חפש מאמרים:
שלום אורח
05.08.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

טיפול במחלות אלרגיות

טיפול במחלות אלרגיות

דרכי הטיפול

  המטופל שפוסק "יש לי אלרגיה" אולי מתכוון לתפרחת אלרגית, לתגובה אלרגית לעקיצת דבורה או לגנחת (אסתמה) אלרגית. המשפט נכון לכל התופעות מבחינת סוג ההפרעה- "תגובת יתר" של מערכת החיסון כנגד גורם זר. אולם אין טיפול אחד ויחיד ל"מחלות אלרגיות" והטיפול התרופתי משתנה מאחת לאחרת.

לכל מחלה אלרגית ניתן אפוא טיפול תרופתי המיוחד לה ומלבדו נפנה האלרגולוג גם לצד האימונולוגי- אלרגי של המחלות.

כיוון שהמחלה מתפתחת עקב חשיפה לגורם חיצוני – אלרגן, הרי הטיפול המיטבי בכל המחלות האלרגיות הוא טיפול מונע. חוסר מגע עם האלרגן מביא לידי ריפוי מלא. לדוגמה: חולה שפיתח גנחת ונזלת אלרגית נמצא רגיש לאלרגן החתול. עם סילוק החתול הייתה הטבה ניכרת במצבו עד שהבריא. לכן הצעד הראשון וההכרחי במחלות האלרגיות הוא זיהוי האלרגן. אחר כך יקבע המומחה תכנית מתאימה והמלצות למניעת מגע עם הגורם.

טיפול חיסוני

הטיפול שנקרא גם "זריקות אלרגיה" מתאים למחלה אלרגית שמחוללים אלרגנים ונוגדנים מסוג IGE. הוא פועל על מערכת החיסון כדי לחסום ובהדרגה למנוע את הפעילות החיסונית האלרגית הגורמת למחלה.

הטיפול ניתן בהזרקת האלרגן פעמים חוזרות ונשנות, כדי להקנות הגנה מפני התופעות האלרגיות הקשורות בחשיפה לאלרגנים.

שלא כטיפול התרופתי, הטיפול הזה אינו פועל על תופעות המחלה אלא כנגד הגורם הבסיסי שלה. מטרתו אפוא להפחית את חומרת המחלה ולפעול  "לריפויה" ולא רק להקל את תסמיניה.

כיוון שמערכת החיסון מעורבת במחלה, הרי לפי ההיגיון המדעי יש טעם לנסות לשנות את מהלך התגובה האלרגית באמצעות טיפול חיסוני ואכן נעשו מחקרי מעבדה מתוחכמים שבהם הראו את השינויים שמחולל הטיפול בתגובה החיסונית וכן מחקרים מבוקרים רבים שהראו שיפור בתופעות המחלה ומיתון בחומרתה.

באילו מצבים החיסון יעיל?

הטיפול יעיל והוא ניתן לחולים לפי המדדים האלה:

א.      אי אפשר להימנע מהאלרגנים הגורמים למחלה.

ב.      הוכחה רגישות לגורם בתבחין עור או בבדיקת מעבדה.

ג.       תוצאות הטיפול התרופתי אינן משביעות רצון.

ד.      התופעות מתמידות יותר מעונה אחת.

ה.      המטופל מעוניין בטיפול והוא ישתף פעולה.\

המועמדים לטיפול הם הלוקים במחלות האלה

1.      תגובה מסכנת חיים לעקיצת דבורה או צרעה.

2.      נזלת אלרגית עונתית.

3.      דלקת לחמית עונתית.

4.      נזלת אלרגית כלל שנתית.

5.      אסתמה אלרגית.

אין כל הוכחות שהטיפול מועיל לאלרגיה למזון, לדלקת עור אטופית, לכאבי ראש צלחתיים (מיגרנה) וחרלת (אורטיקריה).

דרך הטיפול החיסוני

חומר הטיפול הוא תמיסה המכילה את החומר האלרגני המופק מהמקור המתאים. ארס דבורה מופק מדבורים על ידי גירוי חשמלי לעקיצה. אלרגנים אחרים עוברים תהליך של מיצוי מחומרי הגלם כמו גרגירי אבקה של עצים וצמחים, נבגים של עובש, הפרשות של קרדית אבק הבית וכדומה.

הטיפול המקובל ניתן בזריקות לתת עור בכמויות אלרגן הולכות וגדלות. הטיפול ניתן תחילה פעם-פעמיים בשבוע ולבסוף מגיעים בהדרגה למנת האחזקה המוזרקת אחת לשלושה ארבעה שבועות.

במשך הטיפול הרופא עוקב אחר השיפור במצב.

הטיפול אורך לרוב שלוש-חמש שנים. אם יש חשש להישנות המצב לאחר הפסקתו, ממשיכים בטיפול החיסוני תקופה ארוכה יותר.

הסיכון העיקרי בטיפול הוא תגובה אלרגית לזריקת האלרגן. לכן הטיפול ניתן רק בהשגחת רופא מומחה באלרגיה והוא יזהה סימנים מוקדמים של תגובה אלרגית. במרפאת אלרגיה יש תרופות ומכשור זמינים המאפשרים לתת בשלב מוקדם את הטיפול הדרוש.

נזלת אלרגית

נזלת אלרגית ואסתמה אלרגית נגרמות משאיפת חלקיקים זעירים של אלרגן לדרכי הנשימה.

נזלת אלרגית היא המחלה האלרגית הנפוצה ביותר – כ- 15-25 אחוזים מהאוכלוסייה לוקים בה. בחודשים הראשונים לטיפול יחול בדרך כלל שיפור – הקלת הנזלת, ההתעטשויות והגודש באף. עם הטיפול השיפור הולך וגדל ולרוב אפשר להפסיק ליטול תרופות או להפחית את כמותן. במקרים מעטים אין תגובה לטיפול והוא מופסק.

גנחת אלרגית

גנחת היא מחלה מורכבת ורב גונית ואלרגיה היא רק אחת הסיבות להחמרתה. אם האלרגן מחמיר את ההתקפים ואי אפשר להימנע ממנו, ממליצים לחולי גנחת לקבל טיפול חיסוני שיעילותו גבוהה.

טיפול בשלב המוקדם של המחלה יכול למנוע התפתחות של אסתמה קשה יותר.

תרופות רבות ניתנות כטיפול מונע לגנחת. הטיפול יעיל כל זמן שנוטלים את התרופות בסדירות. המחלה שבה ומופיעה עם הפסקת נטילת התרופות. הטיפול החיסוני הוא היחיד שמביא לידי הקלה ממושכת וארוכת טווח באסתמה וגם להפחתת הצורך בתרופות.

רגישות לעקיצות דבורניים

אנשים רגישים לארס דבורה או צרעה עשויים לפתח תגובה אלרגית קשה הנקראת גם תגובה אנפילקטית. התגובה מתבטאת בצורות שונות בעור, באף, בדרכי הנשימה העליונות-הלוע והגרון, בריאות, בלב ובכלי דם עד להתפתחות הלם (שוק) שנזקו בלתי הפיך.

תגובה שאינה מטופלת במועד עלולה להסתיים בתוצאה פטלית.

לסיכום

אלרגיה היא מחלה של מערכת החיסון. הגישה מתמקדת בשינוי התגובה החיסונית שואפת לחולל שינוי יסודי בתהליך המחלה ובריפויה, במקום להשיג הקלה זמנית.

לאחר שהובנו המנגנונים החיסוניים החל מחקר של טכניקות חדישות, שמטרתן לגרום לשינוי התגובה החיסונית האלרגית בכיוון הרצוי. זאת באמצעות מרכיבי האלרגן שישפיעו על התגובה החיסונית בלבד, ולא יסכנו את המטופל בהופעת תגובה אלרגית. ההתקדמות המהירה במחקר מטפחת את התקווה שבשנים הבאות נוכל להציע ריפוי ליותר ויותר חולים במחלות אלה.

יעקב עזרא הינו מרצה במכון מור (לאוסטאופורוזיס) ובבית הספר להסמכות מאמנים - באוניברסיטת ת"א (אימונים לפיתוח הגוף ותזונה). לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528567140 www.HealthNFit.org   www.Diet2all.org    www.Diet2all.net  

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

קובי עזרא, מומחה לרפואה נטורופטית, תזונאי ומאמן כושר. מר יעקב עזרא הינו מרצה במכון מור (לאוסטאופורוזיס) ובבית הספר להסמכות מאמנים של וינגייט - באוניברסיטת ת"א (אימונים לפיתוח הגוף ותזונה).

כתב את הספרים:
1. אבן הפינה בתחום פיתוח הגוף.
2. ספורטולוגיה - המדריך לספורטאי.
3. סטרואידים-כל מה שרצית לדעת? ולא העזת לשאות!

בעל קליניקה לרפואה נטורופטית ונותן שרותים:
* טיפול במחלות שונות (כולסטרול, מחלות לב, סוכרת ועוז...).
* דיאטה מהירה דיאטות הרזייה ועיצוב הגוף.
* פיתוח גוף עיצוב וחיטוב הגוף.
לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528567140
* מנהל האתר: ארגון הבריאות והכושר.
ארגון הבריאות והכושר הישראלי

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת יעקב קובי עזרא

מאת: יעקב קובי עזראדיאטה ותזונה06/03/20499 צפיות
קובי עזרא ויטמין D כנגד זיהומים - ויטמינים. לאחר התפרצויות שפעת H1N1 בשנת 2009, המליצו בחום על כל עובדי הבריאות והחולים להיבדק ולטפל במחסור בוויטמין D כדי למנוע החמרה של דלקות בדרכי הנשימה. ויטמין D מפחית גם את ייצור הציטוקינים הפרו-דלקתיים, מה שעלול להפחית את הסיכון לסערת ציטוקין בזיהום H1N1.48

מאת: יעקב קובי עזראבריאות ילדים15/09/19845 צפיות
גדילה לגובה וצמיחה במימדי הגוף - קובי עזרא. ראשית יש להבין שלוחית הגדילה ממוקמת בין האפיפיזה והמטפיזה ומורכבת משלושה אזורים (אזור מנוחה, ריבוי והיפרטרופי).

מאת: יעקב קובי עזראבריאות ורפואה כללי25/08/131050 צפיות
סוכרת סוג 2 (סוכרת מבוגרים) סוכרת מסוג 2 בעבר כונתה סוכרת מבוגרים, היות ובעבר כמעט ורק מבוגרים ובעיקר שמנים סבלו ממנה. כיום עם מגפת ההשמנה בקרב ילדים ובני נוער, חלה עלייה בתחלואה של סוכרת סוג 2 בילדים ונוער, זאת עקב ההשמנה אשר נובעת מתזונה בלתי נאותה וחוסר פעילות גופנית. בסוכרת סוג 2 נוצרת תופעה של תנגודת הגוף להורמון אינסולין וכך בהמשך הפרשת אינסולין מוגברת, ובסופו של דבר ירידה בכמות האינסולין המופרשת מבלוטת הלבלב, כך לנעשה נוכל להבחין בעליית רמות הסוכר בדם, מצב המכונה היפרגליקמיה והתפתחות סו

מאת: יעקב קובי עזראדיאטה ותזונה18/08/13983 צפיות
דיאטה, ודיאטות בלתי פעילות אם כן נשאלה השאלה מדוע דיאטות אינן פעילות? או לפחות אנו רואים ירידה במשקל בהתחלה, אך כעבור זמן קצר אנו נתקעים! הסיבה העיקרית שדיאטות לא עובדות היא שלכל תוכניות הדיאטה למיניהן יש הנחת יסוד שגויה המבוססת על טיפול בסימפטומים, בגורמים החיצוניים וללא התייחסות לקשר של גוף-נפש הסתכלות מלאה על החיים שלנו. דיאטת מתבססות על כוח רצון ומשמעת עצמית בעיקר בלי לבדוק למה מלכתחילה אוכלים יותר מידי. בנוסף, השינוי המוצע הוא מבחוץ פנימה במקום מפנים החוצה. כלומר, דיאטות מציעות שנשנה את הפ

מאת: יעקב קובי עזראדיאטה01/08/131087 צפיות
דיאטת אטקינס: ד"ר אטקינס ממליץ בדיאטה שלו לצרוך בכמות כמעט בלתי מוגבלת, את המזונות הבאים: בשר, ביצים, גבינה ושומן, שמן וחמאה, וללא ספירת קלוריות. אך ישנו הצורך להגביל את צריכת הפחמימות מוגבלת לכ- 20 גרם ביום. דיאטה של אטקינס הינה ללא פחמימות לפחות בשלב הראשון. דיאטת אטקינס הידועה גם כדיאטה עתירת חלבונים ושומנים ודלה בפחמימות. למידע נוסף אודות דיאטת אטקינס. התיאוריה שאחרי הדיאטה, לדברי יודעי דבר ואטקינס הינה שלאורך התפתחות האדם, למעשה עד המהפכה החקלאית שחלה לפני כ- 10,000 שנה, האדם כמעט שלא ני

מאת: יעקב קובי עזראדיאטה ותזונה06/04/131181 צפיות
מחקר על השפעות של דיאטה ללא פחמימות על פי מחקרים תצפיתיים תוכננו רופאים ומדעני תזונה, נמצאו ביצועים גופניים בלתי תקינים הם נפוצה אך אינם מחייבים תוצאה של דיאטת דלת פחמימות או דיאטה ללא פחמימות. אך יחד עם זאת, שימוש טיפולי בדיאטות קטוגניות לא צריך לחייב הגבלה מכל עבודה פיזית או פעילות גופנית, עם הייחודיות שהיכולת האנאירובית היחידה היא מוגבלת, כגון הרמת משקולות. במקרה זה, בשל רמות הגליקוגן הנמוכים בדיאטה קטוגנית, ספורטאים תחרותיים קשה עד כדי שאינם מסוגלים לעקוב אחרי זה סוג של דיאטה. בשנת 1939 שני

מאת: יעקב קובי עזראדיאטה ותזונה03/04/131075 צפיות
מיץ טהור מכיל לא מעט סיבים תזונתיים, מיץ צם לעתים קרובות להשתמש בחוקן או משלשלי צמחים או מים מלוחים בתקופת צום יעילים לסלק פסולת מהמעיים והמעי הגס. שיטה נוספת להשגת אפקט זה כרוך קליפות פסיליום בערבוב עם המיץ הטבעי. בגלל שפסיליום אינו נספג לגוף, אך הוא סופח נוזלים באופן משמעות, כך הוא יוצר את העיקר הנחוץ כדי להקל על פינוי.

מאמרים נוספים בנושא בריאות ילדים

מאת: יעקב קובי עזראבריאות ילדים15/09/19845 צפיות
גדילה לגובה וצמיחה במימדי הגוף - קובי עזרא. ראשית יש להבין שלוחית הגדילה ממוקמת בין האפיפיזה והמטפיזה ומורכבת משלושה אזורים (אזור מנוחה, ריבוי והיפרטרופי).

מאת: ליאורבריאות ילדים10/06/18404 צפיות
יישור שיניים לילדים שלכם, משפר את הדימוי העצמי שלהם. יישור השיניים, מבוצע על ידי מומחה ליישור שיניים. מומחה ליישור שיניים, נקרא אורטודנט.

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים29/04/161078 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי מהעולם: דרך חדשה של קצירת תאי גזע מפחיתה תופעות לוואי שליליות. מדענים אוסטרלים פיתחו שיטה פחות פולשנית כדי לחלץ תאי גזע ממח העצם להשתלה. תאי גזע עבור השתלות מח עצם נקצרים מתורמים בריאים ומשמשים לטיפול בחולי סרטן כולל לוקמיה, אמרו חוקרי CSIRO.

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים04/04/161059 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי מהעולם: עיניים הופכות לעור: כיצד דלקת יכולה לשנות את גורלם של התאים מדענים מ-EPFL מצאו שדלקת כרונית יכולה לגרום להתחדשות של תאים לתוך סוגים חדשים ובלתי רגילים: הליך זה נקרא מטפלזיה, ומהווה הפרעה הקשורה לדלקת מתמשכת. המחקר מדגיש קונספט חדש שדלקת כרונית שיכולה להוביל לטיפולים טובים יותר.

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים11/03/161082 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם-טבורי מהעולם: תאי לבלב המייצרים אינסולין נוצרו מתאי עור אדם התאים החדשים מפרישים אינסולין בתגובה לשינויים ברמות הגלוקוז. כאשר הושתלו בעכברים, התאים הגנו על בעלי החיים מהתפתחות סוכרת בצורתה הקיימת בעכברים.

מאת: אבי דוידיבריאות ילדים08/02/161113 צפיות
המלצה על אלטמן ויטמינים לחיזוק מערכת החיסון לילד לקראת החורף.

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים15/01/161263 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: תאי גזע מושרים פלוריפוטנטיים בוגרים עשויים להיות עדיפים על מח עצם. תאי גזע מושרים פלוריפוטנטיים (iPSCs) בוגרים שעברו תכנות מחדש חזרו למצבם הראשוני – דמוי עוברי, עשויים להיות טובים יותר מתרומות מח עצם.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica