חפש מאמרים:
שלום אורח
17.04.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

האם הילד שלי צריך טיפול פסיכולוגי? 3 בעיות נפוצות בקרב ילדים שצריכות להדליק לכם נורה אדומה

מאת: נאוה סלורהורות17/11/2014740 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

על אף שהטיפולים הפסיכולוגיים הפכו לטרנד חם בשני העשורים האחרונים, הורים רבים ממאנים לשלוח את הילד שלהם לפסיכולוג, גם כאשר די ברור, שמשהו מציק לו ושקיימת בעייה. בין אם זה נשמע מוזר לשלוח ילד לפסיכולוג, בין אם מתוך ביטחון של ההורים שהם יצליחו להתמודד עם הבעייה לבד ובין אם בשל אמונה, שהדברים פשוט יסתדרו מעצמם - טיפול פסיכולוגי לילדים הוא קונספט שעדיין נמצא בחיתוליו.
כדי להסיר את הערפל מעל לסוגייה פחות מדוברת, לפניכם שלושה תיאורי מקרה, שצריכים להדליק לכם נורה אדומה, והמחייבים היוועצות עם איש מקצוע.

מקרה ראשון: בעיות שינה
יוגב הוא ילד בן 5, שעד כה לא סבל מהפרעות שינה, ונהנה משנת לילה רציפה ואיכותית של כ-9 שעות בממוצע בלילה. לאחרונה, מסרב יוגב לישון לבד, מבקש להירדם במיטת ההורים, מתעורר באמצע הלילה ומתקשה להירדם חזרה. מזה שלושה שבועות, ההורים מאפשרים ליוגב לישון איתם במיטה, אך גם אז, הוא מתעורר באמצע הלילה כדי לשתות, ללכת לשירותים או ללא סיבה מיוחדת, וקשה לו להירדם בשנית.

מדוע רצוי לשלוח את הילד לטיפול?

הפרעות שינה הן תופעה נפוצה בקרב ילדים, שיכולה להיות קשורה  לפחד, חרדה, מחשבות טורדניות, מתח, לחץ או שינויים בחייו של הילד, שיוצרים אצלו הצפה של רגשות לא מעובדים, שהוא לבדו, אינו מסוגל להתמודד עימם. על מנת להקל על הילד רצוי להפנות אותו לטיפול פסיכולוגי, שיסייע לו להגיע לאיזון נפשי, מה שבתורו ישים קץ לבעיות השינה.

מקרה שני:  כסיסת צפורניים עד זוב דם ומצמוצים בעיניים

יעל היא ילדה נוחה, אינטליגנטית, בעלת התנהגות מווסתת לרוב, שאינה מתאפיינת בבעיות משמעת, המצליחה בבית הספר והעושה את המוטל עליה בבית. לפני מספר חודשים החלה יעל, לפתע, לכסוס ציפורניים בתדירות גבוהה, ממש "עד לעצם", ובמקביל, החלו להופיע מצמוצים לא רצוניים בעיניים המתרחשים גם הם לעיתים תכופות.

מדוע רצוי לשלוח את הילדה לטיפול?

על אף שמצמוצים בעיניים וכסיסת ציפורניים אינם בבחינת תופעה מסוכנת שיכולה להסב נזק פיזי רציני לילדה, מדובר בהתרחשויות שמתעוררות בדרך כלל על רקע מצבים של לחץ ומתח נפשי, והן עשויות להעיד על קשיים רגשיים-נפשיים שיש לילדה, שימשיכו ללוות אותה במהלך חייה במידה ולא יטופלו.
טיפול פסיכולוגי יסייע לילדה בחיזוק כישורי ההתמודדות שלה, יאפשר לה לעבד את הרגשות הקשים, ועם הזמן, גם ישפיע לטובה על הטיקים ועל כסיסת הציפורניים, עד לכדי הפסקה מוחלטת של ההרגלים הללו.

מקרה שלישי: קווי התנהגות אובססיביים

רועי גדל כילד שמח, רגוע ו"נורמטיבי". בחודשים האחרונים, ההורים החלו להבחין בהתנהגויות אובססיביות של רועי, כמו מחיקות חוזרות ונשנות של החומר במחברת וכתיבתו מחדש, הליכה רק על הקווים (בעת חציית מעבר חצייה למשל) או אי דריכה על הקווים שבין המרצפות בבית, הקפדה יתרה על סדר וארגון ורחיצת ידיים מוגזמת.

מדוע רצוי לשלוח את הילד לטיפול?

למרות שקווים אובססיביים יכולים להיות חלק טבעי מהתפתחותם של ילדים, הקשור לצורך שלהם בשליטה והמתרחש בעיקר בגילאים שלפני גן טרום חובה (סביבות גיל 4-3), אם התופעה נמשכת לאורך זמן עד גילאים יותר מאוחרים, ייתכן שהיא נובעת מחרדות שיש לילד, שההתנהגות הכפייתית נועדה להקל עליהן.
ילד שיש לו חרדות יתקשה לתפקד כרגיל, ואי הפנייתו לטיפול הולם עלול להחמיר את החרדות ולהוביל להתדרדרות במצבו.

לסיום, ברצוננו להדגיש, כי הרשימה המובאת לפניכם כלל איננה ממצה, וכי קיימות תופעות רבות נוספות בהתנהגויות של ילדים, שצריכות לעורר סימני שאלה והמצריכות בירור מקצועי. אם אתם שמים לב להתנהגות חריגה של הילד או לשינוי משמעותי בתפקוד שלו, שנמשכים תקופה ארוכה, אנחנו ממליצים לכם להרים טלפון לגורם מקצועי. מרכז אמירים ישמח לעמוד לרשותכם, להקשיב לכם ולהמליץ לכם מה כדאי לעשות, זאת גם אם תחליטו בסופו של דבר לא לשלוח את הילד לטיפול במרכז אמירים. הבריאות הנפשית של הילדים שלכם חשובה ביותר (לא פחות מהבריאות הפיסית), ואנחנו נשמח לסייע לכם לעזור להם לשמור עליה.

נאוה סלור, מייסדת ומנהלת את מרכז אמירים. אני מזמינה אתכם ללחוץ כאן ולקבל בחינם טיפים לשיפור התקשורת עם הילדים ועם בית הספר .

פרטים ליצירת קשר: מרכז "רננים", ת.ד 11407, מכבים 71908, טלפון: 08-9265086, פקס: 08-9716152

10 סיבות לבחור דווקא באמירים:

1. מגוון השירותים שמרכז אמירים מציע הינו רחב, מקיף ומגוון מאוד, וניתן לטווח גילאים מקסימלי: ילדים, מתבגרים, הורים, סטודנטים ומבוגרים.

2. שעות הפתיחה הגמישות באמירים מאפשרות ללקוחותינו נגישות והגעה בזמנים נוחים.

3. אנו באמירים זמינים וקשובים לבעיה, לדילמה, לדאגה שלכם, גם אם בסופו של הדיאלוג לא תעזרו בנו.

4. אנשי המקצוע מקבלים ליווי, תמיכה והעשרות מקצועיות באופן שוטף כדי לשמור על הרמה המקצועית ולהיות מעודכנים בכל התמורות והחידושים בתחומים המקצועיים בהם אנו עוסקים.

5. מרכז אמירים עובד בגישה אינטגרטיבית, וקיים דיאלוג שוטף בין אנשי המקצוע לצורך היוועצות במטרה לשפר את איכות הסיוע לפונים אלינו.

6. חשוב לנו שתרגישו כי אתם מקבלים תמורה מלאה לתשלום הכספי שלכם, ולפיכך אנו מקפידים לשמור על סטנדרט מקצועי גבוה מאוד.

7. באמירים נהלי עבודה ברורים ומדויקים: קיימת שקיפות מלאה בינינו לבין לקוחותינו באשר ללוחות זמנים, עקרונות ותהליכי העבודה.

8. כל המידע המתקבל באמירים נשמר תוך כיבוד מלא של פרטיותם וסודיותם של הפונים. במקרים בהם יש צורך בקשר עם גורמים בקהילה, הדבר נעשה רק בהסכמה מלאה ובהחלטה משותפת עם הפונים.

9. חשוב לנו מאוד לשמוע את חוות דעתכם ותחושותיכם אודות המענה אותו אתם מקבלים באמירים - כאן תמצאו אוזן קשבת.

10. באמירים אנו עובדים עם כל 'הנשמה' מתוך אנושיות, אכפתיות ומסירות רבה.

 

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

נאוה סלור, מייסדת ומנהלת את מרכז אמירים, יועצת חינוכית, פסיכותרפיסטית קוגניטיבית- התנהגותית (CBT), מטפלת בטראומה דרך הגוף, מטפלת בריברסינג (נשימה מודעת).

אני מזמינה אתכם ללחוץ כאן ולקבל בחינם טיפים לשיפור התקשורת עם הילדים ועם בית הספר.

10 סיבות לבחור דווקא באמירים:

 • מגוון השירותים שמרכז אמירים מציע הינו רחב, מקיף ומגוון מאוד, וניתן לטווח גילאים מקסימלי: ילדים, מתבגרים, הורים, סטודנטים ומבוגרים.
 • שעות הפתיחה הגמישות באמירים מאפשרות ללקוחותינו נגישות והגעה בזמנים נוחים.
 • אנו באמירים זמינים וקשובים לבעיה, לדילמה, לדאגה שלכם, גם אם בסופו של הדיאלוג לא תעזרו בנו.
 • אנשי המקצוע מקבלים ליווי, תמיכה והעשרות מקצועיות באופן שוטף כדי לשמור על הרמה המקצועית ולהיות מעודכנים בכל התמורות והחידושים בתחומים המקצועיים בהם אנו עוסקים.
 • מרכז אמירים עובד בגישה אינטגרטיבית, וקיים דיאלוג שוטף בין אנשי המקצוע לצורך היוועצות במטרה לשפר את איכות הסיוע לפונים אלינו.
 • חשוב לנו שתרגישו כי אתם מקבלים תמורה מלאה לתשלום הכספי שלכם, ולפיכך אנו מקפידים לשמור על סטנדרט מקצועי גבוה מאוד.
 • באמירים נהלי עבודה ברורים ומדויקים: קיימת שקיפות מלאה בינינו לבין לקוחותינו באשר ללוחות זמנים, עקרונות ותהליכי העבודה.
 • כל המידע המתקבל באמירים נשמר תוך כיבוד מלא של פרטיותם וסודיותם של הפונים. במקרים בהם יש צורך בקשר עם גורמים בקהילה, הדבר נעשה רק בהסכמה מלאה ובהחלטה משותפת עם הפונים.
 • חשוב לנו מאוד לשמוע את חוות דעתכם ותחושותיכם אודות המענה אותו אתם מקבלים באמירים - כאן תמצאו אוזן קשבת.
 • באמירים אנו עובדים עם כל 'הנשמה' מתוך אנושיות, אכפתיות ומסירות רבה/
 • פרטים ליצירת קשר: מרכז "רננים", ת.ד 11407, מכבים 71908, טלפון: 08-9265086, פקס: 08-9716152 http://mercaz-amirim.co.il/

   
       
     
   

  מאמרים נוספים מאת נאוה סלור

  מאת: נאוה סלורהפרעות קשב וריכוז19/07/151354 צפיות
  הדיון בעולמו של ילד בעל הפרעת קשב וריכוז לרוב מתמצה בהתייחסות לתפקוד האקדמי שלו בכיתה או להתנהגות שלו בבית, תוך התעלמות מוחלטת ממה שעובר על נבכי נפשו. בתור הורים, כדי להבין לעומק מה עובר על ילד שיש לו הפרעת קשב וריכוז, עלינו להתמקד לא פחות מכך בעולמו הרגשי.

  מאת: נאוה סלורהורות14/06/151035 צפיות
  תקופת הבגרויות בפתח, והילדים שלנו זקוקים לנו עכשיו יותר מתמיד. כאשר מפלס הלחץ עולה, החששות מחוסר הצלחה גוברים ולוח הזמנים הופך עמוס מאי פעם, ניטיב אנחנו ההורים לעשות אם נספק לילדינו את סוג התמיכה שלה הם זקוקים. איך עושים את זה? במיוחד בשבילכם, הורים יקרים, גיבשנו רשימה של 3 טיפוסים של תלמידים, המגיבים בצורה שונה לתקופת הבגרויות, עם תיאור של אופן התמיכה, שלדעתנו המקצועית, הוא הראוי ביותר.

  מאת: נאוה סלורהפרעות קשב וריכוז04/06/151325 צפיות
  אחת הדילמות המרכזיות עימן מתמודדים הורים לילדים עם הפרעות קשב היא האם לדבר עם הילד על הבעייה או לא, ואם כן, איך בדיוק לעשות את זה. אולי אם לא נזכיר לו שהוא סובל מהפרעות קשב, הבעיה תהפוך מינורית, והוא לא יתפוס את עצמו כ"בעל הפרעה"? ומצד שני, שיחה כזו עם הילד דווקא יכולה לעזור לו להתמודד טוב יותר עם הקשיים? מה עושים? המומחים של מרכז אמירים עם כמה עצות להורים המבולבלים.

  מאת: נאוה סלורהפרעות קשב וריכוז05/05/151360 צפיות
  בשנים האחרונות הולכים ומתרבים המקטרגים על הריטלין. בעידן ניו אייג'י, שבו המודעות לחסרונותיהן של התרופות הכימיות נמצאת בשיאה, הורים רבים נרתעים מהמחשבה לטפל בילדיהם הסובלים מבעיות קשב וריכוז באמצעות ריטלין. היות שהריטלין נתפס בציבור כפתרון המרכזי והיחיד להפרעות קשב וריכוז, הורים שהם מתנגדי ריטלין נמנעים מלהעניק לילדיהם טיפול הולם, ולעיתים אף מסרבים לשלוח אותם לאבחון, ובלבד שהילד לא יצטרך לקחת את התרופה. כדי לסבר את האוזן ולטובת הילדים, חשוב לנו לספר לכם, שיש פתרונות נוספים, שאינם כרוכים בנטילת ריטלין:

  מאת: נאוה סלורהורות19/03/15874 צפיות
  ביטחון עצמי והערכה עצמית בקרב ילדים הוא נושא מדובר מאוד, והעיסוק בו מצד אנשי מקצוע בתחום החינוך והטיפול הוא רב. להתייחס לילד באופן אישי, לפי יכולתו ובהתאם לצרכיו, לעודד את הילד לטפח את הצדדים החזקים שלו, לפרגן לו על הצלחותיו, לתת לו להיות עצמאי ולאפשר לו להרגיש מועיל- ההורה הממוצע יודע לצטט, אולי אפילו מתוך שינה, את הפעולות הדרושות כדי לתרום לביטחון העצמי של הילד שלו. אנחנו רוצים ברשותכם, הפעם, "לתקוף" את הנושא מנקודת מבט קצת אחרת, בתקווה לעורר מחשבה ולתת השראה.

  מאת: נאוה סלורהורות02/03/15771 צפיות
  כהורים, אנחנו יודעים שלא טוב שהילד ישמור בבטן, וברור לנו מדוע חשוב שהוא ידבר איתנו. לכן, מאז שהיה זאטוט, הסברנו לו מדוע ראוי שישתף אותנו במה שמטריד אותו, שאלנו אותו איך היה בגן ופתחנו צוהר שיאפשר לו לספר ולהיפתח. אבל למרות זאת, משום מה, כאשר אנחנו מרגישים שעובר עליו משהו, אנחנו לא מצליחים "להגיע" אליו ולגעת בו. סיפורם של דפנה וברק (השמות בדויים), שהגיעו להדרכת הורים בנושא, עשוי לשפוך אור על מה שקרה בדרך, שיצר פער בין מה שהתכוונתם ליצור בבית, לבין מה שקורה בפועל.

  מאת: נאוה סלורגני ילדים16/02/152092 צפיות
  מעברים ושינויים הם תהליכים לא קלים, לא לנו המבוגרים ובטח שלא לילדים שלנו. אם אתם חוששים לקראת עלייתו של הילד לכיתה א', אם יש לך התכווצויות בבטן כשאת רק מדמיינת אותו נדרש לקרוא, ואם אתה לא לגמרי משוכנע שהוא מוכן לחוויה שכזו- יש לכם עוד מספיק זמן (כחצי שנה זה בהחלט מספיק...) עד שנת הלימודים הבאה, כדי להכין אותו כראוי לקראת הצפוי לו. לפניכם כמה דרכים שיעזרו לכם לעזור לילד להיות מוכן ובשל יותר.

  מאמרים נוספים בנושא הורות

  מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות11/04/2129 צפיות
  החל מגיל שלוש, ילד יכול להיכנס למטבח לא רק כדי לאכול, אלא גם כדי להתחיל ללמוד להכין את האוכל.

  מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות16/12/20681 צפיות
  מרבים לדבר עלינו כעל "Start up nation”. כמובן שכולנו היינו רוצים שנכדינו יצליחו להשתלב ולהתקדם בלימודים.אחד התנאים החשובים זה להצליח במדעים. אבל אם אחד הנכדים לא בדיוק מצטיין במדעים,הדבר היחיד שאנחנו יכולים לעשות בשיחותינו עם הנכדים זה לנסות לעורר בהם סקרנות. כידוע, הסקרנות היא תנאי ראשון לחיפוש האמת – וזאת תחילת הדרך למדע.

  מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות22/10/20767 צפיות
  הקורונה מרחיקה אותנו פיזית מהנכדים, אבל בואו ננסה לשמור לפחות על הקרבה הנפשית בעזרת רעיון נחמד וקל.

  מאת: כרמי אומרוהורות07/09/20825 צפיות
  ילדים זה שמחה - אני משננת לעצמי את המוטו בכל מלחמה איתם מחדש

  מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות22/07/20769 צפיות
  סבים וסבתות, נצלו את הזמן הפנוי ובנו יחד עם הנכדים אילן יוחסין. זה ישעשע אותם וזה יוסיף לקשר הבין דורי.

  מאת: כרמי אומרוהורות03/06/20725 צפיות
  אחד הדברים החשובים שלמדתי זה שלפעמים צריך לשחרר ולא תמיד צריך להיות סופר מאמי

  מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות05/02/20933 צפיות
  איך נבלה עם מספר נכדים, שהם בני 4, 7, 8, 10? מה יכול להתאים לכולם, לשעשע, להצחיק, להפעיל אותם ולהצחיק את כולנו עד דמעות? הנה רעיון נחמד. תיהנו!

   
   
   

  כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
  השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

  christian louboutin replica