חפש מאמרים:
שלום אורח
24.04.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

מה יש לברסלב נגד השכל ?

מאת: ברסלב מאירדת ומדינה29/11/20125289 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

מה יש לברסלב נגד השכל ?

שמעתי את השאלה הזאת כמה וכמה פעמים, מה יש לחסידי ברסלב נגד השכל, למה יהודי שיש לו שכל גדול ונפלא צריך לזרוק אותו ? והיא פליאה בעולם, מה יש לחסידי ברסלב נגד השכל ? הרי ידוע שיהודי ניכר תמיד בכוח שיכלו וחכמתו, והיא תפארתו וגדולתו להבדילנו משאר העמים?

ובכן קראתי מאמרים רבים, שכל כולם לסיכום היו לתקוף את דרך החסידות ע"י טענה זאת, אבל דורשי האמת חסרו מלבקש ולחקור אחר התשובה האמיתית.

ואנסה להציג בכלליות קצרה את התשובה. רבי נחמן מ- ברסלב אמר עיקר היהדות היא פשיטות ותמימות, וחכמות - אין צרכים כלל.

ומכאן יסוד ותוכחה גדולה לתנועת המשכילים, וטעות שהתגנבה אל החסידים.

בזמנו של הבעל שם טוב ולפניו התחילה תנועת המשכילים, שכידוע הם לא היו חילונים, אלא לומדי תורה ושומרי מצוות לבושים כדרך היהדות, רק שהם עסקו בתורה מהצד השיכלי והחכמה שבה, וזילזלו בקיום המצוות בנותנם טעם - שכל הטעם למצוות התורה הם מצד השכל וההיגיון להיות אדם טוב ולנהל דרך חיים נכונה ובריאה, דבר שצינן וקירר את הקשר לה' נותן התורה ואת התלהבות הלב שלהם בקיום המצוות ועשייה דקדושה בשמחה, ממילא הם הגיעו לכך שזרקו את האמונה התמימה ודרכיה, ונשארו עם שכל וטעמי מצוות ללא חיות וטעם אמיתי...

אז מה הכוונה האמיתית של רבי נחמן מברסלב לזרוק את השכל ?

על זה בא רבי נחמן מברסלב ואמר עיקר היהדות היא פשיטות ותמימות - בנותנו טעם מתוק ונפלא בריחו, באמרו שהאמונה של היהודי צריכה להיות כמו הסבתות והאנשים הפשוטים שאומרים תהלים ומתפללים ובוכים לפני ה' באמונה פשוטה ותמימה.

וחכמות אין צריכים כלל - הכוונה בהגיעו לקיום המצוות הנחת תפילין, מצוות מזוזה, או כל מצוה אחרת שהיא, אין צריכים חכמות - רק לקיים כפשוטו, בשמחה ואהבת ה' ורצון להתעלות ברוחניות להגיע לאמונה קירבת ה', ועשיית רצונו.

כדברי העולם תזרוק את השכל, הכוונה תפסיק עם החכמות הרי כל סבתא יודעת לומר ה' ישמור, ברוך ה'... תפסיק לחפש עם השכל לחקור במציאות ה', הרי עם ישראל הוא עתיק יומין והעם היחידי שאוחז באמונתו אלפי שנים, אין לך מה להכחיש את מעמד הר סיני וקבלת התורה והתגלות מציאות ה' בעולמו - קום תעשה מצוות בשמחה תכנס לרוחניות תקיים מצוות ותהנה מהיותך יהודי !!!

ובעניין השכל - הרי רבינו רבי נחמן מברסלב אמר שמצווה גדולה לחדד השכל ! אם כן הרי זה סותר את העיקרון העיקר זה תמימות ופשיטות, שצריך לזרוק את השכל ?

ובכן אכן מצווה לחדד את השכל, ללמוד את תורת ה' ללמוד הלכה ועל קיום המצוות, מקור הדינים וחילוק השיטות והסברות בהלכה, ולהעמיק על היהדות ודרכיה, אבל כשמגיעים לעשיית המצווה אל תהיה חכם מידי קום ותעשה ככול יכולתך בלי חכמות רק בשמחה ואהבת ה' בפשיטות ותמימות את המצווה ותהנה ממנה.

הרי רבינו נחמן מברסלב דיבר בתורה הראשונה שלו בליקוטי מוהר"ן ח"א סי' א' - שהאיש הישראלי צריך להסתכל בהשכל של כל דבר, כדי שיאיר לו השכל שבאותו הדבר... להתקרב לה' יתברך !!

ועכשיו ראינו אור ונקודה חדשה בתורת רבינו נחמן מברסלב

נמצא שצריך וחובה להשתמש עם השכל - אבל כדי שיאיר לו החכמה להתקרב להשי"ת ולתורתו וצדיקיו האמיתיים, שמדריכים לקיים את מצוות התורה השכל והבנה ודעת ישרה לפי כוחו ודרגתו, באהבה והתלהבות דקדושה כמו מרק חם וטעים.

ולא להשתמש בשכל בחקירות ושאלות של ילד בגן ששואל על מציאות וקיום ה', מי אמר, מי החליט... איפה זה כתוב ?!

פשוטת תזרוק את השכל "שלך", דהיינו את הטיפשות שלך, שהיצר הרע מוכר לך שאלות וחקירות שאין בהם טעם וחכמה אמיתית שמרחיקה אותך מהאמת והרוחניות ומציאות ה' הטובה והנעימה ומלאה שמחת חיים .

יהי' רצון שנזכה לעשייה דקדושה בשמחה והתלהבות, בתמימות.

מאת תלמידים כותבים

ישיבת ברסלב מאיר

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

מוסדות ברסלב מאיר

יהדות בטעם טוב ע"פ דרכי ברסלב !

מוקד התפילות (חינם) בכותל קבר רחל אומן ועוד...

אמירת קדיש יתום לנפטרים (חינם)... ע"י חסידי ברסלב.

050-4161022

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ברסלב מאיר

מאת: ברסלב מאירבריאות הנפש07/11/171704 צפיות
פדיון נפש - מי צריך לעשות? ומה צריך לעשות? ומי לא ראוי לעשות? דבר טבעי שכל אחד מאיתנו חפץ בחיי חרות הצלחה ומנוחת הנפש, אך מה היא החירות האמיתית ומה היא מנוחת הנפש? פדיון נפש הוא המתקת הדינים כעין רעונן נהיגה כדי להמתיק נקודות רעות של עבירות תנועה... כנסו תבינו.

מאת: ברסלב מאיריהדות15/04/171062 צפיות
שאלה : עמדתי ואתבונן במנהג רבים, וכן רבים האנשים שאחר שגומרים סעודתן ומברכים ברכת המזון ללא כוס.. והרי קי''ל בגמרא (פסחים קה:) שברכת המזון טעונה כוס, וזה חלקת מכבוד הברכה.. וזה החלי בעזר צורי וגואלי...

מאת: ברסלב מאיריהדות31/01/171149 צפיות
תהליך החזרה בתשובה מהו בכלל המושג תשובה? תשובה הוא מלשון לשוב, לחזור בחזרה ... רגע אני שואל לאן בכלל הלכתי כדיי שאני אשוב בתשובה?

מאת: ברסלב מאירדת ומדינה30/12/161661 צפיות
מדוע נקבע חג רק לנס חנוכה, ולא לנס של הניצחון על גוליית? במה שונה נס חנוכה מניסים אחרים שנעשו לעם ישראל? למה דווקא עבורו קבעו חג? על האור שיורד לעולם דווקא בימי החנוכה!! נסים רבים ארעו לעם ישראל בתולדותיו. על חלקם אנו יכולים לקרוא בתנ"ך. בכל זאת, מעניין שעל רוב הניסים לא נקבע שום חג לזכר הנס!!

מאת: ברסלב מאיריהדות11/11/161344 צפיות
ברכות השחר לאישה. אין הרבה שינויים בהלכות ברכות השחר לנשים, רק הברכה שעשני כרצונו, ולנוסח ברכות השחר ספרדי שלא עשני גויה / שפחה... יש מסבירים שמברכת כרצונו כי האישה נבראה כרצונו של השם יתברך, והרי רואים שנשים הם הרבה יותר קרובות בתפילה ובלב מחוברות להשם יתברך יותר מהגברים שהם יותר פרועים לכן הטילו עליהם יותר לימוד התורה חוקים ומצוות שהזמן גרמא - לצמצם את הגבר...

מאת: ברסלב מאיראימון אישי - כללי28/10/162379 צפיות
בראשית ברא אלוקים את השמים ואת הארץ... והוא חובה על כל אדם ונברא להתחדש בכל בוקר שזוכה לקום משינתו, כי לא כולם קמים ואם קמים קמים עם העצבות של האתמול במקום השמחה והתקווה של המחר !

מאת: ברסלב מאירבריאות ורפואה כללי25/09/161380 צפיות
ברכת המזון על פי חסידות ברסלב החשיבות הגשמית והרוחנית והתועלת שיש באמירת ברכת המזון על האוכל לטובת בריאות הגוף והנפש. בברכה לרפואה שלימה.

מאמרים נוספים בנושא דת ומדינה

מאת: אמורדת ומדינה20/07/231926 צפיות
בבחירת מתנות לראש השנה, חשוב להתייחס לפריטים הנושאים משמעות ומחזיקים בקשר לנושאים של החג. רעיון מתנה משמעותי לראש השנה הוא חתיכת יודאיקה. זה יכול לכלול פריטים כמו חנוכייה מעוצבת להפליא

מאת: נועם קוריס משרד עורכי דיןדת ומדינה09/02/171947 צפיות
כבוד הבריות בפרשנות הרמ"א / עו"ד נועם קוריס

מאת: ברסלב מאירדת ומדינה30/12/161661 צפיות
מדוע נקבע חג רק לנס חנוכה, ולא לנס של הניצחון על גוליית? במה שונה נס חנוכה מניסים אחרים שנעשו לעם ישראל? למה דווקא עבורו קבעו חג? על האור שיורד לעולם דווקא בימי החנוכה!! נסים רבים ארעו לעם ישראל בתולדותיו. על חלקם אנו יכולים לקרוא בתנ"ך. בכל זאת, מעניין שעל רוב הניסים לא נקבע שום חג לזכר הנס!!

מאת: ברסלב מאירדת ומדינה18/07/162328 צפיות
כמה סכנות יש היום בדרכים, תאונות דרכים, תקלות ברכב, מחסלים, טעויות אנוש כמה נוסעים וכמה לא חוזרים לבית? מה עושים כדי ךהשמר ולהתברך בדרך ולחזרה לשלום ? לחסידי ברסלב יש תפילה ודבר תורה לומר לכם לפני שאתם יוצאים לדרך !

מאת: ברסלב מאירדת ומדינה15/06/162391 צפיות
נר מצוה ותורה אור. וקרמיז לן קרא שבקיום המצוות יש לעשותם בבחי' "בהעלותך", דהיינו באש ובהתלהבות (שקורים ברע"ן בלע"ז), והוא יסוד החסידות ועיקר שבח ומעלת עבודת ה' ועשיית רצונו יתברך, כשהדבר נעשה מתוך שלהבת י"ה וברע"ן, באש ההתלהבות והחשק) הוא יסוד גדול בחסידות ובברסלב בפרט...

מאת: ברסלב מאירדת ומדינה07/06/162019 צפיות
תגידו הכל בסדר אצלכם ? כשיש סדר, וכל דבר יש לו מקום וכל דבר נמצא במקומו – הכל יפה והכל עובד ופועל כראוי. אבל כשאין סדר, כשאין לחפצים מקום מוגדר, ואפילו יש להם מקום, אבל לא שמים אותם על מקומם, (והאי סדר בלאגן בלעז חוגג, והבילבול שולט, ודברים חשובים הולכים לאיבוד, ודברים לא זמינים בעת שצריכים אותם. והסדר – הוא אחד מרזי ההצלחה, כי הסדר הוא - בחינת יישוב הדעת, והיפך הסדר – הוא חגיגת החוסר יישוב הדעת. אז איך זוכים שהכל יהיה בסדר ??

מאת: אבי דוידידת ומדינה16/11/152474 צפיות
כיום, בית המשפט מתייחס למספר גורמים בעל ההחלטה לגבי משמורת ילדים: ראשית, אם הילד הנו בר דעת, שואלים אותו לגבי רצונו הפרטי, כאשר ככל שהילד גדול יותר - כך ניתן משקל רב יותר לרצונו. שנית, בית המשפט מבקש לבדוק את מידת הבגרות הנפשית של הילד, והאם היא תואמת את בני גילו. שלישית, בית המשפט ייטה שלא לשבור את רצונו של הילד, אם הוא הובהר והוסבר במידה המספקת.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica