חפש מאמרים:
שלום אורח
23.10.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

קליניקה לעינים מצגיה: עין עצלה מאת ד"ר ניר ארדינסט (מרצה לאופטומטריה)

קליניקה לעינים מצגיה עין עצלה מאת ד"ר ניר ארדינסט (מרצה לאופטומטריה)

ד"ר ניר ארדינסט הינו מרצה מרצה מן החוץ בבית הספר לרפואה - הדסה עין כרם

ד"ר ניר ארדינסט הינו יו"ר החוג לעדשות מגע בישראל וחבר ועד מנהל בעמותת לראות.

עין עצלה – הגדרה

עין עצלה או אמבליופיה בלועזית הוא מצב בו עין בריאה למראה (ללא פגם חיצוני, פגיעה במבנה העין או מחלה) אינה מצליחה להגיע לאיכות ראייה תקינה לאחר תיקון אופטי הכולל משקפיים, עדשות מגע וניתוח לייזר להורדת משקפיים. השכיחות באוכלוסיה הכללית עומדת על 4% (שכיחות גבוהה יחסית).

בעין עצלה נבחין במספר ליקוים :

1. חדות ראייה ירודה.

2. רגישות לניגודיות נמוכה.

3. כושר מיקוד העין לראייה מקרוב מופחת.

4. קושי בתנועות עיניים.

5. תופעת קושי בפרטים צפופים – ישנו קושי להפריד פרט מסוים מהסביבה שלו בכדי לראות אותו טוב.

התפתחות עין עצלה


זמן קצר ביותר לאחר הלידה העיניים מעבירות מידע אל האזור המוחי שאחראי על הראייה. הודות למידע זה תאי המוח שנמצאים באזור הראיתי מתפתחים ומקבלים תפקיד של עיבוד המידע הראיתי, במידה והעיניים לא יספקו מידע ראייתי איכותי (ראייה חדה) לאורך זמן אותם תאים לא יתפתחו ויתקבל מצב הנקרא עין עצלה.הסיבות לעין עצלה

ישנם ארבעה גורמים עיקריים לעין עצלה:

1. מרשם גבוה בעין אחת או בשתיהן -  זהו הגורם השכיח ביותר לעין עצלה בגלל שאין מעורבות של מצב קוסמטי בולט. כאשר יש צורך במשקפיים רק לעין אחת הילד מתפקד היטב בגלל שעינו השנייה "לוקחת את הפיקוד" ובעין בעלת המרשם תתפתח עין עצלה.

2. פזילה - שתי העיניים לא מורות לכיוון משותף המוח יעדיף להתעלם מהתמונה של העין הפוזלת כדי לא לראות כפול ובעין זאת תתפתח עין עצלה .

3. מניעה - מניעה מוחלטת של ראייה למשל כתוצאה מירוד (קטראקט) או צניחת עפעף מולדת, זהו המצב החמור ביותר מבחינת התקדמות ובו תתפתח עין עצלה במהירות רבה ויש לבצע הליך כירוגי בהקדם האפשרי .

4. על רקע נפשי כתוצאה מהיסטריה – מצב זה נדיר ביותר.


טיפול בעין עצלה

הטיפול הראשוני בעין העצלה מחייב תיקון ליקוי הראייה שגרם לחוסר התפתחות הראייה (על ידי משקפיים, עדשות מגע, תיקון הפזילה, ניתוח ירוד) במידה והתוצאות אינם מספקות יש צורך לשקול מצב בו "נחזק" את העין העצלה.  הדבר כרוך בכיסוי או טשטוש הראייה בעין הטובה, כל זאת כדי לשרת את העין העצלה כך שאזורי המוח ששיכים לעין העצלה יחוו גירוי ראיתי איכותי ומרוכז ויתפתחו באופן תקין.

הטיפול ברטייה יעיל מאוד ומהיר ביחס לטיפול ע"י טשטוש (מחצית הזמן) כמו כן אין תופעות קוסמטיות ,סינוור והשפעות כלל גופניות כמו בטשטוש ע"י טיפות, החיסרון העיקרי הוא חוסר שיתוף פעולה של הילד. את הטיפול ברטייה יש להתחיל בהדרגה ומול גירוי ראייה איכותי שהילד מעדיף (צפייה בטלוויזיה או מחשב) ולהדביק רק מסביב לעין - על העור ולא על המשקפיים. יש להקפיד על שעות הסגירה כיוון שככל שהילד צעיר יותר תוצאות הטיפול מוצלחות יותר. חשיבות בדיקות תקופתיות בגיל צעיר הינה קריטית. עד גיל שנה יש להיבדק, בגיל 2 עד 4 שוב יש לערוך בדיקה וגם לפני כיתה א חשוב ביותר לערוך בדיקת עיניים.
 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

ניר ארדינסט, מרצה לאופטומטריה ומדעי הראייה ניר ארדינסט, אופטומטריסט. דוקטורנט בביה"ס לרפואה של האוניברסיטה העברית והדסה. בעל תואר ראשון באופטומטריה בהצטיינות יתרה (ציון סופי לתואר 98.5) ותואר שני, מוסמך מחקרי, במדעי המח בהצטיינות יתרה (ציון סופי לתואר 99.1 ) מהאוניברסיטה העברית

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת קליניקה לעיניים

מאת: קליניקה לעינייםבריאות העין12/12/101921 צפיות
13 עובדות אודות עדשות מולטיפוקל (רב מוקדיות) מאת ד"ר ניר ארדינסט ד"ר ניר ארדינסט הינו יו"ר החוג לעדשות מגע ומרצה מן החוץ בביץ הספר לרפואה - הדסה עין כרם 1) עדשות מולטי-פוקל כשמן כן הן (מולטי = רב, פוקל = מוקד/פוקס). מכאן, השם עדשות רב-מוקדיות מתאים גם לעדשות בי-פוקליות (2 פוקסים לקרוב ולרחוק) וטרי-פוקליות (3 מוקדים:רחוק,ביניים וקרוב). השם השני, אשר יותר נכון מדעית של עדשות מולטי-פוקל הם עדשות פרוגרסיביות (עדשות מדורגות).

מאת: קליניקה לעינייםצבא וביטחון12/12/101636 צפיות
קליניקה לעיניים מציגה קבלה לקורס טיס עם מרשם/משקפיים /מספר/ עדשות מגע ליקוי תשבורת מאת ד"ר ניר ארדינסט ד"ר ניר ארדינסט הינו מרצה מן החוץ בבית הספר לרפואה - הדסה עין כרם ד"ר ניר ארדינסט הינו יו"ר החוג לעדשות מגע בישראל וחבר ועד מנהל בעמותת לראות. קבלה לקורס טיס (למקצועות צוות אוויר שונים: טייס, נווט ומכונן אויר) בחיל האוויר הישראלי (זרוע האוויר והחלל) של צבא הגנה לישראל.

מאת: קליניקה לעינייםבריאות העין12/12/101332 צפיות
שיטת ההתאמה הינה ותיקה מאוד ובה מותאמת עדשה קשה מעל עדשה רכה. בהתאמה זאת, בחומרות מסוימות של מחלת הקרטוקנוס ישנם אחוזי הצלחה בינוניים עד גבוהים. באופן כללי, בהתאמה זאת הפציינט נהנה מנוחות העדשות הרכות (יחד עם יתרונות כמו היעדר פליטת העדשות מהעין כפי שמתרחש רבות בהתאמה של עדשות קשות) יחד עם האיכות האופטית המעולה של העדשות הקשות.

מאת: קליניקה לעינייםבריאות העין12/12/101271 צפיות
טיפות עיניים מאת ד"ר ניר ארדינסט ד"ר ניר ארדינסט, יו"ר החוג לעדשות מגע וחבר ועד מנהל בעמותה לחקר הראייה המקום העיקרי שהתרופות נספגות הוא הקרנית (החלק השקוף של העין) לאחר מכן הלחמית חלק מהתרופות עובר ניקוז אל חלל האף דרך הפונקטה (אותו טעם מר שמרגישים לאחר ההזלפה) ולכן רצוי לסגור את הדופן דואליות בעין החיצונית שכבת האפיתל היא שונאת מים ולכן התרופה צריכה להיות הידרופובית במבנה כדי לעבור

מאת: קליניקה לעינייםלימודים28/04/102091 צפיות
קליניקה לעיניים מציגה: מספרים באופטומטריה מאת ד"ר ניר ארדינסט (מרצה לאופטומטריה). ד"ר ניר ארדינסט הינו יו"ר החוג לעדשות מגע בישראל

מאת: קליניקה לעינייםבריאות העין28/04/101377 צפיות
אפשר להתייחס לאור השמש כאל חרב פיפיות, מצד אחד תהליך הראייה תלוי כולו באור זה ומצד שני לאור מתלווה אורח לא רצוי בדמות קרינה אולטרה סגולה שאינה חשובה לתהליך הראייה אך גורמת לתחלואה רבה בעיניים.


מאמרים נוספים בנושא בריאות העין

מאת: רוני הכהןבריאות העין02/08/18832 צפיות
כאשר ישנה בעיה של ראייה צריכים לדעת לבחור אופטומטריסט בתל אביב שלא רק קרוב אל הבית אלא גם מוכשר אל העבודה.

מאת: רונןבריאות העין06/11/161067 צפיות
פעם היו משקפיים לכל מטרה. היו כאלה לקריאה, היו כאלה לנהיגה והיו ליום יום. מי שהיו לו כמה סוגים של בעיות ראיה נאלצו להחזיק כמה סוגים של משקפיים. כיום יש משקפי מולטיפוקל שניתן לייצר במיוחד לפי הצורך לכל אדם וכך לא צריך להחזיק כמה זוגות משקפיים.

מאת: רוני הכהןבריאות העין13/01/161945 צפיות
כל האלטרנטיבות אפשריות ובכל מקרה אפר נכון להיום לטפל ברוב בעיות הראייה במהירות וביעילות רבה על יד הרכבה של משקפי ראייה, הרכבה של עדשות מגע או ביצוע של תיקון ראייה בלייזר.

מאת: ניב אבןבריאות העין31/12/151142 צפיות
ישנן לא מעט חברות אשר מייצרות ומשווקות עדשות מגע מעולות לשימוש של אנשים שזקוקים לתיקון של בעיית ראייה כזו או אחרת. המבחר הרחב מאפשר לבחור את סוג העדשות אשר מותאם בצורה הכי טובה שניתן אל מצב הראייה והצורה של האישון על מנת לקבל את איכות הראייה הכי טובה שאפשר.

מאת: שרון צרפתיבריאות העין30/12/151083 צפיות
כאשר העיניים שלנו סובלות מיובש אנחנו סובלים מתחושות של טשטוש וראייה שאינה יציבה, דבר זה נכון פי כמה עבור אנשים אשר מרכיבים עדשות מגע אשר מוצאים את עצמם ללא כל יכולת להרכיב את העדשות מכיוון שהתחושה של חוסר הנוחות ממש מתחלפת עם תחושה של כאב ככל שהשעות עם העדשות על עיניים יבשות חולפות להן. מה הפיתרון?

מאת: הכותבבריאות העין08/11/151919 צפיות
מה זה קטרקט? קטרקט הוא תופעת דליחות ועכירות המופיעה בהדרגתיות על עדשת העין ופוגמת כך בתפקוד הראייה. קטרקט מביא לתחושה של חוסר נוחות בעין, כפל ראייה וטשטוש, עם עלייה חדשה במספר עדשות משקפיי הראייה.

מאת: ניב אבןבריאות העין30/07/151146 צפיות
ברבות השנים החלו ליצר עדשות מגע אותן מרכיבים על האישון עצמו אשר מייצרות את תיקון הראיה הנדרש בהרכבה פשוטה ומהירה שאף יכולה להוריד את המספר של העדשות בשל אותה קרבה ישירה עין האישונים. עדשות דיספו מציעות יתרונות רבים ואנחנו רואים כי אנשים רבים בוחרים בהן בתור הפתרון לבעיית הראיה, גם כאשר ישנם ניתוחים לתיקון בעזרת לייזר.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica