חפש מאמרים:
שלום אורח
08.04.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

אנרגיה סולארית והפתרונות השונים

מאת: יערה דניאלבית חכם26/07/2011984 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

כמדי שנה, גם הקיץ, בשלהי חודש יולי, אנו מתבשרים באמצעי התקשורת על שיאי חום חדשים. וכמדי שנה, גם הקיץ חברת החשמל משמיעה את איומיה הקבועים על הפסקות חשמל יזומות, כדי שתוכל לעמוד בביקושים העצומים לחשמל.

אין עוררין על כך שבקיץ הישראלי קשה מאוד לצמצם את צריכת החשמל הנובעת מהשימוש הנרחב במזגנים. אך אפשר בהחלט לצמצם את צריכת החשמל מכיוון אחר. לו כולם היו משתמשים בדודי שמש במקום דודי חשמל, כמויות בלתי מבוטלות של חשמל היו נחסכות, ואולי גם היינו יכולים להימנע מאותן הפסקות חשמל יזומות שמעיקות עלינו בימים החמים ביותר בשנה.

דודי חשמל – לא חבל על האנרגיה?

במדינה שטופת שמש כמו ישראל, שבה האנרגיה הסולארית זמינה עבורנו בשפע, יהיה זה פשע שלא לנצל אותה כתחליף לאנרגיית החשמל. זוהי לא קביעה חדשה שנובעת מהמגמה ה"ירוקה" שפוקדת אותנו בשנים האחרונות. כבר בסוף שנות ה- 70 ובעקבות משבר האנרגיה שהתחולל בארץ, ממשלת ישראל השכילה להבין איזה משאב יש בידה, ועל כן חייבה בחוק את התקנתם של דודי וקולטי שמש בכל בית או דירה שנבנים בישראל. באמצעות קולטי השמש של הדודים, ניתן לנצל את האנרגיה הסולארית לטובת חימום המים, וכל זאת בתהליך שאינו מזהם את הסביבה ושחוסך לנו אנרגית חשמל רבה.

לפיכך, השימוש בדודי חשמל פועל בדיוק בכיוון ההפוך. השימוש בדודי חשמל גורם לצריכה מיותרת של אנרגית חשמל, כשבפועל עומדת לרשותנו אנרגיה סולארית בשפע. אכן, לא בכל בית ניתן להתקין דודי וקולטי שמש (בין אם בגלל תשתיות ישנות ובין אם בגלל ששטח הגג אינו גדול מספיק עבור דודי וקולטי שמש לכל דירה בבניין המגורים). אולם במקומות שבהם התשתיות מאפשרות זאת, יהיה זה בזבוז משווע של אנרגיה וכסף להתקין דודי חשמל.

דודי וקולטי שמש – לעבור את הקיץ בשלום

תארו לעצמכם שכל אותם אנשים המשתמשים בדודי וקולטי שמש היו עוברים לשימוש גם בדודי חשמל. התוצאה המיידית של תרחיש זה היא עלייה של עשרות ומאות אחוזים בצריכת החשמל, גם בחודשי הקיץ. במצב שכזה קיים חשש ממשי שחברת החשמל לא תוכל לעמוד בביקושים הגדולים ולכן תבצע הפסקות חשמל יזומות באזורים שונים בארץ. כפועל יוצא, כולנו נאלץ לסבול מהחום, שכן לא נוכל להפעיל מזגנים, וגם לא להשתמש במוצרי חשמל חיוניים אחרים: תאורה, מחשבים ועוד.

דודי וקולטי שמש מאפשרים לנו ליהנות ממים חמים הזמינים עבורנו באופן חופשי לאורך כל תקופת הקיץ. קולטי השמש, המותקנים על גגות הבתים שלנו, קולטים את קרני השמש היוקדות, מתחממים ומחממים את המים שמצויים בצינור שמחבר ביניהם למכל הדוד. מכיוון שמים חמים קלים יותר ממים קרים, הם עולים במעלה הצינור אל מכל הדוד, ואילו המים הקרים שבדוד יורדים מטה, אל כיוון קולטי השמש. מים אלו מתחממים גם הם ועולים שוב למעלה, וחוזר חלילה. כך נוצר תהליך מחזורי של חימום מים, מהם אנו נהנים לכל אורך הקיץ, מבלי להמתין זמן יקר עד לחימומם ומבלי לצרוך אנרגיה ולבזבז כסף על צריכת חשמל.

לסיכום, ישנם צעדים רבים שכל אחד מאיתנו יכול לנקוט כדי לצמצם את צריכת החשמל באופן כללי, ובחודשי הקיץ בפרט. אולם אם נמנע ככל האפשר משימוש בדודי חשמל ונתקין דודי וקולטי חשמל בכל מבנה שאכן אפשר לעשות זאת, נוכל לחסוך גם כסף, גם אנרגיה וגם זיהום אוויר.

 תגיות המאמר: דודי שמש, דודי חשמל


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

יערה דניאל

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת יערה דניאל

מאת: יערה דניאלאבטחת הבית11/08/11965 צפיות
מערכות כיבוי אש הן אביזר חיוני בכל מבנה. מערכות אלו, כדוגמת הספרינקלרים, מספקות מענה ראשוני לכל שריפה, מיד כשהיא פורצת וגם אם איש עדיין לא הבחין בקיומה

מאת: יערה דניאלפרופילי חברות11/08/11958 צפיות
אוטובוסים בדרך כלל מזכירים לנו את תקופת הילדות. אז, לפני שהיה בידינו רישיון נהיגה או חברים בעלי רישיון נהיגה, אבל כשהיינו כבר מספיק גדולים כדי להגיע ממקום למקום באופן עצמאי, אוטובוסים היו כלי התחבורה שבאמצעותו התניידנו. מאמר בנושא

מאת: יערה דניאלנשים - כללי11/08/111726 צפיות
המראה שלנו והטיפוח הם חלק חשוב בחיינו בשנים אלו. מדברים הרבה על קוסמטיקה- במאמר הבא 5 דברים שאומרים על קוסמטיקה, והאמת מאחוריהם.

מאת: יערה דניאלבניין ואחזקה - כללי09/08/111024 צפיות
הובלות מנוף כשמן כן הן – הובלות אשר לשם ביצוען יש להשתמש במנוף. לא בכל הובלה נדרש השימוש בכלי המכאני, אולם ישנם מצבים המחייבים שימוש בו על מנת שההעברה תצלח - מאמר בנושא

מאת: יערה דניאלרהיטים08/08/11888 צפיות
כל מי שיש לו דירה עם גינה או עם מרפסת יודע, שאין כמו ריהוט גן איכותי כדי להפוך את הישיבה בחוץ לנעימה במיוחד. המאמר הבא יעזור לכם לבחור ריהוט לגינתכם בצורה הנכונה.

מאת: יערה דניאלבניין ואחזקה - כללי26/07/111245 צפיות
כל חברת בנייה עושה שימוש בכלים מכאניים ובחומרים אשר שמם הכולל הוא "ציוד לבניין". על מנת שהתוצאות בשטח תהיינה טובות ויעילות, חשוב שהחברות יעשו שימוש בכלים חזקים ובחומרים באיכות טובה, שיאפשרו בנייה חזקה ויציבה.

מאת: יערה דניאלשימור לקוחות20/07/113173 צפיות
הידעתם שמדי שנה נמדדות בישראל למעלה מ- 1,615 שעות קרינת שמש בממוצע, שאפילו לא כוללות את כל שעות השמש אלא רק את שעות קרינת השיא? מסתבר שלא מעט בעלי קרקעות ומבנים חקלאיים ותעשייתיים מודעים היטב לנתון הזה, ולכן החליטו לנצל אותו כדי להרוויח לא מעט כסף

מאמרים נוספים בנושא בית חכם

מאת: nash didanבית חכם07/10/18744 צפיות
חימום והסקה היה צורך בסיסי של בני אדם מאז ומעולם. בעבר בעידן איש המערות בני אדם חיממו את הבית שלהם בעזרת מדורות. עם התקדמות הטכנולוגיה אמצעי החימום של האדם השתכללו והפכו להיות טכניות יותר כמו למשל חימום באמצעות קיטור, חימום באמצעות גז וגם חימום באמצעות אנרגיה חשמלית.

מאת: טלבית חכם22/04/18454 צפיות
כמה פעמים קרה לכם שיצאתם מהבית ולא הייתם בטוחים אם סגרתם את הדוד החשמלי, את האורות בחדר השינה או את תנור האפייה? עם מערכת בית חכם לא תיאלצו לשוב על עקבותיכם כדי לבדוק האם אתם צודקים או טועים.

מאת: טלבית חכם04/03/18442 צפיות
בשנים האחרונות, צמד המילים החמות ביותר בתכנון האדריכלות ועיצוב הבתים הוא "בית חכם".

מאת: טלבית חכם11/02/18436 צפיות
מערכות בית חכם מנצלות את הטכנולוגיות החדישות ומאפשרות שליטה, ניהול ובקרה מהטלפון החכם.

מאת: שלום כהןבית חכם03/01/18560 צפיות
כיום רבים מבינים כי חיבור של תריסי גלילה לבית חכם זהו דבר מובן מאליו. אף על פי כן, עד לא מזמן רבים לא ידעו כיצד לפעול בעניין. לפיכך כל אחד מכם צריך לוודא כי מתבצעת בחירה טובה יותר בכל הנוגע לדבר.

מאת: רוני הכהןבית חכם01/01/18528 צפיות
העניין של הנוחיות מוטל בספק כאשר צריכים בכל פעם לתפעל מכשיר אחר, מפני שדבר שכזה יוצר בזבוז של זמן יקר בהתעסקות בכל אחד מאלה. את כל זאת אמור לשפר השימוש עם מערכת של בית חכם כאשר מחיר בית חכם נעשה למשהו שבר השגה עבור כל אדם בעידן המודרני.

מאת: רוני הכהןבית חכם27/11/17740 צפיות
מדובר במערכת שמאפשרת חיים אחרים שבהם ישנו חיסכון של זמן יקר, ומכאן גם חיסכון אדיר בכסף שהולך לטמיון ללא תכנון נכון ויעיל יותר על ניהול הבית. האם מחיר בית חכם הוא כזה שמגיע רק לעשירי הארץ? כבר לא.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica