חפש מאמרים:
שלום אורח
01.04.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

על כלכלה ובריונות כלכלית בישראל

מאת: דוד סונינוזכויות הפרט06/01/20111042 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

בריונות, יכולה ללבוש צורות רבות. החל מבריונות פיזית, מילולית ואף בריונות פסיכולוגית. מעשה הבריונות, כאמור,  מחולקת למכלול צורות החל בהיקפים שונים. כאקט בריוני מייצג, נהוג לראות את הצורה הישירה יותר של הבריונות -  הבריונות הפיזית.

זאת, במשמעות של לקחת בכוח את מה שאינו שייך לך. אולם, קיימת גם בריונות עקיפה- הבריונות הפסיכולוגית. זוהי צורה מורכבת יותר של בריונות. בריונות כזו יכולה להיות מילולית ו/או לא-מילולית, היא יכולה  להיות קשורה למערכת יחסים ו/או להתחברויות מזיקות ו/או מניפולטיביות. ישנם כאלו המוסיפים למעשה הבריונות גם רכילות, הפצת שמועות והוצאת שם רע.

למעשה, בריונות מוגדרת כביצוע של פעולות כוחניות במחזוריות חוזרות ונשנות והיא מתבצעות על ידי כאלו שיש להם  כוח רב יותר מקורבנותיהם. במונח הבדלי כוח טמון כל ההבדל בין בריונות לבן אקט אלים אחר. הבדלי כוח יכול להתבטא  בביטחון עצמי שונה, מעמד או יכולת אחרת. הבריונות יכולה לבוא לידי ביטוי רק כאשר צד אחד אינו שווה ערך לצד השני. בריונות יכולה להיות גלויה, קרי, להתקיף את הקורבן בגלוי, ו/או בציבור וכן יכולה לתקוף גם במחשכים ובסתר. הבריונות עושה שימוש בכל אמצעי כדי לתקוף את הקורבן. קרי, שימוש בגוף הפיזי, ביכולת הכתיבה, במסע רכילות ואפילו שימוש בטכנולוגיה כדי לפגוע בקורבן. מכל זאת עולה כי בריון הוא צד אשר תוקף ללא פרובוקציה צד אחר החלש ממנו.

מהאמור לעיל עולה התמונה הבאה.  בריון הוא אדם המתקיף אחר ם כאשר אין הסכנה נשקפת לחייו.

הבריונות הופכת איפה לתופעה אנושית בלבד. כאשר חיות אחרות, תוקפות רק חיות שאינן מהמין שלהן, ואף אותן הם תוקפות כאשר הן מחפשות טרף. וכאן הסתירה הנסיבתית,  מתנהגות בתוקפנות רק כנגד תוקפנות של צד אחר. הסתירה כאן פשוטה, אם אין הן תוקפניות כלפי בני מינן אלא רק במקרה של תוקפנות, הרי מדוע שבן הזן האחר יתקיף ללא סיבה חיה מאותו המין?

מסתירה זו עולה או שישי תוקפנות בנויה ואז כול החיות מתקיפות אחת את השנייה. מאידך,  אין תוקפנות כלל כלומר, אף חיה לא מתקיפה את השנייה. בהנחה שקיימת תוקפנות אצל חיות אחרות, נשאלת השאלה מה מניעה אותה. במילים אחרות, האם בריונות הינה תופעה כללית או מיוחדת לאדם.

מחקרים בהם ניסו להבין את מניע הבריונות מתברר כי הבריונות נובעת רק מעצם היכולת. כלומר, הבריון תוקף את האחר רק משום שהוא יכול לתקוף. בדיוק כמו ששליט עריץ  גוזר גזרות אבסורדיות לא מכורח איזה הכרח או צו רציונאלי כל שהוא. הגזרה באה רק משום שהוא יכול לגזור אותה. למשל, בתקופת ימי הביניים היה נהוג שהפטרון היה מאשר את הנישואים של הווסל שלו. חלק מאישור הנישואין היה הסכמת האדון (הפטרון) לזיווג. כאשר הספרות מצביעה על העובדה שחלק מזכויות האדון היה לנסות את הכלה המיועדת. במילים אחרות לאנוס את הכלה לפני חופתה.

לגזרה כזו יש לשער, אין אף רציונאל ו/או פונקציונאליות מבנית כל שהיא. היא באה רק משום שהאדון יכול היה להרשות לעצמו לגזור גזרה כזו. זוהי המהות של הבריונות. לעשות דברים כי אני יכול לבצעם גם אם זה מזיק לאחר.

למעשה, הריבון מתנהג תמיד בבריונות, אולם בישראל ישנו סוג נוסף של בריונות – זוהי הבריונות הכלכלית. מהי בריונות כלכלית? זוהי אותה הבריונות של הפטרונים כנגד הווסלים שלהם. אומנם לא בודקים את בתולי הכלות שלנו לפני ליל הכלולות – (יתכן שאינם בודקים כי הם עשויים להתאכזב מהתוצאה). אולם אנחנו במשטר של בריונות כלכלית. ושום הודעה ו/או רעיון יכול להסוות את הבריונות הזו.

אין אדם בישראל שלא חווה סוג של בריונות כלכלית. בין אם התנהלותו מול משרדי הממשלה, הבנקים, מוסדות אחרים. לאחרונה עם ההפרטה למוות של המדינה, הפרטה הפושעת מבית מדרשו המעוות של נתניהו, הגופים שקיבלו במתנה את נכסי המדינה קיבלו יחד איתם את הבריונות הכלכלית. זוהי הפריבילגיה  שהגופים המופרטים העבירו לקבלנים. כך, אנו נתקלים היום בתופעות בריוניות של ארגונים עסקיים שונים. אולם, בעוד שהבריונות הקודמת הייתה לפחות לטובת הקופה הציבורית – (זאת שנתניהו נתן במתנה לקבלני ההפרטה השונים),   היום הבריונות היא לטובת הבריון עצמו.

כיום, כשהמצוקה החברתית גואה, השבר בחברה מתמשך והפער בין אלו שיש להם לאלו שאין, גדל פי עשרת מונים. זה הזמן הנכון לעשות דבר מה שישנה את המצב. לא ליצור דור חדש של מצוקה. הכולל עשרות רבות של אנשים אחרים, אשר חרב עליהם עולמם. הפיכת האזרח  לאדם יצרני שעובד יהפוך את  האדם לבטוח בעצמו. רק באווירה כזו, יוכל האזרח לגדל משפחה בלי שהסכסוכים בקרבם  יתעצמו כתוצאה מהמצב. לכן, ככל שנגיב מהר יותר נמצא את העבודה שלנו הרבה יותר פשוטה עם הצלחה גדולה יותר. רק חוקים נוקשים כנגד הבריונות הכלכלית של מוסדות המדינה והקבלנים מקבלי הנכסים המפורטים.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

אתרופולוג כלכלי מתמחה בתחום של התנהגות כלכלית של פרטים ואגונים. משמש כיועץ ומאמן לארגון וניהול יעוץ ארגוני וליווי עסקי,יעוץ ותכנון תיירותי, הכנת תוכניות עסקיות, תכנון ואסטרטגיות עסקיות, תכנון וליווי של תוכניות הבראה ושיקום פיננסי, מערכות מידע שיווקי ומערכות ניהול איזו 9000, שיווק תיירותי, תכנון הדרכה, ימי עיון וקורסים במבחר ארגונים מגדלים שונים ובענפי פעילות מגוון. ייעוץ אסטרטגי, ארגוני וניהולי למפלגות ולגופים פוליטיים.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת דוד סונינו

מאת: דוד סונינוגישור ובוררות24/06/151830 צפיות
המאמר מבוסס על עבודת הגמר שלי משנת 1990, ועל קורס שהעברתי באוניברסיטה בנושא. עבודת הגמר שלי היתה אבן דרך לביסוס מערכת הגישור. אולם תהליך השלמה שונה מתהליך הגישור. המאמר מנסה לשרטט את הדרך היעילה כדי לפתור באופן סופי סיכסוכים.

מאת: דוד סונינודמוקרטיה ושלטון26/10/137619 צפיות
במקביל הופכת התנועה האסלאמית לאלטרנטיבה הטובה ביותר הקיימת כנגד אותו עושק וניצול של התאגידים הרב לאומיים, של הכלכלות המקומיות והפיכתם של שאר תושבי העולם לעבדים תרתי משמע של קומץ תאגידים השולט בכל העולם דרך סדר עולמי לכאורה חדש! מכאן, כדי ל"הלחם" באסלאם חייבים להלחם קודם כל בהפרטה הפושעת ולהחזיר את הכלכלה למסלולה הרציונלי, כאשר כל נכסי העם חוזרים לעם,והממשל הופך להיות רגולטור הוגן שכל מטרתו לפעול לרווחת העם הריבון היחיד של הטריטוריה והתרבות. (אפשר לעשות זאת רק באמצעות שינוי שיטה הכלכלית לכלכלה

מאת: דוד סונינודמוקרטיה ושלטון19/01/111173 צפיות
הלוגיקה הבסיסית שלי טוענת שלא יעלה על הדעת "לתת למשוגעים לנהל את בית המשוגעים". הטעם לכך פשוט ונראה על פניו. כולם עשויים לחשוב כי הבעיה נובעת דווקא מהיות ה"משוגע" "משוגע". לעומת זאת, הטעם עשוי להיות במקום אחר. זה לא אומר שמאן דהוא "משוגע" לכן יש לו באורח "אוטומטי" כישורי ניהול.

מאת: דוד סונינוצדק חברתי06/01/11945 צפיות
לבעלי לב חלש ו/או סתם עצבניים לא מומלץ כלל לקרוא רשימה זו.. ראו הוזהרתם! אחד מסודות הכמוסים ביותר של מדינת ישראל אינו דווקא קיומו או קיומו של נשק אטומי ונשק בלתי קונבנציונלי אחר.. אלא דווקא המשכנתא! תשאלו את כל המכרים שלכם בין אם הם עובדי בנק ו/או סתם עמך ישראל אם אי פעם בחייהם ראו קובץ חוקים ו/או הוראות המסבירים את המשכנתא, דרך החישוב שלה ודרכי הגביה שלה?

מאת: דוד סונינוצדק חברתי06/01/11957 צפיות
לבעלי לב חלש ו/או סתם עצבניים לא מומלץ כלל לקרוא רשימה זו.. ראו הוזהרתם! אחד מסודות הכמוסים ביותר של מדינת ישראל אינו דווקא קיומו או קיומו של נשק אטומי ונשק בלתי קונבנציונלי אחר.. אלא דווקא המשכנתא! תשאלו את כל המכרים שלכם בין אם הם עובדי בנק ו/או סתם עמך ישראל אם אי פעם בחייהם ראו קובץ חוקים ו/או הוראות המסבירים את המשכנתא, דרך החישוב שלה ודרכי הגביה שלה?

מאת: דוד סונינוצדק חברתי06/01/111012 צפיות
מתוך חוק מבקר המדינה עולה כי ביקורת המדינה, קרי מוסדות המדינה נתונים לבקרה. באופן מדויק יותר, מבקר המדינה יקיים ביקורת על המשק, הנכסים, הכספים, ההתחייבויות והמינהל של המדינה, של משרדי הממשלה, של כל מפעל, מוסד או תאגיד של המדינה, של הרשויות המקומיות ושל גופים או מוסדות אחרים שהועמדו על פי חוק לביקורתו של מבקר המדינה. כאמור, מבקר המדינה יבחן את חוקיות הפעולות, טוהר המידות, הניהול התקין, היעילות והחיסכון של הגופים המבוקרים, וכל עניין אחר שיראה בו צורך. ביחד עם מבקר המדינה, יש לכמעט כל מוסד ממשלתי מבקר בתפקיד. למשל לכל רשות מקומית יש מבקר שמתפקידו לתת דין וחשבון תקופתי על הנעשה ברשות.

מאת: דוד סונינודמוקרטיה ושלטון06/01/11903 צפיות
אנשים רבים בעולם, יש לשער ירימו גבה הן על הכותרת ואף עשויים להזדעזע על עצם הרעיון של הצגת המונחים "שפיות" ו"אסלאם" בכפיפה אחת. הרושם הראשוני שלנו על האסלאם הוא דווקא מתייחס לפנאטיות, לקיצוניות ואפילו מתחבר לנו היטב עם מונחים שליליים אחרים. במיוחד בעולם המערבי הנראה לכאורה "סובל" מאיזה חדירה של "אנשים זרים" אליהם תוך "השתלטות" על המדינה וכפיית "מנהגים" זרים ובלתי מתפשרים ההולמות לכל הפחות תקופות עבר קצת פחות "מודרניות מהיום. יתרה מזאת, הגישה של "הציבור" הרחב קרובה יותר לאטימות שמקורה ב"סלידה" מאשר מנסה להבין מה קורה.

מאמרים נוספים בנושא זכויות הפרט

מאת: בנימין קלינגרזכויות הפרט27/03/2033 צפיות
לאחרונה בעקבות כניסתו של תיקון 116 לחוק התכנון והבניה מאוד קשה להתמודד עם צווי ההריסה המנהלים. למרות האמור שילוב של משפטן מנוסה עם משרד אדריכלים המתמחה בהסדרת עברות בניה יכול להיות הפתרון.

מאת: בנימין קלינגרזכויות הפרט31/12/19441 צפיות
. ,תיקון 116 לחוק התכנון והבנייה מתקן למעשה את פרק האכיפה והעונשין בחוק התכנון והבנייה עצמו, ומבצע תיקונים במספר חוקים נוספים, באופן שיביא להגברת האכיפה בעבירות תכנון ובנייה. נדבך מרכזי בחוק הוא הגברת הסנקציות שניתן להטיל על המפר את הוראות חוק התכנון והבניה, בעיקר בדרך של החמרת הענישה והחמרה ניכרת של עונשים.

מאת: בנימין קלינגרזכויות הפרט14/09/19399 צפיות
קיבלת צו הריסה או צו הפסקת עבודה? יש לנו פתרון בשבילך! קלינגר היתרי בניה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפלי פתרונות יצירתיים לבעיות מורכבות מומחים בהכשרת חריגות בניה

מאת: רוני הכהןזכויות הפרט05/12/17675 צפיות
תעודת עיוור אשר מקנה כל מיני סוגים של זכויות חשובות לחיי היומיום ולחיים בכלל של אנשים עם מוגבלות בראייה, דבר זה מביא אל השאלה המתבקשת לגבי הדרך בה יכולים להוציא תעודה שכזו במידת הנדרש.

מאת: בנימין קלינגרזכויות הפרט20/06/171487 צפיות
כל בנייה מחייבת אישור של הרשות המקומית וועדות התכנון והבנייה, והתאמה לתכניות העירוניות. חריגת בנייה נחשבת בנייה שמתבצעת ללא היתר בנייה או תוך סטיה מהיתר. בנייה ללא היתר מהווה עבירה פלילית, והסמכות השיפוטית לניהול ההליך הפלילי נתונה לבית-המשפט לעניינים מקומיים.   דרך המלך - קבלת היתר ו/או אישור לשימוש חורג מראש לפני כל תוספת בנייה, יש לבדוק באמצעות איש מקצוע - מהנדס או אדריכל, האם הבנייה המתוכננת מצריכה אישור, כאשר באופן כללי, שינוי פנימי בבית ברוב המקרים אינו מצריך אישור, ואילו כל שינוי או תוספת חיצוניים מחייבים היתר בנייה בטרם ביצוע התוספת.

מאת: בנימין קלינגרזכויות הפרט28/12/16935 צפיות
אנחנו מבקשים להביא לידיעתכם את הנחיות היועץ המשפטי לממשלה בעניין ש בנדון : הנחיה זו  ענינה בתנאים ובנסיבות בהם ניתן ליתן רשיון עסק לעסק שאינו עומד בדיני התכנון והבניה.  הנחיה זו גובשה בעקבות פניה של הוועדה הבינמשרדית לרישוי עסקים ,המשפטים ולאחר מספר דיונים שהתקיימו בשיתוף אנשי משרד  , משרד הפנים ונציגי שלוש הערים הגדולות.

מאת: בנימין קלינגרזכויות הפרט29/06/161571 צפיות
במרבית המקרים עקבות תלונה על בניה ללא היתר, פיצול/חלוקת דירה מגיעים פקחי הבנייה של הרשות המקומית על מנת לבדוק האם בוצעה במקום עבירה ובמסגרת זו הם מבקשים להיכנס למקרקעין על מנת לבחון האם מתבצעת עבירה וכן לצורך אסוף ראיות לצורך ההליך המשפטי ו/או המנהלי הדרוש. הרבה פניות בתקבלות בשם כך למשרד קלינגר בשאלה באם לאפשר לפקחים להיכנס ו/או כיצד להתנהג.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica