חפש מאמרים:
שלום אורח
28.05.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

דיבור לא מובן, דיבור לא ברור, אצל מבוגרים, בני נוער ואצל ילדים

מאת: אפרת קורצר קלינאית תקשורת מוסמכת

דיבור לא מובן או דיבור לא ברור, הינו תופעה, בה הדיבור נשמע מטושטש, לא ברור, לא מובן, כאילו שהדובר בולע את ההברות והמילים. דיבור לא מובן בולט יותר אצל מבוגרים ובני נוער מאחר שמצופה מהם, בהתאם לגילם, לדבר באופן ברור. אולם, דיבור לא מובן קיים גם אצל ילדים צעירים יותר. במאמר זה אתייחס למאפיינים המוטוריים של דיבור לא מובן ו- דיבור לא ברור אצל מבוגרים, בני נוער וילדים, לאן ולמי יש לפנות לצורך אבחון וטיפול במידת הצורך.

מאפיינים של דיבור לא מובן ו- דיבור לא ברור:

שיבושי הגייה של עיצורים: בקרב האנשים הסובלים מ- דיבור לא מובן ישנם כאלו המשבשים הגייה של צליל או מספר צלילים. שיבושי היגוי שנצפים אצל בני נוער לאחר גיל 10 שנים, ואצל מבוגרים, הינם לרוב שיבושי היגוי של צליל אחד או יותר מהצלילים השורקים ("ש","ס","ז","צ"). לעיתים גם צלילים חוד לשוניים מכתשיים ("ת","ד","נ") נהגים בצורה לא מדויקת. בניגוד לדעה הרווחת, ניתן לתקן שיבושי היגוי ולרכוש הגייה תקינה של צלילים גם בגיל מבוגר. לעולם אין זה מאוחר לפנות ל- קלינאית תקשורת לצורך אבחון וטיפול של שיבושי היגוי, דיבור לא ברור או דיבור לא מובן.

יש לציין כי שיבושי היגוי של צלילים בקבוצת הצלילים השורקים ובקבוצת הצלילים החוד לשוניים מכתשיים עלולים להיות חלק ממצב של דחיקת לשון (באתר הבית של קלינאית התקשורת אפרת קורצר תוכלו למצוא מידע מלא על דחיקת לשון, באמצעות הקישור שבתחתית המאמר).

ליקויים בהגייה של תנועות: הצלילים בשפה העברית נחלקים לעיצורים ולתנועות. בעברית העכשווית קיימות 5 תנועות המסומנות על פי הגישה הבלשנית הכללית באופן פונטי כ- /a/, /e/, /i/, /o/, /u/. התנועה /a/ מסומנת על פי הגישה הדקדוקית המסורתית כ-פתח או קמץ. כלומר, התנועות מקבילות לצלילים של הניקוד העברי. התנועה הינה הצליל המרכזי בכל הברה. מילים מורכבות מהברות.

בקרב אנשים הסובלים מ- דיבור לא מובן ישנם כאלו המשבשים את הפקת התנועות, מה שגורם לדיבור להישמע מטושטש, ממולמל, כאילו הדובר בולע הברות או מילים.

תהליכים פונולוגיים: בנוסף לשיבושים בהגייה של צלילים ספציפיים וצלילי תנועות, נצפים אצל אנשים הסובלים מדיבור לא מובן ו- דיבור לא ברור גם תהליכים פונולוגיים. תהליכים פונולוגיים הינם שיבושים בהפקה של מילים שאינם קשורים לצליל ספציפי.

להלן מספר דוגמאות לתהליכים פונולוגיים – החלפה בין צלילים בתוך מילה: "קבלת שבת" עלול להופיע ברצף הדיבור כ-"קלבת שבת". דוגמא נוספת הינה קושי בהפקה של צרורות עיצורים: הכוונה למילים בהן שני עיצורים סמוכים זה לזה ללא צליל תנועה מפריד. המילה "גלימה" מתחילה בצרור העיצורים "ג"-"ל". המילה עלולה להיות משובשת כך שהצליל השני בצרור (ה-"ל"),  יושמט בהגייה. כמו כן, ייתכן קושי בהגייה של מילים ארוכות ומורכבות.

מפתח הפה בדיבור: אנשים רבים הסובלים מ- דיבור לא מובן מדברים כשפיהם מוחזק בתנוחה כמעט סגורה. כאשר הפה מוחזק בצורה קבועה וסגורה, חלה ירידה ביכולת של הדובר להפיק תהודה קולית תקינה.

התהודה של הקול נוצרת כאשר גלי הקול עולים ממיתרי הקול במעלה קנה הנשימה ומגיעים אל חללי התהודה של מערכת הדיבור (חלל הלוע, חלל האף וחלל הפה). הגודל והצורה של חללי הלוע והאף קבועים. לעומת זאת, הגודל והצורה של חלל הפה משתנים בעת הגייה של צלילים שונים בדיבור ומעצבים בכך את גלי הקול המגיעים מהמיתרים. לפיכך, הגודל והצורה של חללי התהודה, ומסת הרקמות של חללי התהודה, מעצבים את גלי הקול שמגיעים ממיתרי הקול. כאשר הפה מוחזק בצורה מקובעת וכמעט סגורה, הדיבור עלול להישמע עמום, חלש, לא מובן, לא נעים לאוזן, ואף בעל גוון צורם וצרוד.

קצב הדיבור: מאפיין רווח בדיבור של אנשים הסובלים מדיבור לא מובן ו- דיבור לא ברור הינו קצב דיבור מהיר. הדיבור המהיר מאופיין בהתחלה פתאומית של הדיבור, פרצי דיבור מהירים, הגברת קצב הדיבור ככל שהדיבור מתמשך, ועצירות ברצף הדיבור שלא בהתאם לחוקי התחביר. לעיתים קרובות ההנגנה של הדיבור נשמעת שלא כמצופה.

רקע משפחתי: חלק מהאנשים הסובלים מ- דיבור לא מובן מדווחים כי בני משפחה נוספים מדברים בצורה לא ברורה, ובקצב דיבור מהיר מהרגיל.

הפנייה של בני נוער ומבוגרים לאבחון אצל קלינאית תקשורת: כיום קיימת מודעות גבוהה אצל גורמים רפואיים מוסמכים (כגון: רופאי ילדים, רופאי משפחה, רופאי אף אוזן וגרון ואורתודונטים), וכן במערכת החינוך (כגון: מורות, יועצות חינוכיות, פסיכולוגיות חינוכיות) לנושא דיבור לא מובן ו- דיבור לא ברור, שיבושי היגוי, והם מפנים ילדים, בני נוער ואנשים מבוגרים אל קלינאית תקשורת לצורך אבחון וטיפול. אם התרשמתם כי הדיבור שלכם או של בן זוגכם או של ילדכם איננו ברור, או כי קיימים שיבושי היגוי, מומלץ לפנות אל קלינאית תקשורת גם באופן עצמאי לצורך אבחון. 

אבחון של בני נוער ומבוגרים אצל קלינאית תקשורת: קלינאית תקשורת בודקת באבחון ביחד עם הפונה את מאפייני הדיבור שלו במצבי דיבור שונים, לרבות כיצד הוא הוגה את הצלילים והתנועות של השפה, מהו קצב הדיבור, מפתח הפה בדיבור, עוצמת הקול ועוד. בתום האבחון יש בידי קלינאית התקשורת תמונה מלאה של הפקת הדיבור, ובהתאם לממצאים קלינאית התקשורת ממליצה, במידת הצורך, על טיפול.

דיבור לא מובן, דיבור לא ברור, מקשים על תקשורת יעילה, בהיותו של הדיבור אמצעי התקשורת העיקרי בין בני אדם אשר מאפשר להעביר רגשות, מחשבות, רצונות, צרכים, מידע ורעיונות בין בני אדם. דיבור ברור או דיבור מובן הופך את התקשורת ליעילה. על כן חשוב ואפשרי לשפר את מובנות הדיבור, לתקן שיבושי היגוי, ולרכוש הגייה תקינה של צלילי השפה.

המידע המובא במאמר זה הינו לידע כללי בלבד ואינו מהווה תחליף לבדיקה וייעוץ פרטניים אצל קלינאית תקשורת וגורמים רפואיים מוסמכים.

אפרת קורצר קלינאית תקשורת מוסמכת - אבחון וטיפול בבני נוער, מבוגרים בבעיות של צרידות, קשיים בהפקת קול, דיבור לא מובן, דיבור לא ברור, שיבושי היגוי ודחיקת לשון - http://www.myspeech.co.il

http://sites.google.com/site/efratkurtzer

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

אפרת קורצר קלינאית תקשורת מוסמכת - אבחון וטיפול בילדים מעל גיל 6, בבני נוער, מבוגרים בבעיות של צרידות, קשיים בהפקת קול, דיבור לא מובן, דיבור לא ברור, שיבושי היגוי, שיבושי הגייה, דחיפת לשון ודחיקת לשון - אתר הבית - http://sites.google.com/site/efratkurtzer/

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אפרת קורצר

מאת: אפרת קורצרבריאות ורפואה כללי02/05/091929 צפיות
דחיקת לשון ( דחיפת לשון ) קיימת אצל חלק מבני הנוער ומהמבוגרים להם מנשך לא תקין. אפרת קורצר קלינאית תקשורת מוסמכת סוקרת במאמר מהי דחיקת לשון בהיגוי, בליעה ומנח לשון לא תקין, באילו גילאים כדאי לטפל בדחיקת לשון, לאן ולמי מומלץ לפנות לצורך אבחון וטיפול במידת הצורך.

מאת: אפרת קורצרבריאות ורפואה כללי02/05/091094 צפיות
הזדקנות מביאה לשינויים באיכות ובגוון של הקול, עד כדי צרידות בעיות קול ודיבור לא מובן. במאמר אסקור את השינויים הפיזיולוגיים המתרחשים במערכות מיתרי הקול והדיבור, השינויים באיכות ובגוון של הקול האופייניים לגיל הזהב, בעיות קול ו- צרידות בגיל הזהב, ולאן ולמי יש לפנות לצורך אבחון וטיפול במידת הצורך.

מאת: אפרת קורצרבריאות ורפואה כללי02/05/094142 צפיות
אפרת קורצר קלינאית תקשורת מוסמכת סוקרת מגוון קשיים בתחומים של שפה דיבור ותקשורת, דחיקת לשון ושיבושי היגוי המטופלים על ידי קלינאי תקשורת. מקצוע קלינאות תקשורת עוסק באבחון טיפול ומניעה של מגוון רחב של קשיים ובעיות בשפה בדיבור ובתקשורת אצל אנשים בכל הגילאים – ילדים צעירים, בני נוער ומבוגרים.

מאת: אפרת קורצרבריאות ורפואה כללי02/05/091792 צפיות
צרידות - המאמר דן באופן פעולת מיתרי הקול, בגורמי צרידות ומפרט את הדרכים בהן אנשים רבים משתמשים באופן לקוי בקול. כמו כן ניתן הסבר על אופן האבחון והטיפול בצרידות אצל קלינאית תקשורת.

מאת: אפרת קורצרבריאות ורפואה כללי02/05/091869 צפיות
אפרת קורצר קלינאית תקשורת מוסמכת סוקרת את הרובד הפיגורטיבי של השפה, את תהליך הרכישה אצל ילדים צעירים, וכיצד ניתן לעזור לילדים להבין ולהשתמש בשפה מופשטת אשר חשובה לשכלול מיומנויות שפתיות של דיבור והבעה בעל פה, של הבנת הנקרא, כתיבה, והרחבה של אוצר המילים.

מאמרים נוספים בנושא בריאות ורפואה כללי

מאת: דוד כהןבריאות ורפואה כללי30/03/20219 צפיות
אחת הבעיות שאנשים רבים נאלצים להתמודד איתה במהלך החורף, זה שיעול עם ליחה. מדובר בשיעול טורדני שיכול להפריע על איכות החיים ביום יום וכן על איכות השינה. ד"ר דויטש מביא לכם כמה טיפים לטיפול

מאת: דוד כהןבריאות ורפואה כללי09/02/20409 צפיות
כל אחד מאיתנו, בשלב כזה או אחר בחיים מתמודד עם נזלת. זה קורה בדרך כלל כשאנחנו מקוררים, מצוננים, כשאנחנו חוטפים מחלה כזו או אחרת. אך מדוע אנשים מתמודדים עם נזלת כרונית? הבאנו כמה נקודות חשובות

מאת: שלום כהןבריאות ורפואה כללי27/09/19964 צפיות
כל מי שסובל מאקנה, וכבר התחיל לחפש דרכי טיפול או אפשרויות התמודדות עם האקנה, יודע כי מדובר בתחום רחב מאוד.

מאת: רוני הכהןבריאות ורפואה כללי25/12/18792 צפיות
איך כרית נגד פצעי לחץ יכולה לעשות זאת?

מאת: דוד כהןבריאות ורפואה כללי30/10/18942 צפיות
עומדים לעשות ניתוח ליישור מחיצות האף בקרוב וחוששים? במאמר להלן נסקור מהו הניתוח, למי הוא נועד ולאיזו מטרה וגם קצת על ההתאוששות מהניתוח.

מאת: moraleבריאות ורפואה כללי20/09/181921 צפיות
לא מעט אנשים, בפרט נשים מבוגרות, נאלצים להתמודד עם מצב של קשריות בבלוטת התריס, אותה בלוטה פנימית אשר נמצאת בבסיס הצוואר מתחת לפיקת הגרון. לבלוטה זו יש חשיבות רבה עבורנו, שכן היא מאפשרת לנו לווסת את הטמפרטורה של הגוף וכן היא מקלה עלינו בתהליך של חילוף חומרים.

מאת: ליאורבריאות ורפואה כללי16/07/18609 צפיות
יישור שיניים למבוגרים במחיר מיוחד, מאפשר למי שלא עברו טיפול כזה בעבר, ליישר את השיניים. יישור השיניים, מבוצע בעזרת מכשירים מיוחדים. טיפול ליישור השיניים, מבוצע מגיל שמונה שנים ואילך.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica