חפש מאמרים:
שלום אורח
21.06.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

הכל על תולעת הפארק בכלבים

מאת: ד"ר שחר מירוןוטרינריה28/10/20121148 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

תולעת הפארק, המוכרת בשמה המדעי – ספירוצרקה לופי, הינה תולעת טפילית נפוצה בכלבים. התולעת נפוצה בכל העולם אך בעיקר באזורים בעלי אקלים חם כדוגמת ארץ ישראל. בארץ תולעת הפארק אובחנה לראשונה בשנות ה-90. המקרים הראשונים התגלו בכלבים שחיו באזור הפארק הלאומי ברמת גן ומכאן גם מקור שמה העממי. מאז ועד היום התולעת התפשטה לאזורים חדשים ולמעשה כיום היא נפוצה מאוד וגורמת לתחלואה בכלבים בכל רחבי הארץ.
 
כיצד נדבקים בתולעת הפארק?
בכדי להבין זאת חשוב תחילה ללמוד על מחזור החיים הייחודי של תולעת הפארק: כאשר כלב נגוע מפריש בצואה ביצים של תולעת הפארק, הביצים הללו יאכלו על ידי חיפושיות זבל אשר מהוות פונדקאי ביניים לתולעת. בתוך גוף החיפושית הביצים יחלו בתהליך התבגרות התולעת. חיפושית נגועה המהלכת על הקרקע תיבלע על ידי כלב אחר שעד כה היה בריא. הדבר בדרך כלל מתרחש כאשר הכלב יאכל צואה בגינה (שעליה תהלך חיפושית נגועה) אך יכול להתרחש גם באקראי כאשר אותו כלב יאכל דשא, ילקק את הקרקע או יאכל משהו אחר בזמן שהייתו בחוץ. בשלב זה הכלב בעצם נדבק בתולעת הפארק. כאשר החיפושית חודרת למערכת העיכול של הכלב, הצורות הבוגרות של תולעת הפארק ישתחררו. משם הן מתחילות בנדידה דרך כלי הדם, במעלה אבי העורקים ועד לאזור הוושט ומשם יחדרו ויתיישבו בדופן הוושט ויביאו ליצירת גרנולומות בהן התולעת הבוגרת חיה. גרנולומות אלו הן למעשה רקמה שנוצרת כתוצאה מתגובת המערכת החיסונית של הגוף להימצאותן של התולעים. בתוך אותן גרנולומות תולעת הפארק תגיע לבגרות ותטיל ביצים דרך פתח קטן הישר אל חלל הוושט ומשם להמשך מערכת העיכול. ביצים אלו יופרשו עם צואת הכלב, יאכלו על ידי חיפושיות זבל, וכך המעגל ימשך שוב ושוב. בשלב מתקדם גרנולומות אלו עלולות לעבור התמרה ולהפוך למעשה לגידול סרטני.
למרות שזהו התיאור של המסלול הנפוץ אותו עוברת תולעת הפארק בגוף הכלב – ישנם מקרים בהם נדידה של תולעת הפארק יכולה להיות גם לאיברים אחרים. נדידה זו היא לאזורים פחות אופייניים והיא נקראת "נדידה אברנטית". ידועים מקרים של נדידת תולעת הפארק לעור, לכליות, למעי ולאיברים נוספים. כמו כן, בשנים האחרונות אובחנו יותר ויותר מקרים בהם התולעת נודדת למערכת העצבים.
 
מהם סימני המחלה?
סימני המחלה האופייניים הינם: פליטת מזון לא מעוכל, הקאות, ריור יתר, קשיי בליעה וירידה במשקל. יחד עם זאת, סימני המחלה הם שונים ומגוונים ותלויים בשלב המחלה ומיקום נדידת תולעת הפארק, לדוגמא:

- נדידה לאורך דפנות אבי העורקים עלולה במקרים מסויימים להביא לסיבוך קטלני בו נוצר קרע בכלי הדם אשר יוביל להתדרדרות מהירה ומוות פתאומי של הכלב כתוצאה מדימום פנימי חריף.

- נדידת התולעת לאורך חוט השדרה עלולה לגרום לשיתוק, חסרים נוירולוגים שונים ואף למוות.

- נדידת התולעת לעור יכולה להראות כלקויות עור קטנות.

כיצד ניתן לאבחן את הנגיעות בתולעת הפארק?
ישנן בדיקות שונות שניתן להעזר בהם במטרה לאבחן את הנגיעות בתולעת הפארק וללמוד על אופי, מיקום וחומרת הנגעים. בין האפשרויות, ניתן להעזר באמצעים הבאים:

- בדיקת צואה – בבדיקה זו ניתן בחלק מהמקרים לאתר את הביצים של תולעת הפארק. זוהי למעשה בדיקה פשוטה שניתן לקחת גם בבית ע"י הזמנת וטרינר עד הבית.

- צילומי רנטגן של איזור בית החזה – מהצילומים ניתן ללמוד בחלק מהמקרים על הימצאותה של גרנולומה אופיינית באזור הוושט וכן ניתן למצוא ממצאים אופייניים נוספים שעשויים להעלות חשד לנגיעות בתולעת הפארק. 

- בדיקה אנדוסקופית – בדיקה זו מאפשרת בחינה של חלל הוושט לכל אורכו באמצעות מצלמה אשר מוחדרת לאזור באופן שאינו פולשני. היתרון בבדיקה הוא שבזמן שיש זיהוי ויזואלי של גרנולומה אופיינית - ניתן לדגום מעט רקמה מהאיזור כאשר עולה חשד שהתרחשה התמרה סרטנית.

 
האם ניתן למנוע הדבקה בתולעת הפארק?
ניתן ואף רצוי שכן זהו הטיפול הטוב ביותר! מומלץ לחנך את הכלב להימנע מאכילה של צואה של כלבים ושאר דברים מהקרקע בזמן הטיול. אפשר להיעזר גם במחסום פה בזמן טיול אשר ימנע ממנו לעשות זאת. חשוב לאסוף את צואת הכלבים בעת הטיול מאחר והדבר עשוי להביא להקטנת פיזור המחלה ולהפחית את הסיכון להדבקה. קיים טיפול מונע אשר מקובל לתת בהזרקה מדי חודש עד שלושה חודשים (כתלות בהעדפת הבעלים, הרופא המטפל ובמידת החשיפה של הכלב למחלה). מדובר בטיפול פשוט, שיכול להינתן גם בבית ע"י הזמנת מרפאה וטרינרית ניידת לביקור קצר לעניין זה. המרפאה הניידת מאפשרת מתן טיפולים תכופים כנדרש וחשוב לציין שהטיפול אינו מונע את ההדבקה בטפיל (ולכן לא נחשב כ"חיסון" למחלה) אלא מביא למות התולעים (במידה וחלה הדבקה) בטרם יגרמו למחלה משמעותית יותר ומכאן הצורך למעשה בטיפולים התכופים.

חשוב לציין – ישנם גזעים כדוגמת שלטי, קולי, בורדר קולי ונגזרותיהם אשר אסור לתת להם את הטיפול המונע המקובל. הדבר נובע מהעובדה שלחלקם קיימת רגישות גנטית לאותה תרופה שניתנת. במידה והם אכן רגישים לכך - אותו טיפול עלול להיות קטלני עבורם. בכדי לדעת האם אותו כלב מגזעים אלו אכן סובל מרגישות זו – קיימת אפשרות לבצע בדיקה גנטית פשוטה שתלמד אותנו האם הכלב אכן רגיש לטיפול.
 
מהו הטיפול במקרה וכבר ישנה נגיעות בתולעת הפארק?
הדבר תלוי באופי הנגיעות ובשלב המחלה. בשלבים המוקדמים של המחלה ניתן לטפל באותו חומר אשר ניתן כטיפול מונע ("דורמקטין"). במקרה זה – הוא יינתן במינון גבוה יותר ובתדירות תכופה יותר. במקרים אלו ניתן לעיתים להביא לנסיגה של המחלה ואף להחלמה מלאה. במקרים קשים יותר הטיפול פחות יעיל ולעיתים יידרש גם טיפול כירורגי. במצבים אלו יתכן שלא ניתן יהיה להגיע לריפוי מלא. כמו כן, במידה והגרנולומות בוושט כבר עברו התמרה סרטנית הדבר משמעותי מאוד ומפחית את סיכויי הצלחת הטיפול.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

ד"ר שחר מירון

מייסד ומנהל מרפאה וטרינרית ניידת בשם המרפאה הניידת - וטרינר ביקור בית

המרפאה מפעילה באמצעות מספר וטרינרים שירות ביקורי בית בכל אזור גוש דן, המרכז, השרון והשפלה

052-2255123

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ד"ר שחר מירון

מאת: ד"ר שחר מירוןוטרינריה11/06/131720 צפיות
הזמנת וטרינר עד הבית הפכה כבר לנורמה בימינו בכל הנוגע לרפואה מונעת עבור כלבים וחתולים. למרפאה וטרינרית ניידת יש המון יתרונות להציע עבור הכלבים והחתולים מאחר וביקור בית של וטרינר נייד מאפשר לכם לבדוק את הכלב או החתול, לטפל או לחסן אותו כנדרש, וכל זאת ללא בזבוז זמן מיותר ומבלי להלחיץ אותו ע"י טרטורו למרפאה הוטרינרית.

מאת: ד"ר שחר מירוןוטרינריה14/04/131343 צפיות
עם בוא האביב מופיעים גם גורי חתולים בכל פינה. רובם יגדלו להיות חתולים בוגרים ובריאים בעזרת טיפול מסור מצד אימם אך מיעוטם ידרוש את תשומת ליבכם ועזרתכם. במאמר זה מפורטות נקודות מפתח בטיפול בגור חתולים יתום: מהו גור חתולים יתום, איך להעריך את גיל גור החתולים, מה אפשר לתת לגור חתולים לאכול, איזה טיפול רפואי נחוץ לגור חתולים ועוד פרטים חשובים.

מאת: ד"ר שחר מירוןוטרינריה24/01/131442 צפיות
עם הגעת גור כלבים חדש לביתכם אתם עומדים בפתחה של תקופה חדשה ושאלות רבות עולות- האם הוא גור כלבים בריא? במה מאכילים גורי כלבים? איזה טיפולים צריך גור כלבים? איך מחנכים גור כלבים לעשיית צרכים מחוץ לבית? מה צפוי לנו בתקופה הקרובה? מאמר זה יענה על כל שאלות אלו.

מאת: ד"ר שחר מירוןוטרינריה05/12/124657 צפיות
טיפול נגד תולעים מהווה חלק חשוב ביותר בטיפול השוטף בחיות המחמד שלנו. הבנת הצורך בטיפול קפדני כנגד תולעים עשויה לחסוך לכם ולבעלי החיים שלכם נגיעות בתולעים וסבל מיותר. במאמר זה מידע רב אודות תולעים בכלבים ובחתולים, טיפול מונע, נפיצות, הסכנה הקיימת ועוד מידע חשוב.

מאת: ד"ר שחר מירוןוטרינריה28/10/121402 צפיות
מהו שבב זיהוי אלקטרוני לכלבים? מה עלינו לעשות כאשר אנו מוצאים כלב משוטט? כיצד ניתן לאתר את בעליו? איך השבב זיהוי פועל למעשה? תשובות לשאלות אלו ולשאלות חשובות נוספות - במאמר הדן בנושא שבב זיהוי אלקטרוני לכלבים.

מאת: ד"ר שחר מירוןוטרינריה13/09/121968 צפיות
נושא המתת החסד לכלב או לחתול הוא רגיש, מורכב וחשוב. מאמר זה שופך אור על נושא המתת חסד לכלבים או לחתולים ומכיל תשובות בנוגע לזמן הנכון לבחירה באפשרות זו, הסבר על התהליך עצמו ועוד מידע חשוב.

מאת: ד"ר שחר מירוןוטרינריה13/09/121237 צפיות
חיסונים מהווים טיפול רפואי מונע והם נחוצים בכדי לשמור על בריאותו ואיכות חייו של החתול. המאמר עונה על שאלות שונות בנושא ובינהן: כיצד חתולים נחשפים לגורמי מחלה, איזה חתולים צריך לחסן, בנגד איזה מחלות מחסנים חתולים, מהו פרוטוקול החיסונים המומלץ לחתול ועוד.

מאמרים נוספים בנושא וטרינריה

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/01/197257 צפיות
אם היינו יודעים כמה חתולים וכלבים מומתים כיוון שהתרבותם אינה נעצרת על ידי עיקור וסירוס.. כלבים וחתולים רבים משוטטים ברחובות וחלקם לצערנו עשויים למות באופן טבעי בשל קשיי ההישרדות בחוץ. אם יש לכם כלב או חתול, זו אחת ההמלצות החמות שהיינו מציעים לכם לעשות.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/12/187372 צפיות
מגוון בעלי חיים יוכלו לתת מענה מעולה לרצון לגדל חיית מחמד בבית. אך מעטות באמת יענו על הצורך של בני הבית שזה דבר עיקרי ולא פחות חשוב מכל פרמטר אחר כאשר מתכוונים להביא חיית מחמד לביתכם.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה30/09/187542 צפיות
חיית החמד שלכם, בריאותה אינה שונה משל כל יצור חי אחר כולל אותנו בני האדם. כאשר אנו בוחרים ווטרינר/ מרפאה ווטרינרית לחיית המחמד שלנו אנחנו צריכים להתחשב במגוון פרמטרים מעבר לנוחות או שמועות חיוביות שמפה לאוזן. במאמר שלפניכם נרחיב על כך.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה27/06/187866 צפיות
למה למעשה כל כך חשוב שיהיה ווטרינר קבוע לחיית המחמד שלך? או לפחות מרפאה קבועה? מאותה הסיבה שחשוב שלנו תהיה מרפאה קבועה ורופא מטפל קבוע...וזה לא רק נוחות האמינו לנו..

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/05/187941 צפיות
כשחיית מחמד מצטרפת למשפחה תאמינו לנו... החיים בבית יהיו הרבה יותר מהנים! התענוג שבחזרה הביתה, לטפל בהנאה, להאכיל ולטפח אין הרבה רגעים שישתוו להרגשה הנהדרת הזאת. עם כל ההנאה והקסם שבהחלט יש בדבר חשוב מאוד לברר מספר דברים.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה29/03/188018 צפיות
כמו בכל דבר בחיינו לפני שאנו לוקחים החלטה משמעותית אנחנו חייבים לוודא שמרבית הפרמטרים מתאימים לציפיות שלנו . כך גם באימוץ כלבים, נורא מתחשק לכם שכלב יפה ומתוק או גדול וקשוח יתרוצץ בחצר ביתכם אך חשוב לוודא מספר דברים קודם לכן.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה28/02/184159 צפיות
היפוך קיבה קורה כאשר כלבים בולעים אוויר תוך כדי ארוחה ובאופן כללי ולא מצליחים לשחררו מה שגורם לקיבה להסתובב ונוצרת חסימה בזרימת הדם שעשויה להגיע עד למצב של נמק ולמקרי מוות. באם הכלב לא יטופל באופן מידי הוא יהיה בסיכון שעשוי להוביל למותו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica