חפש מאמרים:
שלום אורח
25.06.2022
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

השקעה בקרן נדל"ן פרטית

מאת: גיא חזןהשקעות17/01/20171450 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק
לפני מספר ימים שודרה בערוץ 2 כתבה אודות קרן הנדל"ן של תמיר פישמן מבית ההשקעות תמיר פישמן.

על פניו, אין שום בעיה. מדובר במשקיעים רציניים ובית השקעות רציני. אז למה שיצוצו בעיות? שאלה טובה.

הכתבה גוללה את סיפורם של משקיעים שהשקיעו בקרן הנדל"ן ולאחר תקופה הפסידו את כספם. זה בכלל לא משנה אם את רוב רובו של הכסף או את חלקו.

כמעט 6 דקות של שידור שבהן המשקיעים בוכים על מר גורלם לצד הבטחות הקרן על השקעות נדל"ן איכותיות במיקומים אטרקטיביים במזרח אירופה.

בכתבה צויין שהקרן ביצעה 2 השקעות נדל"ן בלבד ולא בהתאם למה שהבטיחה למשקיעים, אלא באיזורים מרוחקים ושוממים.

לטעמי, הסיפור הגדול אינו בקרן והאם יישמה או לא את הבטחותיה. אני משוכנע שהקרן לא היתה רחוקה משם – יישום המדיניות שהובטחה למשקיעיה.

הסיפור הוא סיפורם של המשקיעים.

גם אם מדובר בקרן השקעות נדל"ן המשוייכת ומנוהלת ע"י גוף השקעות גדול ומוכר – זה עדיין לא ערובה להצלחה או ביטחון כלכלי. ברגע שהכסף יוצא מחשבון הבנק שלך – אינך שולט בו יותר והסיכון שנטלת – גבוה ביותר.

במהלך הכתבה הקשבתי בקשב רב למשקיעים שהפסידו את כספם ולפרשנות של הקריינית. מי שמשקיע בקרן נדל"ן הוא אינו איש פשוט. הוא איש שיודע שלא קל לייצר תשואה ולכן מוכן ליטול סיכונים היוצאים מין הכלל וסיכונים שאינם סחירים – לטובת האפשרות לייצר תשואה גבוה יותר. לכל דבר יש מחיר. נטלת סיכון יוצא מין הכלל? יש אפשרות שתפסיד את כספך. במיוחד, וזאת ראוי שיכתב, כאשר מדובר בכספי פרישה ופנסיה. אנשים עובדים כל חייהם וביום הפרישה מסכנים את כספם בקרן השקעות לנדל"ן? אני לא מקבל זאת ומפרש זאת רק בפרשנות אחת ויחידה – רצון עז לייצר תשואה גבוה. שזה בסדר – אך זה מגיע עם סיכונים גבוהים, כפי שכתבתי, ועם אפשרות להפסד ניכר מההשקעה.

תלונות המשקיעים כאילו דמי הניהול הם יקרים מדי וגבוהים מדי הן תלונות של בכי ונהי בדיעבד. האם במצב של רווחים המשקיעים היו באים בתלונה על דמי הניהול הגבוהים? קרנות השקעה פרטיות וקרנות סיכון בכלל חיות מדמי ניהול ולפעמים גם מדמי הצלחה. זה ידוע למשקיעים ביום הראשון שכף רגלם דרכה בבנייני מנהל הקרן.

עשרות משקיעים החליטו לתבוע בתביעה ייצוגית את תמיר פישמן בסך של 120 מיליון שקל. ואני טוען, לא מדובר במשקיעים מין העם ועוד יותר מכך – לא מדובר במשקיעים תמימים. זו דעתי.

לא מדובר פה בניהול של תיק השקעות קלאסי –  בו הכסף מנוהל בחשבון הבנק של הלקוח וסחיר בכל עת. המדובר בהעברה פיזית של כסף מחשבון המשקיע לחשבונה של הקרן. סביר להניח שגם משיכת כספים מהקרן היתה כפופה לאי אילו תנאים.

לסיכום..

כמו שאני תמיד כותב.. אין ארוחות חינם. אם אינך מכיר את ההשקעות היזהר מהן. אם אתה מוציא את הכסף שלך מהחשבון – היזהר כפליים. השקעה בקרנות פרטיות, הון סיכון או נדל"ן, בהן הכסף יוצא מחשבון המשקיע ונוחת בחשבון הקרן הוא סיכון שמתאים אך ורק למשקיעים מאוד מאוד ספציפיים ולא לציבור הרחב ולא למשקיע הממוצע. התנאים והסיכונים גבוהים מדי.

ומבלי להוריד אחריות מתמיר פישמן – האחריות היא על המשקיע ותמיר פישמן פעלה בדיוק בהתאם למה שהתחייבה בחוזה. אולי פשוט היא נכשלה – שזה חלק אינטגרלי מהתהליך עליו חתמו משקיעי הקרן.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת גיא חזן

מאת: גיא חזןשוק ההון25/11/192835 צפיות
יתכן מחיר מניה של 1 דולר שישקף לחברה שווי שוק של 3 מיליארד דולר לעומת מחיר של מניה אחרת עם מחיר של 20 דולר שישקף לחברה שווי שוק של חצי מיליארד דולר.

מאת: גיא חזןפיננסים וכספים - כללי 08/08/192696 צפיות
אז נכון, האנושות אכן מרוויחה בגדול מהתפתחות הטכנולוגיה אך כמו כל דבר גם הצדדים הפחות מחמיאים משתדרגים.

מאת: גיא חזןשוק ההון28/04/192872 צפיות
תארו לכם שהיה לכם מקור שמדווח בכל דרך שתבחרו – שיחת טלפון, מייל, סמס, פקס, יונה, מורס – "זה הזמן לקנות מניות".

מאת: גיא חזןשוק ההון24/02/196683 צפיות
אז מי צודק? כולם צודקים וכולם טועים. תארו לכם מה קורה לחזאי שצפה לפני שבוע שבחודש מרץ השוק נופל – וזה קורה. תארו לכם..

מאת: גיא חזןקרנות נאמנות18/07/182834 צפיות
אין בכוונתי להיכנס לכל מדדי הסיכון אותם יש לחשב או אליהם צריך להתייחס. פרט ל 2 מדדים פשוטים שכדאי להביא בחשבון בעת בחירת קרן הנאמנות – מדד היחס ומדד הממוצע הענפי!

מאת: גיא חזןשוק ההון06/05/181016 צפיות
לאורך השנים הוא הצליח פעם אחר פעם להראות ולהיות למשקיעי העולם כמו אש לפני המחנה. באדם הזה מתקיימים כל התנאים על מנת להיות משקיע מוצלח. גם צניעותו.

מאת: גיא חזןשוק ההון28/01/181073 צפיות
הניסיון לזהות את הסימנים כולל גם מחירים לא פשוטים מאחר וברוב המקרים זה ללכת נגד הזרם ובשוק ההון ללכת נגד הזרם אומר לא להרוויח כסף במקרה הטוב ולהפסיד כסף במקרה הרע. שני החלופות לא אהודות על המשקיעים.

מאמרים נוספים בנושא השקעות

מאת: SEOMANהשקעות21/01/181162 צפיות
המדריך להשקעה חברתית מניבה הוא גם זה שיעזור לכם להבין איך להשקיע נכון במיזם סטארט-אפ חדש עם פוטנציאל לרווחיות גבוהה. אין ספק כי זהו גיוס המונים שווה זהב, במידה ותדעו מהו גובה פוטנציאל ההצלחה של כל אחד מהמיזמים והפרויקטים המגייסים כעת סכום גבוה להשקעה בכדי לפרוץ לשוק המקומי והבינלאומי.

מאת: רוני הכהןהשקעות28/03/172615 צפיות
בשנים האחרונות אנחנו יכולים לשים לב כי התחרות בין ספקים שונים של שירות בהחלט עלתה מדרגה, והדבר כולל גם את ענף הבנקאות אשר מנגיש אל הלקוחות הפוטנציאליים והקיימים איכות גבוהה יותר של שירות בכל היבט אפשרי. שכחו מהימים שבהם קיבלתם עט מהאדם שמנהל לכם את החשבון.

מאת: amirdadon90השקעות25/01/171319 צפיות
יוסי הרצוג הוא אחת הדמויות המוכרות והבולטות בשוק ההון מזה שנים רבות רבות. במקביל לניסיון הרב שצבר בתחומים רבים הרלוונטיים לשוק זה, מקפיד הרצוג על התעדכנות מתמדת - שכן לתפישתו, ולא רק לתפישתו כמובן, הטכנולוגיה מכתיבה שינויים דרמטיים בשוק ההון ובעולם הבנקאות באופן כללי.

מאת: גיא חזןהשקעות26/12/161448 צפיות
בשנות ה – 80 האינפלציה בישראל הגיע לרמה של 400% בשנה. ובכלל, מדינת ישראל חיה והתקיימה בתוך כלכלה אינפלציונית מאז הקמתה. תושבי ישראל התרגלו כי האינפלציה היא תושבת קבע וכספם נשחק בכל שנה ושנה.

מאת: שלום כהןהשקעות22/11/161227 צפיות
קופות גמל הן מכשיר חיסכון פנסיוני אשר מאפייניו קבועים בחוק. חיסכון בקופות גמל אפשרי לכל אזרח בישראל אם כאפיק חיסכון פנסיוני מרכזי ואם...

מאת: גיא חזןהשקעות13/04/161148 צפיות
הלקוחות של ענבל אור כנראה ולכאורה הפסידו את כל כספם. כל שקל שעבר לענבל אור לא ישוב עוד לעולם והמשקיעים, קוני הדירות, איבדו כך את כספם.

מאת: אסף דוריהשקעות11/08/151924 צפיות
תריסי גלילה בהתאמה לצרכי העסק - במקום להשקיע במניות, השקיעו בעסק שלכם תריסי גלילה מהווים פתרון מושלם להגנה על העסק מפני גניבות ופריצות ובהתאם למיקום התריס גם למניעת כניסת זרים ואורחים בלתי רצויים. תריסי גלילה מייצרים בהתאמה מלאה

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica