חפש מאמרים:
שלום אורח
20.09.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

לחרדים אין מקום לרומנטיקה

מאת: צו פיוסדתות15/09/2011713 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

לחרדים אין מקום לרומנטיקה, ואת המחאה החדשה - אי אפשר לחוות בלי הרומנטיקה.

כולם דומעים מאושר: בעיתוני סוף השבוע מתפייטים סופרי ומשוררי ישראל, גדולי הציניקנים האמונים על טורי הדעה המושחזים והמדויקים שוברים קולמוסם ויושבים לצד פסנתר, נעימת המחאה המתנגנת משדרות רוטשילד סוחפת את כל הארץ על ראשיה, חכמיה ויועציה. דומה שרק ראש הממשלה עצמו וקבוצת שרים נאמנה נשארים מחוץ לאופרה המתנגנת בראש חוצות: אופרת מחאת ההמונים, קול הזמר הצעיר הקם על שגרת חייו, התובע צדק מדור הוריו, המנומס אך העיקש, הדור שיודע לתת ויודע לבקש, ויותר מכל - יודע לרגש.

הרומנטיקה הגואה היא זו שהוציאה מאות אלפים לרחוב להפגנה החברתית הגדולה מאז ימי הפנתרים השחורים, היא סחפה איתה את התקשורת כמעט לגמרי - והיא זאת שצירפה אף את הימין למחאה שמנהיגיה אנשי שמאל. הרגש המתפרץ הסעיר אפילו איזה טייקון, שבלהט הרגע הוציא לעיתונות מכתב בשם מנהיגי המשק הישראלי, וחטף על הראש - זה לא היתה טעות צינית, זו היתה התפרצות רגשית אותנטית ואמיתית, התפרצות רגשית שאיכשהו הגיעה גם לאקירוב.

אי אפשר להתעלם מהרומנטיקה שמצעידה את המחאה הזאת. המספרים קיימים, נכונים והכרחיים - אבל המספרים הללו היו קיימים גם אתמול ושלשום, העתיד הכלכלי היה מעורפל גם לפני שנה ומחירי הדיור, מחאת הרופאים, העוסי"ם - זה עניין של שנים.

והרומנטיקה הזאת ברוכה - אבל היא לא נוגעת לחרדים.

מספיקות שלוש שורות בכתב שחור ומרובע, שעליהם חתומים שלושה אנשים ספציפיים, בכדי להוציא חצי מיליון חרדים לרחוב, לחיות באוהל או שק שינה או אפילו לעמוד בגשם במשך חודשים - בשביל כל מטרה שהיא.

מכתב קצר, שעליו חתומים הרב עובדיה יוסף, הרב יוסף שלום אלישיב והאדמו"ר מגור, יכול לגרום לחרדים להפוך את המדינה על קרבה וקרביה: לא הם אלה שיתפעלו ממאה חמישים אלף צועדים שיצאו להפגנות-הפנינג בשבת אחת, בוודאי ובוודאי שלא הם, האמונים על ציות ללא עוררין לקריאות ציבוריות שונות, לעיתים תוך כדי וויתור על חירות, נוחות וסדר חיים תקין, יתפעלו משלושים, חמישים או מאתיים אוהלים בשד' רוטשילד.

הרומנטיקה החרדית שמורה לדברים אחרים: בראש ובראשונה לתורה, למנהיגיה, לתשעה באב או להירצחו של רב מקובל על ידי בן הקהילה. העיתונות החרדית משרתת את העולם הרומנטי החרדי. חלילה וחס לא יוצרת אותו.

וכשאין רומנטיקה - המחאה נותרת מחאה של מספרים ואנשים, והדיון אודות המחאה הוא כזה: מהם המספרים שמאחורי המצוקה? מי האנשים שמאחורי המחאה? מה המשמעות של מחאה בעיתוי כזה, ומה המשמעות של הצטרפות למחאה שכזו?

בלי התרגשות, בלי רגע היסטורי, בלי להרגיש שהנה הנה המשיח בא אל האוהל - כמו שכתב עיתונאי מרוגש בהארץ, ובלי להסיק כמובן מאליו שאם זה יצליח, כולנו נרוויח. זה לא חיבוק אוטומטי לביבי, אבל גם לא יריקה מיידית.

הבנת המקום של הרומנטיקה, הרגש וה"צעדים ההיסטוריים" בחוויית המחאה החברתית החדשה, נחוצה להבנה מדוע ציבורים שלמים מביטים על המחאה מבחוץ.

ומכאן למסקנה: הציבור החרדי, שכציבור משלם מחיר משמעותי וגדול יותר על המדיניות הניאו-ליברלית של הממשלה; שכפרט סובל מבעיית דיור עמוקה ושורשית הרבה יותר מחברינו ברוטשילד; שבהשקפת עולמו מאמין שהשינוי תלוי במעשה; וכקהילה יודע לקחת את המציאות והחוק לידיים - יצטרף למחאה של מספרים, ולא של שירים.

_______________________________________________________________________________

מתוך הבלוג של אלי ביתאן מאתר הארגון "צו פיוס"

 תגיות המאמר: חרדים, צו פיוס


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת צו פיוס

מאת: צו פיוסחברה ומדינה - כללי16/04/12890 צפיות
כנגד ארבעת הבנים הישראלים דיברה תורה חכם, מה הוא אומר – "מה העדות החוקים והמשפטים, אשר ציווה אלוקינו אתכם": הוא המתחזק צמא הידע. הוא חוקר ודורש לדעת כל תג יהודי. הוא לא מבקר בלי הרף על "תורה ועבודה", תוך הבאת ציטטות בלתי נגמרות..

מאת: צו פיוסחברה ומדינה - כללי23/02/12987 צפיות
אז אחרי ההצעה, ההתרגשות, האירוסין, והזמן שלקח לי לעכל את זה שאני מתחתנת, הגיעה גם השאלה החשובה והגדולה: איפה נגור?

מאת: צו פיוסדתות17/01/127473 צפיות
התמונה של עת הרצון בשעת נעילת שערי שמיים הייתה נפלאה. עם ישראל על נשיו וילדיו עומדים זקופים בבגדים לבנים כשעיניהם חתומות בקרקע אך לבם פונה כלפי שמיא בתחינה ובבקשה למחילה וכפרה. עם קול תרועת השופר בצאת הצום, הלכה התמונה והתרוקנה והשאירה את היכל הקודש יתום מאנשים שחזרו לשגרת חייהם לפחות עד החג הבא.

מאת: צו פיוסצדק חברתי21/12/111138 צפיות
כשאני באה לכתוב על חיינו כחרדים אני רוצה לעשות סדר בדברים למי שלא ממש מכיר ולא יודע להבדיל בין הסוגים השונים שבין חובשי הכיפות. לחלוני המתבונן מן הצד כולם נראים פחות או יותר אותו הדבר, הוא יכול להצביע על הבדלים קלים ותו לא. אבל לחרדי ההבדלים האלו הם תהומיים, כמעט כמו חילוני-חרדי. אז בואו נעשה סדר בדברים:

מאת: צו פיוסדתות15/12/117302 צפיות
בישראל 2011 תלמידים אתיופים לא נכנסים לכיתות לימוד בבתי ספר. ולא חלילה בפריפריה, שמה תנוח דעתנו על משכבה ונקבל חצי נחמה... ”כי זה קרה בפריפריה, זה מערב פרוע שמה הם תקועים במאה ה-19 לא פלא. מזל שבעירנו הנאורה לעולם לא יקרה דבר שכזה.”

מאת: צו פיוסדתות30/11/112775 צפיות
אלול הוא חודש המכונה במסורת היהודית "חודש הרחמים והסליחות", מכיוון שהוא מקדים את ראש השנה ויום כיפור. הביטוי הכי נפוץ בחודש זה הוא "שנה טובה", ביטוי העולה בכל מפגש משפחתי, חברתי, בשיחות עם חברות האינטרנט והסלולאר שנזכרות גם הם לעשות את השנה ליותר טובה ומציעות לך דילים "משתלמים במיוחד", קבלת אסמסים מהקאנטרי שלך המברך אותך לשנה טובה ולא שוכח לצרף הודעת תזכורת "המנוי שלך נגמר בעוד... תגיע לחדשו",

מאת: צו פיוסדת ומדינה09/11/111065 צפיות
הגיעה השעה להוציא את היהדות משליטת החרדים. כאשר היהדות נשלטת על ידי חרדים אלו שלא אוהבים אותם חשים עצמם פטורים מערכי היהדות. וממש לא בצדק. הערבות ההדדית לדוגמה.

מאמרים נוספים בנושא דתות

מאת: דודישדתות02/05/181521 צפיות
ממש לא מזמן יצא לי להתקל בשאלה די מעניינת באחד האתרים אשר קיים בהם מדור 'שאל את הרב'. למען האמת, חיפשתי קצת מידע בנושא תיקון הכללי

מאת: אבי בכרדתות19/12/171253 צפיות
האסלאם תמך גם בכל מה שקשור לקידום מעמדה של האישה ובשוויונה המוחלט אל מול הגבר, מה קרה אם כך? מה השתבש? מדוע מעמדה של האישה הורע עד כדי הפיכתה עם השנים ל"חפץ" והשפלתה ונחיתותה ברוב מדינות האסלאם?

מאת: יובל ברדתות23/05/171077 צפיות
אם אתם שואלים את עצמכם כמה עולה מזוזה אז כדאי שתקראו את המאמר הבא שיעזור לכם לבחור את המזוזה המתאימה לכם

מאת: ברסלב מאירדתות09/06/163724 צפיות
ואלו המכונים נוער נושר נוער בסיכון, שבבניקים , פצועים , חוזרים ב... והנה חלק גדול מהם נושרים מכוח גודל הלחץ , בעיקר לחץ הלימודי שמפעילים עליהם. שהרבה פעמים הוא מעל ומעבר ליכולתם. חלק אחר נושר משום תחושת בדידות ואפסיות וחוסר חום ואהבה - לפעמים מצד ההורים, לפעמים מצד המלמדים, וק"ו כשהדבר מכל הצדדים. חלק אחר נושר מחוסר מסגרת מתאימה, דהיינו שההורים דחפו אותם בישיבה שלא מתאימה להם, מצד הרמה הלימודית, ובפרט בדור שלנו שהרבה מאד נערים הם ילדים טובים ונפלאים, אלא שסובלים שלא באשמתם מחוסר קשב וריכוז..

מאת: ברסלב מאירדתות21/01/161712 צפיות
פרשת השבוע בשלח | לעמוד במבחנים של החיים, כל אחד עובר נסיונות בין עני בין עשיר בין בפרנסה בין בחינוך הילדים כל אחד נתקע במהלך החיים וכשהם נתקעים לא יודע מה לעשות... אז איך מצליחים במבחן ? איך עוברים את הנסיונות ? בכלל איך חיים את החיים ? ראש ישיבת ברסלב מאיר יאיר לכם כמה נקודות למחשבה והתחזקות על פי דעת רבי נחמן מ- ברסלב...

מאת: רוני הכהןדתות02/06/152078 צפיות
למרות כל הקדמה שמביאה שפע של ספרי יהדות אל פתח דלתינו, לאנשים דתיים רבים אין אינטרנט בבית מטעמי שמירה עח צניעות והישמרות מטומאה שקיימת לרוב ברחבי האינטרנט. יהודים רבים עדיין מעדיפים ללמוד ולקרוא מספרים של תלמוד ומשנה או ספרי הגות ומחשבה בצורה המסורתית, ולא מול מחשב.

מאת: ענת אמרדתות12/04/151493 צפיות
במאמר שכאן נעשה לכם סדר עם סידורי קבורה והלוויה.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica