חפש מאמרים:
שלום אורח
18.09.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

פשיעה- טרור אינסטרומנטלי.

במסגרת עבודת המחקר שלי עסקתי בקשר שבין התקשורת למשטרה בצל הטרור.מצ"ב  סכום מאמר של רס"ר אופיר הורדי ממשטרת ישראל המציג היבט נוסף וחשוב של הטרור.

ד"ר אבי זלבה

 

פשיעה- טרור אינסטרומנטלי.

למושג 'טרור' – הגדרות רבות, אך למעשה אין הגדרה אחת ברורה, מאוחדת או מוסכמת.

אחת מן ההגדרות המקובלות היא שהטרור נחשב להפעלת אלימות לשם השגת יעדים פוליטים.

כמו כן, נזקו העיקרי של הטרור ויעדו (מעבר לפגיעה ברכוש או בנפש) נחשבת ההפחדה לה גורם הטרור.

על דבר אחד ישנם מסכימים רבים: טרור נחשב כאמצעי שלילי ופסול.

ישנם כמה סוגי טרור המוכרים לאורך ההיסטוריה:

·         טרור אידיאולוגי, כזה שהפעילה קבוצת 'באדר – מיינהוף' הגרמנית בשנות ה-70.

·         טרור לאומי, כמו מאבק ה- IRA  (הצבא האירי הרפובליקני) למען "שחרור" צפון אירלנד.

כמו כן קיים המושג ' טרור אינסטרומנטלי ' המגדיר פעולות אלימות למען התועלת האישית, ללא המימד האלטרואיסטי (ההתנדבותי) המאפיין סוגי טרור אחרים, בו מבצע הפעולה האלימה או חסרת המוסר, ככל שתהיה, מבצעה למען הכלל.

אדם או אירגון המבצע טרור אינסטרומנטלי כגון עבריין או אירגון פשיעה, מפעיל אלימות וגורם להפחדה, סבל, נזק חומרי/ כלכלי ואף לעיתים מוות אצל חפים מפשע, וכל זאת למען מטרה אישית, אגואיסטית, הנובעת מתאוות בצע ורצון להרוויח על חשבון הזולת, תוך כדי כאמור, הפעלת אלימות כנגד שאר האזרחים.

למבצע הטרור האינסטרומנטלי יש מספר מטרות, זו יכולה להיות מטרה כלכלית ישירה או עקיפה, אך בכל מקרה תוביל לרווח של מבצעה על חשבון הכלל.

זו יכולה להיות גם מטרה אלימה, כמו במסגרת סכסוכים בין עבריינים לשם פגיעה ביריבים מכל סיבה שהיא, לשם מיקסום תועלת אישית בסכסוך אפשרי על איזורי שליטה/ מעמד/ נקמה, יכולים לשמש אמצעים כגון: מטעני חבלה וירי מנשק חם לפגיעה בחפים מפשע.

גם בישראל נהרגו אזרחים תמימים כתוצאה מניסיון חיסול של עבריינים בידי עבריינים בשנים עברו.

כך לדוגמה, מה שהוגדר על ידי משטרת ישראל כ"פיגוע פלילי" בדצמבר 2003, נהרגו שלושה אזרחים ועשרות נפצעו  בהתפוצצות מטען חבלה ברחוב יהודה הלוי בתל אביב בניסיון התנקשות בעבריין זאב רוזנשטיין.

העולם המערבי המודרני מתייחס כיום בחומרה לפעולות הטרור השונות מכיוון שאלו פוגעים ללא הבחנה בגברים, נשים וטף בניגוד לכל צו מוסרי כלשהו (שהרי פגיעה באלו בכוונה במסגרת לחימה נחשבת כפשע מלחמה עפ"י הדין הבינלאומי).

לרשות הקברניטים השונים למיגור התופעה עומדים אמצעים מגוונים אשר כוללים בין השאר: יחידות מאומנות ומיומנות, תקציבים מיוחדים ואף חוקקו חוקים שונים לשם לחימה בטרור וחיסולו, בהיותו מאופיין כפעולה בלתי לגיטימית לחלוטין.

הפשיעה המאורגנת המודרנית היא בעלת סממנים די דומים, בהיבטים מסויימים, לפעילות אירגוני טרור:

מדובר בגופים מאורגנים, מוכווני מטרה העוסקים ,בין השאר, באלימות ובהלבנת הון לצורך פעילותם ואינם נרתעים מלהשיג את מטרותיהם תוך כדי פגיעה בציבור ובאזרחים.

ההבדל הגדול הוא שבעוד הטרור משתמש באמצעים כלכליים לפגוע בציבור הרי שהפשיעה המאורגנת פוגעת בציבור על מנת לצבור רווחים כלכליים.  

לסיכום, דפוסי הפעולה הינם דומים למדי אך בעלי מטרות שונות ויעדים שונים.

 רס"ר אופיר הורדי

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

 סגן ד"ר אבי זלבה דובר אק"מ

משטרת ישראל

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת סגן ניצב ד"ר אבי זלבה

מאת: סגן ניצב ד"ר אבי זלבהעזרה והתנדבות15/03/111325 צפיות
אני מבקש לציין במיוחד את דבריו החמים של הממ"ז על מתנדבי המחוז, האק"מ בהחלט כיכב בנאומו כמו גם בסרט שהוקרן על המחוז, את הכנס כיבדו בנוכחותם מספר ראשי ערים הנמצאות בתחומי המחוז, מפכלי"ם לשעבר וממ"זים לשעבר,

מאת: סגן ניצב ד"ר אבי זלבהעזרה והתנדבות15/03/111714 צפיות
שומרים על הקהילה ועל הבית- אגף קהילה ומשמר אזרחי, מספק מסגרת חברתית קהילתית המאפשרת לכל אזרח לשמור על ביתו, על משפחתו ועל המדינה. האגף מפעיל מערך של כ 40,000 מתנדבים מהם 36,000 בגירים. מידי יום מעורבים 2,000 אזרחים בעשייה קהילתית מאתגרת, במגוון תפקידי שיטור בליבת העשייה של משטרת ישראל, כתף אל כתף עם שוטרי משטרת ישראל.

מאת: סגן ניצב ד"ר אבי זלבהעזרה והתנדבות15/03/111650 צפיות
בשנים האחרונות התפרסמו דו"חות ביקורת וסקרים רבים, שהעידו על הצורך בביצוע שינויים מהותיים בפעילות האגף. תכנית העבודה של אגף קהילה ומשמר אזרחי לשנת 2011 מהווה תוצר של תהליך עיבוד וניתוח מורכב של צורכי העבודה, כפי שעלו בממצאי הדו"חות, ולאור דיונים מקיפים עם יחידות השטח ובמטות.

מאת: סגן ניצב ד"ר אבי זלבהאקטואליה13/03/111473 צפיות
הכיכר היחודית והיחידה בארץ "כיכר המישמר האזרחי "הוקמה על ידי ובמימון עמותת"ידידי המישמר האזרחי "באר שבע שגם היא בודדה מסוגה בישראל. הח"מ היה בין מקימיה (של הכיכר)בסיוע של הרשות . הכיכר נחנכה במסגרת ארועי 35 שנה לאק"מ שהתקיימו בעירי.

מאת: סגן ניצב ד"ר אבי זלבהאקטואליה13/03/111244 צפיות
הכיכר היחודית והיחידה בארץ "כיכר המישמר האזרחי "הוקמה על ידי ובמימון עמותת"ידידי המישמר האזרחי "באר שבע שגם היא בודדה מסוגה בישראל. הח"מ היה בין מקימיה (של הכיכר)בסיוע של הרשות . הכיכר נחנכה במסגרת ארועי 35 שנה לאק"מ שהתקיימו בעירי.

מאת: סגן ניצב ד"ר אבי זלבהשיווק מגזרים13/03/118594 צפיות
רפ"ק חן ערך סקירה מסכמת על הפעילות האכיפתית בשנה שחלפה ושם דגשים לגבי האכיפה בשנה הנוכחית. השנה הכריז ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי על כל רובעי העיר כאיזור סטרילי מבחינת ההתייחסות לתרבות הנהיגה. משטרת התנועה של אשדוד תשים דגשים של אכיפה עם הסברה ומניעה תוך הסתייעות בתגבור של משטרת התנועה הארצית.

מאת: סגן ניצב ד"ר אבי זלבהעזרה והתנדבות13/03/112006 צפיות
המתנדבים עיכבו את הנהג לצורך זיהוי ובעוד שהם ממתינים לניידת שבדרך הנ"ל החל לפתע לרוץ לעבר שדה החיטה הרטוב והחשוך. המתנדבים דלקו אחריו בריצה והצליחו לתפוס אותו מנסה לשכב ולהסתתר בחיטה, כמובן שהבחור נעצר ואז הוחלט לערב גם את מתנ"א דרום בתמונה

מאמרים נוספים בנושא פלילי

מאת: בנימין קלינגרפלילי08/09/2035 צפיות
1. עבירות מינהליות (א) שר המשפטים רשאי לקבוע בתקנות כי עבירה על הוראה שנקבעה בחוק מהחוקים המנויים בתוספת או התקנות שהותקנו לפיו, שאינה פשע, היא עבירה שבשלה ניתן להטיל קנס בדרך מינהלית (להלן - עבירה מינהלית); הקביעה יכול שתהיה דרך כלל, בתנאים או בסייגים. (ב) תקנות לפי סעיף קטן (א) טעונות הסכמת השר הממונה על ביצועו של החוק שלפיו נקבעה העבירה, ואישור ועדת החוקה חוק ומשפט של הכנסת (להלן -הועדה). (ג) נקבע בתקנות לפי סעיף קטן (א) כי עבירה פלונית היא עבירה מינהלית, יחולו הוראות חוק זה גם לגבי עבירה

מאת: בנימין קלינגרפלילי01/09/19551 צפיות
אכיפה שיפוטית סימן ה' לחוק התכנון והבנייה: באחריות יחידת החקירה בוועדה המקומית לבצע חקירה בהתאם להנחיות ולכללים שמפורסמים מעת לעת על מנהל היחידה הארצית לאכיפת דיני התכנון והבניה. ובסיום החקירה להעביר לתובע את חומר החקירה להכרעה בדבר העמדה לדין והגשת כתב אישום.

מאת: אבי דוידיפלילי21/11/18548 צפיות
עורך דין פלילי בצפון מסביר על תנאים של שחרור בערבות ועל הסיכויים לאישור בקשת השחרור בערבות.

מאת: שירה אלהפלילי27/07/16986 צפיות
אדם בן 39, ללא עבר פלילי, מכר לחבריו סם מסוג חשיש בכמה הזדמנויות שונות. בית המשפט, בצעד חריג ביותר, החליט שלא להרשיע אותו, והסתפק בלשלוח אותו לבצע שירות לציבור.

מאת: אופירפלילי05/04/16982 צפיות
יש מסמכים שעבורם תרגום נוטריון הוא מתבקש והגיוני אך יש גם סוגים נוספים של תרגום נוטריון שמעט מפתיע שיש צורך לגביהם בתרגום מיוחד של נוטריון.

מאת: אלעד שנירפלילי17/03/161371 צפיות
הטרדות מיניות אינן נחלתם של מבוגרים בלבד, והן מתרחשות גם בקרב בני נוער. מהו היחס של החוק לקטין המטריד מינית? כיצד בית הספר מטפל באירוע הטרדה מינית? וכיצד ניתן לזהות שהילד שלך מוטרד מינית? על כך במאמר שלפניכם.

מאת: elichai rubinפלילי14/03/161209 צפיות
לרבים מאיתנו, שאינם עורכי-דין ולא בקיאים בהבדלים משפטיים, המילה "פלילי" מתקשרת עם "דבר לא רצוי" או "מעשה רע". רובנו לא יודעים האם יש הבדל בין עבירה פלילית לעבירת תעבורה ומהו בכלל התחום בעריכת דין שנקרא "אזרחי". במאמר קצר זה, אנסה להסביר את ההבדלים ביניהם וכפי שתראו – ההבדלים משמעותיים מאד

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica