חפש מאמרים:
שלום אורח
27.02.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

אדריכלות ירוקה - אוורור טבעי

מאת: ציון שאלתיאלאדריכלות26/08/2013769 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

אוורור טבעי מושג בעקבות מיקום נכון של המבנה ובעיקר בעקבות מיקום נכון של הפתחים במבנה. אוורור טבעי, ללא אמצעים מלאכותיים, הנקרא גם אוורור פסיבי,  מספק אוויר צח רווי בחמצן אל חללי הפנים ומפנה אדי מים וגזים רעילים. האוורור הטבעי גורם לשיפור בהרגשה ובנוחות דיירי הבית. משב הרוח על גוף האדם גורם לשינוע האוויר החם בקירבת הגוף ועל ידי עירבול והזזת האוויר, תחושת החום יורדת, והשהיה במקום הופכת להרבה יותר נעימה ונסבלת. תחושה נעימה בתוך הבית בתקופות החמות ואף בתקופות המעבר תצמצם מאוד את השימוש במזגן ובצריכת החשמל.

קישור למאמר המקורי: אדריכלות ירוקה – אוורור טבעי

שיטות עיקריות להשגת אוורור טבעי

אוורור הטבעי מנצל שתי עקרונות:

  1. תנועת האוויר מחוץ למבנה – תנועת אוויר ישירה לתוך המבנהגורמת לחדירה ישירה של משב אוויר; מצד שני, תנועת אוויר משיקה למבנה גורמתלשאיבת אוויר מתוך המבנה על ידי יצירת הפרשי לחצים בין פנים הבית לבין החוץ,ובכך גורמת לשאיבת אוויר מהמבנה החוצה.
  2. נטיית אוויר חם לעלות – האוויר החם הוא יותר קל מהאווירהקר ולכן נוטה לעלות לכיוון מעלה.

כיווני הרוח

האוורור הטבעי  מושג על ידי ניצול נכון של תנועת האוויר, לכן מאוד חשוב לאסוף את המידע לגבי כיווני תנועות הרוח בתלוי בשעות היום ובתלוי במקום המגורים.

כיווני הרוחות הנפוצים באזורים השונים בארץ הם קבועים למדי. למשל, אנשים הגרים באזור החוף, יודעים שלאורך כל השנה, בשעות הבוקר רוחות נושבות מכיוון מזרח ובשעות אחר הצהריים ובערב נושבת בריזה מערבית.

מרכזי מדידה מקומיים יכולים לספק נתוני רוח מדויקים יותר לעונות השונות. בהתאם למיקומו של המגרש ניתן לקבוע מהיכן נושבת הרוח ולפי כך לכווון את הפתחים במבנה.

ניתן לקבל מידע יותר מפורט מהאתר energy.gov.il, באתר זה ניתן למצא מספר קבצים המתארים במדוייק את משטר הרוחות לפי האיזורים השונים בארץ.

השיטות הפשוטות

להשגת אוורור טבעי יש לשאוף למיקום שתי פתחים בכל חלל, רצוי בכיוונים מנוגדים. השפעת הרוח תהיה כמובן הגדולה ביותר כאשר אחד הפתחים מופנה לכיוון זרימת הרוח. בהמשך נלמד שניתן להשתמש היטב בזרימת האוויר הטבעית גם כאשר אף פתח אינו פונה ישירות לכיוון הרוח.

הכיוון הכללי של זרימת הרוח משתנה מעט באיזורים השונים בארץ אבל הכיוון הכללי של הרוח בישראל הוא מכיוון מערב לכיוון מזרח.

כיווני הרוחות הנפוצים באזורים השונים הם קבועים למדי. כל מי שגר באזור החוף, למשל, יודע שלאורך כל השנה הוא יזכה ברוחות מזרחיות בשעות הבוקר ובבריזה מערבית בשעות אחה"צ. נתוני רוח מדויקים יותר לעונות השונות ניתן לקבל ממרכזי מדידה מקומיים. מיקום נכון של המבנה והפתחים שבו יאפשר לרוחות הללו לחדור אליו ולצננו

כדי לנצל את הכלל השני של האוורור הטבעי נמקם את הפתחים בגבהים שונים בחלל. הפתח הנמוך יותר משמש לקליטת אוויר חדש נקי וקר מחוץ לחלל, ואילו הפתח הגבוה יותר משמש לפליטת אוויר החם שנוצר בחלל. מיקום של פתחים בגבהים נכונים בחלל מאפשר לתחלופה תמידית של האוויר בתוך החלל. האוויר שבתוך החלל מתחמם באופן תמידי על ידי גוף האדם, על ידי מכשירי חשמל, ועל ידי התאורה שבחלל. האוויר החם נוטה לעלות כלפי מעלה, וכך נוצרת תנועת אוויר תמידית בתוך החלל גם כאשר אין זרימה של אוויר מחוץ למבנה.

בתקופות החמות נדאג ששני הפתחים ישארו פתוחים ובתקופות הקרות נקפיד בעיקר על סגירת הפתח העליון וזאת כדי לשמור את האוויר החם בתוך החלל.

פטיו - אוורור באמצעור חצר פנימית

החצר הפנימית היא שיטה מאוד שימושית וישנה באדריכלות המזרח התיכונית. השימוש בפטיו מאוד נפוץ בעיקר באיזורים יבשים עם לילות קרים כמו באיזור השפלה, הנגב וירושלים. באיזורים לחים ולילות חמים, הפטיו פחות שימושי ולא יעיל לקירור פסיבי של המבנה.

הפטיו משמש בעיקר לשיפור האוורור טבעי הפסיבי וגם להגדלת כמות האור החודר למבנה במשך היום. הפטיו גם משמש לתוספת פינה ירוקה ומפתיעה במרכז המבנה. את בעיית מעבר החום והקור מתוך ולתוך המבנה דרך חלונות הפטיו ניתן לפתור על ידי התקנת זגוגיות כפולות מבודדות.

הפטיו מנוצל במספר רב של שיטות, השיטה המוכרת יותר היא החצר הפנימית התחומה מכל הצדדים בארבע קירות, או חצר התחומה בשלוש קירות בלבד. ניתן להפנות את הצד הפתוח בפטיו התחום בשלושה צדדים, לכיוון שממנו נושבת הרוח ובכך לשפר את כמות ואיכות האוויר הנכלאת בפטיו.

בתקופה החמה, הפטיו משמש לכליאת אוויר קר במהלך הלילה. במהלך הלילה פותחים את החלונות הפונים לכיוון הפטיו, האוויר הקר מצטבר בפטיו שוקע לכיוון רצפת הפטיו חודר לתוך המבנה ומקרר את מסה הטרמית. במהלך היום, כאשר האוויר מתחמם, סוגרים את החלונות הפונים לפטיו וכך המסה הטרמית בתוך המבנה ממשיכה לצנן את המבנה. לקראת הערב כאשר האוויר בתוך המבנה הופך ליותר חם מהטמפרטורה החיצונית, אז נפתח את החלונות החיצוניים וגם את החלונות הפונים לכיוון הפטיו. האוויר בתוך הפטיו שהתחמם במשך היום שואף לעלות למעלה וסוחף גם את האוויר החם שבתוך המבנה. תנועה זו גורמת לזרימת אוויר לתוך המבנה מהפתחים החיצוניים (תנועת אוויר הפוכה מהתנועה המתוארת בשרטוט להלן).

ניתן לשפר את איכות האוויר המוזרם לתוך המבנה על ידי הוספת מזרקה או בריכת נוי שתעלה מעט את לחות האוויר הזורם לתוך המבנה. בתקופת החורף ניתן לסגור את תקרת הפטיו שישמש כחממה ובכך לכלוא בפטיו אוויר חם שיסייע לחימום החללים הסמוכים לפטיו.

עבור פטיו המשמש גם כחצר לביקור ולישיבה, רצוי להקפיד על יחס בין גובה הקירות לאורכם; היחס המינימלי הוא 1:1, והיחס האופטימאלי הוא כ-2:1, כלומר האורך כפול מהגובה. חריגות מיחסים אלו אלה ישליכו על התחושה בפטיו. קירות גבוהים יותר מאורכם יוצרים בפטיו תחושה של פיר להחדרת אור טבעי

פתרונות לאוורור שאינו מפולש

אוורור מפולש הוא היעיל ביותר, האורור זה נוצר על ידי הפרשי לחצים ומתקבל על ידי פתחים הנמצאים על קירות שונים. רצוי למקם את פתח כניסת הרוח לכיוון ניצב לכיוון זרימת הרוח השלטת. את פתח היציאה ניתן למקם על קיר המנוגד לפתח הכניסה, על הגג, או על קיר צדדי כאשר פתח היציאה מרוחק מפתח הכניסה.

אוורור שאינו מפולש הוא פחות יעיל, ומושג על ידי פתחים הנמצאים על אותו הקיר או על קירות סמוכים כאשר הפתחים קרובים האחד לשני.

הפיתרון: במקרה שאין אפשרות להשיג אוורור מפולש ניתן לנקוט במספר דרכים לשיפור זרימת האוויר בתוך החלל. הדבר מושג בעיקר על ידי הוספת מדפים אנכיים לאיסוף הרוח לצורך אילוץ החדרת הרוח למבנה ומצד שני מדפים אנכיים לצורך בלימת הרוח דבר היוצר תת לחץ סמוך לחלון וגורם ליציאת האוויר מהמבנה החוצה.

איור 5 מדגים מספר פתרונות נכונים ולעומתם מספר פתרונות לא נכונים אשר אין להשתמש בהן.


המאמר נכתב על ידי ציון שאלתיאל - מקו ישר - אדריכלות ירוקה.

קו ישר - משרד בעל ניסיון רב בתכנון הנדסי ואדריכלי בפרויקטים מגוונים של בתים פרטיים, בתים משותפים, מבני ציבור ותוספות בנייה, ניסיון רב בהגשת תוכניות לאישור העירייה ורישוי עסקים.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

ציון שאלתיאל

קו ישר - אדריכלות ירוקה
www.kav-yashar.com

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ציון שאלתיאל

מאת: ציון שאלתיאלאדריכלות27/12/14856 צפיות
בשנים האחרונות גברה נטיית הקבלנים לבנות בתים גדולים יחסית, בני למעלה משלושה חדרים ובשטח של מעל 100 מ"ר. במקביל, מחקרים מראים שחל גידול משמעותי במשקי בית קטנים (דייר אחד או שניים לדירה). מצב זה הגדיל משמעותית את הביקוש לדירות קטנות, וכמענה לביקוש זה, בעלי דירות רבים החלו בפיצול הדירות שברשותם במטרה להגדיל את התשואה מהנכס.

מאת: ציון שאלתיאלאדריכלות26/08/13896 צפיות
העיקרון למיקום נכון של פתחים במבנה, והצללה נכונה של הפתחים הוא מאוד פשוט: צריך להקפיד על חדירת השמש בחורף כסיוע לחימום החללים ולצמצם את חדירת השמש בקיץ ולאפשר אוורור נכון של החללים במבנה. עקרונות אלו פשוטים מאוד להגדרה אבל מעט מתוחכמים לתכנון.

מאת: ציון שאלתיאלאדריכלות13/06/13827 צפיות
גורמים רבים משפיעים על החלטת האדריכל למיקום נכון של מבנה מגורים; כל החלטה חייבת להתחשב בתכתיבי הראשות המקומית, במבנים הסמוכים ובמבנה הטופוגרפי של המגרש והמגרשים הסמוכים. מבנה נכון, הוא כזה שמשתלב היטב באיזור ויחד עם זה בעל ייחודיות נעימה ומרשימה.

מאת: ציון שאלתיאלאדריכלות25/08/101787 צפיות
הליך הגשת בקשה לקבלת היתר בנייה, כרוך בתיאום עם גורמים שונים, ובקבלת אישורים והתאמה לפי חוק התכנון והבנייה 1965. תהליך קבלת היתר בנייה, כרוך בהתרוצצויות בין משרדים שונים, ידיעת התהליך חשוב הן לאזרח המעוניין לבנות את ביתו והן למתכן, לאדריכל ולמהנדס בהם אנו נעזרים בקבלת היתר בנייה כחוק.

מאת: ציון שאלתיאלשיפוצים27/05/101880 צפיות
אחת מההחלטות הראשונות והחשובות בעת בניית בית קשורה לבניית שלד הבניין. בנייה נכונה של שלד הבניין תמנע בעיות כרונית בעתיד ותבטיח עבודה קלה ומדוייקת יותר בהמשך עבודות הבנייה, כבסיס טוב לשימוש בעלי המקצוע הנוספים. לדוגמא קירות ואלמנטים יצוקים נקיים וישרים יקלו על עבודות הטיח והריצוף ויוזילו אותן. ניסיונו ומקצועיותו של קבלן השלד קריטית לאיכות הבניין כולו. מעבר לכך, עמידה בלוח הזמנים שנקבע תוזיל את כלל עלויות המימון של המבנה כולו.

מאת: ציון שאלתיאלשיפוצים20/05/102260 צפיות
יותר ויותר דיירים מחליטים לשדרג את הבית באמצעות הוספת מרפסת לדירתם. החלטה זו נובעת בדרך כלל משלוש סיבות עיקריות: שיפור איכות החיים, העלאת ערך הדירה ושיפור סחירות הדירה. כבר הרבה שנים, רבים מעדיפים את שיטה הבנייה היבשה המבוססת על שלד פלדה, עם תהליך בנייה מאוד קצר ואשר כמעט ואינה מטרידה את שגרת החיים של הדיירים בבניין.

מאמרים נוספים בנושא אדריכלות

מאת: בנימין קלינגראדריכלות11/08/20755 צפיות
צו מנהלי להפסקת עבודה, צו ארעי להפסקת עבודה, וצו להריסת תוספת בנייה לאחר הפרת צו מנהלי להפסקת עבודה 1. מטרה מיקוד האכיפה של חוק התכנון והבניה בשלב המנהלי והסדרת ההליכים הבאים: 1.1. הליך מתן צו מנהלי להפסקת עבודה בהתאם להוראות סעיף 216 לחוק התכנון והבניה התשכ"ה – 1965 (להלן "החוק"), לרבות מתן הנחיות והגדרת סדר פעולות ותבניות אחידות. 1.2. הליך מתן צו ארעי להפסקת עבודה בהתאם להוראות סעיף 216(ג) לחוק, לרבות מתן הנחיות והגדרת סדר פעולות ותבניות אחידות. 1.3. הליך מתן צו להריסת תוספת בנייה לאחר שהופר צו מנהלי להפסקת עבודה בהתאם להוראות סעיף 217 לחוק, לרבות מתן הנחיות והגדרת סדר פעולות ותבניות אחידות.

מאת: בנימין קלינגראדריכלות14/04/201084 צפיות
מהו היתר בנייה? היתר בניה הינו רישיון לבניה שניתן על ידי וועדה מקומית לתכנון ולבניה או על ידי רשות הרישוי. נדרש להוציא היתר בבניית בית/בניין חדש או בשינויים המבוצעים בבית/בבניין קיים. היתרי בניה מגישים כיום בצורה מקוונת דרך המערכות הממוחשבות. שימוש חורג בנכס גם דורש היתר.

מאת: אבי דוידיאדריכלות14/08/191793 צפיות
בקצרה על ציפוי רצפות כפתרון ריצוף עמיד ומרשים למשרד המודרני.

מאת: עידן שלומןאדריכלות22/12/182427 צפיות
קבלנים, יזמים ואדריכלים רבים לא ידמיינו את עצמם מתחילים פרויקט בניה רציני ללא הדמיות אדריכליות מבעוד מועד. הדמיות שכאלו יכולות למנוע הוצאות כספיות גבוהות בהמשך הדרך בשלבי הבנייה או לאחר הבנייה כולה וזו הדרך הטובה ביותר "לדמיין" כיצד הפרויקט ייראה בסופו בדיוק של 99 עד 100 אחוזים.

מאת: בנימין קלינגראדריכלות16/05/181162 צפיות
אנו נמצאים בפתחו של הקיץ. קייץ חם מהרגיל,חודשי הקיץ החמים והחופש הגדול הם זמן מצוין להינות בבריכה. מנוי לבריכה עירונית, קאנטרי או פארקים למיניהם עלולים לעלות למשפחה מאות ואף אלפי שקלים בשנה וההתארגנות לאירועים שכאלו לעיתים כרוכה בטרחה רבה. לאחרונה ניכר כי רבים מעדיפים להציב בריכה ביתית, שמהווה פתרון מעולה לבעיות שתוארו לעיל- היא זולה יחסית, נוחה, נגישה ולא מצריכה התארגנות מיוחדת. בין אם אתם מתקינים בריכה בחצר או במרפסת בבנין משותף ישנם מספר דברים חשובים שכדאי לכם לבדוק !

מאת: ירון כהןאדריכלות15/02/181300 צפיות
לדלתות האוטומטיות יש יתרונות רבים מעבר ליוקרה והחדשנות שהן משדרות, סיוע למוגבלויות, תחושה ואווירה נעימים יותר ובטיחות.

מאת: רוןאדריכלות05/03/172753 צפיות
לבחירת שרות אמין לעבודות זכוכית יש חשיבות מכיוון שלהכנה ולהתקנה של עבודות הזכוכית יש צורך באיש מקצוע שמכיר היטב את סוגי הזכוכית ואת אופן החיתוך וההתקנה

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica