חפש מאמרים:
שלום אורח
05.08.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

ייצור הומוס באמצעות תולעים אדומות

תולעים האדומות (Eisenia fetida) ידועות כמפרקות זבל אורגני בצורה יעילה ומהירה, והפיכתו חזרה לחומר אורגני איכותי, בשם הומוס אשר יכול לשוב אל האדמה ממנו הוא בא. יש מגוון רחב של תולעים אדומות אשר ידועות כמפרקות זבל, אבל אף אחת מהן אינה עולה בסגולותיה על התולעת האדומה. כן, כן, אלה אותן תולעים אדומות שאולי הכרתם אותן בעבר בתור תולעי קליפורניה (red california) וחשוב להדגיש שזה לא שלשול הגינה הישראלי והמוכר. למרות הדמיון הרב ביניהם יש מספר הבדלים מהותיים. הראשון שבהם הוא זמן הפעילות - בעוד שלשול הגינה ישן לו שנת חורף, הרי שהפועלות האדומות שלנו פעילות במשך כל ימות השנה. ההבדל השני הוא מקום הפעילות בקרקע, הבדל זה פחות חשוב עבורינו אבל עדיין קיים, השלשול הישראלי פעיל בין פני הקרקע ועד כמטר עומק ואילו תולעים אדומות פעילות בעיקר בתווך של פני השטח לעומק של עשרים ס"מ. ישנן כמה תכונות נוספות, אשר חשובות כדי להכיר את תולעים אדומות יותר לעומק: תולעים אדומות הופכות לבוגרות לאחר כחודשיים, מאותו הרגע בכל כשלושה ימים התולעת מטילה ביצה, וכך הלאה והלאה.

הביצים, אגב, לעין שאינה מכירה, קשות לזיהוי, ולכן אתאר אותן: הן נראות כמו חלמונים קטנים ועגולים בצבע צהבהב, כאשר המצע של התולעים פורה ובתנאים אידאלים ניתן לראות מהם הרבה, כמו כן כמעט כל תולעת שתראו בעתיד תהיה עם בליטה עגולה באמצעה, כלומר עומדת להטיל ביצה.


מהביצה בוקעות לאחר מספר ימים כשתיים - שלוש תולעים. חישוב גס מראה שבכל כחודשיים- שלושה הכמות מכפילה את עצמה (ואף למעלה מזה).

למקרה שתהיתם, אין אצלם זכר ונקבה, כולן מטילות ביצים -  כל הזמן. למעשה תולעים אדומות עסוקות בשני דברים כל הזמן - אכילה ורבייה.

קצב הריבוי תלוי כמובן תולעים אדומות, עליהם ידובר עוד בהמשך - טמפרטורה, לחות, תאורה ועוד.

 

כדאי רגע לפני שאתם רוכשים קבוצה של תולעים אדומות, להכיר כמה כללים בסיסיים בגידולם.  גידול של תולעים אדומות בצורה לא נכונה יכול לגרום לכם עוגמת נפש גדולה, שלא לדבר על מה שזה יגרום לתולעים.

תולעים אדומות הופכות לבוגרות לאחר כחודשיים, מאותו הרגע בכל כשלושה ימים היא מטילה ביצה, שממנה בוקעות לאחר מספר ימים בין שתיים לשלוש תולעים. חישוב גס הוא שבכל כחודשיים- שלושה הכמות מכפילה את עצמה (ואף למעלה מזה). הכל תלוי כמובן בתנאים בהם הם מצויות. ככל שהתנאים טובים יותר כך הן מתרבות יותר.

את התולעים אנו ממליצים לגדל במיכל בעל אפשרות לניקוז נוזלים, כגון עציץ, בנוזלים ניתן להשתמש כדשן איכותי המכונה תה הומוס.

להלן מספר כללים אשר יסייעו לכם בתחילת הדרך כמגדלי תולעים:

נושא

רצוי :
לחם, פירות, ירקות, קליפות אוכל, דשא מכוסח, אדמה, צואת בעלי חיים צמחוניים, קש, עיתונים, קרטונים., קליפות ביצים.

לא רצוי: עצמות (עוף), צואה (אדם, כלבים, חתולים, ציפורים), חומרים לא אורגניים (פלסטיק, קלקר, ניילון וכד').

מים: לחות גבוהה מאפשרת חיים טובים, מומלץ בקיץ "להשקות" את התולעים מידי יום למשך מספר דקות, אידוי המים מסייע גם לקירור המיכל.עודף מים והצפת המיכל עלול לגרום להטבעת התולעים וביציהן.

טמפרטורה אידאלית:  בין 15-35 מעלות צלזיוס

מיכל:  פלסטיק, עץ עמיד, זכוכית וכד' – חומרים לא מתכלים, לא רצוי: קרטון, עץ דק וחומרים מתכלים אחרים.

אור: כמה שפחות, התולעים נרתעות מאור השמש ופעילות בחושך ובלילה, רצוי למקם את המיכל במקום מוצל וללא שמש ישירה.

הרתיעה של התולעים מאור והצורך שלהם בלחות מסביר למה אינן יוצאות ממיכל הגידול ללא קשר למקום בו החלטנו להציב אותו.

מי שיקפיד על כללים אלה בגידול התולעים עשוי למצוא פועלות חרוצות ומרוצות, אשר מתרבות ומייצרות הומוס באופן מהיר למדי.

לפרטים נוספים

 

 

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

המרכז לתולעי מיחזור - כל תולעת מלכה!

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת המרכז לתולעי מיחזור

מאת: המרכז לתולעי מיחזורמדעי הטבע - כללי25/11/123393 צפיות
משלוח של תולעים אדומות, הומוס או כל מוצר אחר מבית החווה האורגנית שלכם, בדואר, יכול להגדיל משמעותית את היקף הפעילות שלכם. יכול להוות חוויה יוצאת דופן עד מאד הן לכם (והן לתולעים) במאמר זה אביא מנסיוני בתחום, אסקור את העקרונות המנחים כדי לעשות זאת בצורה בטוחה לכם ולתולעים ולא פחות לזה שאליו החבילה נשלחת. כמו כן אביא מידע רלוונטי בנוגע לחוקיות המשלוח.

מאת: המרכז לתולעי מיחזורחקלאות24/11/127944 צפיות
אז זה הסיפור שלי.. חובב מיחזור ואיכות סביבה שמחליט יום אחד לרכוש שקית עם תולעים אדומות אשר מתמחות בייצור של הומוס, הומוס הינו זבל אורגני לאחר שנאכל על ידי אותן תולעים. ולמעשה משמש כדשן אורגני איכותי.

מאת: המרכז לתולעי מיחזורמדעי הטבע - כללי16/11/123612 צפיות
מגדלים רבים רוכשים תולעים אדומות במטרה למחזר ביעילות את הפסולת הביתית ולא בשביל הומוס, אחרים רוכשים את התולעים כדי לייצר את הומוס באופן עצמאי ומחפשים את ההשקעה הראשונית בלבד. קבוצה אחרת מעוניינת בנוסף להומוס בתחביב משפחתי , גידול קל ופשוט, חיית מחמד שמאפשרת לעזוב את הבית לסופ"ש מבלי להשאר מודאגים מה עם חיית המחמד שהשארנו בבית. במאמר זה מפורטות מספר שיטות להפרדת הומוס מהיצרניות שלו- תולעים אדומות.

מאת: המרכז לתולעי מיחזורמדעי הטבע - כללי16/11/121953 צפיות
הומוס, הוא כל חומר אורגני שמצוי בקרקע אשר הגיע לנקודה יציבה ממנה הוא לא ימשיך ויתפרק. חומר זה הופך את הקרקע לאדמה פורייה ממנה יכולים צמחים וגידולים חקלאיים לשאוב את המרכיבים הנחוצים לשגשוגם. מאחר ובאופן טבעי בתוך ההומוס יש גם תולעים אדומות וביציהן, הרי שמיצוי ההומוס, או כפי שזה נקרא בעגה המקצועית - קצירה. הינו אתגר לא פשוט למגדלים מקצועיים. במאמר זה אתן מספר טיפים לתחילת הדרך למגדלים חדשים של תולעים אדומות.

מאמרים נוספים בנושא מדעי הטבע - כללי

מאת: בתיה כץמדעי הטבע - כללי03/12/19951 צפיות
תיאוריה זו התבססה על הרעיון של מישהו בשם לאמרק, אשר טען כי היצורים משתנים והופכים מותאמים לסביבתם הודות לשינויים הסביבתיים והמאמצים שהם עושים לשם כך. לפי תיאוריה זו סברו שבני האדם העתידיים יהיו נמוכים ובעלי אצבעות ארוכות...

מאת: עידן אברהמימדעי הטבע - כללי24/11/19133438 צפיות
מריחואנה עשויה מקנאביס, שהוא צמח דביק ועשיר, ועל מנת להשתמש בו בסיגריה מגולגלת או במכשיר אידוי - וופורייזר, יש צורך להשתמש באמצעי כלשהו על מנת לגרוס אותו. גריינדר (המכשיר, לא האפליקציה) הוא בדיוק הכלי למטרה הזו, והופך את השימוש לקנאביס לקל ב-ה-ר-ב-ה.

מאת: בתיה כץמדעי הטבע - כללי30/10/191014 צפיות
- כמה מספרים עקביים צריך כדי להוכיח שיש חייזרים... טלסקופים סורקים את השמיים בכל רגע, בתקווה למצוא סימן לאינטליגנציה, למציאת גל רדיו שאיננו אקראי. בינתיים, במעבדת הגנטיקה משתמשים במיקרוסקופים כדי לפצח את המכונה הביולוגית הנקראת: "חיים".

מאת: בתיה כץמדעי הטבע - כללי29/10/191019 צפיות
לפני פחות ממאה שנה היו מלמדים בבתי הספר כי הג'ירפה מתחה את צווארה ולכן נולדו צאצאיה עם צוואר ארוך יותר. כמו כן היו מספרים כי הדג במים הרדודים רצה מאות ללכת על החוף, ולכן צאצאיו נולדו עם סנפירים-רגליים.

מאת: ניב אבןמדעי הטבע - כללי07/12/156633 צפיות
בחנו היטב את שנות הניסיון של המשרד. ככל שיהיה יותר ניסיון לעורכים שבמשרד זה כך השירות שתקבלו יהיה מקצועי יותר מכיוון שישנם תהליכים של רישום שנמשכים שנים רבות ואתם לא ממש רוצים לקבל שירות מאדם שטרם הספיק לחוות תהליכים אלו מתחילתם ועד לסופם על מנת להכירם בצורה הטובה ביותר.

מאת: אוריה חןמדעי הטבע - כללי24/07/156576 צפיות
מי לא רוצה עגבניות אורגניות וטריות ללא חומרי הדברה מהחצר בבית? כך תלמדו איך לגדל צמח עגבנייה מוצלח אצלכם בבית בכמה צעדים פשוטים. למה אתם מחכים?

מאת: איציקמדעי הטבע - כללי07/04/156457 צפיות
ציוד למעבדות אשר אותו סטירר מגנטי נמנע על סוגיו השונים, הוא ציוד רגיש בעל תפקיד חשוב ומשמעותי בתפקוד המעבדה. מהסיבה הזאת גם אם אתם מחפשים בוחש מגנטי וגם אם אתם מעוניינים בציוד מסוג אחר, חשוב שתקפידו לשים דגש על כל הפרטים והתכונות של הפריט המבוקש

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica