חפש מאמרים:
שלום אורח
17.08.2019
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

ידועים בציבור

מאת: שלי שוסטר, עו"דדיני משפחה20/07/2009828 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

ההתפתחות והשינויים שעברה החברה המודרנית יצרו מסגרות משפחתיות חדשות, מסגרות אשר לא היו מקובלות ונפוצות בעבר. אם בעבר היה נהוג כי בני הזוג יינשאו זל"ז, יגורו יחדיו ויביאו ילדים לעולם, כיום, בני זוג רבים בוחרים לקיים מסגרת משפחתית אולם מבלי להינשא זל"ז.

המונח ידועים בציבור, מתאר מצב בו בני זוג מקיימים חי אישות כבעל ואישה ומנהלים משק בית משותף, וכל זאת בלא להינשא זל"ז.

הבחירה לחיות כידועים בציבור נובעת ממספר סיבות:

  • דתיות- הגבלות ההלכה היהודית על פסולי החיתון, כך לדוגמא, כהן הרוצה להינשא לגרושה או בני זוג בעלי דתות שונות או נישואין של בני אותו המין- ההלכה היהודית אינה מכירה בנישואין אלה ולכן בידי בני זוג לא נשארת ברירה אלא לחיות כידועים בציבור;
  • בחירה אישית- בני הזוג אינם מעוניין להינשא;
  •  טעמים כלכליים- כך לדוגמא זכויות פנסיוניות הניתנות לאלמן או אלמנה, אך נשללות ככל שיינשא בשנית;

ציבור הידועים בציבור זכה להכרה משפטית הן בפסיקה והן במסגרת חיקוקים שונים, כיום מוענקות לידועים בציבור רוב הזכויות אשר מוענקות לבני זוג נשואים.

את ההכרה בידועים בציבור ניתן למצוא בפסקי דין ובחוקים השונים כדוגמת:

·     חוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב], התשנ"ה - 1995,  סעיף 1 לחוק קובע, כי: "אשתו- לרבות הידועה

      בציבור כאשתו והגרה עמו".

·   חוק הירושה, התשכ"ה-1965, ישנה התייחסות לידועים בציבור בסעיף 55 לחוק הקובע, כי: " איש ואישה החיים חיי משפחה במשק בית משותף אך אינם נשואים זה לזה ומת אחד מהם ובשעת מותו אף אחד מהם לא היה נשוי לאדם אחר, רואים את הנשאר בחיים כאילו המוריש שציווה לו מה שנשאר בחיים היה מקבל בירושה על פי דין אילו היו נשואים זה לזה, והוא כשאין הוראה אחרת, מפורשת או משתמעת בצוואה שהשאיר המוריש".

·      חוק בית המשפט לענייני משפחה, התשנ"ה-1995, סעיף 1 לחוק מגדיר "בן משפחתו- בן זוגו, לרבות הידועה בציבור כאישתו".

·        חוק הגנת הדייר [נוסח משולב], התשל"ב - 1972,   מגדיר בסעיף 1 לחוק, "בן זוג- לרבות הידוע בציבור כבן זוג.

לצד אותם חוקים המכירים במוסד הידועים בציבור, קיימים חוקים אשר אינם מכירים במוסד הידועים בציבור, כך לדוגמא, פקודת מס הכנסה [נוסח חדש], התשכ"א-1961, בסעיף 1 לחוק את המונח בן זוג  "כאדם נשוי החי ומנהל משק בית משותף עם מי שהוא נשוי לו".  

על אף ההכרה במוסד הידועים בציבור, נטל ההוכחה כי מדובר בידועים בציבור נותר על בני הזוג, שכן לא ניתנה הגדרה חוקית ומפורשת למונח ידועים בציבור.

לצורך החלת המונח ידועים בציבור נדרשים שני תנאים מצטברים:

·       קיום חיי אישות;

·       ניהול משק בית משותף;

חשוב להבהיר, בשל העובדה כי הידועים בציבור זכאים לחלק מן הזכויות המוענקות לזוגות הנישואין, החילה הפסיקה על הידועים בציבור את  חזקת השיתוף. 

החלת חזקת השיתוף תעשה בהתקיים תנאים מקודמים כגון:

·         קיום אורח חיים תקין בין בני הזוג;

·         הוכחה כי נעשה מאמץ משותף ברכישת הנכסים;

·         הוכחה כי נעשה מאמץ משותף בניהול משק הבית וגידול הילדים.

בהתקיים התנאים שהוזכרו לעיל, עשויה חזקת השיתוף לחול על בני זוג הידועים בציבור, אולם בשונה מבני זוג נשואים, הנטל להוכחת קיומה של חזקת השיתוף רובץ על הידוע בציבור הטוען לזכות השיתוף בנכסי בן זוגו. לא זו אף זו, בניגוד לבני זוג נישואים, חזקת השיתוף בין ידועים בציבור לא תחול על נכסים עסקיים, ולצורך החלתה על נכסים אלה, יהיה על בן הזוג הטוען לשיתוף בעסק להביא ראיה נוספת להחלתה של הילכת השיתוף שכן לא יהא די בחזקה.

 בדומה לבני זוג נשואים מכיר בית המשפט לענייני משפחה בזכות הידועה בציבור למזונות מבן זוגה, כמו כן זכאית הידועה בציבור למזונות מעזבונו של בן זוגה שנפטר וככל שנפטר בנסיבות המזכות בפיצויים תהא הידועה בציבור זכאית לקבל את פיצויי הנזיקין, זאת בתנאי שתוכר כתלויה על פי פקודת הנזיקין.

דברי ההסבר פורטו במאמר זה בצורה חלקית, תמציתית וכללית. בשום מקרה אין לראות בהם את נוסח החוק. המאמר לא מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, ובכל מקרה מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בדיני משפחה לצורך קבלת ייעוץ בדבר זכויותיכם ע"פ הדין.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

שלי שוסטר, עו"ד

מאור - שוסטר משרד עורכי דין

טל': 077-5006363 פקס: 077-5008403

דרך מנחם בגין 44, תל אביב 66183

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת שלי שוסטר, עו"ד

מאת: שלי שוסטר, עו"דסדר דין אזרחי07/03/101019 צפיות
על מנת שקרנית תחוב באחריות לפיצוי נפגע תאונת דרכים נדרש בראש ובראשונה, כתנאי סף, שהנפגע יעמוד בכל התנאים לזכאות לפיצויים לפי חוק הפיצויים.

מאת: שלי שוסטר, עו"דנזיקין07/03/10864 צפיות
האם זכאותו של אדם (כלפי קרנית) שנפגע בתאונת דרכים שבה פרטי הנהג הפוגע אינם ידועים, מותנית במאמץ ושקידה מצד הנפגע לאיתור פרטי זהותו של הנהג הפוגע?

מאת: שלי שוסטר, עו"דחוק ומשפט - כללי06/03/101407 צפיות
האתר הוקם במטרה לספק לעורכי הדין פלטפורמה חברתית, קהילתית ופרסומית, שתאפשר להם לשמור על אינטרקציה בין חבריהם למקצוע ובין לקוחות פוטנציאלים וקיימים.

מאת: שלי שוסטר, עו"דנזיקין01/03/101217 צפיות
בשנים האחרונות אנו עדים לעלייה מתמדת במספר תאונות הדרכים בישראל. תאונות הדרכים הפכו מזמן למכת מדינה, מספר הנפגעים מתאונות גדול ממספרם של הנפגעים מכל גורם אחר כדוגמת מלחמות ישראל ופיגועי טרור. מאז קום המדינה נהרגו בכבישים 30,060 בני אדם.

מאת: שלי שוסטר, עו"דדיני משפחה01/03/102548 צפיות
בני הזוג נשואים שאינם משתייכים לאותה עדה דתית, המעוניינים לסיים את נישואיהם יעשו זאת באמצעות הליך הקרוי 'התרת נישואין', במסגרת הליך זה תוגש על ידי בני הזוג או על ידי אחד מבני הזוג תביעה להתרת נישואין לבית המשפט המוסמך, זאת בשונה ממקרה בו שני בני הזוג המשתייכים לאותה עדה דתית, במצב זה אם יבחרו בני הזוג להתגרש יהא עליהם לפנות לבית הדין הדתי, שכן חוק התרת נישואין אינו חל עליהם.

מאת: שלי שוסטר, עו"דדיני משפחה20/07/09775 צפיות
מהם מזונות אישה, מה שיעורם, מתי תהא זכאית אישה למזונותיה, מתי תשלל זכותה של אישה למזונות, עד מתי תהא האישה זכאית למזונות. דמי מזונות, מזונות ילדים- אימתי יחוב הבעל בתשלומם, מה שיעורם, עד מתי חלה חובת תשלום מזונות, מזונות מדין צדקה, מה כולל תשלום המזונות?

מאת: שלי שוסטר, עו"דדיני משפחה20/07/09829 צפיות
בני הזוג נשואים שאינם משתייכים לאותה עדה דתית, המעוניינים לסיים את נישואיהם יעשו זאת באמצעות הליך הקרוי 'התרת נישואין', במסגרת הליך זה תוגש על ידי בני הזוג או על ידי אחד מבני הזוג תביעה להתרת נישואין לבית המשפט המוסמך.

מאמרים נוספים בנושא דיני משפחה

מאת: טלדיני משפחה03/06/18740 צפיות
אחד הנושאים המרכזיים בענייני גירושין הינו חלוקת הרכוש. בשיקולים של חלוקת רכוש כל צד מעלה את טענותיו כאשר מטרתו לקבל נתח משמעותי יותר בכלל הרכוש שנצבר.

מאת: רוני הכהןדיני משפחה10/04/18438 צפיות
לכל עורך דין לגירושים יש את הסגנון שלו. כדאי לוודא כי הסגנון שלהם מתאים הן שלך ואת הסגנון הדרוש כדי להגן על האינטרס שלך במהלך ואחרי הגירושים.

מאת: רוני הכהןדיני משפחה28/03/18362 צפיות
איך מסייעים בשלבים הללו של הפירוק הבלתי נמנע כדי ליצור עד כמה שפחות רגעים קשים בהליך מורכב שכזה? פניות אל עו"ד משפחה הן בהחלט צעד נבון

מאת: רוני הכהןדיני משפחה23/10/17644 צפיות
ברגע בו כבר נמצאים על פרשת דרכים לקראת גירושים יש כאלה שיכולים לומר דבר או שניים לגבי איך להתגרש נכון וחשוב להבין את העניין לעומק טרם הקפיצה השירה לתוכו.

מאת: עידן שלומןדיני משפחה18/09/173387 צפיות
במידה ואתם מחפשים עורך דין שיספק לכם את השירות הטוב ביותר, אתם צריכים לחפש ובעיקר לחפש נכון. אז כיצד באמת מחפשים ומוצאים עורך דין מצוין עבורכם?

מאת: articlestbdדיני משפחה20/08/171031 צפיות
מדוע הגישור מתאים במיוחד לזוגות המתגרשים בשלום ולא רק לאלו שאינם מסדרים? כל התשובות במאמר שלפניכם.

מאת: רוני הכהןדיני משפחה10/08/171164 צפיות
עצות לגבר המתגרש הן כאלה שבהחלט חשוב להקשיב להן, בייחוד שהן ניתנות מאנשים שכבר הלכו כמה וכמה קילומטרים בשביל הארוך והמתפתל של הגירושין.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica