חפש מאמרים:
שלום אורח
05.08.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

הפרדת תולעים אדומות מה הומוס, או במילים אחרות - קציר הומוס

מבוא
בתחילת דרכי כמגדל תולעים אדומות חשבתי לתומי כי בהמשך הדרך אוכל להפיץ ולמכור הומוס ומוצריו -תה הומוס וכד'. מהר מאד הבנתי שההומוס אינו כה אטרקטיבי כפי שהתולעים עצמן, ההסברים לכך רבים: מגדלים רבים רוכשים את תולעים אדומות במטרה למחזר ביעילות את הפסולת הביתית ולא בשביל הומוס, אחרים רוכשים את התולעים כדי לייצר את הומוס באופן עצמאי ומחפשים את ההשקעה הראשונית בלבד. קבוצה אחרת מעוניינת בנוסף להומוס בתחביב משפחתי , גידול קל ופשוט, חיית מחמד שמאפשרת לעזוב את הבית לסופ"ש מבלי לדאוג לגבי האוכל והמים של בעל החיים.
א משנה היכן אתם מאכלסים תולעים אדומות, אם בעציץ על מרפסת גן בקומת הפנטהאוז, מתחת לכיור בתוך הבית. בגינה בתוך מיכל קומפוסט יעודי, בסוף מגיע היום בו המיכל מתמלא וחייבים לרוקנו. כפי שאתם רואים הסיבות רבות ובשורה התחתונה התולעים יותר מושכות ומענינות מהתוצר שלהם - הומוס. גודל המיכל, כמות הזבל האורגני שמגיע אליו, הלחות וכמות התולעים יכתיבו מתי המיכל יתמלא. דבר אחד בטוח – זה יקרה בסוף ואז תשאלו את עצמכם מה עושים? קורס מתקדם זה, להפרדת תולעים אדומות ומיצוי הומוס נכתב במטרה לסייע למגדלים ותיקים אשר ברשותם גרעין רבייה גדול ומיכל שהתמלא להפריד את התולעים ולמצות את האדמה האיכותית, ההומוס, שהן מייצרות. בקורס זה מקבל המגדל הוותיק את הכלים הדרושים כדי להפריד את התולעים מן הערימה. נלמדות פה ארבע טכניקות להפרדה של התולעים מן הערימה על יתרונותיהן וחסרונותיהן. כל מה שנשאר- לצלול לתוך העניין.

כיצד ניגשים אל הערימה תולעים אדומות, גודלן כ – 8 ס"מ והן מזכירות מאד את שלשול הגינה המצוי באזורינו. מדובר בבעל חיים עדין, רך ולכן גם פגיע. כל תולעת אדומה מטילה מידי מספר ימים ביצים בצבע זהוב המזכירים בצבען וצורתם לימונים זעירים בגודל של מספר מילימטרים. ערימה בריאה תכיל כמות גדולה של ביצים ותולעים מסיבה זו לכלי העבודה איתם אתם ניגשים אל הערימה יש חשיבות גדולה מאד. כמו כן קצב הרבייה הגבוה אומר שבהכרח פגיעה בתולעת פוגע לטווח ארוך בפוטנציאל הערימה לגדול עוד ועוד. זו ההזדמנות להפריך גוזמא הגורסת שלחתוך תולעת לשתיים גורם לה לגדל את החלק החסר וכך אפילו להתרבות בצורה זו. כל מגדל ותיק יודע שלתולעת יש קיבה אחת, פה אחד וכד', חיתוך לשניים לא יגרום לחלק החסר לגדל איברים אלה. הבנו כי מדובר בחיה עדינה ויש לנו אינטרס שלמרות שאנו הולכים לבחוש בערימה (בהתאם לסוג ההפרדה) רצוי לעשות זאת בעדינות מירבית תוך פגיעה מינימלית בתולעים האדומות וביציהן. כלי העבודה המומלצים הינם כלי עבודה לגינה ידניים עם זרועות קצרות למען שליטה מירבית. הכלי המועדף על ידי כדי לאתר תולעים ואף לתפוס מרבצים גדולים הינו כלי בעל 2-3 שיניים המכונה מקלטרת ידנית, היתרון בכלי זה הינו שנכנסות לאדמה הזרועות, כך שהפגיעה בתולעים האדומות הינה מינימלית. מקלטרת ידנית: בהיעדר מקלטרת ידנית גם כלים אחרים עם שיניים יהיו טובים באותה מידה, ב 90% מהפעמים בהם אני עובד בערימת הקומפוסט שלי, אני משתמש בכלים אלה, אני מתכוון כמובן לצד עם השיניים: לצד כלים אלה כדי שתהיה גם כף שתילה ככלי נוח לעבודה והשלמת המשימה, אך חשוב לזכור כי אסור לעשות שימוש בכף זו בתוך הערימה, כף זו נכנסת בגסות אל האדמה ופוצעת וחותכת כל מה שנקרא בדרכה, אינה מתאימה לעבודה עם התולעים כלל וכלל: מעבר לכלים אלה, מומלץ לעשות שימוש רב ככל האפשר עם הידיים, זה הכלי העדין והמלצתי הי לשלב את הילדים ושאר בני המשפחה לטובת עיסוק זה. הפרדה ידנית השיטה הפשוטה ביותר בה גם אני התחלתי היא ההפרדה הידנית, כשמה כן היא. למגדלים בעציץ או מיכלים קטנים, מומלץ לקחת את מיכל הגידול, להפוך אותו באופן מלא ולשפוך את כל תכולתו על עיתון. רוב התולעים יימצאו למטה וכשתהפכו את הערימה תוכלו לראות אותן ולתפוס ביתר קלות. בזריזות ולפני שהתולעים מתחפרות ניתן לתפוס אותן, אחת אחת, וכך להוציאן מהערימה. שיטה זו טובה להפרדת בין תולעים אדומות לבין הומוס ולווא דווקא ההומוס מהתולעים. לבעלי המיכלים הגדולים נדרש להכניס את המקלטרת הידנית ולקחת גוש הומוס יחד עם תולעים האדומות. לאחר הוצאת הגוש כדאי להניחו על צלחת או תחתית של עציץ. ניתן בנקל לראות את התולעים לאחר הוצאת גרעין זה, פושטים יד ואוספים את כמות התולעים המבוקשת. כך ניתן לתת כמות מדודה של תולעים - למשל להתחייב על 50 תולעים או 100 תולעים וכד' ופשוט לספור אחת אחת. יתרונות: דיוק במספר התולעים המוצא מן הערימה, שכן כל תולעת נוספת היא מורשת שלמה שעוברת למישהו אחר וכן אי פגיעה בתולעים כמעט בכלל. החיסרון: איטיות בתהליך ולאלה שעדיין לא התרגלו גם המגע הישיר עם התולעים לא תמיד נעים.

הפרדה על ידי ייבוש הערימה ייבוש הערימה היא שיטה אשר אינה מועדפת על ידי, אבל שמעתי עליה רבות ונראה שהיא עובדת, בעיקר כשמדובר בכמויות גדולות מאד של קומפוסט ושל תולעים. השיטה מבוססת על מספר תכונות של התולעים שיש להתחשב בהן בעת הגידול:

 • התולעים לא אוהבות יובש – הן חייבות לחות במיכל הגידול שלהן.

 • התולעים כמו כל בעל חיים, צריכות לאכול כדי להתקיים.

 • תנאים לשימוש בשיטה:

 • גידול התולעים בערימה המונחת ישירות על הקרקע ולא בתוך מיכל סגור כגון עציץ.

 • כוונה להפריד את כל תכולת מיכל התולעים באופן מוחלט מכל התולעים ולהשאר עם ההומוס בלבד.

 • אפשרות להעביר את הערימה למקום סמוך להתחלת ערימה חדשה.

 • לאחר שבחנו את התנאים הללו והשיטה נמצאה מתאימה לנו, אופן הפעולה הינו פשוט. עלינו לשים פסולת אורגנית בצמידות (עם מגע קל) לערימת הקומפוסט הישנה אותה אנו רוצים להפריד מתולעים וכן לדאוג בה לתנאי הגידול הנאותים לתולעים. את הערימה הישנה עלינו לייבש. באופן טבעי התולעים יעברו לערימה בה כמות המזון גדולה יותר, זמינה יותר אליהם וכן התנאי גידול בה מתאימים להם יותר (רטיבות). כמו כן באופן טבעי ינטשו ערימה יבשה שבה כמעט כל מקורות המזון נגמרו. על בסיס שיטה זו מבוססות גם קופסאות גידול של תולעים בעלות שני צדדים למעבר התולעים מצד לצד. יתרונות: שיטה המבוססת על תהליכים טבעיים בגידול התולעים, מעבר טבעי שלהם לבית גידול טוב יותר ונוח יותר להן, פגיעה מינימלית בתולעים עצמן. חסרונות:בערימת הקומפוסט המיובשת נותרים ביצים שלא ישרדו את הייבוש, שיטה איטית אשר לא נותנת פתרון מיידי, שיטה הדורשת שטח יחסית גדול וקרקע לגידול התולעים האדומות.

  הפרדה על ידי חשיפה לאור זו השיטה הטובה ביותר לטעמי, שנותנת מענה מהיר וטוב לקצירת ההומוס מן התולעים או התולעים מן ההומוס. בין אם אתם מגדלים את התולעים במיכל סגור כגון עציץ או דלי או בין אם במיכל קומפוסטר גדול. קחו את האדמה עם התולעים – שימו אותה על עיתון על הארץ או בתוך צלחת או קערה גדולה. את האדמה הזו יש לחשוף לאור באופן טבעי התולעים יתחפרו במהירות לתוך תחתית הערימה כדי להמנע מאור. אט אט תגלחו את חלקה העליון של הערימה אשר הינו בהכרח נטול תולעים שכן אלה ברחו אל התחתית של הערימה. כאשר תגיעו לכדי סנטימטרים בודדים מהקרקע, תוכלו בנקל לתפוס את כל התולעים שהיו בערימה. אם המטרה היתה לקצור הומוס מוכן הרי שאת התולעים יש להחזיר עתה אל תוך הערימה. אם המטרה היתה איסוף תולעים לטובת מיכל חדש, מכירה וכד', הרי שאת ההומוס שנקצר אני ממליץ להחזיר אל הערימה. ש להמנע מלחשוף את התולעים האדומות לשמש ישירה לאורך זמן רב על מנת לא לפגוע בהן. יתרונות:אפשרות לפעילות משותפת משפחתית, מהירות, יעילות של השיטה ודיוק. חסרונות:חשיפת תולעים לשמש עלול לפגוע בהן.

  לאחר ההפרדה לא משנה באיזו שיטה בחרתם כדי להפריד את ההומוס, לבסוף נותרתם עם הומוס לח, המכיל ביצים שטרם בקעו. המנוסים שבכם כבר ראו בעציץ שבו שמו הומוס גם תולעים ש"פתאום" הגיעו לשם. הרי התולעים לא הופיעו שם פתאום וגם לא זחלו במרחב היבש שבין ערימת התולעים לבין העציץ, מדובר בביצים שבקעו. חשוב לציין כי תולעים אדומות מסייעות לקרקע על ידי דישון, יצירת חרירי איוורור, הזזת רקב בקרקע ועוד. כך שלמצוא תולעת בעציץ או בכל מקום על האדמה הינה חיובית ולא שלילית. יחד עם ההומוס המופרד מן הערימה והביצים של התולעים ישנם גם אורגניזמים טובים אותם כן נרצה לטפח. הדרך המקובלת להמנע מביצים או בקיעת ביצים בהומוס שהופרד זה ייבושו לא עד יובש מוחלט כדי לא לפגוע בכל אותם חיידקים חיוביים, אך מספיק כדי לייבש את הביצים של התולעים. לביצה של תולעת אדומה לוקח כ 3 ימים לבקוע. ייבוש ההומוס והשארתו בתנאים אלה כשבוע – שבועיים, יבטיח לנו כי לא נעביר תולעים, בטעות, לעציץ של הסבתא (מה שיגרום לנישול ודאי מירושה אפשרית).

  המרכז לתולעי מיחזור

   

   
       
       
       
     
   
  אודות כותב המאמר:

  המרכז לתולעי מיחזור - כל תולעת מלכה!

   
       
     
   

  מאמרים נוספים מאת המרכז לתולעי מיחזור

  מאת: המרכז לתולעי מיחזורמדעי הטבע - כללי25/11/123393 צפיות
  משלוח של תולעים אדומות, הומוס או כל מוצר אחר מבית החווה האורגנית שלכם, בדואר, יכול להגדיל משמעותית את היקף הפעילות שלכם. יכול להוות חוויה יוצאת דופן עד מאד הן לכם (והן לתולעים) במאמר זה אביא מנסיוני בתחום, אסקור את העקרונות המנחים כדי לעשות זאת בצורה בטוחה לכם ולתולעים ולא פחות לזה שאליו החבילה נשלחת. כמו כן אביא מידע רלוונטי בנוגע לחוקיות המשלוח.

  מאת: המרכז לתולעי מיחזורחקלאות24/11/127944 צפיות
  אז זה הסיפור שלי.. חובב מיחזור ואיכות סביבה שמחליט יום אחד לרכוש שקית עם תולעים אדומות אשר מתמחות בייצור של הומוס, הומוס הינו זבל אורגני לאחר שנאכל על ידי אותן תולעים. ולמעשה משמש כדשן אורגני איכותי.

  מאת: המרכז לתולעי מיחזורמדעי הטבע - כללי16/11/121953 צפיות
  הומוס, הוא כל חומר אורגני שמצוי בקרקע אשר הגיע לנקודה יציבה ממנה הוא לא ימשיך ויתפרק. חומר זה הופך את הקרקע לאדמה פורייה ממנה יכולים צמחים וגידולים חקלאיים לשאוב את המרכיבים הנחוצים לשגשוגם. מאחר ובאופן טבעי בתוך ההומוס יש גם תולעים אדומות וביציהן, הרי שמיצוי ההומוס, או כפי שזה נקרא בעגה המקצועית - קצירה. הינו אתגר לא פשוט למגדלים מקצועיים. במאמר זה אתן מספר טיפים לתחילת הדרך למגדלים חדשים של תולעים אדומות.

  מאת: המרכז לתולעי מיחזורמדעי הטבע - כללי16/11/122068 צפיות
  תולעים אדומות (Eisenia fetida) ידועות כמפרקות זבל אורגני בצורה יעילה ומהירה, והפיכתו חזרה לחומר אורגני איכותי, בשם הומוס, אשר יכול לשוב אל האדמה ממנו הוא בא. יש מגוון רחב של תולעים אדומות אשר ידועות כמפרקות זבל, אבלאף אחת מהן אינה עולה בסגולותיה על התולעת האדומה. מאמר זה נסמך על ידע מצטבר מניסוי וטעייה בגידול התולעים ולא מנסיון אקדמי ולימוד לאור הניאונים.

  מאמרים נוספים בנושא מדעי הטבע - כללי

  מאת: בתיה כץמדעי הטבע - כללי03/12/19951 צפיות
  תיאוריה זו התבססה על הרעיון של מישהו בשם לאמרק, אשר טען כי היצורים משתנים והופכים מותאמים לסביבתם הודות לשינויים הסביבתיים והמאמצים שהם עושים לשם כך. לפי תיאוריה זו סברו שבני האדם העתידיים יהיו נמוכים ובעלי אצבעות ארוכות...

  מאת: עידן אברהמימדעי הטבע - כללי24/11/19133438 צפיות
  מריחואנה עשויה מקנאביס, שהוא צמח דביק ועשיר, ועל מנת להשתמש בו בסיגריה מגולגלת או במכשיר אידוי - וופורייזר, יש צורך להשתמש באמצעי כלשהו על מנת לגרוס אותו. גריינדר (המכשיר, לא האפליקציה) הוא בדיוק הכלי למטרה הזו, והופך את השימוש לקנאביס לקל ב-ה-ר-ב-ה.

  מאת: בתיה כץמדעי הטבע - כללי30/10/191014 צפיות
  - כמה מספרים עקביים צריך כדי להוכיח שיש חייזרים... טלסקופים סורקים את השמיים בכל רגע, בתקווה למצוא סימן לאינטליגנציה, למציאת גל רדיו שאיננו אקראי. בינתיים, במעבדת הגנטיקה משתמשים במיקרוסקופים כדי לפצח את המכונה הביולוגית הנקראת: "חיים".

  מאת: בתיה כץמדעי הטבע - כללי29/10/191019 צפיות
  לפני פחות ממאה שנה היו מלמדים בבתי הספר כי הג'ירפה מתחה את צווארה ולכן נולדו צאצאיה עם צוואר ארוך יותר. כמו כן היו מספרים כי הדג במים הרדודים רצה מאות ללכת על החוף, ולכן צאצאיו נולדו עם סנפירים-רגליים.

  מאת: ניב אבןמדעי הטבע - כללי07/12/156633 צפיות
  בחנו היטב את שנות הניסיון של המשרד. ככל שיהיה יותר ניסיון לעורכים שבמשרד זה כך השירות שתקבלו יהיה מקצועי יותר מכיוון שישנם תהליכים של רישום שנמשכים שנים רבות ואתם לא ממש רוצים לקבל שירות מאדם שטרם הספיק לחוות תהליכים אלו מתחילתם ועד לסופם על מנת להכירם בצורה הטובה ביותר.

  מאת: אוריה חןמדעי הטבע - כללי24/07/156576 צפיות
  מי לא רוצה עגבניות אורגניות וטריות ללא חומרי הדברה מהחצר בבית? כך תלמדו איך לגדל צמח עגבנייה מוצלח אצלכם בבית בכמה צעדים פשוטים. למה אתם מחכים?

  מאת: איציקמדעי הטבע - כללי07/04/156457 צפיות
  ציוד למעבדות אשר אותו סטירר מגנטי נמנע על סוגיו השונים, הוא ציוד רגיש בעל תפקיד חשוב ומשמעותי בתפקוד המעבדה. מהסיבה הזאת גם אם אתם מחפשים בוחש מגנטי וגם אם אתם מעוניינים בציוד מסוג אחר, חשוב שתקפידו לשים דגש על כל הפרטים והתכונות של הפריט המבוקש

   
   
   

  כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
  השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

  christian louboutin replica