חפש מאמרים:
שלום אורח
07.08.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

המשפט ויחסו אליו במדינת ישראל

מאת: גל ביאליקתורת המשפט19/09/20098210 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

מהו משפט? המשפט(כשפועל כסדרו) הוא הסדר אורחות החיים למצב תיקני בו ניתן לקיים מדינה בעלת אופי דמוקרטי וחופשי.
המשפט הוא הבסיס הערכי והמוסרי לבניית תשתית דמוקרטית, כאוכף הסדר הטוב.
אילולא היה קיים המשפט, ניתן להניח שהחברה הייתה שרויה במן "ג'ונגל", ללא חוקים, ללא אכיפה וללא צדק.
המשפט מטרתו בראש ובראשונה להביא את הצדק הראשוני, המהותי, לידי ביטוי בכך שנקבעת חקיקה פורמאלית ע"י הרשות המבצעת שלבסוף באה לידי ביטוי ע"י בתי-המשפט.
חברות קדומות בזמני קדם כבר הבינו את החשיבות של חקיקת חוקים בסיסיים שלפיהם כולם יהיו חייבים ללכת, לשם השמירה על הסדר הטוב ואיכות החיים.

המשפט מקיים את אחד היסודות המהותיים של חיינו, כמסדיר הסדר הבסיסי ביותר.
מסיבה זו בדיוק, להכרה במוסד המשפט(הפקולטות ללימודי משפטים, עו"ד, בתי המשפט) יש חשיבות ראשונה במעלה.
בשנים האחרונות חלה ירידה באהדה שרוכש הציבור למקצוע המשפטים, דבר שפגע נואשות ביוקרה שהייתה בעבר למקצוע המשפטים.
אדם שעבר לימודי משפטים במסגרת תואר ראשון במשפטים יהיה בדר"כ אדם מוסרי יותר מהממוצע.
הזלזול והבוז שרוכש הציבור לכל מערכת המשפט נובע בעיקר מהדימוי התקשורתי שנוצר למקצוע עריכת הדין ולעוסקים בו, דימוי של אנשים חסרי ערכים ומוסר המוכנים לעשות הכל למען לקוחותיהם.
למעשה, דימוי זה רחוק מאוד מהמציאות, משפטנים ואנשי משפט אינם אנשים שכאלה, ולמעשה אנשי המשפט לרוב עם אנשים מוסריים בהחלט וזאת כיוון שבזמן לימודי המשפטים שלהם עסקו בסוגיות מוסריות רבות שפיתחו את חוש הצדק שלהם.


דמיינו עולם בו ייצוג משפטי לא יהיה נגיש, וכל אדם יאלץ לייצג את האינטרסים שלו בעצמו במסגרת מערכת המשפט.
ניסוי מחשבתי שכזה הוא בהחלט אפשרי, ויש הטוענים שלמערכת משפט שכזאת יש יתרון בולט (בעיקר במובני שיוויון ), ועם זאת אי אפשר להתעלם שמערכת משפט שכזאת תהא מאוד מסוכנת, כיוון שגם במונחי צדק אדם שיהיה בעל יכולת ביטוי גבוהה מאחר יהיה בעל יתרון יחסי ברור.
לכן, יש לאפשר לכל אדם לקחת לעצמו ייצוג משפטי שיביא לידי ביטוי את האינטרסים האישיים שלו, מתורגמים לשפה המשפטית.
רק סיבה זו מספיקה כדי לפסול את הטיעון האומר שמקצוע המשפטים הינו מקצוע מבוזה וכיוצ"ב, כיוון שכל אדם בשלב זה או אחר זקוק למשפטן, ויותר מכך אף מוכן לתת את אמונו המלא באדם זה, כך שכיצד אותו אדם יכול לבוא לאחר מכן ולטעון טענות מהסוג הנ"ל?

אני פונה להגיון הבסיסי ביותר שלכם ושואל: האם באמת יש מקום לזלזול באותו מקצוע עתיק שהביא לזיכויים של אלפי אנשים חפים מפשע, עזרה בבתי-המשפט לאנשים הזקוקים לה יותר מכל במצבים הקשים ביותר בחייהם?
לעניות דעתי, כל אדם בר-דעת יענה על התשובה בשלילה.
אין לנו מה לפחד להביע תמיכה באותם אנשים שמבצעים העבודה המשפטית שבלעדיה החברה הייתה קופאת על שמריה, אותם אנשים המייצגים את ערכי הדמוקרטיה והחופש.
בהחלט עלינו להגיד לא לאותו טרנד המציג את מקצוע המשפטים באור שלילי, ולהבין שמקצוע זה הוא מקצוע בסיס שחובה עלינו לשמר ולהתייחס בחיבה.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

כותב המאמר הינו משפטן חובב הלומד במסגרת תואר ראשון במשפטים

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת גל ביאליק

מאת: גל ביאליקחוק ומשפט - כללי03/10/09851 צפיות
מה הסיבות המביאות סטודנטים למשפטים לעסוק בלימודי משפטים?

מאת: גל ביאליקיין ואלכוהול26/09/091357 צפיות
"מאלט, סינגל מאלט. מעט מים, ללא קרח." –ג'יימס בונד אומנם המשקה הידוע של בונד הוא המרטיני המפורסם, אבל מסתבר שאפילו בונד בכבודו ובעצמו חבב את הויסקי לא פחות. זאת ועוד, הוא הגדיר במדויק את הדרך שבה הוא רוצה שהויסקי יוגש לו, וכך גם רבים אחרים לפניו ואחריו.

מאת: גל ביאליקאימון לאיכות חיים26/09/091054 צפיות
ביטחון עצמי היא תכונה חשובה. כל כך חשובה שהיא מובילה אותנו בחיים ממקום למקום באופן כזה ששום תכונה אחרת לא יכולה להוביל. היא יכולה לפתוח לנו דלתות או לטרוק אותם בפניהם של אנשים. היא יכולה לאגד סביבנו חבורת אנשים בשביל ליצור דבר מה חדש או בשביל להרוס את הקיים. היא יכולה להיות ההבדל בין ניצחון להפסד ובין חיים למוות – הכל ביד הלשון ובשפע ביטחון עצמי.

מאמרים נוספים בנושא תורת המשפט

מאת: רוי ורלתורת המשפט16/10/17903 צפיות
Money management has an affect on every part of your life. You must take control of your finances if you want to be in life. The guidelines will give you some ways on how you can effectively manage your personal finances.

מאת: רוי ורלתורת המשפט11/06/171555 צפיות
Money and the way you handle it has an affect on every part of your life. You must take charge of your finances to be successful in life.The following tips will give you some great advice on how you can effectively manage your finances easily.

מאת: נועם קוריס משרד עורכי דיןתורת המשפט28/01/171071 צפיות
עו"ד נועם קוריס כותב על מקורות הסודיות הבנקאית

מאת: אופירתורת המשפט30/06/16940 צפיות
אם אנו יוצאים לטיול במדינה זרה, נהנים ומכייפים, אך מה לעשות ורגע לפני שאנו חוזרים לארץ אנו עושים תאונת דרכים, לא משהו משמעותי אך בכל זאת יש פגיעה פיזית אשר מגבילה אותנו לתקופת מה.

מאת: ירון כהןתורת המשפט30/01/151558 צפיות
אז מהו נוטריון? הנוטריון הוא עורך דין שהסמיכו אותו על פי קריטריוני 'חוק הנוטריונים', לאשש, לאשרו, לעמוד כעד במשפט. הוא מורשה לערוך קבצים ומסמכים שעניינם במערכת המשפט. מבחינה רשמית, החתימה של הנוטריון על כל מסמך משפטי מהווה אישור לאמיתות המסמך ומקוריותו; בין היתר החתימה מהווה אישור לכך שזהות החותם על המסמך אמיתית, ובעצם שאפשר 'לסמוך' על אותו הטקסט ועל המובטח בו.

מאת: ירון כהןתורת המשפט29/12/141096 צפיות
שירותי נוטריון באים לידי ביטוי בכמה אופנים: ישנו תרגום נוטריון שזהו התחום העיקרי והוא כולל תרגום תעודות, מסמכים, קלטות וכדומה. התרגום הוא תרגום משפות זרות לשפה המקומית בה יש צורך במסמך המתורגם וכמו כן נעשה גם תרגום משפה מקומית לשפות זרות.

מאת: אלעד ירוןתורת המשפט09/12/141122 צפיות
לעריקות מצה"ל ולנפקדות יש משמעות דומה, אולם משקלה של העריקות מצה"ל רב יותר בשל משך הזמן הארוך יותר של היעדרות מהשירות הצבאי. כאשר מדובר בעבירת נפקדות, נכללת בהגדרתה גם היעדרות קצרה מהבסיס, למשל, בשל איחור קצר בהגעה לבסיס. לא תמיד יינקטו נגד החייל צעדים, ואם כן, הרי שלא יהיו אלה צעדים משמעותיים.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica