חפש מאמרים:
שלום אורח
08.03.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

מהי חרדה וכיצד מטפלים בה?

חרדה הינה בעיה פסיכולוגית נפוצה האופיינית לאנשים בגילאים וברקעים שונים. חרדה פתולוגית יכולה גם להתפתח אצל אנשים שהיו בריאים לחלוטין בעקבות סטרס או מצוקה נפשית אותה חווה. חרדות עלולות לפגוע באיכות חיים ובתפקוד בחיי היום יום - בעבודה, במערכות יחסים, קשרים חברתיים ועוד. אבחון בזמן של הבעיה יביא לשיפור משמעותי בתוך זמן קצר.

מה היא חרדה?

חרדה היא תגובה רגשית ופסיכולוגית למצב שאינו מהווה סכנה או איום אמיתי לחייו או לשלומו של האדם. החרדה תתבטא בקוצר נשימה, לחץ בחזה, מתח שרירי, רעד, הזעה מרובה, הסמקה, סחרחורות, כאבי בטן, כאבי ראש, כאבי שרירים ומחשבות קטסטרופליות.

ישנם כמה סוגים שונים של חרדה הנפוצים בקרב המטופלים:

חרדה חברתית - מתבטאת בחשש ממצבים חברתיים בהם האדם עלול להיות מובך בחברה. סוג חרדה זה פוגע בחיים החברתיים ובהשתלבות תקינה בסביבת לימודים, עבודה ועוד.

חרדה מוכללת - המצב מתאפיין בחרדות מתמשכות ולא רציונאליות הגורמות לדאגה, עצבנות, עייפות, חוסר שקט ועוד.

פוביה - פחד מאובייקטים מסויימים או מצבים ספציפיים ומהתקלות יומיומית בהם, כגון פחד מליצנים, חרקים, מים, בעלי חיים ועוד.

פאניקה - מצב בו האדם חווה אימה קיצונית ללא סיבה אובייקטיבית. האדם הסובל מהתקף פאניקה משוכנע כי הוא נמצא בסכנת חיים ולעתים קרובות מופנה לקבלת טיפול רפואי. כתוצאה מהתקפים האדם הסובל מהם מפתח חשש מיציאה החוצה כדאי לא לקבל התקף בציבור.

דרכי טיפול בחרדה

טיפול בחרדה הנפוץ והיעיל ביותר הוא - CBT - טיפול קוגניטיבי התנהגותי, המאפשר להגיע להבנה מעמיקה של הבעיה על ידי המטפל והמטופל. הטיפול מתמקד בהקניית כלים ומיומנויות להתמודדות עם החרדה. הטיפול מאפשר שינוי דפוסי חשיבה מזיקים, מקנה כלים להרגעה והרפיית הגוף במצבי סטרס ולחץ, וסיוע בשינוי דפוסים התנהגותיים המשמרים את הבעיה.

טיפול הנעשה בזמן הנכון ולפני שהבעיה מתפתחת ותופסת שורש בדפוסים החשיבתיים וההתנהגותיים יהיה מהיר ויעיל יותר.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

מרכז רימון מתמחה בטיפול פסיכולוגי, טיפול בחרדה, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול רגשי, טיפול רגשי בילדים, ייעוץ זוגי, אבחון פסיכולוגי ועוד...

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אלעד רימו

מאת: אלעד רימובריאות הנפש27/09/16919 צפיות
נשים רבות חוות תופעות רגשיות ופיזיות לאחר לידה הקשורות בשינויים ההורמונליים ובשינוי הסטטוס. לרוב תופעות אלה חולפות מעצמן בתוך מספר שבועות, אך לפעמים הבעיה מתפתחת ומעמיקה לכדי דיכאון אחרי לידה.

מאת: אלעד רימובריאות הנפש31/03/16645 צפיות
חרדה מהווה את אחד הקשיים הרגשיים הנפוצים ביותר בעולם המערבי. המצב מאופיין בקשיים המתבטאים בתפקוד החברתי, לימודי, זוגי ומקצועי. אחת הבעיות הנפוצות המתלוות לחרדה היא המנעות מהתמודדות עם הבעיה. הבנת הקושי ודרכי ההתמודדות האפשריים אתו יכולים לסייע לשיפור התחושה האישית ולקדם את האדם למימוש עצמי משמעותי יותר בתחומים השונים בחייו.

מאת: אלעד רימובריאות הנפש28/10/151475 צפיות
טיפול קוגניטיבי התנהגותי נמצא כיעיל ביותר לטיפול בדפוסים מחשבתיים והתנהגותיים אשר אינם מקדמים את המטופל. אנשים רבים סובלים מקשיים המונעים מהם להתקדם בחיים בשל דפוסים מושרשים שונים. פנייה לאיש מקצוע מתאים יכולה לסייע להתגבר על הקושי ולמצות את מירב הפוטנציאל העצמי.

מאמרים נוספים בנושא התמודדות עם מצבי לחץ

מאת: בנימין קלינגרהתמודדות עם מצבי לחץ05/04/201393 צפיות
הסבר ותיאור כללי של מחלקת רישוי בניה בעיר הרצליה הנמצאת כיון במאמצי פיתוח רבים, אמונה מחלקת רישוי בניה על הפקת היתרי הבניה השונים שבאמצעותם ניתן יהיה לבנות ולפתח את העיר. תהליך הפקת היתר מלווה בבדיקות המשלבות בדיקות סטטוטוריות, זאת יחד עם בדיקת טיב התכנון המוצע המתבצע באמצעות בדיקת התאמה להנחיות המרחביות. בנוסף, נציגי מחלקת רישוי מסייעים במתן מידע וליווי המתכננים משלבי התייעצות ראשוניים ועד לשלב הפקת ההיתר.

פיטורים ממקום עבודה, פרידה מרצון, לא רוצה אותי, גירושין מרצון, פרידה מבחירה, התמודדות עם דחייה, אימון עסקי, מורה רוחני: עכשיו נניח ששני אנשים נפרדו נניח עכשיו והבן אדם, בא נדבר על נושא של פרידות יש פה כמה היבטים, היבט ראשון מה בן אדם מעדיף יותר שייפרדו ממנו או שהוא ייפרד מה הוא מעדיף יותר, מה בן אדם מעדיף שיגידו לו "לא רוצים אותך" או שהוא יגיד שהוא לא רוצה מה בן אדם מעדיף יותר? ש: שהוא יגיד שהוא לא רוצה. אליעד: שהוא יגיד שהוא לא רוצה למה? ש: כי אז זה הרצון שלו כאילו ואז הרצון ...

מפחד להיפגע, לאהוב שוב, פחד מבגידה, פחד מאינטימיות, מפחד להיפגע, לא רוצה להיפגע, טיפול נפשי, ייעוץ אישי: עכשיו השאלה היא כזאת אוקי איך בן אדם שניסה משהו ונכשל איך הוא בעצם יכול לקבל את הבטחון לנסות עוד פעם, עכשיו מה שאמרתי זה לבוש של כמה ווריאציות שונות זה יכול להיות בן אדם שניסה משהו ונכשל וזה יכול להיות נגיד בן אדם נגיד שבגדו בו באמון והוא צריך לתת אמון מחדש או נגיד שבן אדם היה במערכת יחסים ואז הוא נפרד נגיד והוא איבד אמון באהבה והוא רוצה להתאהב מחדש זאת בעצם השאלה איך זה אפשרי ...

טיפול בדמיון מודרך, התעללות בבעלי חיים, איך למחוק זיכרון, ניתוק רגשי, איך לטפל בטראומה, צמחונות, קואצינג, הדרכה: את שומעת אותי לפי איך שאת שותקת נראה לי שאת סובלת מאיזו טראומה, יכול להיות? אני לא יודע ממשהו, באותה מחשבה איך שהתחלת לדבר הבנתי שאת כנראה לא סובלת מאיזו טראומה חשבתי שאת שותקת בגלל טראומה, לא יכול להיות? ש: שלשתוק זה בהכרח בגלל טראומה? אליעד: מה הטראומה גורמת לבן אדם? לשתוק סתם אני צוחק איתך אוקי. עכשיו בכל מקרה הנושא הוא טראומות זה הנושא, עכשיו השאלה היא כזאת למרות ...

מאת: סיגלהתמודדות עם מצבי לחץ21/06/152394 צפיות
החיים הטרופים שלנו לא נותנים לנו את האופציה לעשות פסק זמן מהחיים לעצור ולהפיק לקחים אנו רוצים להספיק כמה שיותר ... ולעיתים אנו קורסים תחת העומס איך שנגמר הסיפור ישר מצאתי אהבה חדשה או "יומיים אחרי הפיטורים כבר הייתי בעבודה אחרת" – נשמע מוכר כשאנחנו לא עוצרים בין אירוע לאירוע כדי לבחון- מה קרה למה זה קרה? איך זה קרה? ואנחנו ממהרים לאירוע הבא אין לנו זמן לעבד את המידע שצברנו אין לנו זמן לזהות את המכנה המשותף , או את הדפוס ואז הדפוס חוזר, כי בעצם אצלנו שום דבר לא השתנה ומהר מאד אופס.. אנחנו בפלונטר חדש?

מאת: סיגלהתמודדות עם מצבי לחץ21/06/151883 צפיות
החיים הטרופים שלנו לא נותנים לנו את האופציה לעשות פסק זמן מהחיים לעצור ולהפיק לקחים אנו רוצים להספיק כמה שיותר ... ולעיתים אנו קורסים תחת העומס איך שנגמר הסיפור ישר מצאתי אהבה חדשה או "יומיים אחרי הפיטורים כבר הייתי בעבודה אחרת" – נשמע מוכר כשאנחנו לא עוצרים בין אירוע לאירוע כדי לבחון- מה קרה למה זה קרה? איך זה קרה? ואנחנו ממהרים לאירוע הבא אין לנו זמן לעבד את המידע שצברנו אין לנו זמן לזהות את המכנה המשותף , או את הדפוס ואז הדפוס חוזר, כי בעצם אצלנו שום דבר לא השתנה ומהר מאד אופס.. אנחנו בפלונטר חדש?

מאת: מאיה ברשהתמודדות עם מצבי לחץ11/12/141500 צפיות
בעולם האינטנסיבי המהיר והמתקדם שבו אנו חיים, הקצב והדנמיקה גם האישית וגם הבין אישית ובכלל בכל המרחבים. מאוד לוחצת. מאוד תחרותית.מאוד קצרת סבלנות וממהרת. בבית/בעבודה/במשפחה/עם חברים/בלימודים ובגנים. כן כן גם בגני הילדים משם זה מתחיל. פיתוח מיומנות שפת הקשב = מיינדפולנס בעבודה עם ילדים ונוער כוונתה להקנות לילדים קשר לעולם הפנימי עולם של תחושות,רגשות,חושים.. ,והתרגול היום יומי תומך ויוצר שינוי של קבע ומביא איתו העצמה אישית,הערכה אישית ובניית בטחון עצמי פני

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica