חפש מאמרים:
שלום אורח
20.07.2019
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

בחינת המתא"ם

מאת: פתרונות מתא"םפסיכולוגיה11/04/2012930 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

כללי:
בחינת המתא"ם הינה בחינת קבלה לתארים מתקדמים בפסיכולוגיה. כלל הנרשמים לתואר שני בפסיכולוגיה בכל אחת מהמגמות נדרשים לעמוד בבחינת המתא"ם (פרט למיעוט מגמות מחקריות שהביקוש אליהן נמוך). היות ומטרתו של המבחן היא לדרג מועמדים איכותיים בעלי השכלה אקדמית, רמת הקושי של המבחן הינה גבוהה ביותר.

מתי יש לגשת למתא"ם?
הבחינה נערכת אחת לשנה באמצע אוקטובר. על מנת להירשם לשנת לימודים מסוימת יש לגשת לבחינה של קיץ קודם (כלומר, אם מעוניינים להירשם לשנת הלימודים לאחר שנת הלימודים השלישית של התואר הראשון יש לגשת למבחן בתום שנת הלימודים השנייה). עם זאת, חשוב לזכור כי המבחן תקף רק לשלש שנים, כלומר הציון רלוונטי לשני מועדי ההרשמה שלאחר הבחינה.

מה משמעות ציון הבחינה?
הציון הינו יחסי לשאר התלמידים ונע בין 50-150. ציון המתא"ם מהווה קריטריון סף ואת אחד הקריטריונים (יחד עם ציוני התואר הראשון, קורות החיים וההמלצות) לזימון לראיונות הקבלה ולקבלה עצמה לתואר השני. ציוני מתא"ם שונים נדרשים בהתאם למוסד הלימוד ולמגמת הלימוד.

מבנה הבחינה:
הבחינה כוללת שני חלקים:

סטטיסטיקה ושיטות מחקר: חלק הכולל 40 שאלות בנושא סטטיסטיקה ושיטות מחקר, מהווה 30% מציון הבחינה ואורכו כשעתיים.

טקסטים מדעיים בפסיכולוגיה: חלק הכולל 4 טקסטים מדעיים בפסיכולוגיה ו10-15 שאלות על כל טקסט הנוגעות להבנת הטקסט ולסוגיות מתודולוגיות. חלק זה מהווה 70% מציון הבחינה ואורכו כשלוש שעות.

איך עושים את זה?
קשה, אבל אפשרי. השקעה בלימודים במהלך התואר והתכוננות נכונה ואינטנסיבית לקראת הבחינה מאפשרות לעבור את החוויה בהצלחה וללא נזקים נפשיים ארוכי טווח... המבחן מצריך יכולות גבוהות בסטטיסטיקה ושיטות מחקר ובהבנת טקסטים מדעיים בפסיכולוגיה. דרך ההתכוננות המומלצת משלבת בין למידה נכונה במהלך התואר לבין חזרה אינטנסיבית ותרגול בחודשיים שלפני המבחן עצמו.

טיפים:

1. מומלץ לגשת למתא"ם בסוף שנת הלימודים השניה מהסיבות הבאות:

-  רק כך ניתן להמשיך לתואר שני מיד לאחר התואר הראשון

-  המתאם הוא מבחן קשה וייתכן שתדרשו לגשת אליו שנית

-  בסוף שנת הלימודים השנייה החומר בסטטיסטיקה ובשיטות מחקר 
עדיין טרי בראש

2.  לא צריך להיכנס ללחץ מהיום הראשון ללימודי התואר הראשון. מספיק לנסות להבין לעומק את החומר בסטטיסטיקה ושיטות מחקר ולקרוא כמה שיותר מאמרים בשפת המקור.

3.  מבחן המתא"ם דורש הכנה מקיפה ותרגול רב, לכן מומלץ לפנות עד כמה שניתן את החודשיים שלפני המבחן.

חובר ע"י פתרונות מתא"ם.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

דניאל גילון, מנהל פיתוח, פתרונות מתא"ם.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת פתרונות מתא"ם

מאת: פתרונות מתא"םפסיכולוגיה11/04/121178 צפיות
השלב האחרון לקראת ההרשאה לעסוק בפסיכולוגיה קלינית הוא בחינת ההתמחות. בחינת ההתמחות נערכת בתום ההתמחות, לאחר שהמתמחה עמד בכל מחויבויות ההתמחות.

מאת: פתרונות מתא"םפסיכולוגיה11/04/121251 צפיות
לאחר סיום התואר השני השלב הבא הוא שלב ההתמחות. שלב ההתמחות הוא השלב שבו עובדים במוסדות טיפוליים במטרה להתמחות בראיון, טיפול ואבחון. מבחינה מעשית, ההתמחות דומה במהותה לשלבהפרקטיקום רק שמספר הראיונות, הטיפולים והאבחונים רב יותר, וכתוצאה מכך האחריות גדלה.

מאת: פתרונות מתא"םפסיכולוגיה11/04/121304 צפיות
פנקס הפסיכולוגים הוא למעשה רשימה של פסיכולוגים המוכרים על ידי משרד הבריאות. הרישום נועד על מנת שיהיה מעקב ובקרה על מקצועות הפסיכולוגיה השונים ועל כן הרישום הכרחי לכלל העוסקים במקצוע. לאחר סיום התואר השני הרישום רלוונטי מכיוון שהוא נדרש על מנת לקבל מלגת התמחות המאפשרת ביצוע התמחות.

מאת: פתרונות מתא"םפסיכולוגיה11/04/121148 צפיות
במסגרת חובות התואר השני נכללת עבודת התזה. בעבודת התזה התלמיד, בהנחיית אחד מחברי הסגל, נדרש להציע מחקר, לבצע אותו ולכתוב עליו במבנה של מאמר מדעי.

מאת: פתרונות מתא"םפסיכולוגיה11/04/12966 צפיות
התואר השני מורכב מלימודים אקדמיים ומפרקטיקום שבמסגרתו התלמיד משתלב באחד ממוסדות הטיפול איתם עובד המוסד הלימודי. בפרקטיקום לומדים הלכה למעשה איך לטפל ולאבחן.

מאת: פתרונות מתא"םפסיכולוגיה11/04/12812 צפיות
בכדי להיות פסיכולוג קליני יש ללמוד במגמה לפסיכולוגיה קלינית או במגמה לפסיכולוגיה קלינית של הילד. התואר השני מהווה את החלק השני בהכשרה האקדמית.

מאת: פתרונות מתא"םפסיכולוגיה11/04/12953 צפיות
לאחר הגשת המועמדות לתואר השני ובמידה והמועמד נמצא מתאים הוא מזומן לראיונות קבלה, להערכה קבוצתית או למרכז הערכה שמטרתם לבדוק את מידת ההתאמה של המועמד למקצוע טיפולי ולמגמה הספציפית במוסד הלימודי.

מאמרים נוספים בנושא פסיכולוגיה

מאת: ילדונתפסיכולוגיה10/06/19178 צפיות
האם גמילה מהימורים אפשרית? ניתן לומר שהסיבה העיקרית לעליה החדה במספר המתמכרים שנדרשים לגמילה מהימורים היא הנגישות הקלה של ההימורים על כל סוגיהם, הן באינטרנט והן מחוצה לו, לכל שכבות החברה ולכל הגילאים.

מאת: עידן שלומןפסיכולוגיה02/10/181284 צפיות
אין דבר מרגיז, קשה ומאתגר יותר מחוסר מוטיבציה אשר מובילה אותנו פעם אחר פעם לכורסא, לטלוויזיה או למקום הנוחות של כל אחד מאיתנו. במאמר זה, ד"ר שרית פוני ממרכז טיה, תשתף אותנו עם כמה טיפים שיעזרו לכל אחד להניע את הגלגלים קדימה.

מאת: מקדם אתריםפסיכולוגיה13/02/174597 צפיות
משפטי מפתח בסטטיסטיקה

איך להסביר את עצמך, איך לדעת להסביר, איך תדע שהבנת, איך להסביר לעובדים, איך לגרום למישהו להבין אותך, תקשורת זוגית, מטפל טוב, מאמן אישי: לפעמים בן אדם יש מצב שהוא רוצה לדעת אם הוא הבין משהו או לא, את נגיד לומדת פה משהו את רוצה לדעת אם הבנת או לא איך את יכול לדעת אם הבנת או לא אז יש תיאוריה שאומרת תנסי להסביר למישהו אחר, תכתבי ואז כשתכתבי זה מאלץ אותך לראות מה הבנת כי כשכותבים זה כמו להסביר למישהו ולהסביר למישהו זה לאלץ את עצמך להבין יותר טוב. עכשיו הנרחב יותר של זה אומר תסבירי ...

איך לפתח שיחה זורמת, מיומנויות תקשורת בין אישית, טיפים לניהול שיחה, איך לפתח שיחה נעימה, איך לפתח שיחה טובה, איך ליצור אוירה נעימה, מאמן אישי, טיפול נפשי: עכשיו הנושא הוא כזה מבחינת פיתוח שיחה, אוקי אז השאלה היא כזאת איך לפתח שיחה בצורה שתהיה טובה לצד השני אז אולי זה כבר נאמר באיזה הקשר אחר אבל בא נגיד את זה באופן מוגדר יותר, אז קודם כל בגדול איך מפתחים שיחה לוקחים את המשפט שנאמר ומוסיפים עליו. לדוגמא מישהו אומר "אני רוצה לאכול" יש פה שלוש מילים "אני רוצה ולאכול", אפשר לפתח שיחה ...

מערכות יחסים, הכל עניין של הגדרה, מיומנויות תקשורת, ניתוח תהליכים, תקשורת בין אישית, קואצ'ר, מומלץ: מה האמת האם היא פינתה את המקום או לא פינתה את המקום מה האמת? ש: תגדיר פינתה את המקום. אליעד: יפה תגדיר פינתה את המקום ומה האמת שהיא פינתה את המקום או לא? ש: מה ההגדרה של פינתה את המקום אם זה מכונה המקום אז בהגדרה כן. אליעד: אוקי ואיזה הגדרה אתה מעדיף שתוגדר לפינתה את המקום. ש: לא אכפת לי. אליעד: אתה יודע זה אחר כך יופעל גם נגדך. ש: יש כבר היסטוריה שזה יופעל עליה. אליעד: זה כמו ...

טיפים למערכות יחסים, זוגיות במקום העבודה, איך לגרום לבחורה להתאהב בך, להתחיל עם מישהו במקום העבודה, טיפים לזוגיות, איך לגרום למישהו לאהוב אותך, טיפול אישי, פסיכותרפיה הוליסטית: עכשיו הנושא הוא כזה איך לגרום למישהו לאהוב אותך, מה זאת אומרת נניח שאת רוצה לגרום למישהו להתאהב בך יכול להיות כזה מצב? אוקי אז כמובן שיש מיליון ואחד דרכים ועצות ושיטות אבל אני רוצה לתת עוד עצה כללית, הרעיון הוא תביאי את עצמך לסיטואציה שבה הוא מרגיש שהוא קודם כל אומר לך תודה אבל מרגיש רגשות של הודיה. למה ...

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica