חפש מאמרים:
שלום אורח
30.05.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

טיבו של זכרון דברים בעת רכישת דירה חדשה מקבלן

מאת: גיא מנדלסוןנדל"ן27/06/2013475 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

רכישת דירה חדשה מקבלן היא צעד גדול וחשוב, ולכן נוצר הנוהג לחתימה על זכרון דברים ראשוני כהקדמה לחתימה על החוזה בין המוכר והקונה. זכרון דברים, בניגוד למה שרבים נוהגים לחשוב, הינו מסמך משפטי לכל דבר, ומחייב את שני הצדדים על הפרטים המצויינים בו. בכל מקרה של חילוקי דעות בהמשך, מהווה זכרון דברים מסמך רשמי בפני בית המשפט.

הפרטים שכולל זכרון דברים דומים במהותם לפרטי חוזה רשמי; במסמך יצויינו הפרטים העיקריים הלוונטיים כגון מחיר הדירה, שלבי התשלום (במקרים מסויימים), מועד מסירה ועוד. לכן, הפרטים הללו מהווים עדות לסיכום שנערך בין קונה הדירה לקבלן המוכר, והמסמך יהווה עדות משפטית לכך בתנאי שעמד ב"מבחן הכוונה" שמשמעותו שהפרטים כולם גלויים, ואיש מן הצדדים החתומים עליו אינו מסתיר פרטים מהותיים הקשורים לעסקת הרכישה.

משמעותו המשפטית של זכרון דברים

זכרון דברים מהווה מעין חוזה מקדים לחוזה הסופי שייחתם בין הצדדים, אפילו אם לא נערך על ידי עורכי דין. לדידו של בית המשפט, תוקפו של זכרון דברים הינו חוזה חוקי לכל דבר ועניין, וזאת עד לרגע בו נחתם החוזה הרשמי, כך שהוא מחייב את שני הצדדים במידה שווה, ואין באפשרותם לסגת מהמוסכם בו.

חשוב לציין כי תאריך החתימה על זכרון דברים הינו המועד הקבוע בכל הקשור לתשלום מיסים שונים הקשורים ברכישה. כך, למשל, מחוייב הקונה בתשלום מס רכישה והמוכר בתשלום מס שבח במועד הקבוע בחוק, החל ממועד החתימה על זכרון הדברים, ואפילו אם לא התקיימה עסקה בסופו של דבר. כמובן שהקונה לא ייחוייב בתשלום במקרה הזה - לאחר שידווח על ביטול העסקה -  אולם הוא מחוייב בדיווח לרשויות המס מרגע החתימה על המסמך. בגין אי-מסירת דווח במועד יוטל קנס.

מכל אלו משתמע בהכרח כי מומלץ לשני הצדדים להיעזר בשירותיו של עורך דין שיסכים על הפרטים בזכרון הדברים, ויוודא שאף צד אינו נפגע מהחתימה עליו.

יש להדגיש כי בגין זיכרון הדברים ניתן לרשום הערת אזהרה בטאבו וזה יקשה מאד על המוכר במקרה של אי-הסכמות עם הקונה וניסיון לבטל את הערת האזהרה. רישום הערת אזהרה מונע מכירה לאחרים.

חשוב לבדוק במעמד החתימה על זכרון דברים עם קבלן

בעת רכישת דירה מקבלן במוקדם או במאוחר, ולאחר שסוכמו כל הפרטים הראשוניים בעל פה - יגיע שלב החתימה על זכרון הדברים ביניכם ובין הקבלן המבצע.

בדקו היטב את המסמך שיובא בפניכם, ואת כל הפרטים המצויינים בו. ודאו שהם תואמים את מה שסוכם ביניכם ובין הקבלן, ושאתם מסכימים לתנאים הללו. בכל מקרה של ספק - המתינו עם החתימה על המסמך והעבירו אותו לבדיקה אצל עורך דין מטעמכם, בכדי שיאשר את הפרטים בו. חשוב לבדוק גם את פרטיו של הקבלן ואמינותו לפני מעמד החתימה - כך תוכלו להימנע מטעות שעשויה להוות עבורכם מכשול בהמשך.

יש להקפיד ולציין שזכרון הדברים יבוטל על ידי הקונה אם מכל סיבה לא יחתם חוזה בנוסח מוסכם, ובמקרה של ביטול תוחזר המקדמה ע"י המוכר לקונה.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

עו"ד גיא מנדלסון מתמחה בדיני מקרקעין. בעל תואר ראשון ושני במשפטים.
שותף במשרד מ. מנדלסון ושות', המתמחה בנדל"ן ומשקיע נדל"ן בעצמו.

מחבר "המדריך לרכישת דירה". לקבלת המדריך במתנה כנסו לכאן.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת גיא מנדלסון

מאת: גיא מנדלסוןנדל"ן18/07/13558 צפיות
רבים מאיתנו רואים ברכישת דירה חדשה מקבלן חלום רחוק שנראה לחלוטין בלתי מושג. מה שרבים אינם יודעים הוא כי משרד הבינוי והשיכון מסייע לאוכלוסיות רבות בקבלת משכנתאות רכישה, החל ממענקים וכלה בנקודות זכות המוענקות לאותן אוכלוסיות ומאפשרות להן לקבל משכנתאות בסכומים גבוהים יותר.

מאת: גיא מנדלסוןנדל"ן11/07/13565 צפיות
צעד מהותי וחשוב כמו רכישת דירה מחייב אתכם לנקוט בכל אמצעי ההגנה והבטחון שבהם תוכלו לנקוט, על מנת להבטיח שהעסקה תתבצע לטובת כל הצדדים, ועל מנת שתקבלו את הדירה שרכשתם בדיוק כפי שהובטח.

מאת: גיא מנדלסוןנדל"ן04/07/13590 צפיות
לאחר ההסכמה בעל פה ביניכם ובין מי מטעמו של הקבלן, תקבלו לידיכם טיויטת חוזה רכישת דירה מהקבלן לעיון וחתימה בהמשך, בצירוף כל הנספחים הרלוונטיים. במקרים מסויימים תצטרכו לחתום גם על טופס "בקשה לרכישת דירה" – מעין מסמך מקדים המלווה את הסכום הראשוני לתשלום, שיופקד בנאמנות בידי עורך הדין מטעם הקבלן, עד לחתימה על החוזה.

מאת: גיא מנדלסוןנדל"ן ומקרקעין20/06/13850 צפיות
רכישת דירה חדשה מקבלן היא אירוע מרגש ומשמח בחיינו. בפעולה זו, אנו למעשה מגשימים חלום אנושי טריוויאלי, של קורת גג לנו ולבני משפחתנו. עם זאת, תקלות וליקויים עלולים להיווצר תמיד, גם בדירות שנבנו על ידי הקבלנים הטובים ביותר.

מאת: גיא מנדלסוןנדל"ן ומקרקעין20/06/13610 צפיות
רכישת דירה חדשה מקבלן היא אירוע מרגש ומשמח בחיינו. בפעולה זו, אנו למעשה מגשימים חלום אנושי טריוויאלי, של קורת גג לנו ולבני משפחתנו. עם זאת, תקלות וליקויים עלולים להיווצר תמיד, גם בדירות שנבנו על ידי הקבלנים הטובים ביותר.

מאת: גיא מנדלסוןנדל"ן13/06/13636 צפיות
רכישת דירה חדשה היא החלטה שאין להקל בה ראש. החישובים הפיננסיים שאנו עושים לפני ביצוע צעד שכזה הם חשובים ביותר, אולם הם לחלוטין אינם מספיקים. הנה עיקרי הדברים שחשוב לבדוק לפני רכישת דירה מקבלן.

מאת: גיא מנדלסוןנדל"ן ומקרקעין06/06/13668 צפיות
רכישת דירה חדשה היא עניין לא פשוט עבור רבים מאיתנו. למעט הסכומים העצומים של הכסף הנדרש לשם כך, וההוצאות הבלתי נגמרות – ראוי לזכור שמדובר בתהליך ארוך ובמקרים מסויימים יש צורך לבדוק ולקחת מספר פרמטרים חשובים בחשבון – לפני שמבצעים את ההחלטה החשובה הזו. עם כל כך הרבה מאמץ, חרטות הרי לא באות בחשבון. בדקו היטב את הסביבה בה אתם עומדים לגור, וודאו שהיא מתאימה היטב לאופי החיים שאתם מתכננים בבית החדש כל אלה לפני חתימת החוזה.

מאמרים נוספים בנושא נדל"ן

מאת: רונית אלפסינדל"ן01/05/20115 צפיות
תפקידו של עורך דין מקרקעין הוא להבטיח שהעסקה שאתם חותמים עליה בטוחה עבורכם ולשמור על כל הזכויות שלכם בעסקה, לכן, כשאתם מבצעים עסקת נדל”ן, רצוי לקחת עורך דין שמומחה בתחום הנדל"ן. עורך דין מומחה בתחום הנדל"ן יוודא בעבורכם כי העסקה שאתם חותמים עליה משתלמת בעבורכם, וכך עשוי לחסוך לכם

מאת: טלנדל"ן04/09/182472 צפיות
יזם הנדל"ן אלדד פרי, העומד בראש קבוצת אלדד פרי, סבור כי הביקוש הגובר להשקעות בענף הנדל"ן המסחרי, ובייחוד הביקוש המוגבר מצד משקיעים לרכישת משרדים להשקעה

מאת: טלנדל"ן20/08/182405 צפיות
קבוצת אלדד פרי, מהבולטות בענף הנדל"ן בישראל, מציגה שורה של מינויים חדשים ומבטיחים אשר נועדו, לדבריו של אלדד פרי, יו"ר הקבוצה, לעבות את שדרתה הניהולית של הקבוצה.

מאת: טלנדל"ן16/07/182403 צפיות
התחדשות עירונית לכל גווניה זוכה לתהודה רבה בישראל, כשרבים רואים בה את הדרך הריאלית ביותר לשיפור מצב הדיור בארץ.

מאת: אור מחשביםנדל"ן01/07/181757 צפיות
אם גם אתה מעוניין להתחיל להרוויח סכומים גדולים באופן פסיבי ובלי להשקיע מאמץ וכוח, הרי שתחום הנדל"ן הוא האפיק הנכון להשקעה.

מאת: טלנדל"ן10/06/181253 צפיות
התנודתיות המאפיינת כיום את עולם ההשקעות הפיננסי מביאה לעלייה מתמדת באחוזי ההשקעה בנדל"ן. היציבות, התשואה הפוטנציאלית הגבוהה...

מאת: עופר שלונדל"ן18/05/18981 צפיות
כמה מכם מעוניינים להתחיל להשקיע בעולם הנדל״ן אבל לא יודעים איך ואיפה להתחיל? איך לאתר נכס טוב שיעניק תשואה טובה בעתיד, איפה נמצאות ההזדמנויות הגדולות, וכמה עליכם להשקיע?

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica