חפש מאמרים:
שלום אורח
14.04.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

טיפול בשפכים והפקת מי קולחין

טיפול בשפכים מבוצע כיום באמצעות מכוני טיהור שפכים, או בקיצור מט"שים. מרביתם פועלים על בסיס של טכנולוגיית הבוצה המשופעלת. הטיפול בשפכים מתרכז בפירוק של חומרים מזהמים ועיכולם על ידי מיקרואורגניזמים שונים, והפרדת הבוצה המתקבלת מהמים. מי הקולחין שמתקבלים כתוצאה מטיפול בשפכים יכולים להיות מושבים לשימוש חוזר למטרות שונות, על פי רמת הטיהור.

טיפול בשפכים נועד לשתי מטרות מרכזיות. הראשונה היא מניעת זיהום סביבתי, הנוצר כתוצאה מהזרמה ישירה של השפכים אל הקרקעות, אל הנחלים ואל הים. המטרה השנייה היא לאפשר חסכון במים על ידי הפקת מי הקולחין ושימוש חוזר בהם. פירוט האמצעים המתאימים ורמות הטיהור הנדרשות נמצא בתקנות בריאות העם, הקרויות גם תקני איכות מי קולחין וכללים לטיהור שפכים 2010, או תקנות ענבר.

מתקני הטיפול בשפכים הקיימים נכון להיום מפיקים מי קולחין באיכות שונה. חלק מהמתקנים, אשר הוקמו בתחילת שנות ה-90, תוכננו ונבנו על פי הדרישות שהיו קיימות באותה התקופה, ושודרגו בהמשך. לכן רק חלק מהמתקנים האלה מורשים להזרים מי קולחין אל הנחלים.

התקנות החדשות שהותקנו בשיתוף משרד הבריאות ומשרד ההגנה על הסביבה מגדירות תנאי סף חדשים לאיכות מי הקולחין המופקים במתקני הטיפול בשפכים. מספר הפרמטרים על פי הם תיבחן איכות הקולחים עולה מ-2 ל- 37.  התקנות מגדירות שההגעה לרמת האיכות הנדרשת תתרחש בתוך תקופה של חמש שנים מהיום בו הן נכנסות לתוקף.

בנוסף להחמרה משמעותית של תנאי הסף, התקנות מטילות על צוות המתקנים להכין תכנית ניטור מסודרת ולבצע בקרה שוטפת על איכות מי הקולחין המופקות בהם. מעבר לכך ובנוסף לחובת הטיהור ובקרתו, המתקנים חייבים לדווח ולפרסם לציבור את תוצאות הבדיקות שנעשו למי הקולחין. יש לצפות ששקיפות מוחלטת זו תעודד את הנהלות המתקנים לפעול למניעת כשלים והזנחה בנושא.

לסיכום, טיפול בשפכים בארץ מבוצע כיום על פי תקנים מודרניים המקובלים במרבית המדינות המפותחות. יחד עם זאת, התקנות החדשות מחייבות קפיצת מדרגה בנושא. החמרה משמעותית בתנאי הסף של מי הקולחים המתקבלים בסופו של תהליך הטיהור של השפכים, חובת הניטור והבקרה, והשקיפות המלאה הנדרשת ממתקני הטיהור – כל אלה קובעים סטנדרט חדש ומתקדם בנושא בהשוואה למצב הקיים בארץ וגם ביחס למדינות אחרות.

 

 תגיות המאמר: טיפול בשפכים


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

אירה פינסקר

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אירה פינסקר

מאת: אירה פינסקרקניות 20/05/131618 צפיות
עגלת מוצי היא המענה האופטימלי לצרכים של משפחות רבות עם תינוקות. המאמר מפרט את היתרונות המשמעותיים של רכישת עגלות מוצי בחברת מאדרלנד.

מאת: אירה פינסקרקניות 20/05/131194 צפיות
מוצי היא חברה וותיקה ומבוססת בתחום של ייצור ושיווק של עגלות תינוק. המאמר בוחן את הסיבות לפופולריות של עגלות מוצי בקרב ההורים הצעירים.

מאת: אירה פינסקרקניות 20/05/131177 צפיות
עגלות תאומים מוצגות בשוק במספר קטן יחסית של דגמים, בהשוואה לעגלות הרגילות. בנוסף לכך, מימדים או משקל של חלק מהדגמים עשויים להוריד אותם מהפרק לחלוטין.

מאת: אירה פינסקרקניות 20/05/131106 צפיות
הורים המצפים להגדלת המשפחה, יכולים להתארגן לקראת האירוע המשמח על ידי רכישת כל החפצים הנדרשים בחנויות הריון גדולות. המאמר מפרט אודות המוצרים המוצעים שניתן לרכוש בהן.

מאת: אירה פינסקראופנה20/05/131189 צפיות
בגדי הריון זכו ליחס של כבוד מצד אנשי מקצוע בתחום ההלבשה לא מזמן. בעבר הלא כל כך רחוק בגדי הריון היו שמלות פרחוניות איומות או חולצות טי ענקיות. נכון להיום, המצב שונה לחלוטין.

מאת: אירה פינסקרצרכנות20/05/131245 צפיות
טויוטה יאריס ההיברידית החדשה היא מכונית קטנה, נאה, שקטה, נוחה וחסכונית . במאמר מפורטים מאפייניה העיקריים של הדגם החדש.

מאת: אירה פינסקרצרכנות20/05/131217 צפיות
טויוטה פריוס היא מכונית היברידית, כלומר המנוע שלה מחולק לשתי יחידות, אשר אחת מהן היא חשמלית, והשנייה פועלת על בנזין. המכונית נחשבת למתאימה לאנשים בעל מודעות סביבתית גבוהה, שמוכנים לשלם את המחיר

מאמרים נוספים בנושא איכות הסביבה

מאת: yoni romאיכות הסביבה 14/11/191289 צפיות
מדינת ישראל מעודדת את ייצור החשמל דרך מערכות סולאריות. פתרון זה הוא פתרון ירוק, ידידותי לסביבה וזמין בבתים פרטיים ושטחים עסקיים. מערכת סולארית עסקית היא מערכת אשר נבנית על גגות בתי עסקים ובכלל זה: שטחים מסחריים, מפעלים, בנייני משרדים ודומיהם.

מאת: Roei Kalvoאיכות הסביבה 11/12/171556 צפיות
מהו פינוי נייר? איך מבצעים פינוי נייר? איזה שלבים כלולים בתהליך מיחזור נייר? למה גופי תעשייה זקוקים לשירותי פינוי נייר?

מאת: אור מחשביםאיכות הסביבה 24/10/161756 צפיות
מה היא אנרגיה סולארית? אנרגיה, או חשמל, מיוצרת בדרך כלל מנפט, גזים, ופחם, וכל החומרים האלה פולטים פחמן דו-חמצני ופוגעים בסביבה, בכדור הארץ כולו, וכן בבריאות שלנו ושל בני משפחתינו. בנוסף לכל זה, האנרגיה הזו לא מתחדשת – ברגע שנגמר הנפט בעולם, לא נמצא עוד, וכשנגמר הפחם, ייקח אלפי שנים עד שהוא יתחדש בכמויות שאנחנו צורכים כיום. במקומות שונים בעולם, החומרים האלה כבר נגמרו, והיום אנחנו בדרך צלחה לגמור את מה שנשאר באיזורים שעוד יש בהם את החומרים האלה.

מאת: קליבר 818איכות הסביבה 17/11/143044 צפיות
במקביל לשיפור מנועי בנזין, יצרניות רכב שונות מייצרות מנועים הצורכים סוגים שונים של דלק, ישנם סוגי דלק ידידותיים יותר לסביבה יותר בהשוואה לאחרים.

מאת: איוורור והנדסהאיכות הסביבה 05/11/142641 צפיות
מהו חוק אוויר נקי? חוק אוויר נקי, התשס"ח- 2008, גובש על ידי קבוצת חברי הכנסת ועמותת "אדם טבע ודין" ונכנס לתוקף ביום 1/01/2011.

מאת: בני דואניאיכות הסביבה 30/10/142622 צפיות
אחד הרעיונות הבולטים ביותר שעומדים לקבל בקרוב משנה תוקף הוא הוצאת שקיות הניילון החינמיות מהסופרמרקט הקרוב לביתכם. למעשה, כל קונה ייאלץ להגיע עם שקית רב פעמית מהבית על מנת להניח בפנים את המוצרים אותם הוא רכש, כאשר לשקיות הניילון אליהן התרגלנו עד עכשיו לא יהיה יותר שימוש, אלא אם נהיה מוכנים לשלם תמורתן.

מאת: שלומית לנגאיכות הסביבה 26/12/138660 צפיות
כיום כל משרד מחזיק לפחות מדפסת אחת. טונרים של מדפסות לייזר המושלכים לפח האשפה הם פוטנציאל לנזק סביבתי כבד. מה ניתן לעשות כדי להתמודד עם בעיה סביבתית זו?

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica