חפש מאמרים:
שלום אורח
25.05.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

השימוש בסמים אצל בני נוער - המשמעות הפלילית

סם מסוכן עפ"י ההגדרה הקבועה בפקודת הסמים המסוכנים הנו:

חומר מן המפורטים בתוספת הראשונה (של פקודת הסמים המסוכנים) לרבות כל מלח שלו, וכן כל תכשיר, תרכובת, תערובת או תמיסה של חומר כאמור ומלחיהם.

התוספת הראשונה כאמור לעיל, הינה למעשה רשימה ארוכה מאוד של סוגי סמים וכן ציון כמות הסם הנחשבת ככמות לשם צריכה עצמית ומעבר לכך, ככמות למטרה מסחרית (ראו לעניין זה המאמר בנושא –שימוש בסמים)

מה גורם לבני נוער להתנסות לראשונה בסמים?

בדיקות ומחקרים שונים מצביעים על כך כי ישנם גורמים שונים שיש בהם כדי להביא את בני הנוער לעשות שימוש בסמים.

סדר ציון הגורמים הנו אקראי .

חסכים רגשיים- בחברתנו, בה ההורים כמעט ואינם נמצאים בבית עם ילדיהם, עקב הצורך לדאוג לפרנסת המשפחה , אינם נוהגים לשוחח עימם בתדירות קבועה ו/או גבוהה, מתפתח לו חסך רגשי שהילדים אינם יודעים כיצד להתמודד עמו. כתוצאה מכך, הילדים פועלים באופן מסוים כגון שימוש בסמים כדי "לעורר את הוריהם" ,בין היתר, זו דרכם לקרוא לעזרת ההורים.

גירויים – גורם נוסף , יותר מבעבר, חשים בני הנוער צורך עז בגירויים , בהתנסויות חדשות, יש בהם יצר הרפתקנות , לעיתים בלתי נשלט ורצון אף לקחת סיכונים שאין הם יודעים את השפעתם על חייהם.

חשיפת בני הנוער לתכנים הרבים במדיה ללא פיקוח על כך, מביא את בני הנוער לכדי מחשבה על שימוש בסמים, שכן לדעתם יש בכך כדי להביא להתרוממות רוח ולתחושת כיף.

תקופת ההתבגרות - תקופה שמגבירה בקרב בני הנוער את הרצון ליטול סיכונים. שימוש בסמים בעיקר קשים כגון קוקאין או הרואין, לעיתים נחשב בקרב בני הנוער כסיכון מוגבר שיש בו אף כדי ריגוש. לכך נצרף גורם נוסף וחשוב והוא הגורם הנורמטיבי.

גורם נורמטיבי / נורמה חברתית – השימוש בסמים בחברתנו גובר עם הזמן והדבר , לצערנו, הפך לסוג של נורמה חברתית, נורמה שמביאה את הנוער להשתמש בסמים או להתנסות לראשונה בסמים כדי להיות מקובל וחלק מאותה נורמה.

בעיות חברתיות – לעיתים, בני הנוער מחליטים להתחיל להשתמש בסמים בשל כישורים בינאישיים ו/או קשרים חברתיים בעייתיים. השימוש בסמים הנו למעשה אמצעי להתמודד עם הבעיות הללו כמו גם סוג של כניעה ללחץ חברתי/קבוצתי.

גורמים נוספים המשפיעים על צריכת סמים בקרב בני נוער הינם בעיות במשפחה, הורות בעייתית, שימוש בסמים ע"י אדם אחר במשפחה המהווה "דוגמא" לקטין וכן בעיות נפשיות שונות.

האם שימוש ראשוני בסמים יביא בהכרח להתמכרות הקטין?


התשובה לכך אינה חד משמעית. יהיו קטינים שיתמכרו לתחושת הכיף והתרוממות הרוח מהשימוש בסמים, דבר שיביא להמשך שימוש ואף מעבר מסמים קלים כגון חשיש לסמים קשים בהמשך הדרך.

יהיו קטינים שינסו פעם אחת סמים ובשל סיבות רבות ומגוונות יימנעו משימוש נוסף.

מכל מקום חשוב כי הורים לקטינים בגיל ההתבגרות, יהיו עם יד על הדופק ולא יעצמו עיניהם לאפשרות כי ילדם משתמש בסמים.

האם ניתן למנוע את השימוש בסמים בקרב בני נוער, למרות הריגוש הטמון בכך?

מומחים רבים סבורים שהתשובה לכך הינה חיובית. לדעתם, הגורם המרכזי בבעיית השימוש בסמים בקרב בני הנוער, הינה בעיית היעדר המידע המספיק והידע אודות הסכנה הרבה הטמונה בסמים.

ככל שההשקעה בהעברת מידע לאותם קטינים תגדל ותיעשה באופן אינטנסיבי, בבתי הספר, במתנסים, בחוגים, באינטרנט, בטלוויזיה, העברת מסר כי השימוש בסמים הנו מסוכן ביותר, וכי נער או נערה שיגעו בסמים לא ייחשבו כנורמטיביים ו"איניים" (מקובלים בחברה), אחוז המשתמשים בסמים יפחת .

זאת ועוד, אם השימוש בסמים נבע בשל כישורים חברתיים לקויים, הרי שיש לדאוג , לפיתוח כישורים חברתיים תקינים בקרב אותם בני נוער. הדבר יכול לעשות הן ע"י ההורים שידאגו לטיפול פרטי בבעיה באמצעות גורם מקצועי מוסמך והן ע"י שילוב עם הגורמים המתאימים במסגרת בית הספר שאף הם יוכלו לסייע ,לייעץ ולכוון.

הורים יקרים, הניחו בצד את הבושה הנובעת מעצם השימוש בסמים ע"י ילדכם, זו בעייתכם הקטנה ביותר, שימו לנגד עיניכם את טובת הילד שמצוי במצוקה קשה וזקוק לכם. לכן, דאגו להשגת עזרה ואל תהססו אף לערב את בית הספר, שכן כך תוכלו לקבל הכוונה מקצועית וגם פיקוח נוסף על ילדכם במטרה למנוע ממנו לעשות שימוש בסמים.

מה החוק אומר על שימוש בסמים?

העונש עפ"י החוק לשימוש בסמים ו/או החזקה לצריכה עצמית הנו עד 3 שנות מאסר, זאת בליווי עונשים נוספים, כגון קנס, שלילת רישיון נהיגה או מניעת קבלת רישיון נהיגה ועוד.

כיצד המשטרה מטפלת בקטין שלראשונה נתפס עם סמים?

קטין שנתפס לראשונה עם סמים, יופנה תחילה לשירות מבחן לנוער לשם קבלת סיוע.

באשר לתיק הפלילי, הרי שהמדיניות של המשטרה הינה כי אם מדובר בתיק ראשון והכמות אינה משמעותית, המשטרה תסגור לקטין את התיק כתיק "אתק" שמשמעותו אי תביעה קטין.

התיק הנ"ל, אף לא יופיע בפלט המרשם הפלילי של הקטין !

במקרים מסוימים המשטרה תבחר להגיש כתב אישום כנגד הקטין, גם אם הכמות אינה משמעותית, זאת כשמעורבת בסיפור חבורת נערים המשתמשת בסמים וכשיש סוחר סמים המספק לקטינים את הסמים והם (הקטינים) אינם משתפים פעולה עם המשטרה, כשכוונת המשטרה היא לתפוס את סוחר הסמים ולא להרע לקטינים.

יחד עם זאת, שיתוף הפעולה בנושא עם המשטרה עשוי להיות בעייתי ובעל השלכות על הקטין, שכן הקטין עשוי לומר דברים לחוקרי הנוער של המשטרה שיהא בהם כדי לפגוע בו ואף להביא לכדי הגשת כתב אישום נגדו ופגיעה בחייו בהמשך הדרך.

לכן חשוב מאוד לפנות לעורך דין פלילי מנוסה שיוכל לחסוך ממך את כל הנזקים שיכולים להגרם מההליך.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

משרד עורכי דין שביט - קנטור הוקם ע"י עורכות הדין דנה שביט ואילנה קנטור.

אנו מעניקות ללקוחותינו שירות משפטי מקצועי, מיומן ואמין בכל חלקי הארץ.

לכל לקוח ניתן מענה משפטי, מקצועי ודווקני ועל פי תחום התמחותה של כל אחת מעורכות הדין.

שתינו תפקדנו כקצינות משטרה ותובעות פליליות שנים רבות, תוך עבודה בשיתוף פעולה מלא וצמוד עם אנשי הפרקליטות וכן עם אנשי מערכת המשפט על כל מחלקותיה.

הידע הרב שנצבר הן בתחום הפלילי והן באשר למערכת אכיפת החוק על כל גווניה כמו גם העבודה המשותפת עם גורמי אכיפת החוק בכללותם, יש בהם כדי להעניק יתרון רב ללקוחות המשרד.

אנו ליווינו במסגרת שירותינו במשטרת ישראל את חוקרי המשטרה בעבודתם לביסוס תיקי חקירה והדרכנו אותם לכל אורך התהליך .

במסגרת עבודתנו כתובעות פליליות ייצגנו את המדינה בבתי המשפט , הכנו אלפי כתבי אישום וניהלנו אינספור תיקים פליליים, החל משלב המעצר ועד לסיומם.

למשרד שביט & קנטור, הישגים רבים בייצוג לקוחותינו הן בתחום הפלילי והן בתחום התעבורה, הישגים רבים שקיבלו ביטוי בכלי התקשורת השונים ברחבי הארץ.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת משרד עורכי דין - דנה שביט & אילנה קנטור

מהי אי הרשעה במשפט הפלילי? מה משמעותה? מתי ניתן לסיים תיק פלילי באופן של אי הרשעה? מיהו הגוף הציבורי שממליץ לבית המשפט בנושא אי הרשעה? על כך ועוד במאמר זה.

מה מביא בני נוער להתנסות לראשונה בסם? האם שימוש חד פעמי בסמים יביא אחריו התמכרות? מה החוק אומר על שימוש בסמים? איך המשטרה מתייחסת לקטין שלראשונה בחייו נתפס כשהוא מחזיק בסמים? על כך ועוד בגוף המאמר.

מהי אי הרשעה במשפט הפלילי? מה משמעותה? מתי ניתן לסיים תיק פלילי באופן של אי הרשעה? מיהו הגוף הציבורי שממליץ לבית המשפט בנושא אי הרשעה? על כך ועוד במאמר זה.

אין להקל ראש בבחירת עורך דין פלילי שייצג אתכם. התיק הפלילי המתנהל נגדכם הינו מהותי ביותר ובעל השלכות כבדות משקל על המשך פועלכם בתחומים שונים של חייכם לרבות תחום הקריירה. לכן, מצאנו לנכון לרכז עבורכם את 11 השיקולים העיקריים והמרכזיים שיש להיצמד אליהם בטרם תתקבל ההחלטה איזה עורך דין פלילי מתאים לכם ולמקרה שלכם .

חקירה פלילית כנגד קטין, זכות שימוע בתיקי נוער, כיצד להתנהל במקרה בו מוגש כתב אישום כנגד קטין? שירות המבחן לנוער, משמעותו וחלקו בהליך הפלילי כנגד קטין, כיצד מתנהלים ההליכים בבית המשפט לנוער?על כך ועוד בגוף המאמר.

מהו תיווך בסמים? כיצד הדבר מתבצע? האם מדובר בעבירה חמורה יותר מסחר בסמים?

במהלך סוף השבוע פורסמה ידיעה אודות קצין צה"ל המשרת ביחידה לאבטחת אישים בצה"ל, שתקף על רקע מיני ובמטרה לבצע עבירת מין בצעירה מאזור המרכז. מה קרה שם באותו לילה ?

מאמרים נוספים בנושא ייעוץ משפטי

מאת: עו"ד אברהם זאדה הרפזייעוץ משפטי11/04/20155 צפיות
הגשתם בקשה להיתר בניה וקיבלתם סירוב? התקבלה החלטה בעניינכם ללא שנתנה לכם האפשרות לטעון את טענתכם? לא העניקו לכם הזדמנות לטעון את טענותיכם? מה ניתן לעשות במקרים כאלה ומהם זכויותיו של האזרח בפני הרשות ומהם חובותיה של הרשות?

מאת: tiloniייעוץ משפטי11/06/19395 צפיות
ישנם מקרים רבים בהם נגרמים לאנשים תמימים נזקי רכוש עקב רשלנות או אשמת צד שלישי. אלו נזקים שביכולתם להיגרם לדירה, לרכב, לעסק ולרכוש אחר, בדרכים שונות. אלו נזקים שעשויים להתרחש עקב אירועי שריפה, שיטפון, נזילות, שריפה, פריצה, אסונות טבע, ליקוי בניה ואחרים.

מאת: רוי ורלייעוץ משפטי25/01/19484 צפיות
זו הסיבה מדוע יש צורך ייתכן שתצטרך עזרה. המאמר להלן מספק עצות מצוינות כדי לעזור לך לנצח במקרה שלך פגיעה אישית.

מאת: נועם קוריס משרד עורכי דיןייעוץ משפטי24/06/171597 צפיות
רלה הגישה לתיק ההוצאה לפועל בקשה בטענת פרעתי וטענה בין היתר שנגבו ממנה סכומים עודפים ומופרזים שכלל לא היו צריכים להיגבות ובאופן מפתיע (או שלא) טענתה התקבלה ולאחר חישוב הסכומים שנגבו ביתר במהלך השנים, יצא דווקא שהבנק פתאום חייב לה מיליונים של שקלים.

מאת: אופירייעוץ משפטי02/09/161207 צפיות
לנוטריון יש מגוון תפקידים. בין היתר הוא צריך לאשר ולאמת מגוון מסמכים, ולו על מנת שאלו יהיו קבילים להוות ראיות בבית המשפט- אם בארץ ואם בחו"ל.

מאת: אופירייעוץ משפטי01/08/16946 צפיות
לנוטריון תפקיד משפטי חשוב במערכת המשפט הבינלאומי. סימוכין לכך, ניתן לראות עוד מתקופות קדומות, והחל משנות ה 70 הוקמה במדינת ישראל חוקת נוטריונים, תחת משרד המשפטים הממשלתי. לנוטריון יכולת לתת אישור משפטי בעל תוקף בינלאומי בכל הקשור לאישורי מסמכים ותרגומי מסמכים, אישורי תעודות, אימותי חתימה ואישורי חיים. לכל אישור שכזה תקיפות בינלאומית המאפשרת הבאת ראייה במידת הצורך במערכות מקבילות שמעבר לים.

מאת: אופירייעוץ משפטי06/04/16991 צפיות
אישורי נוטריון מהווים בעיני בית המשפט ראיה מספקת לנכונות המסמך אשר מאושר באישור נוטריוני. יותר מכך יש מסמכים וצעדים הנובעים מהם שנדרשים על ידי בית המשפט לאור אישור נוטריוני.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica