חפש מאמרים:
שלום אורח
14.11.2019
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

מדוע התורה לא זקוקה ל"שיפוצים"?

מאת: יגאל כהןיהדות17/04/2012663 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

. מדוע התורה לא זקוקה ל"שיפוצים"?

שאלה: התורה נכתבה לפני 3,300 שנה והדברים שלה היו מתאימים לאותה התקופה. אם כן מדוע שאנחנו לא נשפץ את התורה על מנת שהיא תתאים לדור שלנו?
תשובה: כאשר היצרן הוא בן אדם, הדברים שלך נכונים. כמו שאנחנו רואים שכל יצרני התוכנות מכינים עוד ועוד עדכונים ושיפוצים לתוכנות שלהם פעם היה חלונות 95, אחר כך 98 אחר כך 2000 אחר כך XP , וכך גם במכוניות כל שנה מנסה החברה לייצר מכונית יותר משוכללת, וכך בכל שטח בחיים אנחנו משתדלים לשפר ולהתאים את ה"מוצר" לדרישות הדור החברה והסביבה.
אבל שתי הבדלים יש:
א. תאר לך שיצרן התוכנה הכין מראש הוראות לכל מצב שיווצר בעתיד. כל שיפור שיידרש בתוכנה היצרן כבר ידע, נכלל בתוכה מראש את כל השיפורים שיידרשו.

נניח יצרן ייצר תוכנה לניהול עסק, אז כל שינוי בעסק באחוזי המע"מ ובאחוזי הרווח, הכל כלול בתוכנה כבר מראש. לכן לא צריך אף פעם לעדכן את התוכנה, כי בתוכה כלולים כבר כל השיפורים שידרשו.

שאלה: הרי לא ייתכן שאדם יוכל ליצור תוכנה שתתאים לכל המצבים האפשריים בעתיד, שהרי הוא לא נביא, וכל פעם יש חידושים שלעולם לא יכלו לצפות מראש, כמו כן עיצוב של התוכנה, תמיד ניתן לשפר אותו, ולעשות אותה יותר "ידידותית" וכו'. ולכן באופן מעשי לא שייך לכתוב תוכנה מראש לכל המצבים, וגם התוכנה הכי טובה צריכה להתעדכן עם הזמן. תוכנה רגילה צריך לשדרג כל שנה ותוכנה משוכללת צריך כל 3 שנים, אבל אף פעם בעל התוכנה לא יכול לצפות הכל מראש.

תשובה: וכאן אנחנו מגיעים להבדל השני בין יצרן התוכנה לבין יצרן התורה: יצרן התוכנה הוא רק בן אדם, וגם אם ישבו על זה צוות הכי טוב בעולם, הם לעולם לא יוכלו לצפות מה יקרה בעתיד, ומה יהיו הדרישות בעוד 10 שנים. אבל בורא עולם, יוצר הכל, שיודע הכל מראשית ועד אחרית, יודע מראש את כל הדרישות של החיים, והכל כבר כלל בתורה עצמה. כל פרט הכי קטן, כל הדרכה, ישנה בתורה כבר מראש. וגם מקרים חריגים ויוצאים מן הכלל, אלוקים כבר קבע מראש מה לעשות. קח לדוגמא את עניין פיקוח נפש – אלוקים ידע שיש בחיים גם מקרים כאלו, וקבע כי כאשר יש חשש לחיי אדם אם לא יחללו שבת, אז בתורה עצמה כתוב שחובה לחלל את השבת למען המשכת חייו של האדם.

ויותר מכך, התורה היא מפת העולם, כתוב שכשהבורא ברא את העולם "איסתכל באורייתא וברא עלמא" פירוש: הבורא הסתכל בתורה וברא את העולם.

והכוונה היא, שכמו שלפני שבונים בניין יש את השרטוט של הבניין בדף נייר ושם כתוב היכן יהיה כל קומה, כל דירה, וכל חדר, היכן יהיה הסלון והמטבח והמקלחת, כך גם בריאת העולם היא על פי הכתוב בתורה ולכן לא שייך לשפץ את התורה בשביל ל"התאים" אותה לעולם כי העולם קיים לפי הוראות של התורה, ועבור כל שאלה בכל דור ובכל מצב, כבר כתובה בתורה התשובה שלה, כמו בתוכנה שכוללת את כל המצבים האפשריים בעבר בהווה ובעתיד.

ולא רק זה, בורא העולם, שלא כמו יצרני התוכנה, הוא גם מנהל את כל מה שמתרחש בעולם, ומסבב מה יהיה ואיך יהיה.

הוא ידע שיהיו מלחמות ויהיו זמנים של שלום. הוא ידע שהמדע יתקדם. ואם ישנו גילוי של מדען או תרופה למחלה, הכל קורה בעקבות כך שאלוקים החליט מתי ואיך יגלו כל דבר. אלוקים ידע שהיהודים יתפזרו לכל קצוות תבל, והוא אפילו כתב זאת מראש בתורה.

לכן, כל שינוי במהלך החיים, אלוקים כבר צפה אותו מראש. כשאלוקים כתב את התורה הוא ידע שיהיו מכוניות ושיגלו את החשמל וכו', ולכן הוא כבר מראש נתן כללים מה מותר ומה אסור, כי הוא צופה הכל ויודע הכל, ולכן נתן תורה שמתאימה לכל הזמנים.
לכן, כל מי שטוען שצריך לבצע שינוי בתורה הוא כביכול "מקטין" את יכולתו וגדולתו של בורא עולם, כאילו הוא לא ידע מה יהיה ומה יהיו דרישות החיים.

אבל באמת אלוקים ייצר את ה"תוכנה" הטובה ביותר המתאימה ביותר והיחידה שכבר עובדת 3,300 שנה וממשיכה לעבוד ולשפר את העולם.

ועל זה נאמר: "לא יחליף הא-ל, ולא ימיר דתו לעולמים" כאשר אדם רפורמי טוען, שלאור התפתחות החברה ושינוי תנאי החיים יש צורך לשנות את התורה ולהתאימה למציאות המשתנה, הוא בעצם טוען שנותן התורה הינו קצר רואי, ואינו מסוגל לצפות שינויים מראש. היהדות סבורה אחרת: אלוקינו, נותן התורה, ה"מביט לסוף דבר בקדמתו", והרואה את אשר יתרחש בסוף כל הדורות, נתן לנו מערכת הוראות שיש לה תוקף לעולמים.

שאלה זו היא אחת מתוך יותר ממאה שאלות ותשובות ביהדות וקבלה, לצפייה ברשימת השאלות המלאה כנסו לכאן - שאלות רוחניות מיסטיקה קבלה


 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

כמו כן הוא מנהל חנות  ספרי קודש - המציעה דיסקים וחוברות במגוון נושאים ביהדות וקבלה.

מי שרוצה מילון עברי עברי למציאת מילים נרדפות יוכל להכנס ולהוריד תוכנה למילון עברי

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת יגאל כהן

מאת: יגאל כהןרשתות חברתיות22/11/12603 צפיות
כדי להבין מהו קידום אתרים בעזרת רשתות חברתיות, ומה היתרון הבולט בכך- ראשית חובה עלינו לדעת מהו קידום אתרים. אז נוכל לראות כי קידום אתרים בעזרת רשתות חברתיות היא הדרך המומלצת מבין שיטות קידום נוספות.

מאת: יגאל כהןיהדות22/11/12590 צפיות
מהו הדבר שמיחד את ספרי הקודש משאר הספרים האחרים? מדוע הם הבסיס עליו עם ישראל ממשיך בכל ימי הגלות שלנו? ספרי הקודש אלו תורת אלוקים, האלוקים נתן את התורה וחכמי ישראל בכל הדורות פירשו ונתנו לנו לטעום עוד ועוד מחכמת התורה. האם ידעת מהו הספר הנמכר ביותר בעולם כולו? לא ספר השיאים של גינס וממש לא הארי פוטר, לא ספר על עשיית כסף או לחילופין ספר על זוגיות. ובכן הספר הנמכר ביותר בעולם הוא ספר התנ"ך.

מאת: יגאל כהןהארה17/04/127829 צפיות
שאלה: אם התורה אמת מדוע יש הרבה יהודים שלא מקיימים אותה? ביניהם דוקטורים ופרופסורים ואנשים חכמים ואקדמאים? תשובה: תמצית תשובה: אם התזונה הטבעית היא הכי בריאה מדוע יש הרבה שנוהגים בניגוד להדרכותיה? אם העישון מסוכן (עד כדי כך שכתוב על כל חפיסה "העישון הורג" או "העישון מסרטן" וכו') אם כן מדוע כל כך הרבה מעשנים?

מאת: יגאל כהןרוחניות - כללי17/04/12980 צפיות
ההסבר הפשוט מדוע אלוקים נתן את התורה רק לעם ישראל ולא לכלל האנושות הוא- כי אין אופיו של עם זה שווה לאופיו של עם זה, ואין ההיסטוריה של עם זה שווה להיסטוריה של עם אחר, ואין טבעה של ארץ זו דומה לטבעה של חברתה. וכמו שכל עם יש לו "אופי" אחר, כך מתאים לו גם דרך חיים אחרת. התורה דורשת דרך חיים מסויימת ומחייבת מאוד ואלו

מאת: יגאל כהןפרשת השבוע17/04/12716 צפיות
יש דעות ש"ישו" עשה ניסים לעיני העם האם אין בזה בכדי לאמת את אמונת הנוצרים? תשובה: ניסים הם לא היסוד לאמיתותה של דת. דווקא היהדות אינה מייחסת חשיבות לטיעון התרחשות ניסים כבסיס לייסוד דת. אמנם יתכן לחזק את מאמיניה של הדת על ידי ניסים, א

מאת: יגאל כהןפרשת השבוע17/04/12743 צפיות
תאר לך את חיים התרמילאי שהסתבך ביער עבות, והוא מחפש את הדרך לצאת מהמבוך של היער, והנה הוא פוגש אדם שמנהיג אחריו 100 איש והם הולכים אחד אחרי השני בשורה ישרה, 100 אנשים קשורי עיניים וכל אחד מניח את ידו על כתפי חבירו.

מאת: יגאל כהןפרשת השבוע17/04/12892 צפיות
שאלה: למה להתחיל לחפש את האמת דווקא בדת היהודית ובתנ"ך? הרי יש אלפי דתות ואלפי תורות? תשובה: יש כמה סיבות טובות לחפש את האמת דווקא בדת היהודית ודווקא בתנ"ך. סיבה ראשונה היא שהרי אלוקים ברא אותך יהודי- בן לעם ישראל,

מאמרים נוספים בנושא יהדות

מאת: בתיה כץיהדות12/11/1925 צפיות
- הגיוני, הגיוני, אבל מה עם הוכחה? אנשים רבים התחזקו ב"ה הודות לתיאוריה שהצעתי. אף על פי כן היו ששאלו "תיאורית המושכלים בוחנת עובדות במציאות אך מסיקה מסקנות על פי ההגיון, דווקא היכן שאין עובדות. הרי אתה לא מוכיח מהי האמת אלא מוכיח את האמת שבה עלינו להאמין, לפי המציאות שנקלענו לתוכה".

מאת: בתיה כץיהדות12/11/1917 צפיות
מאמר זה ידון ב-סדר, ארגון, הרכבה, עקביות ובמה שרק נראה כסדר, ארגון, הרכבה, עקביות. במאמר זה נתייחס לדעה הסוברת שאין כל דבר מסודר ביקום

מאת: בתיה כץיהדות12/11/1923 צפיות
כיצד היינו נוהגים ללא תורה, האם האמת נמצאת מעבר לים ומדוע עלינו לחפש תורה. במאמר זה נוכיח שהאמת האלוקית לגבי הטוב והרע, צריכים להנתן בספר הדרכה והאדם מטבעו לא ידע מהו טוב ומהו רע.

מאת: בתיה כץיהדות12/11/191111 צפיות
לאדם יש צורך בעבודת השם. משמעות החיים היא עשיית הטוב. באדם קיים פחד מן המוות והרגשת קיום הנצח. לכן האדם מטבעו מבקש לקיים את רצון בוראו כדי לזכות בעולם הבא. הטוב והרע הם יחסיים ולכן צריכה להיות תורה מוחלטת בעולם.

מאת: בתיה כץיהדות12/11/1924 צפיות
האל אינו זקוק לתפילותינו או ליחסינו אליו, ואולי איינשטיין ושפינוזה צדקו ולאל אין כלל עניין באדם. האם הבורא עזב את העולם? כיצד נוכל לדעת האם לבורא יש בכלל עניין במעשיו של האדם?

מאת: בתיה כץיהדות12/11/1920 צפיות
פרופסור אלברט איינשטיין, גאון יהודי שהפך ל"שם דבר" ואחד מהמוחות הגדולים ביותר שעולם המדע הכיר, הסיק את המסקנות הברורות מאליהן הנובעות מהתבוננות בעולם מורכב כל כך כעולמנו. הוא הכיר היטב את חוקי הפיסיקה ביקומנו המופלא, ולאור זאת טען פעם אחר פעם בפני כלי התקשורת והמדיה הכלל-עולמית, כי יש בורא לעולם המחזיק את הקוסמוס ומאפשר את קיומנו המתוכנן והבלתי אקראי. הוא האמין באלו-הים, בכח עליון, בורא היקום, המחוקק והשומר הבלעדי של ההרמוניה הקוסמית.

מאת: בתיה כץיהדות12/11/1918 צפיות
ההינדואיזם הוא מקבץ של דתות הודיות לא מאורגנות, בלא מסורה או הדרכה ברורה, ובדומה לבודהיזם הן לא יותר מאשר דרך חיים להמונים. ההבדל היחיד בין ההינדואיזם לבין הבודהיזם, הוא שבהינדואיזם ניתן למצוא אמונה באלילים ופרשנויות דמיוניות לטבע.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica