חפש מאמרים:
שלום אורח
23.03.2019
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

החברה הישראלית - חברה רב אתנית ורב תרבותית

מאת: דוקטור אורי עצמוןזהות27/01/20093110 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

החברה הישראלית היא חברה רב-אתנית המאוכלסת על-ידי יהודים וערבים. במחצית הראשונה של המאה העשרים היו כמה גלי הגירה, אך היקף ההגירה של היהודים גדל באופן משמעותי רק לאחר קום המדינה. ישראל כיום, שישים שנה לאחר הקמתה נחשבת לחברת מהגרים וזאת משום חשיבותה של ההגירה לחברה הישראלית. ההגירה איננה מתמצה רק בהשפעתה על גודל האוכלוסייה בישראל ועל שיעור צמיחתה, אלא גם בכך שהיא מהווה מאפיין מרכזי המגדיר את החברה הישראלית בכלל ואת מערכת הריבוד בפרט.

"חוק השבות" שנחקק ב1950 מורה כי כל יהודי זכאי באופן אוטומטי להתיישב בארץ, לקבל אזרחות ישראלית וליהנות מהטבות רבות להקלת קליטתו, מכאן כי המדינה היהודית מחויבת לשלב את המהגרים החדשים בחברה. יהודים היגרו לישראל מארבע כנפות תבל, בעקבות הקמת המדינה היוו פליטי השואה והמהגרים מהמזרח הקרוב את עיקר אוכלוסיית העולים לישראל, וכעבור זמן החלה ההגירה ממדינות צפון אפריקה אשר מהווים את קבוצת המוצא השנייה בגודלה בחברה הישראלית (לוין וסמיונוב, 2000). מכאן כי ההגירה לישראל מאופיינת בדפוסים מגוונים;תרבויות שונות, השכלה, כלכלה, אידיאולוגיה.

עקב כך נוצרו בארץ רבדים שונים של אוכלוסייה אשר מקשים להגדיר את החברה הישראלית וזאת על שום כך שהיא חברת מהגרים הטרוגנית מבחינת המרכיב האתני שלה (הורוביץ וליסק, 1977). המהגרים לישראל מאופיינים בדואליות; מצד אחד רוצים לקחת חלק ולהיחשב כקולקטיב בחברה הישראלית אך מצד שני רוצים גם לשמור על חברתם הייחודית. זאת אנו רואים במאמרו של אליאס (2005) אשר דן בשאלה האם התקשורת משמרת זהות "רוסית" או עוזרת לפיתוח זהות "ישראלית".

נראה ממחקרו כי העולים נוטים לשמור על המטען התרבותי המקורי מארץ מוצאם אם כי רבים מהם מחפשים באמצעי התקשורת בשפה הרוסית חומרים שיספקו להם היכרות עם ההיסטוריה של עם ומדינת ישראל. נראה שבמשך השנים מצטרפים לזהותם של העולים נדבכים המקרבים אותם אל חברתם החדשה והן הזדהות עמוקה עם שורשיהם היהודים.  היבט נוסף על מאפייני ההגירה מציב שפירא (1994), המסביר כיצד הקהילה היהודית בא"י עוצבה כחברה דמוקרטית. החברה היהודית החדשה קבעה את הדפוסים העיקריים של המבנה החברתי והפוליטי שלה.

המהגרים היהודים שהגיעו לא"י מרוסיה גמלו בדעתם כי על היהודים להקים מדינה סוציאליסטית משל עצמם בא"י. הם ראו עצמם כסוציאליסטים וכלאומיים גם יחד, כאשר קולקטיביזם היה  העיקרון הבסיסי של הלאומיות המזרח אירופית. שלא כמו בלאומיות המערבית, שבה קיימת זהות בין לאומיות לבין אזרחות, בלאומיות המזרחית זוהה הלאום עם קהילה אתנית. סוג זה של לאומיות אינטגראלית (המטיפה לשעבוד ההווה לצרכי הגשמה של מטרות עתידיות ולהעדפת צרכים קולקטיבים על פני צרכיו של היחיד) מנוגד ללאומיות המערבית המדגישה את זכויות האזרח.

בצד הלאומיות האינטגראלית והסוציאליזם הקולקטיביסטי רווח בתרבות הישראלית יסוד נוסף - הדת היהודית. שפירא (1994) למעשה טוען כי הדמוקרטיה שהונהגה והושרשה בימי הראשונים של מדינת ישראל (ושלטה הגמונית כמה עשורים לאחר מכן), הייתה דמוקרטיה לוקה-בחסר; בהיעדר קיומה של מפלגה אופוזיציונית חזקה- איש לא יכל לערער על האידיאולוגיה הסוציאליסטית של מנהיגי מפא"י שעלו ברובם מבריה"מ. מנהיגים אלו שאבו רעיונותיהם מן הקולקטיביזם שהיה נהוג באירופה ולכן אין זה פלא שראו בלאומיות כתחליף לדת, שאפו למציאת תחליף לתרבות המסורתית וכאמור, הדגישו את שייכות הפרט לקבוצה.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת דוקטור אורי עצמון

מאת: דוקטור אורי עצמוןעסקים מקוונים17/05/11939 צפיות
הצבעה אלקטרונית(E-voting),היא שיטת הצבעה שבה משתמשים במחשבים וטכנולוגיה ממוחשבת בניגוד לשיטת ההצבעה הידנית שבה משתמשים בפתקי הצבעה שאותם משלשלים לקלפי המנוהלת באמצעות

מאת: דוקטור אורי עצמוןביטוח - כללי11/10/10793 צפיות
בעידן הגלובאלי כיום, זה נראה מובן מאליו כי את כל הרכישות, כולל רכישות ביטוח ואף דברים מורכבים ויקרים מכך ניתן לרכוש באופן ישי דרך אתרי האינטרנט. אתם יכולים לעשות בדיקה מקדימה לטווח המחירים החוקי אותם יציעו לכם חברות הביטוח השונות על- ידי הזנת פרטים למחשבון ביטוח רכב (על- פי רוב חובה, אולם ניתן למצוא גם מחשבונים של ביטוח מקיף וגם ביטוח צד ג') של משרד האוצר, ומשם הדרך אל חברות הביטוח קצרה- אתם נכנסים לאחד מאתרי השוואת המחירים בין חברות הביטוח ותוך זמן קצר הן יוצרות אתכם קשר. מדהים כמה שזה פשוט.

מאת: דוקטור אורי עצמוןהריון ולידה17/08/10766 צפיות
אחרי תשעה חודשי לידה, 24 שעות צירים ולידה אפשר סוף סוף לקרוא לך אמא! מעכשיו את אחראית לא רק לעצמך אלא גם לתינוק הקטן שלך ועלייך לטפל בו ולמלא את צרכיו הרבים. לאחר הלידה הקשה וההחלמה מגיעות לך מתנות. ולא סתם מתנות אלא מתנות ליולדת שיעזרו לך לעבור את התקופה הראשונה לאחר הלידה בכיף. הנה מספר רעיונות למתנות שיתאימו במיוחד לאמא לאחר הלידה.

מאת: דוקטור אורי עצמוןדת ומדינה27/01/092259 צפיות
תמיר (1998) מתארת במאמרה את מושג הרב תרבותיות שהינו מודל פוליטי חדש שקם עם היחלשותה של מדינת הלאום. המדינה הרב לאומית הינה רב גונית, כשהאידיאולוגיה הרב תרבותית שלה מחייבת שהקהילה הפוליטית תכיר במעמדן השווה של כל התרבויות החיוניות והיציבות הפעילות בגבולות המסגרת המדינית (Raz, 1994). ישנן תרבויות ששותפות לעולם הערכים הליברליים-דמוקרטיים ואחרות שהינן מסורתיות ולא ליברליות ואף אנטי ליברליות, אשר יוצרות בעיה בהכרת שלל התרבויות.

מאת: דוקטור אורי עצמוןצדק חברתי27/01/092415 צפיות
בבואנו לבחון את אי השוויון בישראל בין מזרחים לאשכנזים לאור ההגירה של שנות ה50 יש להתייחס למערכת הפוליטית- שפירא (1994) טוען כי הדמוקרטיה הישראלית בתחילת ימיה הייתה חסרת מהות דמוקרטית ליבראלית. במשך שלושה עשורים (עד מלחמת יום כיפור ב1973) הייתה מפלגת שלטון אחת גדולה שנקראה מפא"י.

מאת: דוקטור אורי עצמוןדיני משפחה14/01/093695 צפיות
במקרה של נישואי תערובת, מכיוון ששני בני הזוג משתייכים לעדות דתיות שונות, אין לאף בית דין את הסמכות לדון במישרין בענייני המעמד האישי של הצדדים. עם זאת, חיקוק מנדטורי מסמיך את נשיא ביהמ"ש העליון להקנות סמכות לפי שיקול דעתו, לאחד מבתי הדין הדתיים או לבית המשפט האזרחי. הסדר דומה נקבע בחוק בענייני התרת נישואין (מקרים מיוחדים), תשכ"ט 1969.

מאת: דוקטור אורי עצמוןמדעי המדינה11/01/093391 צפיות
ג'ורג' הרברט ווקר בוש, נולד ב-12 ביוני 1924 בעיר אנדובר שבמדינת מסצ'וסטס אשר לחופה המזרחי של ארצות הברית. ג'ורג' גדל לתוך משפחה מוכרת ומכובדת אשר השתייכה למעמד סוציו-אקונומי גבוה מאוד. אביו, בנוסף על היותו איש עסקים מוצלח, אף כיהן כסנאטור מטעם מדינת קונטיקט. ג'ורג' היה תלמיד מצטיין אשר בלט בהשוואה לחבריו בכמעט כל תחום בו נגע. בשנת 1942 התגייס ג'ורג' לחיל הים, בשלהי 1943, סיים בהצלחה קורס טיס בן עשרה חודשים, והפך לטייס הקרב הצעיר ביותר ששירת בחיל הים

מאמרים נוספים בנושא זהות

מאת: דר' ירוןזהות02/01/147933 צפיות
מהם השלבים של יציאה מהארון? מה השיקולים שצריך לקחת בחשבון לפני שיוצאים מהארון? מה מקל על תהליך החשיפה מול המשפחה? ד"ר ירון, פסיכותרפיסט המתמחה בטיפול פסיכולוגי לגייז (Gays), מתייחס לכמה מהשאלות הנפוצות ששואלים מטופלים.

מאת: עצת נפשזהות06/10/131079 צפיות
מאמר זה סוקר את שבעת הצעדים למתמודד עם המוסקסואליות: מהשיחה הראשונה ועד לסיום תהליך הבירור.

מאת: www.copy-writer.co.ilזהות12/06/131034 צפיות
קצת על מה שהקדמה עשתה לתודעה שלנו. קצת על ההתמכרות למסכים והרבה על הרצון לדעת את כל מה שלא בהכרח עושה אותנו יותר מאושרים.

מאת: דנה כותבתזהות06/12/128886 צפיות
כבוד המשפחה הוא ערך עליון בחברה הבדואית וישנם מנהגים אשר מטרתם לתחום את האישה לספרה הביתית,לדכא את רצונה החופשי ואת תשוקותיה. בין המנהגים הללו קיים מנהג מילת הנשים.

מאת: מורן אופירזהות28/10/127307 צפיות
אך את רובן של הנערות והנשים מסבכות מחשבות אחרות, חששות מהלידה, הצירים, המחשבה שיווצר סיבוך וכמובן גם, פחדים רבים מההחלמה. בתור אישה שחותה על בשרה את השלב הזה יותר מפעם אחת, ההמלצה האיכותית שאני אתן לכן היא סה''כ להרהר ולחשוב אם איך מתמודדים עם כל חלק בעיתו, והחלק המהותי הינו ההכנה ללידה.

מאת: רונן רבינוביץ'זהות09/09/127960 צפיות
כיצד ניתן בעמוד אחד, להציג את תולדות עם ישראל, כולל מאורעות היסטוריים של ישראל והעולם, דמוגרפיה והגירה, אימפריות, תקופות, אישים, מנהיגים, ספרות ושפות?

מאת: יוסי קרמר זהות19/04/127628 צפיות
מיהו האינטרסנט? המשך במאמר...

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica