חפש מאמרים:
שלום אורח
25.01.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

בחינת ההתמחות בפסיכולוגיה קלינית

מאת: פתרונות מתא"םפסיכולוגיה11/04/20121406 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

כללי:
השלב האחרון לקראת ההרשאה לעסוק בפסיכולוגיה קלינית הוא בחינת ההתמחות. בחינת ההתמחות נערכת בתום ההתמחות, לאחר שהמתמחה עמד בכל מחויבויות ההתמחות. הבחינה מורכבת "מהצגת מקרה", כלומר תיאור מפורט של טיפול שנעשה במהלך ההתמחות כולל הסברים והנמקות לפעולות הטיפוליות השונות, והצגה של "בטריית אבחון", כלומר אבחון מלא שנעשה במסגרת ההתמחות. הבוחנים הם פסיכולוגים קליניים מדריכים החברים בוועדה המקצועית לפסיכולוגיה קלינית.במהלך הבחינה, הנבחן מציג את הטיפול והאבחון ונדרש "להגן" על הרציונאל שהוביל אותו לאורך הדרך אל מול שאלות הבוחנים.

הכנה לבחינה:
כתיבת תיאור המקרה והאבחון, כמו גם ההתכוננות לבחינה לוקחת זמן רב, אם כי בדרך כלל הדבר מתבצע במהלך ההתמחות. בתום תקופת ההתמחות יש לשלוח בקשה בכתב לוועדה המקצועית לפסיכולוגיה קלינית. לאחר מכן, מזמנת הוועדה את המועמד לבחינה.

חוות דעת של מדריכים: חוות הדעת של מדריכי ההתמחות על המתמחה מוגשות לוועדה לקראת המבחן ומהוות תנאי מקדים לבחינה. כל חוות הדעת של המדריכים צריכות להישלח לוועדה, ורק במידה והתקבלו שתי חוות דעת חיוביות ולא יותר מחוות דעת שלילית אחת ניתן לגשת לבחינת ההתמחות.

האם ניתן לא לעבור את הבחינה? כן, לבוחנים שמורה הזכות להכשיל את הנבחן. במצב זה יש לקבוע בחינה חדשה. לעיתים הנבחן אכן נדרש ליותר מבחינה אחת על מנת לעבור, אך מצב שהנבחן לא עבר שום בחינה הינו נדיר ביותר למיטב ידיעתנו.

גישות טיפוליות שונות ומבנה ההתמחות: ישנם דיונים סוערים לגבי מבנה ההתמחות הנכון ובייחוד סביב מספר האבחונים שהמתמחה נדרש לסיים על מנת שיוכל לפנות לבחינת ההתמחות והגישות השונות שבהן ניתן להבחן (גישה דינמית לעומת גישה קוגניטיבית התנהגותית). נושאים אלו נמצאים בדיונים, אך צפוי שבעתיד הנראה לעין מספר האבחונים ירד וניתן יהיה לגשת לבחינה תוך בחירה של גישה טיפולית אחת מתוך השתיים.

טיפול במסגרת פרטית לפני בחינת ההתמחות: לאחר שהמתמחה השלים לפחות חצי מתקופת ההתמחות ובהינתן שהוא עדיין ממשיך בהתמחות, תחת הדרכה שוטפת ועקבית המתמחה יכול להתחיל לטפל באופן פרטי .

פורסם ע"י פתרונות מתא"ם.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

דניאל גילון, מנהל פיתוח, פתרונות מתא"ם.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת פתרונות מתא"ם

מאת: פתרונות מתא"םפסיכולוגיה11/04/121434 צפיות
לאחר סיום התואר השני השלב הבא הוא שלב ההתמחות. שלב ההתמחות הוא השלב שבו עובדים במוסדות טיפוליים במטרה להתמחות בראיון, טיפול ואבחון. מבחינה מעשית, ההתמחות דומה במהותה לשלבהפרקטיקום רק שמספר הראיונות, הטיפולים והאבחונים רב יותר, וכתוצאה מכך האחריות גדלה.

מאת: פתרונות מתא"םפסיכולוגיה11/04/121569 צפיות
פנקס הפסיכולוגים הוא למעשה רשימה של פסיכולוגים המוכרים על ידי משרד הבריאות. הרישום נועד על מנת שיהיה מעקב ובקרה על מקצועות הפסיכולוגיה השונים ועל כן הרישום הכרחי לכלל העוסקים במקצוע. לאחר סיום התואר השני הרישום רלוונטי מכיוון שהוא נדרש על מנת לקבל מלגת התמחות המאפשרת ביצוע התמחות.

מאת: פתרונות מתא"םפסיכולוגיה11/04/121345 צפיות
במסגרת חובות התואר השני נכללת עבודת התזה. בעבודת התזה התלמיד, בהנחיית אחד מחברי הסגל, נדרש להציע מחקר, לבצע אותו ולכתוב עליו במבנה של מאמר מדעי.

מאת: פתרונות מתא"םפסיכולוגיה11/04/121140 צפיות
התואר השני מורכב מלימודים אקדמיים ומפרקטיקום שבמסגרתו התלמיד משתלב באחד ממוסדות הטיפול איתם עובד המוסד הלימודי. בפרקטיקום לומדים הלכה למעשה איך לטפל ולאבחן.

מאת: פתרונות מתא"םפסיכולוגיה11/04/12978 צפיות
בכדי להיות פסיכולוג קליני יש ללמוד במגמה לפסיכולוגיה קלינית או במגמה לפסיכולוגיה קלינית של הילד. התואר השני מהווה את החלק השני בהכשרה האקדמית.

מאת: פתרונות מתא"םפסיכולוגיה11/04/121149 צפיות
לאחר הגשת המועמדות לתואר השני ובמידה והמועמד נמצא מתאים הוא מזומן לראיונות קבלה, להערכה קבוצתית או למרכז הערכה שמטרתם לבדוק את מידת ההתאמה של המועמד למקצוע טיפולי ולמגמה הספציפית במוסד הלימודי.

מאת: פתרונות מתא"םפסיכולוגיה11/04/121380 צפיות
בעת ההרשמה לתואר שני טיפולי יש להגיש קורות חיים מפורטים הכוללים סקירה נרטיבית של ההתפתחות האישית והמקצועית. לקורות החיים מטרה כפולה: להכיר את הביוגרפיה של המועמד וללמוד על המשמעות הפסיכולוגית הנלווית לביוגרפיה זו.

מאמרים נוספים בנושא פסיכולוגיה

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/192261 צפיות
מאמר המציע דרכי פתרון לאי גמילה מטיטולים בקרב בני 3-4. דרכי הפתרון מובאות מהזווית הפסיכולוגית הקלינית: חיזוקים חיוביים לילד לעומת עונשים וחיזוקים שליליים, וכד'. המאמר מתבסס על הקשר שבין ביקורת שלילית לילדים לחוסר הצלחתם להיגמל מהטיטולים.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/192241 צפיות
כל מה שאתם צריכים לדעת על מנת לזהות אצל ילד בן 3-4 סימפטומים של אי גמילה מחיתולים. המאמר יציע פרשנות מדוע הדברים נוצרו ויספק מידע על פתרונות אפשריים אליהם.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/192217 צפיות
מאמר מידע על הרטבות לילה. המאמר סוקר את הבעיה מהזווית הפסיכולוגית הקלינית ומציע, באמצעותה, דרכי פתרון אפשריות.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/192224 צפיות
מאמר מומחים על הרטבת לילה. נקיטה בגישות פסיכולוגיות קליניות לפתרון הבעיה. שילוב אמצעים רפואיים במידת הצורך. מטרת המאמר היא להדריך אתכם בתחילת ניסיונכם לפתור בעיה זו.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/192215 צפיות
תיאור הרטבת לילה אצל מבוגרים, ואי שליטה בסוגרים. הצעת פתרונות פסיכולוגיים לצד רפואיים להתמודדות עם בעיה זו: הורדת מתח ולחץ, אבחון מדד הסוכר בבדיקות המעבדה לצורך הסקת מסקנות לגבי הישנותה של סוכרת, ועוד.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/192255 צפיות
תיאור בעיה פסיכולוגית נדירה בשם 'חרדת האסלה'. במסגרתה, ילד שיצא מגיל הינקות בהגיעו לגיל 4 נרתע מהאסלה ועושה את צרכיו בבגדיו. במאמר נדון בהיווצרות הבעיה, זיהוי סימפטומים ודרכי פתרון.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/192193 צפיות
מאמר מידע על הרטבת לילה אצל ילדים, תוך גיבוש פתרון בגישה הפסיכולוגית הקלינית. במאמר זה מוצעות דרכי התנהגות של ההורים שמומלץ ליישם על מנת להימנע או לצמצם את ההרטבה, לצד ייעוץ עם פסיכולוג קליני.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica