חפש מאמרים:
שלום אורח
17.04.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

מהו אבחון דידקטי?

מאת: Eli Levyליקויי למידה19/05/2013544 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק
מהו אבחון דידקטי?

אבחון דידקטי הוא אבחון שנועד לאבחן לקויות למידה. במהלך אבחון דידקטי נבדקים יכולות קוגניטיביות כגון :עיבוד מידע, הבנת הנקרא, הבעה הכתב, זיכרון וכושר ארגון. לקויות למידה עלולות לגרום לכשלים לימודיים. לכן, מטרתו של אבחון דידקטי  בשלב הראשון לאתר או לשלול קיומן של לקויות למידה, ובמידה שנמצאו, לסווג ולקטלג אותן באופן כזה המסייע בבניית תכנית לימודית אישית, שבנויה בהתאם לקשיים שנמצאו. ממצאי האבחון מאפשרים מתן מענה הולם ללקויות הלמידה, והקניית דרכים לשיפור לקויות אלה, לרבות עמידה בדרישות מערכת החינוך לרבות התמודדות מקסימאלית עם בחינות, נגשת עבודות במועד וכדומה.

מתי למעשה פונים לצורך אבחון דידקטי?

במקרים בהם צוות המורים חש כי פוטנציאל התלמיד אינו ממומש במלואו בעקבות "גורם מפריע"- מייעצים להורים לגשת לאבחון דידקטי על מנת לברר מדוע הישגיו נמוכים מהמצופה. כך למשל, תלמיד מבריק ומהיר תפיסה אשר ציוניו נמוכים, בהחלט מעלה חדש ללקות למידה כלשהי. הפניית תלמיד שכזה לצורך אבחון דידקטי מתבססת על ההנחה כי קיימת לקות למידה המחבלת בציוניו וכי לא מדובר בבעיות נפשיות או רגשיות.

איך מתנהל אבחון דידקטי?

האבחון עצמו בודק ובוחן כמה פרמטרים באופן כזה המאפשר לתמוך או לשלוח בקיומה של לקות למידה. מדובר בשלושה פרמטרים עיקריים, שמהן יש נגזרות: קריאה, כתיבה, וחשיבה מתמטית.

קריאה: קצב הקריאה, הבנת הנקרא, שטף הקריאה, הבנת המילים מתוך הקונטקסט ועוד. כתיבה- שטף הכתיבה קצב הכתיבה, יכולת ההבעה בכתב, יכולת התנסחות בכתב והתארגנות על הנייר. חשיבה מתמטית: הבנתה מתמטית, יכולת חישוב, הבנה גיאומטרית ועוד.

נגזרות הפרמטרים הללו עוסקים בתפיסה חזותית ומרחבית, כשרים מוטוריים תפקודי זיכרון שונים כגון זיכרון לטווח קצר וארוך, זיכרון חזותי, זיכרון שמיעתי ועוד. תפקודי השפה בודקים את היכולת השפתית של הנבדק: יכולת ההבעה שלו בכתב ובעל פה, כושר ההתנסחות שלו, אוצר המילים שלו,  והשטף השפתי. כאמור, אבחון דידקטי בוחן את כושר הארגון של הנבדק , אסטרטגיות הלמוד שלו, ומוודא האם הוא ממסך חסך או כשל מסוים או מוצא דרכי פיצוי על ארגון לקוי.

ומה בנוגע לפן הרגשי?

על אף שאבחון דידקטי אינו עוסק בפן הרגשי הלכה למעשה, יש ביכולתו בהחלט לשפוך אור גם על המוטיב הרגשי של הנבדק, אולם הוא אינו מהווה תחליף לביצוע אבחון פסיכו דידקטי שמבוצע באמצעות פסיכולוג.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת Eli Levy

מאת: Eli Levyהדברה14/10/132188 צפיות
תיקנים ונמלים בקיץ? מעופפים? ברחשים? יתושים וזבובים? מי מאיתנו לא חווה באופן אישי את טרדות הקיץ?ומה בנוגע למכרסמים- חולדות? עכברים? הדברה מקצועית אמנם מספקת לנו איכות חיים, אולם בנוסף לנוחות ולאיכות היא מספקת גם אלמנט בריאותי –תברואתי.

מאת: Eli Levyאדריכלות פנים14/10/132882 צפיות
המכנה המשותף לכל מטבחי היוקרה הוא באיכות חומרי הגלם מהם הם עשויים, בתכנון העיצוב שלהם, וביכולת שלהם להיות מותאמים ללקוח באופן אישי, בהתאם לצרכיו, לסגנון החיים שלו ולשימושי המטבח עבורו (בנוסף לשימוש הסטנדרטי).

מאת: Eli Levyניקיון30/05/132193 צפיות
ללא קשר לגילכם או לסגנון החיים שלכם, אתם חיים ומתמודדים עם אבק ועם לכלוך. בין אם אתם חובבי ניקיון מושבעים ובין אם אתם לא מאלו שמקפידים במיוחד, כך אך כך, בית דורש ניקוי ותחזוקה שוטפת.

מאת: Eli Levyקידום אתרים29/05/132108 צפיות
בכדי שאיש מקצוע העוסק בקידום אתרים יוגדר, ובצדק , מומחה קידום אתרים, עליו לשלוט היטב בכל הלוגיסטיקה והמדיניות שמתרחשת מאחורי הקלעים ברשת. כשאנו מדברים על מומחה קידום אתרים אנחנו מתכוונים לאיש מקצוע היודע לקדם את האתר שלנו בגוגל

מאת: Eli Levyקידום אתרים29/05/132073 צפיות
רבים שוגים בשעה שהם חושבים שאם הם יטמיעו לינקים לאתר שלהם בכל מיני אינדקסים שבגוגל, אזי הם יזכו לצפות באתר שלהם בעמוד הראשון שלו. ימים אלו חלפו מזמן.

מאת: Eli Levyבניין ואחזקה - כללי29/05/132151 צפיות
מי מאיתנו לא חווה סתימה בכיור או בשירותים? המים לא מתנקזים ? מציפים את הכלים הסניטאריים? משאירים לנו לכלוך דבוק לדפנות ועוד לא דיברנו על הריחות הלא נעימים המלווים לכל העניין. אין ספק שהדבר האחרון...

מאת: Eli Levyפרסום28/05/132170 צפיות
במידה ואתם מעוניינים בצבעוניות רבה אשר תשתקף מהמדבקות של החברה שלכם, מומלץ לכם לעשות שימוש במדבקות מסוג פרוצס, כלומר המדבקות הצבעוניות. מדובר על שמונה תחנות של צבע אשר מביאות את המדבקה לרמה גבוהה מאד של פרזנטציה ייצוגית

מאמרים נוספים בנושא ליקויי למידה

מאת: vodplaceליקויי למידה22/03/172690 צפיות
על אבחון קשב וריכוז ומה צריך לעשות כשילד מראה סימנים

מאת: vodplaceליקויי למידה26/05/161330 צפיות
סיפור אישי של רווית ע. על הילד ועל אבחון דידקטי

מאת: לירון תמםליקויי למידה27/12/151596 צפיות
מדוע אבחון פסיכודידקטי נחוץ כל כך? מאמר זה מבקש לענות על כל השאלות בנושא, אתם מוזמנים להיכנס ולקרוא

מאת: Droxitליקויי למידה14/10/151849 צפיות
בישראל, על פי חוק חינוך חובה, נכנס כל ילד למסגרת חינוכית החל מגיל חמש. בתחילה זהו גן - כבר שם נדרש כל ילד לגלות כישורי למידה, התארגנות והסתגלות. בכיתות הנמוכות בבית הספר לומד הילד כי הדרישות ממנו הופכות מורכבות יותר.

מאת: ציפי כץליקויי למידה02/11/142999 צפיות
ללקויות למידה יש השלכות תפקודיות. אולם עיקר התסמינים השליליים נובע דווקא מהשלכות משניות של התופעות, שבסיסן בתסכולים הנובעים מהפער בין ציפיות הסביבה לבין ההתנהגויות של בעלי הלקויות. המאמר מסביר את מהות הפער וגורמיו, ונוגע באפשרויות הטיפול היעיל, שיסייע להתגבר על הקשיים ולמצות את הפוטנציאל הטמון בכל אחד.

מאת: אורי כהןליקויי למידה01/09/142715 צפיות
רבים מתלמידי ישראל כמו גם תלמידים בעולם כולו סובלים מקשיי למידה, קשיים שיכולים להופיע ממספר סיבות וביניהם לקויות למידה שונות. בעבר, ילד שלא היה מצליח להדביק את בני כיתתו בחומר הלימוד היה נשאר בצד ללא טיפול מתאים מה שהיה גורם לו להרגיש דחוי, להורדת הביטחון העצמי שלו, מה שהיה יוצר כדור שלג ובסופו של דבר גם בהמשך חייו הוא היה מרגיש שאינו מספיק אנטלגנטי כבני גילו והדימוי העצמי שלו היה נמוך מאוד. היום על ידי אבחון ליקויי למידה ניתן בשלב מוקדם לזהות את הבעיה ולהתמודד איתה.

מאת: אורי כהןליקויי למידה29/06/143629 צפיות
אבחון TOVA הוא נכון להיום חלק בלתי נפרד מכל מערך אבחונים הבודקים את לקויות הלמידה, מכיוון שהוא נועד לבדוק האם הנבחן סובל מהפרעות קשב וריכוז והאם טיפול תרופתי יכול לשפר את המצב. הסיבה לכך היא שבלא מעט מקרים נמצא כי אבחון לקויות למידה שאינו מתמקד באספקט הנוירולוגי שבוחן את יכולות הקשב והריכוז, לא תמיד מסוגל להצביע בצורה מדויקת על הסיבה לקשיים בלימודים. למעשה, מבדקי טובה עצמם יכולים בלא מעט מקרים לספק את התשובות לשאלה מה גורם לקשיים בלימודים וזה בתורו יכול לקצר את התהליך וגם להוזיל אותו בצורה...

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica