חפש מאמרים:
שלום אורח
21.06.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

הכל על חיסונים לחתולים

מאת: ד"ר שחר מירוןוטרינריה13/09/20121236 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

 חיסונים מהווים טיפול רפואי מונע והם נחוצים בכדי לשמור על בריאותו ואיכות חייו של החתול. הקפדה על חיסונים לחתול במועד הנכון תסייע למניעת תחלואה ואף מוות כתוצאה ממחלות מדבקות קשות שאחוזי התמותה בהן גבוהים (גם עם מתן טיפול רפואי). החיסונים שומרים גם על בריאותנו מאחר וחלקם מקנים הגנה כנגד מחלות הפוגעות גם בבני האדם (כדוגמת מחלת הכלבת שהינה מחלה חשוכת מרפא).

כיצד חתולים נחשפים לגורמי מחלה?
חתולים נחשפים מדי יום לגורמי מחלה שונים על ידי מגע ישיר בין חתולים (במהלך משחק או מריבה) או על ידי מגע עקיף עם חפצים הנגועים בהפרשות גוף של חתול חולה.

האם צריך לחסן חתול שחי בבית ולא יוצא לסביבה?
בהחלט. חתולים חשופים למחלות גם אם גרים בדירה ולא יוצאים מעולם מהבית מאחר וגורמי מחלה עשויים להיות מועברים גם על ידי חפצים (כדוגמת סולית הנעל שלנו) שבאו במגע ברחוב עם הפרשות גוף של חתול חולה ולאחר מכן מועברים מהסביבה אל הבית על ידינו. סיבה נוספת לצורך בחיסון חתולים אלו נובעת מהעובדה שלעיתים גם הם יזדקקו לטיפול וטרינרי כזה או אחר הכרוך בהגעה למרפאה. במקרים אלו חתול שאינו מחוסן עלול להיחשף במרפאה למחלות אשר יכלו להימנע בקלות על ידי חיסון מבעוד מועד.

כנגד מה מחסנים?

חיסון מרובע:

כשמו כן הוא והוא מכיל תרכיב חיסון לחתול כנגד ארבע מחלות חתולים: 3 נגיפים וחיידק אחד. פירוט המחלות:

1.   חתלתלת (Panleukopenia) – נגיף אשר קרוב לנגיף הפרבו בכלבים ופוגע במערכות גוף שונות בגוף החתול ובהן מערכת העיכול ומח העצם. הנגיף מועבר על ידי מגע ישיר או עקיף עם הפרשות של חתול חולה והמחלה באה לידי ביטוי בין היתר בשלשולים, הקאות, אפטיה, התייבשות, חוסר תאבון, חום גבוה, דיכוי מערכת החיסון ומוות. זיהומים משניים מתרחשים לעיתים קרובות בשל הדיכוי של מערכת החיסון. המחלה קשה ואף קטלנית בחתולים ומניעה על ידי מתן חיסון במועד מהווה את הטיפול הטוב ביותר עבורה.

2.   קליצי (Calici virus) – נגיף אשר גורם למחלה בדרכי הנשימה העליונות וכן לכיבים בחלל הפה ועל הלשון (אשר כואבים ומקשים על האכילה). בין היתר סימני המחלה כוללים שיעול, התעטשויות, חום והפרשות מהעיניים ודרכי הנשימה. דלקת ריאות עלולה להתפתח כתוצאה מזיהום משני. גם במקרה זה חיסון מוריד משמעותית את הסיכון לחלות וכן את חומרת המחלה.

3.   הרפס (Rhinotracheitis) – מחלה נגיפית אשר פוגעת בדרכי הנשימה העליונות ובעיניים. המחלה נגרמת על ידי נגיף הרפס אשר מועבר בין היתר מאם נשאית לגוריה. המחלה באה לידי ביטוי בהפרשות מהאף ומהעיניים, התעטשויות וחום. חתולים נגועים עשויים להראות שיפור ואף החלמה מסימני המחלה אבל עלולים להישאר נשאים של הנגיף לכל אורך חייהם ולהפריש את הנגיף כאשר יסבלו מסטרס. גם במקרה זה חיסון מהווה דרך יעילה למנוע הדבקה ולהפחית את חומרת המחלה.

4.   קלמידיה (Chlamydophila) – המחלה נגרמת על ידי חיידק ובאה לידי ביטוי בדלקות עיניים ודרכי נשימה. המחלה מופיעה בעיקר בגורי חתולים צעירים והיא עשויה להופיע בשילוב עם נגיפים כדוגמת קליצי והרפס.

כלבת (Rabies):

מחלת הכלבת הינה מחלה נגיפית קטלנית אשר פוגעת בכל היונקים, ובהם גם בבני האדם. בניגוד לשם המחלה אשר עשוי לבלבל אנשים – המחלה קיימת ומועברת גם בין חתולים. הנגיף מצוי בבלוטות הרוק של חיה נגועה והמחלה נגרמת על ידי העברת הנגיף בין פרטים על ידי נשיכה או מגע עם רוק של בעל חיים נגוע. לאחר אירוע הנשיכה – הנגיף אשר חדר לגוף נודד לאורך העצבים אל עבר המוח ושם הוא יתרבה ויגרום למחלה פעילה והפרעות עצביות קשות מאוד לחתול. הסימנים העיצביים משתנים בין חתול אחד למשנהו וכוללים שינויים התנהגותיים, תוקפנות לא אופיינית, נשיכת חפצים דוממים, פחד ממים, ריור מוגבר, שינויי קול, קשיי בליעה, שיתוק חלקי ועוד. המוות נגרם בסופו של דבר בעקבות שיתוק של שרירי הנשימה. חשוב להדגיש כי מרגע שהסימנים הקליניים הופיעו – לא ניתן להציל את החתול והמוות הוא ודאי. חשיבות המניעה עולה בשל חומרתה של המחלה (בהיותה מחלה חשוכת מרפא), העובדה שבשלב המחלה אין טיפול ועצם היותה מחלה מדבקת גם עבור בני האדם. החוק במדינת ישראל מחייב כל בעל כלב לחסן אותו כנגד כלבת.
באשר לחתולים – יודגש כי חיסון כלבת לחתול אינו חובה על פי החוק במדינת ישראל אולם אנו ממליצים לחסן חתולים שחיים גם מחוץ לבית באזורים גיאוגרפים בהם ידוע שמחלת הכלבת קיימת (וזאת לאור מקרי הכלבת הרבים המדווחים מדי שנה בישראל).

מה פרוטוקול החיסונים המומלץ לחתול?
פרוטוקול החיסונים המומלץ לגורי חתולים:
גיל 6 שבועות: חיסון מרובע ראשון
גיל 10 שבועות: חיסון מרובע שני
גיל 3 חודשים: חיסון כלבת (מומלץ למי שבקבוצת סיכון להדבקה)

פרוטוקול החיסונים לחתול בוגר:
חיסון מרובע+כלבת פעם בשנה
חשוב לציין שגור חתולים אינו מחוסן באופן מלא עד לסיום סדרת החיסונים. מסיבה זו הוא עדיין עלול להיות חשוף למחלות ולכן – מבחינה רפואית מומלץ לחכות עד להשלמת סדרת החיסונים הראשונית לפני שיחשף לחתולים אחרים או להפרשותיהם. כמו כן, אסור לחסן חתול חולה! הדבר עשוי לפגוע ביעילות החיסון ואף להחמיר מחלה קיימת.

 לסיכום -
יש להישמר מפני מחלות זיהומיות עם חתולים שעדיין לא הספיקו להשלים את סדרת החיסונים ולהימנע מחשיפתו לבעלי חיים אחרים. חיסון חתול בסביבתו הטבעית (ביתו) ע"י ביקור בית של וטרינר עד הבית עשוי לסייע בכך.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

ד"ר שחר מירון

מייסד ומנהל מרפאה וטרינרית ניידת בשם המרפאה הניידת - וטרינר ביקור בית

המרפאה מפעילה באמצעות מספר וטרינרים שירות ביקורי בית בכל אזור גוש דן, המרכז, השרון והשפלה

052-2255123

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ד"ר שחר מירון

מאת: ד"ר שחר מירוןוטרינריה11/06/131720 צפיות
הזמנת וטרינר עד הבית הפכה כבר לנורמה בימינו בכל הנוגע לרפואה מונעת עבור כלבים וחתולים. למרפאה וטרינרית ניידת יש המון יתרונות להציע עבור הכלבים והחתולים מאחר וביקור בית של וטרינר נייד מאפשר לכם לבדוק את הכלב או החתול, לטפל או לחסן אותו כנדרש, וכל זאת ללא בזבוז זמן מיותר ומבלי להלחיץ אותו ע"י טרטורו למרפאה הוטרינרית.

מאת: ד"ר שחר מירוןוטרינריה14/04/131343 צפיות
עם בוא האביב מופיעים גם גורי חתולים בכל פינה. רובם יגדלו להיות חתולים בוגרים ובריאים בעזרת טיפול מסור מצד אימם אך מיעוטם ידרוש את תשומת ליבכם ועזרתכם. במאמר זה מפורטות נקודות מפתח בטיפול בגור חתולים יתום: מהו גור חתולים יתום, איך להעריך את גיל גור החתולים, מה אפשר לתת לגור חתולים לאכול, איזה טיפול רפואי נחוץ לגור חתולים ועוד פרטים חשובים.

מאת: ד"ר שחר מירוןוטרינריה24/01/131442 צפיות
עם הגעת גור כלבים חדש לביתכם אתם עומדים בפתחה של תקופה חדשה ושאלות רבות עולות- האם הוא גור כלבים בריא? במה מאכילים גורי כלבים? איזה טיפולים צריך גור כלבים? איך מחנכים גור כלבים לעשיית צרכים מחוץ לבית? מה צפוי לנו בתקופה הקרובה? מאמר זה יענה על כל שאלות אלו.

מאת: ד"ר שחר מירוןוטרינריה05/12/124657 צפיות
טיפול נגד תולעים מהווה חלק חשוב ביותר בטיפול השוטף בחיות המחמד שלנו. הבנת הצורך בטיפול קפדני כנגד תולעים עשויה לחסוך לכם ולבעלי החיים שלכם נגיעות בתולעים וסבל מיותר. במאמר זה מידע רב אודות תולעים בכלבים ובחתולים, טיפול מונע, נפיצות, הסכנה הקיימת ועוד מידע חשוב.

מאת: ד"ר שחר מירוןוטרינריה28/10/121402 צפיות
מהו שבב זיהוי אלקטרוני לכלבים? מה עלינו לעשות כאשר אנו מוצאים כלב משוטט? כיצד ניתן לאתר את בעליו? איך השבב זיהוי פועל למעשה? תשובות לשאלות אלו ולשאלות חשובות נוספות - במאמר הדן בנושא שבב זיהוי אלקטרוני לכלבים.

מאת: ד"ר שחר מירוןוטרינריה28/10/121148 צפיות
מהי בעצם תולעת הפארק? כיצד נדבקים בה? למה הנושא כל כך חשוב עבורנו, בעלי הכלבים? תשובות לשאלות חשובות אלו ועוד רבות במאמר הבא הדן בתולעת הפארק, דרכי ההדבקה, אבחון, טיפול ומניעה.

מאת: ד"ר שחר מירוןוטרינריה13/09/121968 צפיות
נושא המתת החסד לכלב או לחתול הוא רגיש, מורכב וחשוב. מאמר זה שופך אור על נושא המתת חסד לכלבים או לחתולים ומכיל תשובות בנוגע לזמן הנכון לבחירה באפשרות זו, הסבר על התהליך עצמו ועוד מידע חשוב.

מאמרים נוספים בנושא וטרינריה

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/01/197257 צפיות
אם היינו יודעים כמה חתולים וכלבים מומתים כיוון שהתרבותם אינה נעצרת על ידי עיקור וסירוס.. כלבים וחתולים רבים משוטטים ברחובות וחלקם לצערנו עשויים למות באופן טבעי בשל קשיי ההישרדות בחוץ. אם יש לכם כלב או חתול, זו אחת ההמלצות החמות שהיינו מציעים לכם לעשות.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/12/187372 צפיות
מגוון בעלי חיים יוכלו לתת מענה מעולה לרצון לגדל חיית מחמד בבית. אך מעטות באמת יענו על הצורך של בני הבית שזה דבר עיקרי ולא פחות חשוב מכל פרמטר אחר כאשר מתכוונים להביא חיית מחמד לביתכם.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה30/09/187542 צפיות
חיית החמד שלכם, בריאותה אינה שונה משל כל יצור חי אחר כולל אותנו בני האדם. כאשר אנו בוחרים ווטרינר/ מרפאה ווטרינרית לחיית המחמד שלנו אנחנו צריכים להתחשב במגוון פרמטרים מעבר לנוחות או שמועות חיוביות שמפה לאוזן. במאמר שלפניכם נרחיב על כך.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה27/06/187866 צפיות
למה למעשה כל כך חשוב שיהיה ווטרינר קבוע לחיית המחמד שלך? או לפחות מרפאה קבועה? מאותה הסיבה שחשוב שלנו תהיה מרפאה קבועה ורופא מטפל קבוע...וזה לא רק נוחות האמינו לנו..

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/05/187941 צפיות
כשחיית מחמד מצטרפת למשפחה תאמינו לנו... החיים בבית יהיו הרבה יותר מהנים! התענוג שבחזרה הביתה, לטפל בהנאה, להאכיל ולטפח אין הרבה רגעים שישתוו להרגשה הנהדרת הזאת. עם כל ההנאה והקסם שבהחלט יש בדבר חשוב מאוד לברר מספר דברים.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה29/03/188018 צפיות
כמו בכל דבר בחיינו לפני שאנו לוקחים החלטה משמעותית אנחנו חייבים לוודא שמרבית הפרמטרים מתאימים לציפיות שלנו . כך גם באימוץ כלבים, נורא מתחשק לכם שכלב יפה ומתוק או גדול וקשוח יתרוצץ בחצר ביתכם אך חשוב לוודא מספר דברים קודם לכן.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה28/02/184159 צפיות
היפוך קיבה קורה כאשר כלבים בולעים אוויר תוך כדי ארוחה ובאופן כללי ולא מצליחים לשחררו מה שגורם לקיבה להסתובב ונוצרת חסימה בזרימת הדם שעשויה להגיע עד למצב של נמק ולמקרי מוות. באם הכלב לא יטופל באופן מידי הוא יהיה בסיכון שעשוי להוביל למותו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica