חפש מאמרים:
שלום אורח
22.10.2019
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

הומוס תולעים - שיטות הפרדה בין הומוס לבין תולעים אדומות

הומוס, הוא כל חומר אורגני שמצוי בקרקע אשר הגיע לנקודה יציבה ממנה הוא לא ימשיך ויתפרק. חומר זה הופך את הקרקע לאדמה פורייה ממנה יכולים צמחים וגידולים חקלאיים לשאוב את המרכיבים הנחוצים לשגשוגם.

ישנו בלבול בין מונח זה לבין המונח "קומפוסט" אשר מתייחס לתרכובת של חומרים אורגניים שעברו תהליך של פירוק ביולוגי אירובי הנקרא "קומפוסטציה" , שבסופו הקומפוסט הבשל יכול לשמש כדשן וכך להוסיף הומוס לאדמה כדי לטייב אותה.

מאמר זה נותן מספר טיפים לתחילת הדרך למגדלים חדשים של תולעים אדומות,  כיצד לייצר את ההומוס הן בבית הפרטי (ללא גינה) - כן, כן זה אפשרי! וגם כיצד לייצר את ההומוס בגינה הביתית. הידע שנצבר אצלינו בתחום זה הינו פרי נסיון של שנים, בראש ובראשונה שיטות ההפרדה של ההומוס מן התולעים.

כשאנו נרצה לתת מתנה לדודה רחוקה, עציץ עם פרח עונתי, לא נרצה שהיא תגלה בטעות שבאותו עציץ יש גם מלאי לא קטן של תולעים אדומות, אשר השתרבבו פנימה.

על מנת להמנע מתקרית מביכה זו וכדי להפריד את התולעים מן האדמה, ישנן מספר טכניקות הפרדה של הומוס מהתולעים, זאת לצד מספר שיטות שפותחו אצלינו כאן במרכז לתולעי מיחזור.

הרי אנחנו לא נרצה לוותר על פועלת כה חרוצה, אשר מידי חודשיים מתרבה ובתנאים אידאליים אף משלשת את התא המשפחתי שלה, זאת לצד הגדלה נרחבת של כמות הייצור.

בהמשך מפורטות מספר שיטות הפרדה, חלקן מסורתיות ופשוטות וחלקן מעט יותר מתוחכמות. כל מגדל, יחד עם הנסיון, מוצא את השיטה המתאימה לו.

חשוב להתחיל עם משפט הבהרה קטן - התולעים אינן בררניות בכלל, הן יגדלו כמעט בכל מקום וייצרו הומוס כחלק טבעי של חייהם.

אין זה משנה אם המיכל גדול או קטן, גבוה או נמוך, בתוך הבית או מחוץ לבית, תולעים אדומות אוכלות ומתרבות בכל מקום ובמשרעת תנאים מאד רחבה.

אבל ויש אבל, ככל שהתנאים טובים יותר והמיכל גידול מתאים יותר, לתולעים יהיה טוב יותר וגם לכם כמגדלים יהיה נוח יותר למצות את ההומוס, את הנוזלים הזורמים ממנו כעודפי מים ומכונים בצדק כתה הומוס - דשן נוזלי איכותי.

ישנם מיכלים רבים, אותם ניתן לרכוש הן באיביי ואף באתרי קניות באינטרנט בארץ. מדובר במיכלי גידול מקצועיים אשר באמצעותם גם הפרדת ההומוס מהתולעים קלה יותר, יחד עם זאת אני מודה שמעולם לא השתמשתי במיכל כזה ואף לא הרגשתי בחסרון של מיכל שכזה.

ההמלצה שלנו למגדל הביתי הינה להתחיל עם עציץ גינה פשוט. ההמלצה למי שרוצה לגדל בגינה הינה מיכל קומפוסטר ללא תחתית, מאלה הנמכרים בחנויות, או לחילופין ניתן להשתמש בעציץ גם כן. למגדלים בחוץ בדרך כלל יש אפשרות להעמיד עציץ או מיכל קומפוסט גדולים יותר.

עוד טיפ לאלה שדווקא מושך אותם נושא הדשן הנוזלי הוא למצוא מיכל עם ברז קטן בקצהו - לטובת עודפי הנוזלים.

לא משנה באיזה כלי גידול בחרתם, להלן כמה כללים חשובים בשביל ההתחלה:

  • תולעים אדומות כדאי לשים עם האדמה הראשונה איתה הגיעו אליכם.
  • בתחתית המיכל/ קומפוסטר שלכם יש לשים שכבה של עיתונים – רצועות על גבי רצועות, מצאנו במחקר מעמיק כי החיבה של תולעים אדומות לעיתונים גדולה מאד, זאת ללא קשר לאיכות הכתבה אליה נחשפו.
  • מעל העיתונים מומלץ לשים מעט אדמה.

זהו, העציץ/ מיכל הקומפוסט מוכן לשימוש

מיד עם ההתחלה אפשר לשים זבל אורגני בתוך המיכל – שאריות סלט, כסחת דשא, וכד'. סבלנות, התולעים צריכות להתרבות כדי שהתהליך יהיה מהיר במיוחד.

חשוב ביותר – תולעים אדומות חובבות לחות  ונרתעות מאור, על המיכל להיות במקום מוצל ולח יש להקפיד על כללים אלה בעיקר בקיץ. זירוז של ייצור ההומוס בקרקע וייצובה יכול להתבצע על ידי תולעים אדומות אשר אוכלות את הרקבובית ומפרישות את ההומוס המבוקש

המרכז לתולעי מיחזור

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

המרכז לתולעי מיחזור - כל תולעת מלכה!

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת המרכז לתולעי מיחזור

מאת: המרכז לתולעי מיחזורמדעי הטבע - כללי25/11/123276 צפיות
משלוח של תולעים אדומות, הומוס או כל מוצר אחר מבית החווה האורגנית שלכם, בדואר, יכול להגדיל משמעותית את היקף הפעילות שלכם. יכול להוות חוויה יוצאת דופן עד מאד הן לכם (והן לתולעים) במאמר זה אביא מנסיוני בתחום, אסקור את העקרונות המנחים כדי לעשות זאת בצורה בטוחה לכם ולתולעים ולא פחות לזה שאליו החבילה נשלחת. כמו כן אביא מידע רלוונטי בנוגע לחוקיות המשלוח.

מאת: המרכז לתולעי מיחזורחקלאות24/11/127815 צפיות
אז זה הסיפור שלי.. חובב מיחזור ואיכות סביבה שמחליט יום אחד לרכוש שקית עם תולעים אדומות אשר מתמחות בייצור של הומוס, הומוס הינו זבל אורגני לאחר שנאכל על ידי אותן תולעים. ולמעשה משמש כדשן אורגני איכותי.

מאת: המרכז לתולעי מיחזורמדעי הטבע - כללי16/11/123453 צפיות
מגדלים רבים רוכשים תולעים אדומות במטרה למחזר ביעילות את הפסולת הביתית ולא בשביל הומוס, אחרים רוכשים את התולעים כדי לייצר את הומוס באופן עצמאי ומחפשים את ההשקעה הראשונית בלבד. קבוצה אחרת מעוניינת בנוסף להומוס בתחביב משפחתי , גידול קל ופשוט, חיית מחמד שמאפשרת לעזוב את הבית לסופ"ש מבלי להשאר מודאגים מה עם חיית המחמד שהשארנו בבית. במאמר זה מפורטות מספר שיטות להפרדת הומוס מהיצרניות שלו- תולעים אדומות.

מאת: המרכז לתולעי מיחזורמדעי הטבע - כללי16/11/121948 צפיות
תולעים אדומות (Eisenia fetida) ידועות כמפרקות זבל אורגני בצורה יעילה ומהירה, והפיכתו חזרה לחומר אורגני איכותי, בשם הומוס, אשר יכול לשוב אל האדמה ממנו הוא בא. יש מגוון רחב של תולעים אדומות אשר ידועות כמפרקות זבל, אבלאף אחת מהן אינה עולה בסגולותיה על התולעת האדומה. מאמר זה נסמך על ידע מצטבר מניסוי וטעייה בגידול התולעים ולא מנסיון אקדמי ולימוד לאור הניאונים.

מאמרים נוספים בנושא מדעי הטבע - כללי

מאת: ניב אבןמדעי הטבע - כללי07/12/156355 צפיות
בחנו היטב את שנות הניסיון של המשרד. ככל שיהיה יותר ניסיון לעורכים שבמשרד זה כך השירות שתקבלו יהיה מקצועי יותר מכיוון שישנם תהליכים של רישום שנמשכים שנים רבות ואתם לא ממש רוצים לקבל שירות מאדם שטרם הספיק לחוות תהליכים אלו מתחילתם ועד לסופם על מנת להכירם בצורה הטובה ביותר.

מאת: אוריה חןמדעי הטבע - כללי24/07/156381 צפיות
מי לא רוצה עגבניות אורגניות וטריות ללא חומרי הדברה מהחצר בבית? כך תלמדו איך לגדל צמח עגבנייה מוצלח אצלכם בבית בכמה צעדים פשוטים. למה אתם מחכים?

מאת: איציקמדעי הטבע - כללי07/04/156275 צפיות
ציוד למעבדות אשר אותו סטירר מגנטי נמנע על סוגיו השונים, הוא ציוד רגיש בעל תפקיד חשוב ומשמעותי בתפקוד המעבדה. מהסיבה הזאת גם אם אתם מחפשים בוחש מגנטי וגם אם אתם מעוניינים בציוד מסוג אחר, חשוב שתקפידו לשים דגש על כל הפרטים והתכונות של הפריט המבוקש

מאת: איציקמדעי הטבע - כללי07/04/152040 צפיות
כל מי שמחפש ציוד למעבדות מכל סוג ובין היתר גם מכשירי וורטקס, חייב לשים דגש על בחירת החברה ממנו הוא ירכוש את אותו הציוד

מאת: משה אלוןמדעי הטבע - כללי26/08/142763 צפיות
יש דרך אחת להגיד לאנשים שאתם אוהבים אותם, דרך אחת לאחל להם מזל טוב, דרך אחת לאחל להם אף חג שמח. ומה אתם יודעים? זוהי בדיוק אותה הדרך.

מאת: נדבמדעי הטבע - כללי29/06/143956 צפיות
מהי חשיבות הבניה הירוקה בעולם המודרני? כיצד עומדים בתקנות השונות של הבנייה הירוקה? ומהם העקרונות של הבנייה הירוקה?

מאת: יונימדעי הטבע - כללי18/05/144730 צפיות
ישראל ידועה כמעצמת מדע ויש בה תעשיות מתקדמות ומעבדות מחקר מובילות. חברות רבות משקיעות משאבים רבים בפיתוח מעבדות מחקר ועליהן לרכוש ציודי מעבדה איכותיים כמו מכשירי ספקטרופוטומטר שנועדו למגוון בדיקות ומדידות, כגון מדידות צבע ואורכי גל

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica