חפש מאמרים:
שלום אורח
17.04.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

אי-גרין (E-GREEN) מציג: האו"ם קרוב להשלמת האיסור על יצוא פסולת אלקטרונית מהמערב

מאת: ליאור פאיכות הסביבה 10/02/2012918 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

האו"ם מצוי כעתצעד אחד קרוב יותר לעבר יישום האיסור על ייצוא של פסולת אלקטרונית בין המדינות המפותחות לעולם המתפתח.
בכנס האחרון של האו"ם על איכות הסביבה בקרטחנה, קולומביה, בהשתתפות למעלה מ 170 מדינות, אושר תיקון אמנת באזל 1989, אשר מגביל את הייצוא של פסולת אלקטרונית לעולם המתפתח.אמנת באזל היתה הניסיון הראשון של האו"ם לכפות על כל המדינות להתמודד עם בעיות הפסולת המקומי שלהן, אבל זה לא הצליח בשנת 1995, כאשר המאמצים לארגן את התקנות בחוקים עלו בתוהו.התיקון החדש לאמנה מסיר מכשולים רבים בדרך ליצירתאיסור מחייב על פי דין, וקובע כי "כל סוג של פסולת מסוכנת, כולל כזה שנשלח למיחזור, ייאסר לייצוא מהמדינות העשירות למדינות מתפתחות."
האיסוריגביל את הייצוא של מוצרי אלקטרוניקה מסורתיים כגון מחשבים וטלפונים ניידים שיצאו משימוש, אבל גם מתייחס למוצרים מסוכנים לא פחות, כגון מקררים, מכונות כביסה, ומזגנים. לדברי העיתון הבריטי"אינדפנדטנט", הסוכנות הבינלאומית היפנית לשיתוף פעולהערכה מחקר אודות העברת הפסולת האלקטרונית לתוך הפיליפינים בין השנים 2001 ו -2005, ומצאה כי 1.2 מיליוניטלוויזיות, מקררים, מכונות כביסה שיצאו משימוש, נכנסו בתקופה זו אל המדינה.יש להניח, שבמדינות מתפתחות רבות באסיה התמונה היתה דומה.
ארצות הברית היא ללא ספק היצואן הגדול ביותר של חומרי פסולת אלקטרונית לעולם המתפתח.חברות רבות בארה"ב נוהגות להציג משלוחיפסולת אלקטרונית לעולם השלישיבתור"ייצוא" בעתכדי להימנע מתשלום מסים על המשלוח.זאת ועוד,האו"ם מעריך כי 50 טונות של פסולת אלקטרונית נוצרת מדי שנה כאשר רק כעשירית מהחומר ממוחזר, בעוד השאר מוצא את דרכו למזבלות.
במדינות מסוימות במערב נמנעים מלאסור עלייצוא של פסולת אלקטרונית.קנדה, אוסטרליה, ניו זילנד, הודו ויפן היו מהמתנגדות הקולניות ביותר של איסור הייצוא, והן מסתמכותעל משלוחים למדינות מתפתחותכדי להתמודד עם הרוב המכריע של הפסולת האלקטרונית הנוצר בשטחן.
יש לקחת בחשבון כי במדינות מסויימות בעולם המתפתח קיים חשש מאיסור פוטנציאלי על העברת פסולת אלקטרונית לשטחן, כיוון שהמדובר בענף כלכלי המקיים אוכלוסיות נרחבות במדינות אלה.
מומחה איכות סביבה מהמרכז האינדונזי לדיני איכות הסביבה (ICEL), טוען כי "להסכם תהיה השפעה מועטה במקרה של אינדונזיה, שכן הביקוש למוצרי אלקטרוניקה ישנים עדיין גבוה במדינה." הוא מציע כי ממשלת אינדונזיה תדריך אתאזרחיה בנושא הסכנות שמציב העיסוק במיחזור מוצרי אלקטרוניקה.
האיסור הוא חשוב בגלל הסיכונים הבריאותיים הפוטנציאליים הקשורים לעיבוד פסולת אלקטרונית.ידוע קשר ברור בין שריפת נחושת למחלת השחפת ובין שריפת פלסטיק לבין גידולים ממאירים. כך שהעיסוק בשטח במחזור הפסולת האלקטרונית משול כמעט להתנהגות אובדנית.לאור זאת קל להבין את נטיית המדינות המפותחות להעביר את הפסולת למדינות מתפתחות.
ישהטוענים כי על מנת שלאיסור תהיה אפקטיבית, וכדי להפחית את הסיכון להברחת פסולת אלקטרונית, מדינות המערב חייבות לנוע לעבר מצב של אפס פסולת, בה תופחת הפסולת האלקטרונית המופקת מלכתחילה למינימום.לצורך זאת עליהןליצור תקנות מחמירות לשימוש בחומרים מסוכנים בתחום האלקטרוניקה. אם קמעונאים יעלודרישות להפחתת הפסולתמספקי הסחורה שלהם, השינויים יכולים להתממש בהדרגה.
האיסור של האו"ם על ייצוא פסולת אלקטרונית ממדינות המערב למדינות המתפתחות ילך עוד מרחק עד כדי צמצום ייצור הפסולת האלקטרונית וצמצום סילוקה בעולם השלישי,לרבות הטיפול בתופעות הלוואי הכרוכות בביצוע המיחזור.

פרטים נוספים באתר אי-גרין:http://e-green.co.il

 תגיות המאמר: פסולת אלקטרונית


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

ניתן לעשות כל שימוש במאמר

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ליאור פ

מאת: ליאור פאיכות הסביבה 20/03/121145 צפיות
מזל טוב! הצעת החוק למחזור פסולת אלקטרונית עברה בקריאה ראשונה בכנסת בתאריך 19.2.12. החוק מגדיר את היצרנים והיבואנים של מוצרי אלקטרוניקה כאחראים לאיסוף המכשירים עם סיום השימוש בהם והעברתם למחזור או לשימוש מחדש. עד עתה עשתה מרבית הפסולת האלקטרונית את דרכה אל מאגרי האשפה הרגילים, הווה אומר שפסולת זו לא עברה מחזור או השמשה מחדש.

מאת: ליאור פאיכות הסביבה 07/03/121178 צפיות
החוק להפחתת פסולת אלקטרונית מטיל על היצרנים ועל היבואנים של מכשור אלקטרוני את האחריות לבצע מחזור של מכשור שהסתיים השימוש בו. האחריות של היצרן מתקיימת כאשר המדובר בייצור בתחומי ישראל ואילו האחריות של היבואן מתקיימת כאשר המדובר במכשור תוצרת חוץ.

מאת: ליאור פאיכות הסביבה 07/03/121026 צפיות
בארץ נוצרת פסולת בהיקף של כ-6 מיליון טונות בשנה: כ-5 מיליון טונות של פסולת עירונית (של משקי בית) ומיליון טונות של פסולת תעשייתית. משמעות הדבר היא כי כל תושב מייצר כ-1.5 ק"ג פסולת ביום. בשנים האחרונות כמות הפסולת הנוצרת גדלה מדי שנה בכ-4% ומגמה זו צפויה להימשך בעתיד הנראה לעין.

מאת: ליאור פאיכות הסביבה 20/02/121066 צפיות
יום ה- 19.2.2012 ייזכר אצל שוחרי איכות הסביבה בישראל כארוע מכונן במאבקם לקידום איכות הסביבה בישראל. ביום זה העבירה ממשלת ישראל חוק להפחת פסולת אלקטרונית. משמעות החוק היא כי האחריות לפינוי מרוכז ומיחזור פסולת אלקטרונית מוטל על יבואני המכשור האלקטרוני. המדובר בעיקר במחשבים, טלוויזיות, מסכים, מדפסות, טלפונים ניידים ואף מצברים.

מאת: ליאור פאיכות הסביבה 18/02/121112 צפיות
מחקר בין-לאומי חדש מגלה כי חשיפה לפסולת אלקטרונית עשויה להוביל לנזקים בריאותיים בלתי הפיכים, כגון: מחלות לב וכלי דם (cardiovascular ), נזק למטען הגנטי (DNA) ולגידולים סרטניים. פסולת אלקטרונית מוגדרת כמוצרי אלקטרוניקה שהסתיים השימוש בהם: טלויזיות, מחשבים, מסכי מחשב, מדפסות, טלפונים ניידים, סורקים ועוד.

מאת: ליאור פאיכות הסביבה 15/02/121021 צפיות
אין עוררין כי השלכת פסולת אלקטרונית מהווה מטרד סביבתי ופגם מוסרי: יצרניות המכשירים האלקטרוניים משווקות את מרכולתן לצרכנים, אלה עושים בהם שימוש של מספר שנים ולבסוף משליכים אותם אל פח האשפה. אך מה קורה לציוד האלקטרוני שנזרק חודש לאחר מכן? שנה? עשור?

מאת: ליאור פאיכות הסביבה 12/02/12996 צפיות
עניין הפסולת האלקטרונית, אותם מכשירי חשמל היוצאים משימוש ונזרקים כלאחר יד אל האשפה, מעורר דאגה בקרב מומחי איכות סביבה באופן גובר והולך במהלך עשרות השנים האחרונות. זאת ועוד, קיימת מגמה של חברות אלקטרוניקה למחזר מוצרים ישנים באופן חלקי, שבו הן מפיקות את החלקים היקרים מתוך המוצרים הישנים, ואילו את שאר החלקים הן זורקות למזבלה הקרובה.

מאמרים נוספים בנושא איכות הסביבה

מאת: yoni romאיכות הסביבה 14/11/191291 צפיות
מדינת ישראל מעודדת את ייצור החשמל דרך מערכות סולאריות. פתרון זה הוא פתרון ירוק, ידידותי לסביבה וזמין בבתים פרטיים ושטחים עסקיים. מערכת סולארית עסקית היא מערכת אשר נבנית על גגות בתי עסקים ובכלל זה: שטחים מסחריים, מפעלים, בנייני משרדים ודומיהם.

מאת: Roei Kalvoאיכות הסביבה 11/12/171559 צפיות
מהו פינוי נייר? איך מבצעים פינוי נייר? איזה שלבים כלולים בתהליך מיחזור נייר? למה גופי תעשייה זקוקים לשירותי פינוי נייר?

מאת: אור מחשביםאיכות הסביבה 24/10/161759 צפיות
מה היא אנרגיה סולארית? אנרגיה, או חשמל, מיוצרת בדרך כלל מנפט, גזים, ופחם, וכל החומרים האלה פולטים פחמן דו-חמצני ופוגעים בסביבה, בכדור הארץ כולו, וכן בבריאות שלנו ושל בני משפחתינו. בנוסף לכל זה, האנרגיה הזו לא מתחדשת – ברגע שנגמר הנפט בעולם, לא נמצא עוד, וכשנגמר הפחם, ייקח אלפי שנים עד שהוא יתחדש בכמויות שאנחנו צורכים כיום. במקומות שונים בעולם, החומרים האלה כבר נגמרו, והיום אנחנו בדרך צלחה לגמור את מה שנשאר באיזורים שעוד יש בהם את החומרים האלה.

מאת: קליבר 818איכות הסביבה 17/11/143046 צפיות
במקביל לשיפור מנועי בנזין, יצרניות רכב שונות מייצרות מנועים הצורכים סוגים שונים של דלק, ישנם סוגי דלק ידידותיים יותר לסביבה יותר בהשוואה לאחרים.

מאת: איוורור והנדסהאיכות הסביבה 05/11/142643 צפיות
מהו חוק אוויר נקי? חוק אוויר נקי, התשס"ח- 2008, גובש על ידי קבוצת חברי הכנסת ועמותת "אדם טבע ודין" ונכנס לתוקף ביום 1/01/2011.

מאת: בני דואניאיכות הסביבה 30/10/142624 צפיות
אחד הרעיונות הבולטים ביותר שעומדים לקבל בקרוב משנה תוקף הוא הוצאת שקיות הניילון החינמיות מהסופרמרקט הקרוב לביתכם. למעשה, כל קונה ייאלץ להגיע עם שקית רב פעמית מהבית על מנת להניח בפנים את המוצרים אותם הוא רכש, כאשר לשקיות הניילון אליהן התרגלנו עד עכשיו לא יהיה יותר שימוש, אלא אם נהיה מוכנים לשלם תמורתן.

מאת: שלומית לנגאיכות הסביבה 26/12/138662 צפיות
כיום כל משרד מחזיק לפחות מדפסת אחת. טונרים של מדפסות לייזר המושלכים לפח האשפה הם פוטנציאל לנזק סביבתי כבד. מה ניתן לעשות כדי להתמודד עם בעיה סביבתית זו?

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica