חפש מאמרים:
שלום אורח
18.07.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

אבחון דידקטי - לעשות או לא לעשות?

מאת: Droxitליקויי למידה14/10/20152492 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

אבחון דידקטי - לעשות או לא לעשות?

בישראל, על פי חוק חינוך חובה, נכנס כל ילד למסגרת חינוכית החל מגיל חמש. בתחילה זהו גן - כבר שם נדרש כל ילד לגלות כישורי למידה, התארגנות והסתגלות. בכיתות הנמוכות בבית הספר לומד הילד כי הדרישות ממנו הופכות מורכבות יותר. עכשיו, הוא צריך לקרוא ולכתוב, לגלות אחריות לתהליך האישי של הלמידה שלו ו"לעמוד בקצב". יש ילדים שמגלים שהם מובילים את התהליך הלימודי, יש כאלה שמסתדרים עם התהליך, המכוון בדיוק לקצב הממוצע על פי גיל בכל שנת לימודים. אבל יש לא מעט תלמידים (על פי ההערכה לפחות 30%, בכל כיתה) שעקב קשיים מובנים או הבדלים בהתפתחות, פשוט לא עומדים בקצב. הם נשארים מאחור. אותם הילדים, בחלק (קטן, כפי הניראה) ילמדו להסתדר עם המגבלות שלהם ולהדביק את הקצב, ובחלק אחר יגלו כי הפערים מעמיקים והולכים, עד שהם הופכים בלתי ניתנים לגישור.

זה לא חייב להיות ככה.

המערכת הלימודית מכירה בהבדלים בין ילדים ועל פי אבחון מסודר ומקצועי, המכונה אבחון דידקטי, מתחשבת בהבדלים אלה ומספקת רשת הגנה לילדים אלה, על פי ההמלצות המתקבלות מאנשי מקצוע.

מתי עולה החשד, שיש צורך בהליך אבחון דידקטי?

אבחון דידקטי עשוי להיות "חבל הצלה" עבור ילדים שמגלים שתהליך הלמידה אצלם שונה מזה של שאר ילדי הכיתה. בדרך כלל אלה אנשי החינוך ש"מרימים דגל", לעיתים קרובות הם רק מחזקים תחושה שכבר מקננת אצל ההורים - הילד זקוק לאבחון דידקטי.

המורה (או לפעמים הגננת) מזהה אצל הילד סימנים של מתח שלהבנתה נגרמים בשל שיטת הלימוד הנהוגה בכיתה, או חוסר התאמה, או צורך ביותר זמן או בעזרים על מנת לבטא את היכולות באופן אותנטי. תפקידה של אשת החינוך בשלב זה, הוא לקיים שיחה עם ההורים, ליידע אותם בנוגע להבנותיה בנוגע לילד ולהמליץ להם לשקול את האבחון הדידקטי כמסגרת לזיהוי דרך טובה יותר ללימוד עבור הילד.

אז מה אם המורה אמרה? אנחנו חייבים לגשת לאבחון דידקטי??

ממש לא!

אבחון דידקטי הינו תהליך נעים ונינוח עבור הילד, שמתקיים בסביבה ידידותית, מקצועית, ונטולת לחצים ככל האפשר. במסגרת האבחון, הילד ואיש המקצוע (בדרך כלל פסיכולוג) מפתחים מערכת יחסים נעימה והילד עובר מספר מבחנים מובנים בהם ניתנת לנו ההזדמנות לבחון כישורים שונים שלו, כמו זיכרון, יכולת התארגנות, שליטה בחומרים נלמדים בנושאים שונים, ועוד.

ממצאי האבחון הדידקטי עשויים להצביע על ילד רגיל ושמח, ש"הכל אצלו בסדר", או לפעמים להאיר נקודות שקשה לשים לב אליהן בצורה מקצועית מבלי לעבור אבחון דידקטי, שהתייחסות אליהן תקל על תהליך הלימודים של הילד.

אם עלה הנושא של אבחון דידקטי לילדכם - קחו המלצה ממומחים, אל תמתינו

תהליך האבחון הדידקטי עצמו אינו מאיים או מלחיץ, והאבחון מספק מידע שחשוב למערכת הלימודית ולכם כהורים לדעת על ילדיכם. לכן, אנחנו ממליצים לשלא לדחות ביצוע האבחונים הדידקטיים באם עלה החשד שאבחון כזה יכול לקדם את יכולת הלימוד וסביבת הלימוד של ילדכם.

נכתב ע"י עומר גלעדי בעבור - מרחב אישי - מרכז רב תחומי לטיפול בילד ובמשפחה.

www.merchav-ishi.co.il

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

נכתב בעבור חברת Droxit - בניית אתרים

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת Droxit

מאת: Droxitהורות23/05/192376 צפיות
לרוב, סבתא היא דמות משמעותית מאוד בחיי הנכדים שלה. היא מפנקת, מבלה איתם זמן איכות וכמובן שומרת עליהם לא פעם כשעולה הצורך. אלא שגם לסבתא יש סידורים משלה, אולי גם תחביבים ואפילו תכניות לטוס לחופשה קצרה בחו"ל מפעם לפעם. אז נכון, שירותי סבתאות לא מהווים תחליף לאהבה העצומה שרק סבתא יכולה להעניק, אבל הם לכל הפחות מספקים פתרון נהדר – גם לילדים וגם להורים.

מאת: Droxitהורות02/05/192274 צפיות
כל סבתא מכירה את הסיטואציה הזו היטב. אחרי שנים של עבודה וגידול ילדים, דווקא כשהחלה ליהנות מהימים שבהם המטלות כבר לא נערמות בקצב והחופש נראה באופק, הן נקראות לשירות "מילואים" אצל הילדים שהתבגרו והפכו להורים בעצמם. עכשיו הן מתבקשות לשמור על הנכדים, לבלות איתן בחופשות הקיץ ובחגים, ואפילו לשמש כאחות רחמנייה כשהתינוק חולה בזמן שההורים חייבים לחזור לעבודה. אז נכון, מבחינת סבתא הזמן עם הנכדים מבורך והאהבה עצומה. אלא שגם הן רוצות ליהנות מהחיים ומהפנסיה.

מאת: Droxitבריאות גיל הזהב18/04/197633 צפיות
אחרי שטיפלו בנו במשך כל החיים מגיע הרגע שבו ההורים שלנו זקוקים לעזרה שלנו. כשהם מתבגרים נדמה שפעולות רבות קשות עבורם יותר. ההליכה למכולת לרכישת מוצרי מזון עשויה להיות מאתגרת יותר, וגם מטלות בסיסיות בבית אינן פשוטות עבורם. במקרים רבים קשישים לאחר מחלה חלשים אף יותר, והאחריות מוטלת לא פעם על ילדיהם הבוגרים. עם זאת, ולמרות האהבה האדירה והרצון הרב לסייע, לילדים יש היום משפחות משלהם – וילדים משלהם. הם מתמרנים בין עבודה לסידורים, בין משפחה למחויבויות אחרות, ובתוך השגרה העמוסה הם רוצים להעניק את המיטב

מאת: Droxitבריאות גיל הזהב28/03/191676 צפיות
ככל שהשנים חולפות, ההורים שלנו (וגם סבא וסבתא) מתקשים לבצע מטלות רבות בכוחות עצמם. בין אם הם זקוקים לאדם שיסייע להם בהכנת ארוחה קלה ובין אם בעזרה בניקיון הבית, הקושי בהחלט קיים – והוא גם בהחלט מובן. הבעיה האמיתית מתחילה כשאנחנו מאוד רוצים להיות שם בשבילם, אבל המציאות הופכת למאתגרת. העבודה לוחצת, המשימות נערמות ואין לנו את הזמן להספיק הכול וגם להיות שם בשביל ההורים שלנו. שירות של מטפלת לקשישים פרטי הוא בדיוק השירות שמאפשר לכל הצדדים לנצח: ההורים מקבלים את הסיוע שהם זקוקים לו, ולכם יש את הזמן לטפל

מאת: Droxitשיפוצים21/03/191684 צפיות
לא תמיד יש לנו את הזמן או את הסבלנות לנסות, לטעות ולתקן. כך, גם אם הרכבת רהיטי איקאה נתפסת כמשימה לא-מאוד-מורכבת, היכולת להאציל סמכויות ולפנות את הזמן למשימות אחרות היא ככל הנראה עדיפה.

מאת: Droxitהורות28/02/192163 צפיות
בדרך כלל אתם מסתדרים לא רע. בין אם אתם זוג שמנהל יחד את משק הבית ובין אם אדם אחד מנצח על התזמורת עם עזרה מחברים טובים או קרובי משפחה, הכול עובד בדיוק כמו שצריך. יש תמיד מי שישמור על הילדים כשישיבה מתארכת וגם יש מי שידאג לכביסה או לסידור הבית בזמנים הלחוצים ביותר. אלא שיש גם לא מעט מצבים שבהם העזרה זמינה קצת פחות. בן או בת הזוג נוסעים או מוקפצים לשירות מילואים, ההורים יוצאים לחופשה או שמישהו מרגיש קצת פחות טוב – ומספק פחות עזרה מהרגיל. במצבים מעין אלה שירות עזרה למשפחות של פאן-פאן מספק את המענה.

מאת: Droxitשיפוצים28/02/191460 צפיות
במקרים רבים אתם בוודאי מזמינים חשמלאי, אינסטלטור או כל הנדימן אחר שיעזור לכם עם תקלה או בעיה, עם התקנת רשת חדשה או עם חיזוק הריהוט. שיחת טלפון קצרה מגלה לכם שהמחיר תלוי בסוג העבודה, ואם יש כמה מטלות על הפרק, הרי שכל אחת מהן תעלה לכם בנפרד.

מאמרים נוספים בנושא ליקויי למידה

מאת: vodplaceליקויי למידה22/03/173668 צפיות
על אבחון קשב וריכוז ומה צריך לעשות כשילד מראה סימנים

מאת: vodplaceליקויי למידה26/05/161890 צפיות
סיפור אישי של רווית ע. על הילד ועל אבחון דידקטי

מאת: לירון תמםליקויי למידה27/12/152194 צפיות
מדוע אבחון פסיכודידקטי נחוץ כל כך? מאמר זה מבקש לענות על כל השאלות בנושא, אתם מוזמנים להיכנס ולקרוא

מאת: ציפי כץליקויי למידה02/11/144017 צפיות
ללקויות למידה יש השלכות תפקודיות. אולם עיקר התסמינים השליליים נובע דווקא מהשלכות משניות של התופעות, שבסיסן בתסכולים הנובעים מהפער בין ציפיות הסביבה לבין ההתנהגויות של בעלי הלקויות. המאמר מסביר את מהות הפער וגורמיו, ונוגע באפשרויות הטיפול היעיל, שיסייע להתגבר על הקשיים ולמצות את הפוטנציאל הטמון בכל אחד.

מאת: אורי כהןליקויי למידה01/09/143561 צפיות
רבים מתלמידי ישראל כמו גם תלמידים בעולם כולו סובלים מקשיי למידה, קשיים שיכולים להופיע ממספר סיבות וביניהם לקויות למידה שונות. בעבר, ילד שלא היה מצליח להדביק את בני כיתתו בחומר הלימוד היה נשאר בצד ללא טיפול מתאים מה שהיה גורם לו להרגיש דחוי, להורדת הביטחון העצמי שלו, מה שהיה יוצר כדור שלג ובסופו של דבר גם בהמשך חייו הוא היה מרגיש שאינו מספיק אנטלגנטי כבני גילו והדימוי העצמי שלו היה נמוך מאוד. היום על ידי אבחון ליקויי למידה ניתן בשלב מוקדם לזהות את הבעיה ולהתמודד איתה.

מאת: אורי כהןליקויי למידה29/06/144196 צפיות
אבחון TOVA הוא נכון להיום חלק בלתי נפרד מכל מערך אבחונים הבודקים את לקויות הלמידה, מכיוון שהוא נועד לבדוק האם הנבחן סובל מהפרעות קשב וריכוז והאם טיפול תרופתי יכול לשפר את המצב. הסיבה לכך היא שבלא מעט מקרים נמצא כי אבחון לקויות למידה שאינו מתמקד באספקט הנוירולוגי שבוחן את יכולות הקשב והריכוז, לא תמיד מסוגל להצביע בצורה מדויקת על הסיבה לקשיים בלימודים. למעשה, מבדקי טובה עצמם יכולים בלא מעט מקרים לספק את התשובות לשאלה מה גורם לקשיים בלימודים וזה בתורו יכול לקצר את התהליך וגם להוזיל אותו בצורה...

מאת: אורי כהןליקויי למידה29/06/144178 צפיות
אבחון ליקויי למידה שונה מהאבחונים הפסיכולוגיים בכך שהוא מתמקד בליקויי למידה מנקודת מבט נוירולוגית. אבחון TOVA שונה מאבחונים אחרים בכך שהוא מבוצע פעמיים על גבי המחשב, בפעם הראשונה ללא השפעת תרופות ובפעם השנייה לאחר נטילת תרופה שאמורה לסייע בשיפור יכולת הריכוז. בעוד אבחון הליקויים יורכב ממערך בדיקות על סמך פגישה מקדימה עם יועץ אבחונים, אבחון פסיכודידקטי שלפעמים ייכלל במסגרת מערך אבחון ליקויי הלמידה יעסוק בעיקר בגורמים סביבתיים המשפיעים על מצבו הנפשי של הנבחן.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica