חפש מאמרים:
שלום אורח
10.12.2019
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

בדיקת כרומוזומי המין (מידע כללי על הנושא בפירוט רחב)

מאת: נינה כהןהריון ולידה11/05/2014510 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

 

מהם כרומוזומי המין?

בכל אחד מתאיו של העובר ישנם 46 כרומוזומים, האחראים על פעילויות שונות בגוף. הכרומוזומים מחולקים לזוגות, כשכל אחד מהם מגיע מהורה אחר.

שניים מבין 46 הכרומוזומים הללו, הנקראים "כרומוזומי המין", אחראיים בין היתר על תכונות הקשורות למינו של היילוד. תצורת כרומוזומי המין הקובעת את מינו של העובר, הינה:

1. XX- במקרה זה מין העובר הינו נקבה.

2. XY- במקרה כזה מין העובר הינו זכר.

תסמונות הנובעות ממספר לא תקין של כרומוזומי מין:

· תסמונת טרנר XO –

בתסמונת זו בכל אחד מתאי הגוף ישנו כרומוזום X אחד בלבד במקום שניים (סך הכל בכל אחד מתאי העובר- 45 כרומוזומים במקום 46), ועל כן אופיינית לנשים בלבד.

אחד ממאפייניה העיקריים של תסמונת הוא בעיות עקרות. נוסף לכך, קיימים מאפיינים חיצוניים שונים – למשל, קומה נמוכה ומאפיינים בריאותיים– ביניהם שכיחות גבוהה של בעיות לב.

· תסמונת קליינפטר XXY –

התסמונת הינה טריזומיה, כלומר, מצב בו במקום שני כרומוזומים ישנם שלושה כרומוזומים, כשהכרומוזום העודף הינו כרומוזוםX . כלומר, סך הכל בתאי העובר ישנם 47 כרומוזומים במקום 46. התסמונת אופיינית לגברים בלבד וגורמת לבעיות פוריות, לליקויי למידה ולמבנה גוף בעל תוים נשיים – ריכוז שומן בשד, אגן רחב לעיתים ועוד.

· תסמונת הסופר גבר XYY –

תסמונת זו גם היא הינה טריזומיה, כשהכרומוזום העודף במקרה זה הוא כרומוזום Y, ועל כן הינה אופיינית לגברים בלבד. היא מאופיינת בעיקר בקומה גבוהה ובהתפתחות ליקויי למידה.

· תסמונת ה-X המשולש XXX –

גם תסמונת זו הינה טריזומיה והיא מאופיינת במצב של 3 כרומוזומי X ואופיינית לנשים בלבד. מאפייניה הם קומה גבוהה, ליקויי למידה, התפתחות מוטוריקה ושפה איטיות וכו'.

אבחון תסמונות הנובעות ממס' לא תקין של כרומוזומי מין:

בניגוד לתסמונות שונות אחרות, שם רואים קשר ישיר בין גיל האם לבין הסיכון לתסמונת, כשמדובר בתסמונות הנובעות מבעיות במספר כרומוזומי המין לא ניתן להתחשב בפרמטרים אלו, כיוון שלא נמצא כל קשר בין גיל האשה ההרה לבין תסמונות הנובעות ממס' לא תקין של כרומוזומי המין.

בדיקת השקיפות העורפית אינה מלמדת כלל על הסיכון למס' לא תקין של כרומוזומי המין, כמו גם בדיקות האולטרסאונד. הבדיקה היחידה שיכולה ללמד על המצאותה או אי המצאותה של תסמונת הנובעת ממס' לא תקין של כרומוזומי המין היא בדיקת מי השפיר, שבה מוציאים דגימה של תאי העובר שבמי השפיר, מתבוננים בכרומוזומים שבתוכם, סופרים אותם ורואים אם ישנו עודף או חוסר בכרומוזום X או Y וכך מאבחנים את התסמונות הללו.

קיימת חלופה לא פולשנית ומתקדמת המאפשרת לגלות את מינו של העובר באמצעות דגימת דם כבר מן השבוע ה-8 להריון. בבדיקה נבדקים רצפי DNA שמקורם בעובר. במידה ובדגימה נצפה אות חיובי לכרומוזום Y, קיימת סבירות גבוהה מאד (כ-99%) כי מין העובר הינו זכר. בהיעדר אות לכרומוזום Y, אנחנו מסיקים שהעובר הנו ממין נקבה.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

אקנה

אקנה הינה תופעה שכיחה בעיקר בקרב בני הנוער, תופעה הגורמת להם להתעסק עם עור הפנים ולעיתים אף לגרום לנזק בלתי הפיך,חשוב לגעת שאקנה ניתנת לטיפול יעיל ונכון. חשוב להקפיד לבצע את הטיפולים המתאימים אצל מומחים כיוון שטעויות בטיפול נאות עלולות להוביל לסימנים וצלקות בעור הפנים,אקנה עלולה להופיע גם אצל נשים שכבר אינן בגיל התבגרות ,עקב שינוי הורמונים בגוף.

אקנה יכולה להופיע בדרגות שונות, הראשונה שבהן היא הקלה ביותר ומאופיינת בנקודות שחורות ונקודות לבנות שומניות. במקרה זה, מומלץ לנקות את עור הפנים בסבון עדין ולעשות פילינג שיפתח את בלוטות החלב. לא מומלץ לשטוף את הפנים יותר מפעמיים ביום ולא לחטט בעור הפנים.

אקנה בדרגה שנייה, מאופיינת בפצעים אדומים ושטוחים ובנקודות שחורות ולבנות. מטרת הטיפול היא להפחית כמות החיידקים בעור ולמנוע החמרת הפצעים. מומלץ לנקות את עור הפנים בסבון עדין ולהשתמש באנטיביוטיקה מקומית שהותאמה על ידי מומחה, כמו כן כדאי להרחיק את השיער מאזור הפנים ולא למרוח בו חומרים שומניים אשר עלולים להגיע לעור הפנים.

אקנה בדרגה שלישית מופיעה על רוב שטח הפנים על ידי פצעים אדומיים ומוגלתיים. הטיפול מחסל חיידקים ומפחית את הדלקות בעור. גם כאן חשוב להשתמש בסבון פנים עדין ובאנטיביוטיקה מעט אגרסיבית. יש להקפיד לשטוף את הפנים במים פושרים ולא חמים מידי.

דרגה חמורה של אקנה תופיע בשילוב ציסטות עמוקות ותצריך טיפול מאסיבי יותר, על מנת להפחית את הדלקתיות בעור והקטנת כמות בלוטות החלב. הטיפול בסוג זה של אקנה יהיה משולב משחות אנטיביוטיות, סטרואידים, וגלולות (כאשר מדובר בנשים). חשוב להמעיט חשיפה לשמש, להרבות בספורט ולהשתמש בפילינג קילוף עור, עפ"י המלצת מומחה.

.

אתר שאפשר למצוא בו קוסמטיקאיות. מומלצות המטפלות באקנה.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת נינה כהן

מאת: נינה כהןמחשבים ניידים20/05/182128 צפיות
מחשבים ניידים הפכו בשנים האחרונות לחכמים ומסובכים ביותר. בניגוד למחשבים הנייחים, האנשים אשר מתכננים את המחשבים הניידים צריכים להתחשב במשקל ובגודל של כלל המערכת

מאת: נינה כהןרכב20/05/18713 צפיות
מהי פריקה עמוקה? איך פריקה עמוקה משנה את שיטת הפעולה של מצברים? איך מתחזקים ומנקים את המצבר במהלך ההפעלה?

מאת: נינה כהןמחשבים ניידים20/05/182131 צפיות
מחשבים ניידים הפכו לכלי העבודה העיקרי במאה העשרים ואחת ואף על פי שהניידות שלהם נוחה לנו, היא שמה אותם בסכנה. הרכיבים הדחוסים בתוך המחשב

מאת: נינה כהןמחשבים נייחים20/05/182111 צפיות
המטרה העיקרית של ממיר מתח היא להתאים את הזרם החשמלי למוצרי האלקטרוניקה שברשותך.

מאת: נינה כהןמחשבים ניידים20/05/182144 צפיות
מי מספק מטענים חלופיים למחשבים ניידים? מה היא העלות של מטען מקורי למחשב נייד? בכל כמה זמן מומלץ להחליף מטען לטאבלטים ומחשבים ניידים? היכן מומלץ לרכוש מטענים למחשב?

מאת: נינה כהןרכב20/05/18598 צפיות
היכן ניתן למצוא בוסטרים להתנעת הרכב?

מאת: נינה כהןרכב15/01/18454 צפיות
איזה סוגים של מצלמות יכולים להתאים לרכב פרטי? איך בוחרים את המצלמה המושלמת? ממי אפשר לקבל המלצות על מצלמות איכותיות

מאמרים נוספים בנושא הריון ולידה

מאת: אלעד אוחנההריון ולידה23/11/1981 צפיות
צילומי ניו בורן נערכים על-מנת ליצור עבורכם זיכרונות בלתי נשכחים מהימים בהם הרך הנולד היה עדיין רך, עדין וחמוד. על מנת שרגעים אלו באמת ייזכרו כצבעוניים ויפים, כדאי להתכונן מבעוד מועד.

מאת: moraleהריון ולידה08/04/181503 צפיות
לכל אחד מאיתנו יש תקופות רבות שיכולות להיות מרגשות מאוד בחיים אך האמת היא שאין עוד תקופה כמו ההיריון. זו תקופה שבה לא רק הגוף משתנה אלא גם הרגשת הפנימיים וזו תקופה שמגיעה תמיד עם הרבה תקווה והתרגשות. לכן ברור מדוע כל אישה תרצה לעשות הכול כדי לזכור את הרגעים האלה ולכן צילומים של היריון זה לא מהדברים שכדאי לוותר עליהם.

מאת: moraleהריון ולידה08/04/18745 צפיות
בשנים האחרונות אנחנו יכולים לראות יותר ויותר נשים אשר נמצאות בתקופת הריון, אשר מבקשות לתעד את עצמן בעזרת צילום הריון. בין אם מדובר בנשים נשואות ובין אם לא, בין אם מדובר בנשים שזה הריונן הראשון או הריון אחר.

מאת: moraleהריון ולידה28/01/18751 צפיות
התפתחות של תינוק היא דבר מופלא שכל הורה נהנה לצפות בה ומתרגש ממנה, לא משנה אם מדובר בתינוק ראשון או חמישי. השלבים אותם הוא עובר, בין אם זה עד למצב בו הוא יכול לדבר בצורה חופשית, ללכת, לשבת, ולעשות דברים נוספים אשר עבורנו כאנשים בוגרים הם ברורים מאליהם, אך אנו יודעים שגם אנחנו עברנו את אותו תהליך בדיוק כשהיינו תינוקות וגם ההורים שלנו הסתכלו עלינו בהתרגשות ובציפייה, בשביל לראות את תהליך ההתפתחות שלנו.

מאת: moraleהריון ולידה16/11/171463 צפיות
אחת הבעיות המוכרות ביותר אצל תינוקות היא בעיית גזים. אומנם אין הסבר מדעי מדוע זה קורה, חוקרים רבים בוחנים את הנושא ולא תמיד יודעים להסביר למה הבעיה קיימת אצל תינוקות יותר מאשר אצל אנשים מבוגרים, למרות שהערכה היא,

מאת: רונןהריון ולידה20/06/172399 צפיות
נשים רבות סובלות מתופעה של בחילות בשליש הראשון של ההריון. יש כמה דברים שניתן לעשות כדי להפחית את התופעה

מאת: moraleהריון ולידה13/06/173319 צפיות
אחת הבחירות שעומדות בפני נשים אשר מעוניינות לעשות בוק הריון היא, האם לערוך צילומים בסטודיו של הצלמת או להעביר את הצילומים לטבע. לא מעט צלמות ממליצות על צילומי הריון בטבע, שכן יש לצילומים שכאלה יתרונות רבים אשר באים לידי ביטוי בכל תמונה ותמונה. במאמר זה נדון ביתרונות של צילום הריון בטבע.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica