חפש מאמרים:
שלום אורח
27.10.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

כיצד יכול חייב הנתבע בהוצאה לפועל להתמודד עם ההליכים כנגדו?

כיצד יכול חייב הנתבע בהוצאה לפועל להתמודד עם ההליכים כנגדו?

מאת עו"ד נעמה שלמה

 

מאמר זה יסקור את ההליכים השונים העומדים בפני חייב הנתבע בהוצאה לפועל. המאמר יחולק לשני חלקים, בחלק הראשון, יסקרו אמצעים להתגונן בפני התביעה, בחלק השני, יסקרו הליכים להתמודדות החייב עם החוב.

לאחר פתיחת תיק הוצאה לפועל נשלחת לחייב אזהרה המודיעה לו על פתיחת התיק ומתרה בפניו. בשלב הראשון על החייב לבחון האם החוב הנתבע לא שולם על ידו לזוכה. במידה והחייב מגיע למסקנה כי החוב שולם עומדת בפניו האפשרות להגיש להוצאה לפועל בקשה בטענת "פרעתי". משמעות הטענה היא כי החייב מילא אחר פסק הדין או שאינו חייב למלא אחר הוראות פסק הדין. טענת "פרעתי" הינה טענת פירעון רק לגבי תשלום ששולם לאחר מתן פסק הדין. בהליכי ביצוע שטר, חייב יכול לטעון טענת "פרעתי" רק אם שילם את החוב לזוכה לאחר מועד המצאת בקשת הביצוע לחייב. טענת "פרעתי" יכול החייב לטעון בכל עת.

בהליכי ביצוע שטר בפני החייב קיימת אפשרות להגיש התנגדות לביצוע שטר. על החייב להגיש התנגדות תוך 20 יום ממועד קבלת האזהרה.

בשלב השני, כאשר החייב נוכח לדעת כי עליו לשלם את החוב לזוכה, עומדים בפניו מספר הליכים היכולים לסייע לו:

בקשה לחקירת יכולת- על מנת לברר את יכולת החייב לשלם את החוב בצו תשלומים החייב יכול להתייצב לחקירת יכולת אצל ראש ההוצאה לפועל. משמעות חקירת יכולת הינה חקירת מצבו הכלכלי של החייב, הכנסותיו וחובותיו. במסגרת חקירת היכולת על החייב להציג בפני ראש ההוצאה לפועל מסמכים המעידים על הכנסותיו וחובותיו. על החייב להתייצב לחקירת יכולת בתוך 21 יום ממועד קבלת האזהרה.

צו תשלומים- חייב שאין ביכולתו לשלם את החוב הפסוק בהוצאה לפועל יכול להגיש תוך 20 יום ממועד קבלת האזהרה בקשה לפרוע את החוב בתשלומים. על החייב לצרף לבקשה תצהיר על מצבו הכלכלי הכולל, נכסים, הכנסות וחובות שלו ושל בן זוגו וילדיו הקטינים המתגוררים עימו, מידע על תאגידים שבשליטתו או בשליטת בן זוגו, פרטי חשבונות בנק שלו ושל בן זוגו. כמו כן, על החייב לצרף לבקשה כתב ויתור על סודיות והסכמה למסירת מידע ומסמכים בדבר נכסיו ומקורות הכנסתו המצויים בידי כל גורם.

כאשר כנגד החייב פתוחים תיקים רבים בהוצאה לפועל ואין ביכולתו לשאת בצו תשלומים בכל תיק ותיק באפשרות החייב להגיש בקשה לאיחוד תיקים- הבקשה תוגש ללשכת ההוצאה לפועל שבה נפתחו רוב תיקי ההוצאה לפועל נגד החייב. התנאים לדיון בבקשה לאיחוד תיקים הינם: צרוף תצהיר, תשלום של 3% מיתרת החובות בתיקים עם הגשת הבקשה, תשלום חודשי של 3% מיתרת החובות בתיקים. עם הגשת הבקשה ינתן צו עיכוב יציאה מהארץ כנגד החייב. במידה והחייב אינו מסוגל לעמוד בתשלום של 3% מיתרת החובות בתיקים יש באפשרות החייב להגיש בקשה להכרזה על חייב כמוגבל באמצעים- במסגרת בקשה זו יקבע ראש ההוצאה לפועל תשלום חודשי שעל החייב לשאת, וזאת לאחר בחינת מצבו הכלכלי של החייב ובהתאם למסמכים שיציג החייב בפני ראש ההוצאה לפועל. ההגבלות אשר יוטלו על חייב שהוכרז כמוגבל באמצעים הינם: עיכוב יציאה מהארץ, הגבלת החייב כלקוח מוגבל מיוחד על פי חוק שיקים ללא כיסוי, הגבלת החייב מלעשות שימוש בכרטיסי חיוב ואיסור לייסד תאגיד.

המאמר נכתב על ידי עו"ד נעמה שלמה.

http://www.naama-adv.co.il/Default.asp?Page=FieldView&CatID=11

המידע הינו כללי בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד!

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

עו"ד נעמה שלמה http://www.naama-adv.co.il/

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עו"ד נעמה שלמה

מאת: עו"ד נעמה שלמהדיני תאגידים07/05/09882 צפיות
פתיחת חברה נעשית על ידי הגשת בקשה לפתיחת חברה לרשם החברות, הגשת הצהרה של הדירקטורים הראשונים ועותק של תקנון החברה. בעת הגשת בקשה לפתיחת חברה יש לשלם אגרת רישום.

מאת: עו"ד נעמה שלמהדיני משפחה05/05/09731 צפיות
הסכם ממון נועד להסדיר את היחסים הרכושיים והכלכליים בין בני זוג במועד פקיעת הנישואין.

מאת: עו"ד נעמה שלמהדיני ירושה05/05/09889 צפיות
ניתן לרשת על פי דין או זוכים על פי צוואה. כאשר מוריש לא הותיר צוואה הירושה תהיה על פי דין ובהתאם לקבוע בחוק הירושה

מאמרים נוספים בנושא חוק ומשפט - כללי

מאת: עופר שלוחוק ומשפט - כללי08/10/2090 צפיות
הסכם מייסדים מוצלח בחברות סטארט אפ

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/20171 צפיות
תַּם עִדַּן הַסּוֹדִיּוֹת הַבַּנְקָאִית בִּשְׁוַויְץ בְּעִקְבוֹת הֶסְכֵּם חִלּוּפֵי מֵידַע אוֹטוֹמָטִיִּים

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/2058 צפיות
הרפורמה של "הוועדה לתיקוני חקיקה במיסוי בינלאומי", מכה קשה ליורדים מן הארץ הרפורמה של "הוועדה לתיקוני חקיקה במיסוי בינלאומי עתידה להשפיע על אלפי ישראלים היוצאים מן הארץ לטובת רילוקיישן, ועל חבותם במס, זאת בעקבות שינויי החקיקה העתידים להתרחש במיסוי ההגירה של ישראלים מחוץ לישראל הנקרא "מס הגירה".

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/2035 צפיות
מומחה הינו מי שהוא בעל ידע בתחום בו ניתנה לו סמכות אקדמית או סמכות משפטית לתת ייעוץ. מומחה הינו מי שבקיא, ובעל ידע, הכשרה וניסיון בתחום המקנה לו מעמד המגדירו כמקצוען.

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/2044 צפיות
חנינה היא צעד שבו הגוף המוסמך רשאי לבטל את העונש שנקבע. הגוף המוסמך מוחל לאדם שנאשם או הורשע בדין בפלילים או ממתיק את עונשו (קיצור העונש). צעד החנינה מבטל כל הליך משפטי רלוונטי בין של חקירה, משפט או מאסר.

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/2042 צפיות
"מפקח מס הכנסה" הינו מי שעבר קורס מפקחים ומונה על-ידי שר האוצר להיות "מפקח מס". מפקחי המס הוכשרו לבצע ביקורות, בדיקות ספרים, בדיקות מסמכים ודוחות ולהמליץ לפקיד השומה, על הוצאת שומות בהתאם לממצאים ולהוראות החוק השונות.

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/2039 צפיות
תצהיר עדות ראשית הינו תצהיר המוגש לבית המשפט בהליך אזרחי כהוראה של השופט המהווה תחליף לעדות ראשית מטעם עד. כך שביום הדיון לא תתנהל חקירה ראשית מול העד, אלא חקירה נגדית וחקירה חוזרת בלבד.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica