חפש מאמרים:
שלום אורח
07.08.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

מתי יהיה זכאי נפגע תאונת דרכים לקבל פיצויי מקרנית

על מנת שקרנית תחוב באחריות לפיצוי נפגע תאונת דרכים נדרש בראש ובראשונה, כתנאי סף, שהנפגע יעמוד בכל התנאים לזכאות לפיצויים לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה-1975 (להלן: "חוק הפיצויים"), (ע"א 422/78 סלמון נ' תאגיד לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, פ"ד לג(2) 701 (1979).

קרנית באה להגן על נפגע תמים שאין באפשרותו לתבוע פיצויים מהנהג הפוגע ו/או מחברת הביטוח המבטחת את כלי הרכב שהיה מעורב בתאונה. נפגע שלא פועל לאיתור פרטי הנהג הפוגע וחברת הביטוח שלו, ומבקש להסתמך על רשת הביטחון של קרנית, מסכל למעשה את מטרת החוק. יודגש, כי כאשר מדובר בחבות של קרנית מכוח סעיף 12(א)(1) לחוק הפיצויים, קרי, חבות שקמה בשל כך שהנהג הפוגע אינו ידוע, לא קמה זכות חזרה לקרנית מכוח סעיף 9 לחוק הפיצויים, והמשמעות היא שהחבות נותרת במלואה על כתפיה של קרנית הממומנת מכספי הציבור (סעיף 15 לחוק הפיצויים).

מטעמים אשר פורטו עד כה עולה,  כי קיימת הצדקה לדרישה לפיה אדם הנפגע בתאונת דרכים ישקוד באורח סביר למימוש האפשרות לקבלת דמי הביטוח מחברת הביטוח. ידגש כי תקנה 144 לתקנות התעבורה, התשכ"א-1961 מטילה חובה על הנהג הפוגע למסור את פרטיו ופרטי חברת הביטוח המבטחת, לצד השני אשר היה מעורב בתאונת הדרכים, אולם אין בהוראה זו כדי להסיר אחריות מנפגע שמסוגל לקבל  את פרטי הצד המעורב לעשות כן על מנת שיוכל להגיש את תביעתו האזרחית כנגד הנהג הפוגע וחברת הביטוח שלו.

המבחן המקובל כיום, המהווה תנאי סף לחבותה של קרנית כלפי נפגעי תאונות הדרכים, הינו מבחן השקידה הסבירה, לפיו, חבותה של קרנית תקום רק בתנאי שהנפגע שקד באופן סביר בניסיון לברר את זהות הנהג הפוגע.

השופט ריבלין קבע: "כי אכן יש הצדקה למבחן השקידה הסבירה, אך יחד עם זאת, נקבע כי השקידה הסבירה תיבחן לאור מצבו הסובייקטיבי של הנפגע בזמן התאונה ולאחריה, ובהתחשב באופייה של תאונת הדרכים כאירוע פתאומי וטראומתי".

קרי, בית המשפט יבחן בכל מקרה ומקרה את הסבריו של הנפגע לגבי הסיבה בשלה אין ברשותו את פרטי הנהג הפוגע, במסגרת בחינה זו, יתחשב בית המשפט בנסיבותיה של תאונת הדרכים ובהיותה אירוע פתאומי וטראומתי. אם הנפגע יצביע על סיבה סבירה בשלה אין ברשותו את פרטי הנהג הפוגע, הכף נוטה לטובת הכרה בזכאות לפיצוי מקרנית.

נביא מספר מקרים שבהם אין לנפגע בתאונת דרכים אפשרות לקבל את פרטי הנהג הפוגע:

 

1.       תאונת פגע וברח – ובלבד שהנפגע ביצע את הפעולות המתבקשות בתקופה שלאחר התאונה כדי לברר את זהותו של הנהג הפוגע.

  1. מקרה בו גילו של הנפגע  או פגיעתו הפיזית של הנפגע בתאונת דרכים, לא אפשרו לו להתחקות אחר זהותו של הנהג פוגע.

במקרה בו הנפגע לא דאג לקבל את פרטי הנהג הפוגע באופן מודע מטעמים כגון: אי נעימות או סברה שהנזק שנגרם אינו רציני, במצבים כגון אלו לא יחול סעיף 12(א)(1) לחוק הפיצויים. והנפגע לא יפוצה על ידי קרנית על הנזקים אשר נגרמו לו.

המקרים אשר הובאו לעיל הינם "ייצוגיים" ואין מדובר ברשימה סגורה.

 

דברי ההסבר פורטו במאמר זה בצורה חלקית, תמציתית וכללית. בשום מקרה אין לראות בהם את נוסח החוק. המאמר לא מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, ובכל מקרה מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בדיני נזיקין (עורך דין תאונת דרכים, תאונת דרכים)לצורך קבלת ייעוץ בדבר זכויותיכם ע"פ הדין.


שלי שוסטר, עו"ד

מאור, שוסטר ושות'

דרך מנחם בגין 44, תל אביב - יפו

טל. 077-5006363 פקס. 077-5008403

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

שלי שוסטר, עו"ד

מאור - שוסטר משרד עורכי דין

טל': 077-5006363 פקס: 077-5008403

דרך מנחם בגין 44, תל אביב 66183

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת שלי שוסטר, עו"ד

מאת: שלי שוסטר, עו"דנזיקין07/03/10995 צפיות
האם זכאותו של אדם (כלפי קרנית) שנפגע בתאונת דרכים שבה פרטי הנהג הפוגע אינם ידועים, מותנית במאמץ ושקידה מצד הנפגע לאיתור פרטי זהותו של הנהג הפוגע?

מאת: שלי שוסטר, עו"דחוק ומשפט - כללי06/03/101520 צפיות
האתר הוקם במטרה לספק לעורכי הדין פלטפורמה חברתית, קהילתית ופרסומית, שתאפשר להם לשמור על אינטרקציה בין חבריהם למקצוע ובין לקוחות פוטנציאלים וקיימים.

מאת: שלי שוסטר, עו"דנזיקין01/03/101346 צפיות
בשנים האחרונות אנו עדים לעלייה מתמדת במספר תאונות הדרכים בישראל. תאונות הדרכים הפכו מזמן למכת מדינה, מספר הנפגעים מתאונות גדול ממספרם של הנפגעים מכל גורם אחר כדוגמת מלחמות ישראל ופיגועי טרור. מאז קום המדינה נהרגו בכבישים 30,060 בני אדם.

מאת: שלי שוסטר, עו"דדיני משפחה01/03/102688 צפיות
בני הזוג נשואים שאינם משתייכים לאותה עדה דתית, המעוניינים לסיים את נישואיהם יעשו זאת באמצעות הליך הקרוי 'התרת נישואין', במסגרת הליך זה תוגש על ידי בני הזוג או על ידי אחד מבני הזוג תביעה להתרת נישואין לבית המשפט המוסמך, זאת בשונה ממקרה בו שני בני הזוג המשתייכים לאותה עדה דתית, במצב זה אם יבחרו בני הזוג להתגרש יהא עליהם לפנות לבית הדין הדתי, שכן חוק התרת נישואין אינו חל עליהם.

מאת: שלי שוסטר, עו"דדיני משפחה20/07/09897 צפיות
מהם מזונות אישה, מה שיעורם, מתי תהא זכאית אישה למזונותיה, מתי תשלל זכותה של אישה למזונות, עד מתי תהא האישה זכאית למזונות. דמי מזונות, מזונות ילדים- אימתי יחוב הבעל בתשלומם, מה שיעורם, עד מתי חלה חובת תשלום מזונות, מזונות מדין צדקה, מה כולל תשלום המזונות?

מאת: שלי שוסטר, עו"דדיני משפחה20/07/09951 צפיות
ההתפתחות והשינויים שעברה החברה המודרנית יצרו מסגרות משפחתיות חדשות, מסגרות אשר לא היו מקובלות ונפוצות בעבר. אם בעבר היה נהוג כי בני הזוג יינשאו זל"ז, יגורו יחדיו ויביאו ילדים לעולם, כיום, בני זוג רבים בוחרים לקיים מסגרת משפחתית אולם מבלי להינשא זל"ז

מאת: שלי שוסטר, עו"דדיני משפחה20/07/09933 צפיות
בני הזוג נשואים שאינם משתייכים לאותה עדה דתית, המעוניינים לסיים את נישואיהם יעשו זאת באמצעות הליך הקרוי 'התרת נישואין', במסגרת הליך זה תוגש על ידי בני הזוג או על ידי אחד מבני הזוג תביעה להתרת נישואין לבית המשפט המוסמך.

מאמרים נוספים בנושא סדר דין אזרחי

מאת: נועם קוריס משרד עורכי דיןסדר דין אזרחי20/02/173352 צפיות
עו"ד נועם קוריס כותב מהם התנאים לאישור תביעה ייצוגית

מאת: רוי ורלסדר דין אזרחי21/10/16885 צפיות
Personal finances can cause stress and difficulty in your life. The following article contains advice to help you some great strategies for getting your personal finances.

מאת: רוי ורלסדר דין אזרחי05/10/161163 צפיות
Saving money is never easy, especially when so many external parties try to get you to keep spending. The next few paragraphs are packed to the brim with money-saving tips in this article will show you some easy ways to save and spend wisely.

מאת: רוי ורלסדר דין אזרחי22/09/152022 צפיות
The primary selling point of term life insurance is that it costs much less than traditional policy. Keep in mind that permanent life insurance serves as a financial asset that never expires, and can be used as something you could borrow against. Term policies, on the other hand, is only good for the amount of time you pay for.

מאת: איתמר כוכביסדר דין אזרחי17/08/151657 צפיות
תצהיר עדות ראשית הינו תצהיר המוגש לבית המשפט בהליך אזרחי כהוראה של השופט המהווה תחליף לעדות ראשית מטעם עד. כך שביום הדיון לא תתנהל חקירה ראשית מול העד, אלא חקירה נגדית וחקירה חוזרת בלבד.

מאת: ענת אמרסדר דין אזרחי06/08/151395 צפיות
כמו בהרבה דברים גם בנושא אישי וכאוב כזה. יש מחסומים וחומות כאשר מגיעים ליום קשה שבו נפטר הולך.

מאת: רוי ורלסדר דין אזרחי06/07/151380 צפיות
While being faced with the higher costs of a lawyer who specializes in the field you need may be overwhelming, the fact is that it will often cost you less in the end. The truth is that general practitioners will have to do lots more research than a specialist, resulting in less hourly fees.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica