חפש מאמרים:
שלום אורח
15.11.2019
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

דלקת לבלב בכלב

מאת: דר' תומר ויינגרםוטרינריה17/04/2012767 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

הלבלב הוא איבר חשוב אשר נמצא בבטן ותפקידו הוא ייצור הורמונים כגון האינסולין ובנוסף ייצור אנזימים המסייעים בעיכול המזון. בשגרה, אנזימי העיכול אשר מיוצרים בלבלב נשמרים במצב לא פעיל. דלקת בלבלב מתרחשת כאשר אנזימים אלו הופכים לפעילים טרם זמנם ומתחילים בתהליך עיכול עצמי של הלבלב ואברי חלל הבטן הסובבים אותו.

מהם הסימנים של דלקת לבלב בכלב?

חוסר רצון לאכול

הקאות

שלשולים (לעיתים שלשול עם דם)

התייבשות קשה בשל ההקאות והשלשולים

כאב בטן (דלקת לבלב נחשבת מחלה כואבת)

מהם הגורמים לדלקת בלבלב?

בכלבים,  הגורמים העיקריים למחלה כוללים תרופות ורעלים, ירידה באספקת הדם והחמצן ללבלב, השמנת יתר, אכילת מזון שומני או גידולים (בלבלב עצמו או בסביבתו). לצערנו, בחלק מן הכלבים בהם מאובחנת דלקת בלבלב לא תמיד נמצא הגורם הראשוני.

כיצד מאבחנים דלקת לבלב?

אבחון המחלה נעשה באמצעות בדיקות דם ואולטראסאונד.

בדיקות דם כגון ספירת דם או בדיקת ביוכימיה של הדם עשויות להעלות חשד למחלה אך אינן מאשרות את קיומה. ישנה בדיקת דם ספציפית (בעלת אמינות של מעל 80%) אשר מאשרת קיום דלקת בלבלב. בדיקה זו נחשבת היום שימושית וחשובה ביותר באבחון המחלה.

בבדיקת אולטרסאונד של הבטן ניתן לראות את הלבלב ולבחון האם יש סימנים לדלקת או גידול. כמו כן הבדיקה מסייעת באבחון חומרת המחלה ולעיתים בזיהוי של מחלות נלוות (דוגמת חסימה של צינור המרה).

טיפול בדלקת לבלב בכלבים

מרכיבי הטיפול הם: נוזלים לווריד, תרופות כנגד בחילות והקאות, מגני מערכת עיכול, שיכוך כאבים, אנטיביוטיקה והזנה במזון רפואי מיוחד. במקרי הקאות רבותיש צורך בצום או בצינור הזנה מיוחד.

חשוב להבין כי מקרים חמורים של דלקת בלבלב דורשים אשפוז, טיפול אינטנסיבי וניטור צמוד. מסיבה זו, מקרים אלו צריכים להיות מטופלים ע"י בית חולים וטרינרי (ולא במרפאה וטרינרית פרטית).

כמו כן, במקרים קשים של דלקת לבלב קיימת פגיעה בקרישת הדם וקיים צורך בטיפול במנות פלאסמה אשר נקנות מבנק דם לכלבים.

תחזית החלמה

דלקת הלבלב היא מחלה לא צפויה, עם שונות רבה בדרגת החומרה ולעיתים קשה להניח מראש מהם סיכויי ההחלמה של הכלב. מכיוון שהמחלה דורשת טיפול מהיר ואינטנסיבי, לא מומלץ לחכות בלילות או בחגים לפתיחת המרפאה השכונתית ובכל חשד לה מומלץ להתייעץ עם וטרינר תורן.

במקרים בהם הגורם לדלקת הלבלב מאובחן וניתן לתיקון (כגון, חשיפה לרעל, תופעת לוואי של תרופה או אכילת ארוחה עתירת שומן), טיפול אינטנסיבי בבית חולים וטרינרי מוביל במקרים רבים להחלמה.

בחלק מהמקרים, דלקת לבלב עשויה להיות מלווה בסיבוכים חמורים ומסכני חיים, אשר יובילו למותו של הכלב למרות טיפול אינטנסיבי. במקרים אחרים, המחלה עלולה להפוך לכרונית, או עלולה לחזור.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

בית החולים הוטרינרי בכפר הירוק

פתוח 24 שעות, שבעה ימים בשבוע, כולל שבתות וחגים.

03-649-5050

וטרינר חירום 24 שעות ביממה

בנק דם לחיות מחמד

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת דר' תומר ויינגרם

מאת: דר' תומר ויינגרםוטרינריה18/04/12642 צפיות
וטרינר 24 שעות הינו שירות חשוב לבעלי חיות המחמד. זמינות הוטרינר הקבוע לא תמיד מתאפשרת מסביב לשעות ולכן אנו ממליצים למצוא בסביבתכם בית חולים וטרינרי אשר פתוח 24 שעות ביממה למקרי חירום.

מאת: דר' תומר ויינגרםוטרינריה06/04/12680 צפיות
במקרה חירום של פגיעה בבעלי חיים חשוב להסתייע בשירותי וטרינר תורן 24 שעות. כך שלא יהיה צורך לחכות בשביל טיפול וטרינרי עבור חיית המחמד האהובה עליכם. במקרי חירום מומלץ להגיע ישירות אל בית חולים וטרינרי המצויד לטיפול במקרי חירום!

מאת: דר' תומר ויינגרםוטרינריה06/04/121049 צפיות
קרצינומה של תאי הקשקש בחלל הפה בחתולים - Squamous cell carcinoma הינה סרטן אגרסיבי בעל פולשנות מקומית לסביבת הגידול. הטיפול בסרטן זה קשה ומאתגר ודורש שילוב מספר טיפול בניסיון לספק איכות חיים עבור החתול.

מאת: דר' תומר ויינגרםוטרינריה06/03/12858 צפיות
סוכרת בכלבים וחתולים? כן, יש חיה כזו... גם בעלי חיים מטופלים באינסולין בדומה לבני אדם. למידע נוסף התיעצו עימנו.

מאת: דר' תומר ויינגרםוטרינריה06/03/121042 צפיות
שיתוק הלרינקס (בית הבליעה / מיתרי הקול) הינה מחלה בכלבים אשר גורמת לקשיי נשימה וחוסר יכולת להכניס כראוי אוויר אל הריאות.

מאמרים נוספים בנושא וטרינריה

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/01/191216 צפיות
אם היינו יודעים כמה חתולים וכלבים מומתים כיוון שהתרבותם אינה נעצרת על ידי עיקור וסירוס.. כלבים וחתולים רבים משוטטים ברחובות וחלקם לצערנו עשויים למות באופן טבעי בשל קשיי ההישרדות בחוץ. אם יש לכם כלב או חתול, זו אחת ההמלצות החמות שהיינו מציעים לכם לעשות.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/12/181378 צפיות
מגוון בעלי חיים יוכלו לתת מענה מעולה לרצון לגדל חיית מחמד בבית. אך מעטות באמת יענו על הצורך של בני הבית שזה דבר עיקרי ולא פחות חשוב מכל פרמטר אחר כאשר מתכוונים להביא חיית מחמד לביתכם.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה30/09/181626 צפיות
חיית החמד שלכם, בריאותה אינה שונה משל כל יצור חי אחר כולל אותנו בני האדם. כאשר אנו בוחרים ווטרינר/ מרפאה ווטרינרית לחיית המחמד שלנו אנחנו צריכים להתחשב במגוון פרמטרים מעבר לנוחות או שמועות חיוביות שמפה לאוזן. במאמר שלפניכם נרחיב על כך.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה27/06/182114 צפיות
למה למעשה כל כך חשוב שיהיה ווטרינר קבוע לחיית המחמד שלך? או לפחות מרפאה קבועה? מאותה הסיבה שחשוב שלנו תהיה מרפאה קבועה ורופא מטפל קבוע...וזה לא רק נוחות האמינו לנו..

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/05/182166 צפיות
כשחיית מחמד מצטרפת למשפחה תאמינו לנו... החיים בבית יהיו הרבה יותר מהנים! התענוג שבחזרה הביתה, לטפל בהנאה, להאכיל ולטפח אין הרבה רגעים שישתוו להרגשה הנהדרת הזאת. עם כל ההנאה והקסם שבהחלט יש בדבר חשוב מאוד לברר מספר דברים.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה29/03/182217 צפיות
כמו בכל דבר בחיינו לפני שאנו לוקחים החלטה משמעותית אנחנו חייבים לוודא שמרבית הפרמטרים מתאימים לציפיות שלנו . כך גם באימוץ כלבים, נורא מתחשק לכם שכלב יפה ומתוק או גדול וקשוח יתרוצץ בחצר ביתכם אך חשוב לוודא מספר דברים קודם לכן.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה28/02/182306 צפיות
היפוך קיבה קורה כאשר כלבים בולעים אוויר תוך כדי ארוחה ובאופן כללי ולא מצליחים לשחררו מה שגורם לקיבה להסתובב ונוצרת חסימה בזרימת הדם שעשויה להגיע עד למצב של נמק ולמקרי מוות. באם הכלב לא יטופל באופן מידי הוא יהיה בסיכון שעשוי להוביל למותו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica