חפש מאמרים:
שלום אורח
30.10.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

קליניקה לעיניים מציגה:שמש ועדשות מגע מאת ד"ר ארדינסט ניר (מרצה לאופטומטריה)

סי קייר מציגה:שמש ועדשות מגע ד"ר ארדינסט ניר (מרצה לאופטומטריה)


ד"ר ניר ארדינסט, מרצה מרצה מן החוץ בבית הספר לרפואה - הדסה עין כרם.

עין תחת עין – נקמת השמש

אפשר להתייחס לאור השמש כאל חרב פיפיות, מצד אחד תהליך הראייה תלוי כולו באור זה ומצד שני לאור מתלווה אורח לא רצוי בדמות קרינה אולטרה סגולה שאינה חשובה לתהליך הראייה אך גורמת לתחלואה רבה בעיניים.

ניתן לחלק את הקרינה האולטרה סגולה לשלושה אורכי גל: אורכי גל ארוכים ((UVA ,אורכי גל בינוניים (UVB ) ואורכי גל קצרים (UVC) כאשר האחרון הוא המסוכן ביותר ולמזלנו אינו מגיע לפני שטח כדור הארץ וקיים רק במקורת מלאכותיים כגון מתקני טיהור למיניהם. קרינה אולטרה סגולה בעלת אורכי גל בינוניים מגיעה לפני שטח כדור הארץ בעשרות מונים פחות מקרינה אולטרה סגולה באורכי גל ארוכים אולם היא מסוכנת יותר כי היא גורמת נזק ישיר לרקמות. עוצמות קרינת אולטרה סגולה בעלת אורכי גל ארוכים מתנהגת כ"תמונת ראי" במהלך שעות היום בהשוואה לעוצמות הקרינה של אורכי גל בינוניים. קרינת אולטרה סגולה בעלת אורכי גל ארוכים מגיעה לשיאה בשעות הצהריים, בשעות הבוקר והאחר הצהריים (שעות קצה) עוצמת הקרינה נמוכה יותר וההפך מתרחש בעוצמת הקרינה האולטרה סגולה בעלת אורכי גל בינוניים במהלך שעות היום (בשעות קצה הקרינה גבוהה ובצהריים נמוכה).

רקמות העין נמצאות בדרגת סיכון גבוהה ביותר משום שבשונה מעור הגוף המתכהה בתהליך השיזוף ובכך מפתח הגנה טבעית, העיניים אינן מוגנות. ללא הגנה העין רק סופגת קרינה ו"הפנקס רושם" בלי כל הפרעה.

כיום ידוע שמספר רב של מחלות עיניים מיוחסות לקרינה האולטרה-סגולה:

באזור העפעפיים יתכנו ציסטות, שינויים טרום ממאירים ושינויים ממאירים, לדוגמא, קרצינומה של תאי בסיס שהינו הסרטן הנפוץ בעולם, קרצינומה של תאי קשקש שאף יותר אגרסיבית ומלנומה.

באזור משטח העין החיצוני ניתן לראות נגעים בלובן העין ובקרנית (בצורת משולש לבן,אפור או צהבהב). הפגיעה תהיה בתחילה בעין הדומיננטית משום שבאור השמש נסגרת העין הלא דומיננטית.

דלקת לובן העין ,דלקת קרנית ופגיעה בשקיפות הקרנית אף הן תופעות נפוצות.

בעדשה ניתן למצוא ירוד (קטראקט- האצת אובדן השקיפות של עדשת העין), פגיעה מוקדמת ביכולת לבצע פוקוס לקרוב ומכאן צורך במשקפי קריאה מוקדם מהצפוי והתקלפות מדומה של קליפת העדשה.

בזגוגית (ג'ל העין) ניתן למצוא התנזלות זגוגית (הפיכת הגל לנוזלי) וברשתית, הקרינה האולטרה סגולה הינה אחד מגורמי הסיכון של ניוון מרכז הראייה (ניוון מקולרי)  שהוא הגורם הנפוץ ביותר לעיוורון בעולם המערבי, כמו כן ישנה גם סכנה למלנומות בשכבות הסמוכות לרשתית.

היתרונות הבלעדיים והחשובים של משקפי שמש מסנני קרינה

אין כל ספק שכובע רחב שוליים ומשקפי שמש עם כיסוי צידי הם הגנה מצוינת לעיניים מנזקי השמש. משקפי שמש מסנני קרינה מכסים באופן מצוין את כל העין והאזורים המקפים אותה לעומת עדשות מגע מסננות קרינה החוסמות את הקרינה רק מאזור הגדול במעט מקוטר הקרנית ולא את כל העין והאזורים הסובבים אותה.

בנסיבות מסוימות שכובע אינו נוח מכל סיבה שהיא ומשקפי השמש הן ללא כיסוי צד (כיסוי צד פוגע בשדה הראייה ההיקפי)  ההגנה הזו תיסדק ואף תהפוך לחסרון.

משקפי שמש מסנני קרינה

כולם מכירים את הסיפור של הצפרדע האומללה שמניחים בסיר עם מים פושרים ומחממים את המים לאט, הצפרדע לא תרגיש בהתחממות ההדרגתית ותתבשל למוות בלי לנסות לקפוץ החוצה אך בהנחת הצפרדע במים רותחים הצפרדע תקפוץ מייד ותינצל. העין הינה מערכת האזהרה המהירה והיעילה ביותר בגוף האדם כנגד אור השמש הרבה אחר כך מגיע העור, באור שמש העין תצרוב האדם יחוש סנוור ואי נוחות וימלט מהשמש.

בזמן שהאדם יזם פתרונות שהפחיתו את הרגשיות הטבעית של הגוף לשמש כך מצא את מקומו בדיוק כמו הצפרדע האומללה. הנוחות והביטחון הרב שמשקפי השמש ומקדמי ההגנה מקנים גורמים לכך שאנשים ישהו יותר בשמש מחקר הצביע על קשר אפשרי בין הנוחות שמשקפי שמש מספקים להגברת שכיחות המלנומה ומחקר נוסף מצא שאנשים שמרכיבים משקפי שמש נטו פחות לחבוש כובעים ובגדים ארוכים. מחקרים הצביעו גם על העובדות הבאות:

  • מרכבי משקפי שמש ישהו יותר זמן בשמש בגלל הפחתת הסינור מקרני השמש הישירות ויחד עם זאת יגדילו את חשיפתם להחזר של קרני שמש לא ישירות וחשיפה צידית.
  • האישון מגיב בהתאם לכמות אור, משקפי שמש מאפשרים התרחבות אישון וכך גם הגדלה של זליגת הקרינה שחדרה מבעד למשקפי השמש.

עדשות מגע בעלות מסנני קרינה

עדשות אלו מכילות רכיבים מיוחדים ששלבו בתהליך הייצור של העדשה שתפקידם הוא לספוג את הקרינה האולטרה סגולה ולנטרל אותה ע"י המרת האנרגיה שלה לחום שנפלט בשטח החיצוני של העדשה וכל זאת נעשה ללא כל פגיעה במבנה העדשה או בתפקודה.

אין ספק שתחום הדרמטולוגיה נחל הצלחה רבה בהגברת המודעות על צורך להתגונן מפני נזקי קרינת האולטרה סגולה. המודעות וההיענות גבוהה יחסית מאוד ונזקי הקרינה מוכרים וברורים. בתחום האופתלמולוגיה (רפואת העיניים) נזקי הקרינה האולטרה סגולה לעין והגנת העיניים זוכים להזנחה רבה. אחת הראיות לכך היא שעל אף שעדשות מגע רכות המסננות קרינה אולטרה סגולה קיימות שנים רבות הן אינן מוכרות לציבור למרות יתרונותיהן:

  • בעדשות מגע מסננות אולטרה סגולה לא קיימת הפחתה בניגודיות (קונטראסט) ולכן לא תהיה פגיעה בחדות הראייה כמו במשקפיים, בנוסף עדשות מגע לא מצמצמות את שדה הראייה ויעילות לענפי ספורט רבים בהם יש תנועה פתאומית והזעה, וכמובן אינן מפחיתות את יכולת האזהרה הטבעית של העין כנגד אור השמש.
  • מקנות הגנה מפני קרינה אולטרה סגולה ממקורות מלאכותיים (מנורות כספית, הלוגן, קסנון, פלורוסנט ומסכי מחשב) באזורים סגורים בהם לא מרכיבים משקפי שמש.
  • במשקפי שמש חסרי כיסוי צד קיימת חדירה של קרינה אולטרה סגולה מהצד או בהחזר אור ממשטחים (חול, דשא, שלג וכו') לתוך העין. עדשות מגע בעלות מסנני קרינה הן האמצעי היעיל ביותר למנוע חדירה של קרינה אולטרה סגולה ממקורות אלו.

לסיכום

לעדשות מגע בעלות מסנני קרינה ישנם יתרונות רבים ביחס למשקפי שמש מסנני קרינה ובניהם הפחתת קרינה אולטרה סגולה שחודרת ישירות לעין ומקורה מהיקף או החזר ממשטחים אך הרקמות שאינן מכוסות ע"י עדשת המגע נותרות חשופות לנזקי השמש.

חשוב לדרוש עדשות מגע המספקות הגנה של דרגה I (עפ"י תקן מכון התקנים האמריקני American National Standards Institute: ANSI) בה החסימה לאורכי הגל הבינוניים של אולטרה סגול  הן מעל 99% וחסימה לאורכי הגל הארוכים של אולטרה סגול יותר הם מעל 90% .

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

ניר ארדינסט, מרצה לאופטומטריה ומדעי הראייה ניר ארדינסט, אופטומטריסט. דוקטורנט בביה"ס לרפואה של האוניברסיטה העברית והדסה. בעל תואר ראשון באופטומטריה בהצטיינות יתרה (ציון סופי לתואר 98.5) ותואר שני, מוסמך מחקרי, במדעי המח בהצטיינות יתרה (ציון סופי לתואר 99.1 ) מהאוניברסיטה העברית

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת קליניקה לעיניים

מאת: קליניקה לעינייםבריאות העין12/12/101923 צפיות
13 עובדות אודות עדשות מולטיפוקל (רב מוקדיות) מאת ד"ר ניר ארדינסט ד"ר ניר ארדינסט הינו יו"ר החוג לעדשות מגע ומרצה מן החוץ בביץ הספר לרפואה - הדסה עין כרם 1) עדשות מולטי-פוקל כשמן כן הן (מולטי = רב, פוקל = מוקד/פוקס). מכאן, השם עדשות רב-מוקדיות מתאים גם לעדשות בי-פוקליות (2 פוקסים לקרוב ולרחוק) וטרי-פוקליות (3 מוקדים:רחוק,ביניים וקרוב). השם השני, אשר יותר נכון מדעית של עדשות מולטי-פוקל הם עדשות פרוגרסיביות (עדשות מדורגות).

מאת: קליניקה לעינייםצבא וביטחון12/12/101639 צפיות
קליניקה לעיניים מציגה קבלה לקורס טיס עם מרשם/משקפיים /מספר/ עדשות מגע ליקוי תשבורת מאת ד"ר ניר ארדינסט ד"ר ניר ארדינסט הינו מרצה מן החוץ בבית הספר לרפואה - הדסה עין כרם ד"ר ניר ארדינסט הינו יו"ר החוג לעדשות מגע בישראל וחבר ועד מנהל בעמותת לראות. קבלה לקורס טיס (למקצועות צוות אוויר שונים: טייס, נווט ומכונן אויר) בחיל האוויר הישראלי (זרוע האוויר והחלל) של צבא הגנה לישראל.

מאת: קליניקה לעינייםבריאות העין12/12/101334 צפיות
שיטת ההתאמה הינה ותיקה מאוד ובה מותאמת עדשה קשה מעל עדשה רכה. בהתאמה זאת, בחומרות מסוימות של מחלת הקרטוקנוס ישנם אחוזי הצלחה בינוניים עד גבוהים. באופן כללי, בהתאמה זאת הפציינט נהנה מנוחות העדשות הרכות (יחד עם יתרונות כמו היעדר פליטת העדשות מהעין כפי שמתרחש רבות בהתאמה של עדשות קשות) יחד עם האיכות האופטית המעולה של העדשות הקשות.

מאת: קליניקה לעינייםבריאות העין12/12/101271 צפיות
טיפות עיניים מאת ד"ר ניר ארדינסט ד"ר ניר ארדינסט, יו"ר החוג לעדשות מגע וחבר ועד מנהל בעמותה לחקר הראייה המקום העיקרי שהתרופות נספגות הוא הקרנית (החלק השקוף של העין) לאחר מכן הלחמית חלק מהתרופות עובר ניקוז אל חלל האף דרך הפונקטה (אותו טעם מר שמרגישים לאחר ההזלפה) ולכן רצוי לסגור את הדופן דואליות בעין החיצונית שכבת האפיתל היא שונאת מים ולכן התרופה צריכה להיות הידרופובית במבנה כדי לעבור

מאת: קליניקה לעינייםלימודים28/04/102097 צפיות
קליניקה לעיניים מציגה: מספרים באופטומטריה מאת ד"ר ניר ארדינסט (מרצה לאופטומטריה). ד"ר ניר ארדינסט הינו יו"ר החוג לעדשות מגע בישראל

מאת: קליניקה לעינייםבריאות העין28/04/101382 צפיות
עין עצלה או אמבליופיה בלועזית הוא מצב בו עין בריאה למראה (ללא פגם חיצוני, פגיעה במבנה העין או מחלה) אינה מצליחה להגיע לאיכות ראייה תקינה לאחר תיקון אופטי הכולל משקפיים, עדשות מגע וניתוח לייזר להורדת משקפיים. השכיחות באוכלוסיה הכללית עומדת על 4%. חשיבות בדיקות תקופתיות בגיל צעיר הינה קריטית


מאמרים נוספים בנושא בריאות העין

מאת: רוני הכהןבריאות העין02/08/18835 צפיות
כאשר ישנה בעיה של ראייה צריכים לדעת לבחור אופטומטריסט בתל אביב שלא רק קרוב אל הבית אלא גם מוכשר אל העבודה.

מאת: רונןבריאות העין06/11/161070 צפיות
פעם היו משקפיים לכל מטרה. היו כאלה לקריאה, היו כאלה לנהיגה והיו ליום יום. מי שהיו לו כמה סוגים של בעיות ראיה נאלצו להחזיק כמה סוגים של משקפיים. כיום יש משקפי מולטיפוקל שניתן לייצר במיוחד לפי הצורך לכל אדם וכך לא צריך להחזיק כמה זוגות משקפיים.

מאת: רוני הכהןבריאות העין13/01/161950 צפיות
כל האלטרנטיבות אפשריות ובכל מקרה אפר נכון להיום לטפל ברוב בעיות הראייה במהירות וביעילות רבה על יד הרכבה של משקפי ראייה, הרכבה של עדשות מגע או ביצוע של תיקון ראייה בלייזר.

מאת: ניב אבןבריאות העין31/12/151145 צפיות
ישנן לא מעט חברות אשר מייצרות ומשווקות עדשות מגע מעולות לשימוש של אנשים שזקוקים לתיקון של בעיית ראייה כזו או אחרת. המבחר הרחב מאפשר לבחור את סוג העדשות אשר מותאם בצורה הכי טובה שניתן אל מצב הראייה והצורה של האישון על מנת לקבל את איכות הראייה הכי טובה שאפשר.

מאת: שרון צרפתיבריאות העין30/12/151086 צפיות
כאשר העיניים שלנו סובלות מיובש אנחנו סובלים מתחושות של טשטוש וראייה שאינה יציבה, דבר זה נכון פי כמה עבור אנשים אשר מרכיבים עדשות מגע אשר מוצאים את עצמם ללא כל יכולת להרכיב את העדשות מכיוון שהתחושה של חוסר הנוחות ממש מתחלפת עם תחושה של כאב ככל שהשעות עם העדשות על עיניים יבשות חולפות להן. מה הפיתרון?

מאת: הכותבבריאות העין08/11/151920 צפיות
מה זה קטרקט? קטרקט הוא תופעת דליחות ועכירות המופיעה בהדרגתיות על עדשת העין ופוגמת כך בתפקוד הראייה. קטרקט מביא לתחושה של חוסר נוחות בעין, כפל ראייה וטשטוש, עם עלייה חדשה במספר עדשות משקפיי הראייה.

מאת: ניב אבןבריאות העין30/07/151149 צפיות
ברבות השנים החלו ליצר עדשות מגע אותן מרכיבים על האישון עצמו אשר מייצרות את תיקון הראיה הנדרש בהרכבה פשוטה ומהירה שאף יכולה להוריד את המספר של העדשות בשל אותה קרבה ישירה עין האישונים. עדשות דיספו מציעות יתרונות רבים ואנחנו רואים כי אנשים רבים בוחרים בהן בתור הפתרון לבעיית הראיה, גם כאשר ישנם ניתוחים לתיקון בעזרת לייזר.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica