חפש מאמרים:
שלום אורח
23.01.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

אדריכלות ירוקה - הצללה

מאת: ציון שאלתיאלאדריכלות26/08/2013885 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

העיקרון למיקום נכון של פתחים במבנה, והצללה נכונה של הפתחים הוא מאוד פשוט: צריך להקפיד על חדירת השמש בחורף כסיוע לחימום החללים ולצמצם את חדירת השמש בקיץ ולאפשר אוורור נכון של החללים במבנה. עקרונות אלו פשוטים מאוד להגדרה אבל מעט מתוחכמים לתכנון.

במאמר אתמקד פחות על ההיבטים העיצוביים והאסטטים ויותר על שיפור הרגשת הנוחות בתוך המבנה על ידי שליטה על חשיפת המבנה לקרני השמש בתקופות החמות.

ישנן שיטות הצללה רבות, ההחלטה באילו שיטת הצללה להשתמש תלוי בעיקר בכיוון של הפתח וגם במיקום הפתח במבנה.

ההצללה היא כמובן שימושית ביותר בתקופות החמות , קיימות מספר שיטות עיקריות להצללה:

1. הצללה חיצונית אקטיבית – בעיקר באמצעות תריסים חיצונים מסוגים שונים

2. הצללה פנימית אקטיבית – בעיקר באמצעות ווילונות ותריסים פנימיים מסוגים שונים

3. הצללה על ידי צמחייה

4. הצללה חיצונית בנויה פסיבית

במאמר זה אתמקד בעיקר על שיטות ההצללה החיצונית הפסיבית

קישור למאמר המקורי: אדריכלות ירוקה – הצללה

זוית חדירת קרני השמש

כל ההחלטות לגבי הצללות מבוססות על הידע אודות זווית חדירת השמש לכל אחד מהפתחים בחלל, הן בחורף והן בקיץ.

השמש כמובן עולה מהמזרח ושוקעת במערב. בחורף הימים קצרים יותר ומסלול השמש יותר קצר. בחורף השמש מתחילה את המסלול מהמזרח עם סטיה של כ-28 מעלות לכיוון דרום (אזימוט השמש) וגם שוקעת במערב עם אותה הסטיה לכיוון דרום. בשיא מסלולה השמש נמצאת בזווית מאוד חדה של 35 מעלות (זווית גובה השמש) ולכן מצליחה להחדיר קרני שמש חורפיות לתוך החללים.

לעומת זאת, בקיץ הימים הם יותר ארוכים ומסלול השמש יותר ארוך. בקיץ השמש מתחילה את המסלול מהמזרח עם סטיה של כ-28 מעלות לכיוון צפון (אזימוט השמש) וגם שוקעת במערב עם אותה הסטיה לכיוון צפון. בשיא מסלולה השמש נמצאת בזווית מאוד כהה של 81 מעלות (זווית גובה השמש) ולכן קרני שמש קיציות פחות חודרות בשיא היום ולכן, כפי שיוסבר בהמשך יותר קל להצללה.

במהלך הסתיו והאביב השמש מתחילה את מסלולה ממזרח ומסיימת במערב כאשר בשיא מסלולה השמש נמצאת בזווית של 58 מעלות. כמובן שינויי אזימוט השמש וזווית גובה השמש משתנים באופן רציף במהלך השנה.

הצללת פתחים בהתאם לכיוון

צפון

נהוג לחשוב שקרני השמש אינן מגיעות לחלונות הפונים לכיוון צפון. עיון במסלולי השמש מראה שהסברה נכונה במרבית הימים בשנה אולם לא תמיד. קיימת קרינת שמש ישירה לחזית הצפונית בחודשים אפריל עד ספטמבר, בשעות הבוקר המוקדמות ושעות אחר הצהריים. לדוגמא ביום ה22 ביוני, היום הארוך בשנה, קרני השמש מגיעות לחזית הצפונית עד שעה 08:30 לערך ושוב משעה 15:00 לערך, עד שהיא שוקעת בשעה 18.50. למעשה בזמנים אלו בדרך כלל הקרינה הישירה מגיעה בזווית אופקית חדה מאוד ולכן במקרים רבים אינה מעיקה וגם קלה להצללה על ידי הצללה אנכית. במקרים מסויימים עובי הקיר מהווה הצללה מספקת עבור חלון שקוע.

ההצללה האנכית יעילה לפתחים הפונים לכיון צפון; החל מצפון-צפון-מזרח (אזימוט כ-28 מעלות לכיוון מזרח) עד לצפון-צפון מערב (אזימוט כ-28 מעלות לכיוון מערב), כמובן תוך התאמת זוית ההגנה בהתאם לכיוון הפניה.

מזרח ומערב

פתחים הפונים לכיוון מערב ולכיוון מזרח חשופים לחדירת שמש ישירה בזווית נמוכה; בבוקר מהמזרח ובערב מהמערב. משמעות הדבר שכל פיתרון קבוע בכיוונים אלו יהיה מיותר במהלך מחצית מהיום. ועוד, בגלל שהשמש בכיוונים אלו נמוכה בשעות הבוקר ובשעות אחר הצהריים, אזי למעשה ניתן למנוע את חדירת קרני השמש הישירה מכיוונים אלו רק על ידי הסתרת שטח החלון כולו.

מסיבות אלו האדריכל ישתדל, עד כמה שניתן למקם בקירות המזרחיים והמערביים את חדרי השירות ומקומות אחרים שקרינה ישירה לא תהווה בעיה כמו פרוזדורים. כמובן שבמקרים רבים הדבר אינו מתאפשר והאדריכל נאלץ למקם את החללים העיקריים בצד המערבי או המזרחי של המבנה. במצב כזה רצוי לשלב הצללה קבועה עם הצללה פנימית מתכוונת, למשל וילון, וילון גלילה או צלון ונציאני. ההצללה הקבועה תהווה פתרון חלקי כאשר השמש גבוהה יחסית וכאשר השמש נמוכה, נשתמש בהצללה הניתנת לכיוון.

אפשרות יעילה נוספת להצללה על חלונות הפונים לכיוון מזרח ומערב היא על ידי עצים נשירים. עצים אלו מלאי עלים צפופים במהלך הקיץ ולכן מצלים וחוסמים את מעבר קרני השמש במהלך ימי הקיץ החמים, ובחורף, נושרים העלים ומאפשרים לקרני השמש להגיע אל הפתחים ולחדור לחללי הבית.

דרום

דובר כבר רבות על היתרונות בהפניית החדרים העיקריים במבנה לכיוון דרום. פתח הפונה לכיוון דרום קל באופן יחסי להצל עליו כך שקרני השמש ייחסמו במהלך הימים החמים ומצד שני לא ייחסמו בעונה הקרה.

חלונות הפונים לכיוון דרום חשופים לקרני השמש ברוב או בכל שעות היום, החל מכיוון מזרח עד למערב. במהלך היום משתנה זווית חדירת קרני השמש לתוך החלל ולכן על האדריכל לבדוק את זויות החדירה בכיוונים השונים.

ההצללה המתאימה לפתחים הפונים לכיוון דרום היא ההצללה האופקית. הצללה זו יעילה לחלונות הפונים לכיוון דרום-דרום-מזרח (אזימוט 150 מעלות) ועד דרום-דרום-מערב (אזימוט 210 מעלות).

הצללה באמצעות פרגולה

הפרגולה בדרך כלל מקורה באמצעות צלעות העשויות בגדלים שונים ומחומרים שונים; כמו: בטון, עץ, אלומיניום, פלסטיק, וכו'. מעבר להיבטים העיצוביים, על האדריכל לזהות במדוייק את הכיוון אליו פונה הפרגולה ובהתאם להחליט לאיזה כיוון להניח את צלעות הקירוי. הנחה נכונה של צלעות קירוי תמנע את חדירת קרני השמש במהלך התקופות החמות ותאפשר לקרני השמש לחדור ולחמם במהלך התקופות הקרות.


המאמר נכתב על ידי ציון שאלתיאל - מקו ישר - אדריכלות ירוקה.

קו ישר - משרד בעל ניסיון רב בתכנון הנדסי ואדריכלי בפרויקטים מגוונים של בתים פרטיים, בתים משותפים, מבני ציבור ותוספות בנייה, ניסיון רב בהגשת תוכניות לאישור העירייה ורישוי עסקים.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

ציון שאלתיאל

קו ישר - אדריכלות ירוקה
www.kav-yashar.com

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ציון שאלתיאל

מאת: ציון שאלתיאלאדריכלות27/12/14848 צפיות
בשנים האחרונות גברה נטיית הקבלנים לבנות בתים גדולים יחסית, בני למעלה משלושה חדרים ובשטח של מעל 100 מ"ר. במקביל, מחקרים מראים שחל גידול משמעותי במשקי בית קטנים (דייר אחד או שניים לדירה). מצב זה הגדיל משמעותית את הביקוש לדירות קטנות, וכמענה לביקוש זה, בעלי דירות רבים החלו בפיצול הדירות שברשותם במטרה להגדיל את התשואה מהנכס.

מאת: ציון שאלתיאלאדריכלות26/08/13763 צפיות
אוורור טבעי מושג בעקבות מיקום נכון של המבנה ובעיקר בעקבות מיקום נכון של הפתחים במבנה. אוורור טבעי, ללא אמצעים מלאכותיים, הנקרא גם אוורור פסיבי, מספק אוויר צח רווי בחמצן אל חללי הפנים ומפנה אדי מים וגזים רעילים. האוורור הטבעי גורם לשיפור בהרגשה ובנוחות דיירי הבית. משב הרוח על גוף האדם גורם לשינוע האוויר החם בקירבת הגוף ועל ידי עירבול והזזת האוויר, תחושת החום יורדת, והשהיה במקום הופכת להרבה יותר נעימה ונסבלת. תחושה נעימה בתוך הבית בתקופות החמות ואף בתקופות המעבר תצמצם מאוד את השימוש במזגן ובצריכת החשמל.

מאת: ציון שאלתיאלאדריכלות13/06/13816 צפיות
גורמים רבים משפיעים על החלטת האדריכל למיקום נכון של מבנה מגורים; כל החלטה חייבת להתחשב בתכתיבי הראשות המקומית, במבנים הסמוכים ובמבנה הטופוגרפי של המגרש והמגרשים הסמוכים. מבנה נכון, הוא כזה שמשתלב היטב באיזור ויחד עם זה בעל ייחודיות נעימה ומרשימה.

מאת: ציון שאלתיאלאדריכלות25/08/101779 צפיות
הליך הגשת בקשה לקבלת היתר בנייה, כרוך בתיאום עם גורמים שונים, ובקבלת אישורים והתאמה לפי חוק התכנון והבנייה 1965. תהליך קבלת היתר בנייה, כרוך בהתרוצצויות בין משרדים שונים, ידיעת התהליך חשוב הן לאזרח המעוניין לבנות את ביתו והן למתכן, לאדריכל ולמהנדס בהם אנו נעזרים בקבלת היתר בנייה כחוק.

מאת: ציון שאלתיאלשיפוצים27/05/101868 צפיות
אחת מההחלטות הראשונות והחשובות בעת בניית בית קשורה לבניית שלד הבניין. בנייה נכונה של שלד הבניין תמנע בעיות כרונית בעתיד ותבטיח עבודה קלה ומדוייקת יותר בהמשך עבודות הבנייה, כבסיס טוב לשימוש בעלי המקצוע הנוספים. לדוגמא קירות ואלמנטים יצוקים נקיים וישרים יקלו על עבודות הטיח והריצוף ויוזילו אותן. ניסיונו ומקצועיותו של קבלן השלד קריטית לאיכות הבניין כולו. מעבר לכך, עמידה בלוח הזמנים שנקבע תוזיל את כלל עלויות המימון של המבנה כולו.

מאת: ציון שאלתיאלשיפוצים20/05/102250 צפיות
יותר ויותר דיירים מחליטים לשדרג את הבית באמצעות הוספת מרפסת לדירתם. החלטה זו נובעת בדרך כלל משלוש סיבות עיקריות: שיפור איכות החיים, העלאת ערך הדירה ושיפור סחירות הדירה. כבר הרבה שנים, רבים מעדיפים את שיטה הבנייה היבשה המבוססת על שלד פלדה, עם תהליך בנייה מאוד קצר ואשר כמעט ואינה מטרידה את שגרת החיים של הדיירים בבניין.

מאמרים נוספים בנושא אדריכלות

מאת: בנימין קלינגראדריכלות11/08/20647 צפיות
צו מנהלי להפסקת עבודה, צו ארעי להפסקת עבודה, וצו להריסת תוספת בנייה לאחר הפרת צו מנהלי להפסקת עבודה 1. מטרה מיקוד האכיפה של חוק התכנון והבניה בשלב המנהלי והסדרת ההליכים הבאים: 1.1. הליך מתן צו מנהלי להפסקת עבודה בהתאם להוראות סעיף 216 לחוק התכנון והבניה התשכ"ה – 1965 (להלן "החוק"), לרבות מתן הנחיות והגדרת סדר פעולות ותבניות אחידות. 1.2. הליך מתן צו ארעי להפסקת עבודה בהתאם להוראות סעיף 216(ג) לחוק, לרבות מתן הנחיות והגדרת סדר פעולות ותבניות אחידות. 1.3. הליך מתן צו להריסת תוספת בנייה לאחר שהופר צו מנהלי להפסקת עבודה בהתאם להוראות סעיף 217 לחוק, לרבות מתן הנחיות והגדרת סדר פעולות ותבניות אחידות.

מאת: בנימין קלינגראדריכלות14/04/20994 צפיות
מהו היתר בנייה? היתר בניה הינו רישיון לבניה שניתן על ידי וועדה מקומית לתכנון ולבניה או על ידי רשות הרישוי. נדרש להוציא היתר בבניית בית/בניין חדש או בשינויים המבוצעים בבית/בבניין קיים. היתרי בניה מגישים כיום בצורה מקוונת דרך המערכות הממוחשבות. שימוש חורג בנכס גם דורש היתר.

מאת: אבי דוידיאדריכלות14/08/191783 צפיות
בקצרה על ציפוי רצפות כפתרון ריצוף עמיד ומרשים למשרד המודרני.

מאת: עידן שלומןאדריכלות22/12/182417 צפיות
קבלנים, יזמים ואדריכלים רבים לא ידמיינו את עצמם מתחילים פרויקט בניה רציני ללא הדמיות אדריכליות מבעוד מועד. הדמיות שכאלו יכולות למנוע הוצאות כספיות גבוהות בהמשך הדרך בשלבי הבנייה או לאחר הבנייה כולה וזו הדרך הטובה ביותר "לדמיין" כיצד הפרויקט ייראה בסופו בדיוק של 99 עד 100 אחוזים.

מאת: בנימין קלינגראדריכלות16/05/181152 צפיות
אנו נמצאים בפתחו של הקיץ. קייץ חם מהרגיל,חודשי הקיץ החמים והחופש הגדול הם זמן מצוין להינות בבריכה. מנוי לבריכה עירונית, קאנטרי או פארקים למיניהם עלולים לעלות למשפחה מאות ואף אלפי שקלים בשנה וההתארגנות לאירועים שכאלו לעיתים כרוכה בטרחה רבה. לאחרונה ניכר כי רבים מעדיפים להציב בריכה ביתית, שמהווה פתרון מעולה לבעיות שתוארו לעיל- היא זולה יחסית, נוחה, נגישה ולא מצריכה התארגנות מיוחדת. בין אם אתם מתקינים בריכה בחצר או במרפסת בבנין משותף ישנם מספר דברים חשובים שכדאי לכם לבדוק !

מאת: ירון כהןאדריכלות15/02/181289 צפיות
לדלתות האוטומטיות יש יתרונות רבים מעבר ליוקרה והחדשנות שהן משדרות, סיוע למוגבלויות, תחושה ואווירה נעימים יותר ובטיחות.

מאת: רוןאדריכלות05/03/172747 צפיות
לבחירת שרות אמין לעבודות זכוכית יש חשיבות מכיוון שלהכנה ולהתקנה של עבודות הזכוכית יש צורך באיש מקצוע שמכיר היטב את סוגי הזכוכית ואת אופן החיתוך וההתקנה

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica