף פעם בעל התוכנה לא יכול לצפות הכל מראש.

תשובה: וכאן אנחנו מגיעים להבדל השני בין יצרן התוכנה לבין יצרן התורה: יצרן התוכנה הוא רק בן אדם, וגם אם ישבו על זה צוות הכי טוב בעולם, הם לעולם לא יוכלו לצפות מה יקרה בעתיד, ומה יהיו הדרישות בעוד 10 שנים. אבל בורא עולם, יוצר הכל, שיודע הכל מראשית ועד אחרית, יודע מראש את כל הדרישות של החיים, והכל כבר כלל בתורה עצמה. כל פרט הכי קטן, כל הדרכה, ישנה בתורה כבר מראש. וגם מקרים חריגים ויוצאים מן הכלל, אלוקים כבר קבע מראש מה לעשות. קח לדוגמא את עניין פיקוח נפש – אלוקים ידע שיש בחיים גם מקרים כאלו, וקבע כי כאשר יש חשש לחיי אדם אם לא יחללו שבת, אז בתורה עצמה כתוב שחובה לחלל את השבת למען המשכת חייו של האדם.

ויותר מכך, התורה היא מפת העולם, כתוב שכשהבורא ברא את העולם "איסתכל באורייתא וברא עלמא" פירוש: הבורא הסתכל בתורה וברא את העולם.

והכוונה היא, שכמו שלפני שבונים בניין יש את השרטוט של הבניין בדף נייר ושם כתוב היכן יהיה כל קומה, כל דירה, וכל חדר, היכן יהיה הסלון והמטבח והמקלחת, כך גם בריאת העולם היא על פי הכתוב בתורה ולכן לא שייך לשפץ את התורה בשביל ל"התאים" אותה לעולם כי העולם קיים לפי הוראות של התורה, ועבור כל שאלה בכל דור ובכל מצב, כבר כתובה בתורה התשובה שלה, כמו בתוכנה שכוללת את כל המצבים האפשריים בעבר בהווה ובעתיד.

ולא רק זה, בורא העולם, שלא כמו יצרני התוכנה, הוא גם מנהל את כל מה שמתרחש בעולם, ומסבב מה יהיה ואיך יהיה.

הוא ידע שיהיו מלחמות ויהיו זמנים של שלום. הוא ידע שהמדע יתקדם. ואם ישנו גילוי של מדען או תרופה למחלה, הכל קורה בעקבות כך שאלוקים החליט מתי ואיך יגלו כל דבר. אלוקים ידע שהיהודים יתפזרו לכל קצוות תבל, והוא אפילו כתב זאת מראש בתורה.

לכן, כל שינוי במהלך החיים, אלוקים כבר צפה אותו מראש. כשאלוקים כתב את התורה הוא ידע שיהיו מכוניות ושיגלו את החשמל וכו', ולכן הוא כבר מראש נתן כללים מה מותר ומה אסור, כי הוא צופה הכל ויודע הכל, ולכן נתן תורה שמתאימה לכל הזמנים.
לכן, כל מי שטוען שצריך לבצע שינוי בתורה הוא כביכול "מקטין" את יכולתו וגדולתו של בורא עולם, כאילו הוא לא ידע מה יהיה ומה יהיו דרישות החיים.

אבל באמת אלוקים ייצר את ה"תוכנה" הטובה ביותר המתאימה ביותר והיחידה שכבר עובדת 3,300 שנה וממשיכה לעבוד ולשפר את העולם.

ועל זה נאמר: "לא יחליף הא-ל, ולא ימיר דתו לעולמים" כאשר אדם רפורמי טוען, שלאור התפתחות החברה ושינוי תנאי החיים יש צורך לשנות את התורה ולהתאימה למציאות המשתנה, הוא בעצם טוען שנותן התורה הינו קצר רואי, ואינו מסוגל לצפות שינויים מראש. היהדות סבורה אחרת: אלוקינו, נותן התורה, ה"מביט לסוף דבר בקדמתו", והרואה את אשר יתרחש בסוף כל הדורות, נתן לנו מערכת הוראות שיש לה תוקף לעולמים.

שאלה זו היא אחת מתוך יותר ממאה שאלות ותשובות ביהדות וקבלה, לצפייה ברשימת השאלות המלאה כנסו לכאן - שאלות רוחניות מיסטיקה קבלה


 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

כמו כן הוא מנהל חנות  ספרי קודש - המציעה דיסקים וחוברות במגוון נושאים ביהדות וקבלה.

מי שרוצה מילון עברי עברי למציאת מילים נרדפות יוכל להכנס ולהוריד תוכנה למילון עברי

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת יגאל כהן

מאת: יגאל כהןרשתות חברתיות22/11/12628 צפיות
כדי להבין מהו קידום אתרים בעזרת רשתות חברתיות, ומה היתרון הבולט בכך- ראשית חובה עלינו לדעת מהו קידום אתרים. אז נוכל לראות כי קידום אתרים בעזרת רשתות חברתיות היא הדרך המומלצת מבין שיטות קידום נוספות.

מאת: יגאל כהןיהדות22/11/12615 צפיות
מהו הדבר שמיחד את ספרי הקודש משאר הספרים האחרים? מדוע הם הבסיס עליו עם ישראל ממשיך בכל ימי הגלות שלנו? ספרי הקודש אלו תורת אלוקים, האלוקים נתן את התורה וחכמי ישראל בכל הדורות פירשו ונתנו לנו לטעום עוד ועוד מחכמת התורה. האם ידעת מהו הספר הנמכר ביותר בעולם כולו? לא ספר השיאים של גינס וממש לא הארי פוטר, לא ספר על עשיית כסף או לחילופין ספר על זוגיות. ובכן הספר הנמכר ביותר בעולם הוא ספר התנ"ך.

מאת: יגאל כהןהארה17/04/127855 צפיות
שאלה: אם התורה אמת מדוע יש הרבה יהודים שלא מקיימים אותה? ביניהם דוקטורים ופרופסורים ואנשים חכמים ואקדמאים? תשובה: תמצית תשובה: אם התזונה הטבעית היא הכי בריאה מדוע יש הרבה שנוהגים בניגוד להדרכותיה? אם העישון מסוכן (עד כדי כך שכתוב על כל חפיסה "העישון הורג" או "העישון מסרטן" וכו') אם כן מדוע כל כך הרבה מעשנים?

מאת: יגאל כהןרוחניות - כללי17/04/121003 צפיות
ההסבר הפשוט מדוע אלוקים נתן את התורה רק לעם ישראל ולא לכלל האנושות הוא- כי אין אופיו של עם זה שווה לאופיו של עם זה, ואין ההיסטוריה של עם זה שווה להיסטוריה של עם אחר, ואין טבעה של ארץ זו דומה לטבעה של חברתה. וכמו שכל עם יש לו "אופי" אחר, כך מתאים לו גם דרך חיים אחרת. התורה דורשת דרך חיים מסויימת ומחייבת מאוד ואלו

מאת: יגאל כהןפרשת השבוע17/04/12735 צפיות
יש דעות ש"ישו" עשה ניסים לעיני העם האם אין בזה בכדי לאמת את אמונת הנוצרים? תשובה: ניסים הם לא היסוד לאמיתותה של דת. דווקא היהדות אינה מייחסת חשיבות לטיעון התרחשות ניסים כבסיס לייסוד דת. אמנם יתכן לחזק את מאמיניה של הדת על ידי ניסים, א

מאת: יגאל כהןפרשת השבוע17/04/12762 צפיות
תאר לך את חיים התרמילאי שהסתבך ביער עבות, והוא מחפש את הדרך לצאת מהמבוך של היער, והנה הוא פוגש אדם שמנהיג אחריו 100 איש והם הולכים אחד אחרי השני בשורה ישרה, 100 אנשים קשורי עיניים וכל אחד מניח את ידו על כתפי חבירו.

מאת: יגאל כהןפרשת השבוע17/04/12948 צפיות
שאלה: למה להתחיל לחפש את האמת דווקא בדת היהודית ובתנ"ך? הרי יש אלפי דתות ואלפי תורות? תשובה: יש כמה סיבות טובות לחפש את האמת דווקא בדת היהודית ודווקא בתנ"ך. סיבה ראשונה היא שהרי אלוקים ברא אותך יהודי- בן לעם ישראל,

מאמרים נוספים בנושא יהדות

מאת: בתיה כץיהדות01/12/195439 צפיות
האם יש פסוקים בתורה שבכתב המדברים על תורה שבעל פה?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19252 צפיות
טענות של דתות אחרות. ומאין לנו שהיה זה באמת אלוקים שנתן את התורה לישראל?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19250 צפיות
בתורת ישראל. בכל דת תמיד היתה שגורה האמונה במנהיג אחד שרק אליו התגלה האל וכל מי ששכל בראשו יבין מיד שקל לשקר ולהמציא תורה באופן כזה. לעומת זאת, בתורת ישראל אנו רואים התגלות לאומית לעם שלם, מעמד הר סיני.

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19250 צפיות
מאין לנו שיש תכלית לחיים שלנו ולא באנו הנה רק כדי ליהנות.

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19255 צפיות
לאלוקים אין בורא. משום שאלוקים הוא היוצר את התהליך של "בורא ונברא"/"נולד ומוליד", הוא עצמו אינו שייך לתהליך אותו יצר. עצם זה שאלוקים יצר את כח המשיכה לא אומר שאלוקים עצמו כפוף אליו. האם יש הסבר "מדעי" יותר מדוע לאלוקים אין אלוקים?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19250 צפיות
אם לא ניתן לדמיין את האלוקים אז איך ניתן להאמין בו? מהו בעצם אלוקים אם כך?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19254 צפיות
המדע כידוע לכל, משרת אותנו בטכנולוגיה, מציאת תרופות למחלות, וביחוד נוחות. זאת הסיבה שרוב האנשים החליטו לבחור ולדבוק במדע ובממסד המדעי, כי הם ראו בו את המייצג הבלעדי של הידע והקידמה המשרתים אותנו בחיינו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica