חפש מאמרים:
שלום אורח
25.11.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

הוספת מרפסת שמש בשיטת הבנייה היבשה

מאת: ציון שאלתיאלשיפוצים20/05/20102235 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

יותר ויותר דיירים מחליטים לשדרג את הבית באמצעות הוספת מרפסת לדירתם. החלטה זו נובעת בדרך כלל משלוש סיבות עיקריות: שיפור איכות החיים, העלאת ערך הדירה ושיפור סחירות הדירה.

כבר הרבה שנים, רבים מעדיפים את שיטה הבנייה היבשה המבוססת על שלד פלדה, עם תהליך בנייה מאוד קצר ואשר כמעט ואינה מטרידה את שגרת החיים של הדיירים בבניין.

קישור למאמר המקורי

עליית ערך הדירה ושיפור הסחירות

לפי השמאי ועורך מחירון הדירות לוי יצחק, "ערך הדירה עולה בעקבות בניית המרפסת בשיעור של 10-15% וגם רמת הסחירות שלה עולה מאוד, והיא תימכר במהירות רבה יותר".

לדברי ברנרד רסקין, מנכ"ל רשת התיווך רימקס ישראל "מרפסת שמש מוסיפה ערך לדירה, מקצרת את זמן המכירה, ומוסיפה לאיכות החיים של הדיירים בנכס, קיים ביקוש רב למרפסות שמש, בעיקר פתוחות".

לפי סקר שערך השמאי לוי בשנת 2009, בקרב 360 בתי אב בערים מדגמיות ברחבי הארץ בנוגע להוספת מרפסות התברר כי כ-73% מהנשאלים השיבו, כי הם מעדיפים מרפסות אחת מתחת לשנייה, למרות שחלק מהם מתגוררים בבניינים שיש בהם מרפסות "קופצות". לטענתם, המרפסת "הקופצת" גורמת לחשיפה רבה מדי ולחוסר פרטיות.

אחת השאלות הראשונות ששואלים קונים פונטציאליים את מוכרי הדירות היא השאלה בדבר קיומה של מרפסת שמש. תשובה חיובית מעלה מיידית את ערכה ואת קסמה של הדירה. תשובה שלילית מסווגת אותה כדירה מיושנת וכדאיות רכישתה יורדת.

תקנון הבנייה - הקלות לדייר

תיקון שאושר לתקנות התכנון והבנייה במאי 2008 על ידי  שר הפנים דאז - מאיר שיטרית מאפשרת תכנון ובנייה של מרפסות שמש חופפות בשטח של 12 עד 14 מ"ר לדירה (לא כמו בעבר כאשר היה ניתן להוסיף מרפסות מדורגות, שכונו גם "מדלגות"). לפי תקנה זו: "גזוסטרה ששטחה עד 14 מ"ר לא תבוא במניין השטח המותר לבניה ובלבד ששטחן הכולל של כל הגזוסטרות בבניין לא יעלה על 12 מ"ר כפול מספר הדירות בבניין," גזוסטרה עד 14 מ"ר  אינה מחויבת בארנונה.

מרפסת בשיטה הבנייה היבשה

קיימות שתי שיטות נפוצות להוספת מרפסת למבנה קיים; האחת, באמצעות בטון ובלוקים, זו השיטה הוותיקה יותר, אורכת הרבה יותר זמן ומורגשת הרבה יותר על ידי הדיירים במהלך העבודה. השיטה השנייה, השיטה היבשה, כבר בשימוש שנים רבות ומבוססת על שלד פלדה מגולוון. תהליך הבנייה בשיטה זו קצר מאוד ושיגרת הדיירים כמעט ולא מופרעת במהלך ההתקנה ופעילות הגמר.

תהליך הקמת בניית המרפסת בשיטה הבנייה היבשה

עם קבלת ההיתר להקמת המרפסת, נערכת פגישה עם אדריכל\מהנדס החברה על מנת לתכנן תכנון מפורט של המרפסת.

אנחנו במשכן הנדסה ובניין ,עם ניסיון רב בתכנון אדריכלי ובתכנון הנדסי; נעזור לכם גם בכל הנדרש לתכנון ההנדסי והאדריכלי וגם בהוצאת ההיתרים הנדרשים מול הרשויות, למעשה כל הדרוש כולל הביצוע מתבצע במקום אחד ובעלות אחת כוללת.

שלד פלדה

בהתאם לתוכניות המוסכמות, אנחנו מעבירים הוראות מדוקדקות למסגרייה לבניית שלד (קונסטרוקצית) הפלדה של המרפסת. שלד הפלדה נבנה בפיקוח מהנדס אזרחי של החברה ומבוצע על ידי מסגרייה עם ניסיון רב בבניית קונסטרוקציות פלדה למרפסות.

לאחר גמר עבודות ההכנה והשלמת ההחיבורים, שלד הפלדה עובר תהליך גילוון על ידי טבילה באמבט אבץ. הדבר מבטיח עמידות לקורוזיה (חלודה) לאורך שנים רבות. לאחר גמר הייצור נצבעת הקונסטרוקציה במערכת צבע דו רכיבית: יסוד: אפוקסי דו רכיבי בעובי של כ-80 מיקרון. עליון : פוליאורטני דו רכיבי,שתי שכבות בעובי 80 מיקרון כ"א (סה"כ עובי הצבע: כ-240 מיקרון).

שלד המרפסת מובל כיחידה אחת אל הבניין, בעזרת מנוף, השלד מורם למקומו ומעוגן לאלמנטים קונסטרוקטיביים (בדרך כלל עמודי בטון מזויין קיימים). העיגון מתבצע באמצעים שונים ותלוי במבנה הקיים, העיגון יכול לכלול עוגנים כימיים, עוגנים מכאניים, או מוטות פלדה עוברים.

רצפת המרפסת

בשנים האחרונות פיתחו בעולם הבניה המערבי לוחות על בסיס מלט מחוזקים עם סיבים הנקראים בשפה המקצועית "פיבר צמנט". לוחות אלו דחוסים ביותר וכבושים בתנור ,ומייוצרים בטכנולוגיה מתקדמת . לוחות אלו מסוגלים לשאת משקל רב ועמידים בתנאי מזג אוויר קשים.

בשיטת הבנייה היבשה המבוססת על שלד מתכת, לוחות אלו למעשה מחליפים את הרצפות הכבדות היצוקות בטון מזויין. באוסטרליה משמשים לוחות אלו תחליף ליציקות בטון לרציפים (שבילי גישה) במעגנים ימיים. ג'ימס הארדי (James Hardie) הוא קונצרן אוסטרלי מהמובילים בעולם הבנייה המייצר בין השאר לוחות "פיבר צמנט" דחוס לרצפה, תחת השם המסחרי "Hardipanel  Compressed". הלוחות מורכבים מחול, מלט, מינרלים, מים, ומשוריינים עם סיבים.

גימור הרצפה

ניתן ךהשתמש בכל חיפוי הראוי לחיפוץ חוץ; כמו קרמיקה, גרניט פורצלן,  ודקים למיניהם, כמו כן ניתן לצבוע בצבעים אפוקסיים או בצבעים המותאמים לצביעת בטון בתנאי חוץ. כל החלטה לגבי גימור רצפת המרפסת חייבת להתחשב ברמת החספוס וההחלקה בעיקר בתנאי רטיבות.

חיפוי חיצוני

לפי בחירת הלקוח ניתן להשאיר את שלד הפלדה חשוף ועם גמר צבע לפי מפרט הצבע שפורט לעיל, או לחפות באמצעות לוחות צמנטיים כמו "צמנט בורד" או "מסטרקיר" של ג'יימס הארדי ולמלא חריצים וחורים וליישר עם שפכטל ולצבוע לפי דרישת הלקוח. חיפוי חיצוני מייקר מעט את העבודה אבל מאפשר ליישם למרפסת גמר זהה לטקסטורה הקיימת של המבנה.

עומס מתוכנן למרפסת

מרפסות מתוכננת ע"פ התקן הישראלי לבניה לעומס שימושי של 350 ק"ג/מ"ר. לדוגמא, מרפסת של 12 מ"ר מתוכננת לשאת משקל של 4,200 ק"ג (מעל 50 איש) כמובן שהתכנון לוקח בחשבון מקדמי בטחון, כך שהעומס האפשרי בפועל גדול בהרבה.

לדוגמא, לוח "Hardipanel  Comressed" (בגודל 180X120X1.8 ס"מ , שטח: 2.16 מ"ר, משקל: 71.5 ק"ג): כשהמרחק בין מרכזי סמוכות בתחתחית שלד הפלדה הוא 60 ס"מ, מסוגלות הלוחות לשאת עומס מקסימלי של 756 ק"ג (4,200 ק"ג למרפסת של 12 מ"ר). כשהמרחק בין מרכזי הסמוכות הוא 40 ס"מ לוחות אלו מסוגלות לשאת עומס מקסימלי של 1200 ק"ג (6,600 ק"ג למרפסת של 12 מ"ר).


הכתבה נכתבה על ידי ציון שאלתיאל - אדריכלות ירוקה וניהול פוייקטים - מקו ישר - אדריכלות ירוקה לאחר שיחות עם המהנדס האזרחי משה שאלתיאל מבעלי משכן הנדסה ובניין
משכן הנדסה ובניין מנוהלת על ידי מהנדס בניין וקבלן רשום, בעלת ניסיון רב ומגוון של תכנון הנדסי ואדריכלי ובנייה עד שלב הגמר. מבצעת בנייה, שיפוצים ותוספות בנייה בתחומים שונים; בתים פרטיים, בתים משותפים ומבני ציבור.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

ציון שאלתיאל

קו ישר - אדריכלות ירוקה
www.kav-yashar.com

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ציון שאלתיאל

מאת: ציון שאלתיאלאדריכלות27/12/14839 צפיות
בשנים האחרונות גברה נטיית הקבלנים לבנות בתים גדולים יחסית, בני למעלה משלושה חדרים ובשטח של מעל 100 מ"ר. במקביל, מחקרים מראים שחל גידול משמעותי במשקי בית קטנים (דייר אחד או שניים לדירה). מצב זה הגדיל משמעותית את הביקוש לדירות קטנות, וכמענה לביקוש זה, בעלי דירות רבים החלו בפיצול הדירות שברשותם במטרה להגדיל את התשואה מהנכס.

מאת: ציון שאלתיאלאדריכלות26/08/13871 צפיות
העיקרון למיקום נכון של פתחים במבנה, והצללה נכונה של הפתחים הוא מאוד פשוט: צריך להקפיד על חדירת השמש בחורף כסיוע לחימום החללים ולצמצם את חדירת השמש בקיץ ולאפשר אוורור נכון של החללים במבנה. עקרונות אלו פשוטים מאוד להגדרה אבל מעט מתוחכמים לתכנון.

מאת: ציון שאלתיאלאדריכלות26/08/13754 צפיות
אוורור טבעי מושג בעקבות מיקום נכון של המבנה ובעיקר בעקבות מיקום נכון של הפתחים במבנה. אוורור טבעי, ללא אמצעים מלאכותיים, הנקרא גם אוורור פסיבי, מספק אוויר צח רווי בחמצן אל חללי הפנים ומפנה אדי מים וגזים רעילים. האוורור הטבעי גורם לשיפור בהרגשה ובנוחות דיירי הבית. משב הרוח על גוף האדם גורם לשינוע האוויר החם בקירבת הגוף ועל ידי עירבול והזזת האוויר, תחושת החום יורדת, והשהיה במקום הופכת להרבה יותר נעימה ונסבלת. תחושה נעימה בתוך הבית בתקופות החמות ואף בתקופות המעבר תצמצם מאוד את השימוש במזגן ובצריכת החשמל.

מאת: ציון שאלתיאלאדריכלות13/06/13804 צפיות
גורמים רבים משפיעים על החלטת האדריכל למיקום נכון של מבנה מגורים; כל החלטה חייבת להתחשב בתכתיבי הראשות המקומית, במבנים הסמוכים ובמבנה הטופוגרפי של המגרש והמגרשים הסמוכים. מבנה נכון, הוא כזה שמשתלב היטב באיזור ויחד עם זה בעל ייחודיות נעימה ומרשימה.

מאת: ציון שאלתיאלאדריכלות25/08/101768 צפיות
הליך הגשת בקשה לקבלת היתר בנייה, כרוך בתיאום עם גורמים שונים, ובקבלת אישורים והתאמה לפי חוק התכנון והבנייה 1965. תהליך קבלת היתר בנייה, כרוך בהתרוצצויות בין משרדים שונים, ידיעת התהליך חשוב הן לאזרח המעוניין לבנות את ביתו והן למתכן, לאדריכל ולמהנדס בהם אנו נעזרים בקבלת היתר בנייה כחוק.

מאת: ציון שאלתיאלשיפוצים27/05/101859 צפיות
אחת מההחלטות הראשונות והחשובות בעת בניית בית קשורה לבניית שלד הבניין. בנייה נכונה של שלד הבניין תמנע בעיות כרונית בעתיד ותבטיח עבודה קלה ומדוייקת יותר בהמשך עבודות הבנייה, כבסיס טוב לשימוש בעלי המקצוע הנוספים. לדוגמא קירות ואלמנטים יצוקים נקיים וישרים יקלו על עבודות הטיח והריצוף ויוזילו אותן. ניסיונו ומקצועיותו של קבלן השלד קריטית לאיכות הבניין כולו. מעבר לכך, עמידה בלוח הזמנים שנקבע תוזיל את כלל עלויות המימון של המבנה כולו.

מאמרים נוספים בנושא שיפוצים

מאת: אבי דוידישיפוצים04/10/20362 צפיות
מה חשוב לדעת בכדי לבחור נכון באופן קבוע צבעי מוצרי צריכה לשימוש ביתי?

מאת: yoni romשיפוצים07/09/20238 צפיות
מה עושה מאתר נזילות? למה להשתמש במצלמה תרמית?

מאת: yoni romשיפוצים12/04/20631 צפיות
איזה מכשור מתקדם מאפשר לאתר נזילות? מה היתרונות של מצלמה תרמית?

מאת: עידן שלומןשיפוצים28/01/20855 צפיות
חשמלאים מספקים כיום קשת שירותים רחבה ביותר שנוגעת לאספקטים שונים בכל עבודת שיפוצים בבית שלכם, בין אם מדובר בשיפוץ יסודי של כל הבית או ריענון של מערכת החשמל הביתית.

מאת: רוני הכהןשיפוצים30/12/19968 צפיות
יש סוגים רבים של צבעים לרכישה ולצביעה, וכניסה אל חנות כזו תהיה חוויה מבלבלת ומעצימה כאחד.

מאת: רוני הכהןשיפוצים28/08/19807 צפיות
לבחור את צבע השליכט הכי נכון,

מאת: shlomy שיפוצים27/03/191182 צפיות
אם בניתם בית חדש, אתם עומדים להיכנס לדירה מקבלן או עומדים לרכוש בית מיד שניה, בוודאי שמעתם על המושג "בדק בית". בדק בית הינה בדיקה יסודית ובה בודקים את הבית על כל חלקיו השונים והמטרה של הבדיקה היא לאתר ליקויים שונים במבנה ובבניה ולאפשר לכם לדעת את מצבו האמיתי של המבנה.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica