חפש מאמרים:
שלום אורח
17.04.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

שפכים תעשייתיים לעומת שפכים ביתיים

שפכים תעשייתיים הם המים המזוהמים המוזרמים אל מערכת הביוב על ידי מפעלים ובתי מלאכה מסוגים שונים. מטבע הדברים, שפכים אלה מכילים חומרים כימיים שונים שלא מצויים בשפכים הביתיים, לעתים בריכוזים גבוהים מאוד. לכן שפכים תעשייתיים עשויים להוות מפגע סביבתי חמור וגם לגרום לסתימות בצנרת הביוב.

מבחינה חוקית, קיימות שתי דרכים לבדיקה של שפכים תעשייתיים ורמת הזיהום שלהם. הדרך האחת היא חוקי עזר עירוניים, הקובעים ערכי סף לתכולת מזהמים בשפכים המוזרמים למערכת הביוב העירונית. הדרך השנייה נקראית היתרי הזרמה לים או לנחלים. היתרים אלה מיועדים למצבים בהם לא קיים פתרון יבשתי ראוי, ריאלי או סביר לטיפול בשפכים. היתר הזרמה כזה ניתן על ידי שתי ועדות, והבקשה צריכה לכלול תוכנית לניטור ובקרה.

נוכחות של תמלוחות היא אחד ההבדלים שבין שפכים ממקור תעשייתי לבין השפכים הביתיים. שפכים תעשייתיים מאופיינים בריכוז גבוה של מלחים – תוצאה של תהליכים תעשייתיים מקובלים. כך, למשל, בתעשיית המזון ריכוז גבוה של מלחים בשפכים נובע מתהליכי הכשרת בשר וייצור שימורים וגבינות, וכמו כן מתהליכי עיבוד דגים. בתעשיית הטקסטיל המלחים בשפכים הם תוצאה של צביעת בדים. בנוסף לכך, הריכוז הגבוה של מלחים בשפכים תעשייתיים נובע מהשיטות המקובלות לניקוי המכונות בכל התחומים.

לאחר שהשפכים התעשייתיים עוברים עיבוד במכוני הטיהור, מתקבלים מי קולחים בעלי מליחות גבוהה. נכון להיום הטכנולוגיות הקיימות להורדת רמת המליחות במי קולחין יקרות מאוד ולכן אינן בשימוש. יחד עם זאת, ניתן להוריד את ריכוז התמלוחות על ידי שינוי בטכנולוגיות בהן נעשה שימוש בתעשייה. כך, למשל, ריכוך מים יכול להיות מושג על ידי אוסמוזה הפוכה במקום החלפת יונים. דרך אחרת להורדת ריכוז המלח במים היא הפרדת זרם התמלוחות משאר הזרמים במפעל ואיגונו.

לסיכום, שפכים תעשייתיים שונים  מהשפכים הביתיים. באופן כללי, ניתן לומר ששפכים ממקור תעשייתי מכילים מזהמים קשים יותר לטיהור, וחלקם הגדול הם מזהמים שאינם אורגניים (לעומת השפכים הביתיים המכילים לרוב שפכים אורגניים). לכן שפכים שמקורם בתעשייה קשים יותר לטיפול וחלקם מוזרם אל הים או אל הנחלים. רצוי לפתח שיטות טיהור חדשות ויעילות שיאפשרו למנוע את המשך זיהום הסביבה ולעבד את כל השפכים המיוצרים.

 תגיות המאמר: שפכים תעשייתיים


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

אירה פינסקר

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אירה פינסקר

מאת: אירה פינסקרקניות 20/05/131618 צפיות
עגלת מוצי היא המענה האופטימלי לצרכים של משפחות רבות עם תינוקות. המאמר מפרט את היתרונות המשמעותיים של רכישת עגלות מוצי בחברת מאדרלנד.

מאת: אירה פינסקרקניות 20/05/131194 צפיות
מוצי היא חברה וותיקה ומבוססת בתחום של ייצור ושיווק של עגלות תינוק. המאמר בוחן את הסיבות לפופולריות של עגלות מוצי בקרב ההורים הצעירים.

מאת: אירה פינסקרקניות 20/05/131178 צפיות
עגלות תאומים מוצגות בשוק במספר קטן יחסית של דגמים, בהשוואה לעגלות הרגילות. בנוסף לכך, מימדים או משקל של חלק מהדגמים עשויים להוריד אותם מהפרק לחלוטין.

מאת: אירה פינסקרקניות 20/05/131107 צפיות
הורים המצפים להגדלת המשפחה, יכולים להתארגן לקראת האירוע המשמח על ידי רכישת כל החפצים הנדרשים בחנויות הריון גדולות. המאמר מפרט אודות המוצרים המוצעים שניתן לרכוש בהן.

מאת: אירה פינסקראופנה20/05/131190 צפיות
בגדי הריון זכו ליחס של כבוד מצד אנשי מקצוע בתחום ההלבשה לא מזמן. בעבר הלא כל כך רחוק בגדי הריון היו שמלות פרחוניות איומות או חולצות טי ענקיות. נכון להיום, המצב שונה לחלוטין.

מאת: אירה פינסקרצרכנות20/05/131246 צפיות
טויוטה יאריס ההיברידית החדשה היא מכונית קטנה, נאה, שקטה, נוחה וחסכונית . במאמר מפורטים מאפייניה העיקריים של הדגם החדש.

מאת: אירה פינסקרצרכנות20/05/131217 צפיות
טויוטה פריוס היא מכונית היברידית, כלומר המנוע שלה מחולק לשתי יחידות, אשר אחת מהן היא חשמלית, והשנייה פועלת על בנזין. המכונית נחשבת למתאימה לאנשים בעל מודעות סביבתית גבוהה, שמוכנים לשלם את המחיר

מאמרים נוספים בנושא איכות הסביבה

מאת: yoni romאיכות הסביבה 14/11/191291 צפיות
מדינת ישראל מעודדת את ייצור החשמל דרך מערכות סולאריות. פתרון זה הוא פתרון ירוק, ידידותי לסביבה וזמין בבתים פרטיים ושטחים עסקיים. מערכת סולארית עסקית היא מערכת אשר נבנית על גגות בתי עסקים ובכלל זה: שטחים מסחריים, מפעלים, בנייני משרדים ודומיהם.

מאת: Roei Kalvoאיכות הסביבה 11/12/171559 צפיות
מהו פינוי נייר? איך מבצעים פינוי נייר? איזה שלבים כלולים בתהליך מיחזור נייר? למה גופי תעשייה זקוקים לשירותי פינוי נייר?

מאת: אור מחשביםאיכות הסביבה 24/10/161759 צפיות
מה היא אנרגיה סולארית? אנרגיה, או חשמל, מיוצרת בדרך כלל מנפט, גזים, ופחם, וכל החומרים האלה פולטים פחמן דו-חמצני ופוגעים בסביבה, בכדור הארץ כולו, וכן בבריאות שלנו ושל בני משפחתינו. בנוסף לכל זה, האנרגיה הזו לא מתחדשת – ברגע שנגמר הנפט בעולם, לא נמצא עוד, וכשנגמר הפחם, ייקח אלפי שנים עד שהוא יתחדש בכמויות שאנחנו צורכים כיום. במקומות שונים בעולם, החומרים האלה כבר נגמרו, והיום אנחנו בדרך צלחה לגמור את מה שנשאר באיזורים שעוד יש בהם את החומרים האלה.

מאת: קליבר 818איכות הסביבה 17/11/143046 צפיות
במקביל לשיפור מנועי בנזין, יצרניות רכב שונות מייצרות מנועים הצורכים סוגים שונים של דלק, ישנם סוגי דלק ידידותיים יותר לסביבה יותר בהשוואה לאחרים.

מאת: איוורור והנדסהאיכות הסביבה 05/11/142643 צפיות
מהו חוק אוויר נקי? חוק אוויר נקי, התשס"ח- 2008, גובש על ידי קבוצת חברי הכנסת ועמותת "אדם טבע ודין" ונכנס לתוקף ביום 1/01/2011.

מאת: בני דואניאיכות הסביבה 30/10/142624 צפיות
אחד הרעיונות הבולטים ביותר שעומדים לקבל בקרוב משנה תוקף הוא הוצאת שקיות הניילון החינמיות מהסופרמרקט הקרוב לביתכם. למעשה, כל קונה ייאלץ להגיע עם שקית רב פעמית מהבית על מנת להניח בפנים את המוצרים אותם הוא רכש, כאשר לשקיות הניילון אליהן התרגלנו עד עכשיו לא יהיה יותר שימוש, אלא אם נהיה מוכנים לשלם תמורתן.

מאת: שלומית לנגאיכות הסביבה 26/12/138662 צפיות
כיום כל משרד מחזיק לפחות מדפסת אחת. טונרים של מדפסות לייזר המושלכים לפח האשפה הם פוטנציאל לנזק סביבתי כבד. מה ניתן לעשות כדי להתמודד עם בעיה סביבתית זו?

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica