חפש מאמרים:
שלום אורח
01.11.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

תביעה נגד קבלן בגין ליקויי בנייה-האם כדאי להגיש אותה ומהם הסיכויים להצליח בה?.

תביעה נגד קבלן בגין ליקויי בנייה-האם כדאי להגיש אותה ומהם הסיכויים להצליח בה?.

מאת: עו"ד צבי שטיין, נוטריון ומגשר*

מאמר זה דן בצורה מקיפה, יסודית ומפורטת בנושא הכדאיות בהגשת תביעה נגד קבלן בגין ליקויי בנייה והסיכויים להצליח בה. זו השאלה המרכזית בה מתחבטים בעיקר רוכשי הדירות החדשות במדינת ישראל וגם אותם אנשים אשר בנו את ביתם על קרקע שלהם ו/או הרחיבו/שיפצו את ביתם/דירתם. במאמרנו זה ננסה להשיב על השאלות החשובות האם כדאי להגיש תביעה נגד קבלן בגין ליקויי בנייה, מתי יש להגיש את התביעה ומהם סיכוי ההצלחה בתביעה שכזו?   א.    מהי תביעת ליקויי בניה נגד קבלן?

1.         הכינוי הכללי של תביעה נגד קבלן בכל הקשור לרכישת דירה חדשה או לבניה עצמית, או להרחבה או שיפוץ מבנה או דירה הנו תביעת ליקויי בנייה.

2.         אך אין מדובר בתביעה אך ורק בגין ליקויי בנייה.

3.         בתביעת ליקויי בניה נגד קבלן, נכללים, בדרך כלל, ראשי נזק נוספים כגון פיצוי בגין איחור במסירה, ירידת ערך בשל ליקויי בנייה שאינם ניתנים לתיקון, ירידת ערך בשל שטחים קטנים יותר מהמובטח של הדירה או אלמנט או חלק כלשהו שלה, עגמת נפש שנגרמה לרוכש/ למזמין בגין הפרות ההסכם ע"י הקבלן, פיצוי בגין דיור חלופי במקרה בו לצורך תיקון הליקויים יש לפנות את הדירה מיושביה, פיצוי בגין הובלה ואחסנה של מיטלטלי הדירהאם לצורך ביצוע תיקון הליקויים יש לפנות את הדירה ממטלטליה (זה קורה בעיקר במקרים של צורך בהחלפת ריצוף, או תיקוני טיח וצבע מסיביים בכל רחבי הדירה),

4.         ראשי נזק נוספים בתביעות ליקויי בנייה נגד קבלנים הנם: החזר הוצאות שהוצאו בגין חוות דעת מומחה מטעם התובעים, החזר הוצאות בגין תשלום למומחה מטעם בית המשפט, אגרות תביעה ששולמו לבית המשפט (מחצית ראשונה של האגרה וכן מחצית שניה של האגרה ככל שגם זו שולמה) ושכר טרחת עו"ד.

ב.    מתי כדאי להגיש את תביעת ליקוי בניה נגד קבלן?

1.                   ראשית- אין מה למהר. בדרך כלל בעת קבלת מפתחות הדירה החדשה, נהוג לערוך פרוטוקול מסירה בו זכאים רוכשי הדירות לרשום את כל הליקויים שהם מגלים באותה עת.

2.                   באופן טבעי, מתגלים ליקויים נוספים תוך כדי מגורים בדירה. הדבר מזכיר את תקופת ה"הרצה" שהייתה נהוגה לפני שנים רבות ברכישת רכב חדש.

3.                   בתקופה זו תגלו אם התריס החשמלי "נתקע" לפתע, אם דלת כלשהי חורקת או משפשפת את הרצפה בפתיחה או בסגירה, אם חלון כלשהו לא נסגר היטב, את הפגמים הכתמים והלכלוך של הריצוף לאחר סיום הנקיון של הדירה, אם השיפוע של הריצוף הונח הפוך בחדרי הרחצה או במרפסת והמים זורמים לכיוון תוך הדירה במקום לכיוון הניקוז , נזילות במקומות שונים, חדירת רטיבות מבחוץ ועוד.

4.                   מדובר בליקויים, שכל עוד לא גרתם בפועל בדירה, לא ניתן לגלותם בזמן הקצר העומד לרשותכם בעת עריכת הפרוטוקול.

5.                   חשוב ביותר! ברגע שאתם מגלים ליקוי או פגם שכזה, שילחו מיד! מכתב, בדואר רשום (לא בפקס ולא בדוא"ל)  למוכר הדירה ו/או לקבלן המבצע ודרשו לתקן את הליקוי. ככל שמדובר בפגם או בליקוי חמור, המפריע בצורה משמעותית לנהל חיים סבירים בדירה, דרשו מהקבלן שיתקן את הפגם בדחיפות.

6.                   בחוזים רבים, נוהגים הקבלנים לציין כי הם יבצעו את כל התיקונים (למעט אלה הדחופים) בצורה מרוכזת בתום "שנת הבדק", מונח שהומצא על ידי הקבלנים.

7.                   ככל שמדובר בליקויים לא מכבידים במיוחד, רצוי להמתין עד סוף שנת הבדק, וזה מגביר את הסיכויים שמרבית הליקויים בדירה יתגלו עד מועד זה.

8.                   לקראת סוף שנת הבדק, אך כחודש לפניה, מומלץ לפנות לעו"ד המתמחה בתחום ליקויי בנייה על מנת שילווה אתכם משלב זה ואילך מול הקבלן. חשיבות ההתקשרות עם עו"ד כבר בשלב זה, נובעת מן הצורך למצוא את המהנדס המקצועי המתאים לביצוע המשימה ולאו דווקא "לדוג" מישהו מהאינטרנט בשל העובדה כי הוא מפרסם את עצמו ומציע "חוות דעת" במחירים מפתים. הכנת חות דעת בצורה רצינית מחייבת שעות עבודה רבות של המהנדס ומכאן ברור כי מי שיגבה מחיר נמוך במיוחד, לא ישקיע יותר מדי זמן בהכנת חוות הדעת בצורה יסודית.

9.                   חשיבות רבה קיימת ל"כימיה" ולשיתוף הפעולה בין המהנדס ובין עורך הדין. בד"כ, עו"ד מקצועי ומנוסה בתחום יבקש לערוך שינויים ותוספות רבות בחוות הדעת. כבר נתקלתי בהרבה מקרים, כאשר הגיעו אלי לקוחות עם חוות דעת ממהנדס שאיני מכיר, הוא סרב לערוך שינויים בחוות דעתו לבקשתי, כאילו מדובר היה בלוחות הברית שחלילה מלגעת בהם.

10.               עורך הדין יפנה אתכם  למהנדס בנין עם "קבלות" המתמחה בתחום ליקויי בניה, שיבדוק את כל הדירה ולא רק את הליקויים שאתם גיליתם שכמובן עליכם לספר עליהם ולהראות לו, ויכין עבורכם חוות דעת הנדסית לגבי מצב הדירה, הליקויים הקיימים בה, אלה הניתנים לתיקון ואלה שלא ניתנים לתיקון ומומלץ לגביהם לפנות לשמאי מקרקעין מוסמך (לא אלה המעריכים שווי פרטי תכולה מטעם חברות הביטוח) כדי לקבל ממנו חוות חוות דעת לגבי ירידת ערך של הדירה.

11.               בקשו מהמהנדס שיתמחר עלות תיקונו של כל ליקוי וליקוי, בעלויות הכספיות כפי שיעלה לכם לתקן באמצעות קבלן פרטי מטעמכם, שיקבע את עלות הפיקוח ההנדסי ושלא ישכח את המע"מ.

12.               בנוסף, בקשו מהמומחה שלכם שייקבע את מספר ימי העבודה הדרושים לצורך תיקון כל הליקויים בדירתכם, וכן שיקבע, האם לצורך ביצוע התיקונים, יש לפנות את תכולת הדירה ו/או האם משפחתכם צריכה להתפנות מהדירה לתקופה זו ולכמה זמן.

13.               לאחר שחוות דעת המהנדס תתוקן ותושלם, זו העת לשלוח אותה למוכר הדירה/לקבלן, בדואר רשום כמובן (ולא לשכוח לשמור על אישור המשלוח בדואר רשום, שמומלץ לשדכו לעותק של המכתב ששלחתם) ולבקשו לתקן את כל הליקויים המפורטים בחות הדעת.

14.               עליכם ליתן למוכר/לקבלן את ההזדמנות והאפשרות לבצע כל תיקון שברצונו לבצע. מומלץ לא להתנות תנאים כלשהם ולאפשר לו לתקן לפי הבנתו, אלא אם מדובר במשהו מיוחד שחייב להיות מתוקן בצורה מיוחדת.

15.               ככל שהמוכר/הקבלן יתקן את כל הליקויים, בזה יסתיים הענין תוך תקווה כי לא יתגלו בעתיד ליקויים ופגמים נוספים.

16.               במידה והמוכר/הקבלן יסרב לבצע את התיקונים, כולם או חלקם, למרות ההזדמנות שנתתם לו, זה השלב בו עליכם להחליט, האם אתם זונחים את הענין, או ממשיכים קדימה במאבקכם ומגישים את התביעה לבית המשפט.

ג.     מהם סיכויי ההצלחה של תביעה נגד קבלן בגין  ליקויי בנייה?

1.                   מנסיוני בן עשרות השנים בהן אני מטפל בכל סוגי תביעות ליקויי בנייה, נתקלתי לא אחד ברוכשי דירות מפוחדים ומבוהלים החוששים מפני התמודדות עם הקבלן והגשת תביעה משפטית נגדו לבית המשפט.

2.                   לא אחת שמעתי מפיהם, כי כאשר הם רמזו למוכר/הקבלן שאם לא יתקן את הליקויים הם יפנו לבית המשפט, תגובתו הייתה כי הוא מעסיק "סוללה" של עורכי דין מהטובים בארץ "על משכורת", הם לא מפחידים אותו, הוא יגרור אותם שנים רבות בהליכי משפט ויגרום להם הוצאות שהם לא יוכלו לעמוד בהן והוא מעולם לא הפסיד בבית משפט.

3.                   בנוסף הוא "מודיע" להם כי יגיש נגדם תביעה נגדית על סכומים עצומים בשל כל מיני "הפרות" של ההסכם על ידם ובסופו של דבר הם ישלמו לו פיצויים ולא ההיפך.

4.                   פעמים רבות שמעתי גם על קבלנים המאיימים על רוכשי דירות שאם הם יגישו נגדם תביעה לבית המשפט, הם לא ירשמו את הדירות שלהם בטאבו.

5.                   לא אחת מדובר ברוכשי דירה שכתוצאה מרכישת הדירה, הם שקועים עד צוואר בחובות ובתשלומי משכנתא והם חוששים כי לא יוכלו לעמוד בפני הוצאות כספיות נוספות, דבר המרתיע אותם וגורם להם, לעתים, לזנוח את ההליך המשפטי ופשוט, "להרים ידיים" ולוותר.

6.                   רבותי הקוראים, אין שום סיבה בעולם לוותר על זכויותיכם החוקיות, אין שום הצדקה להתנהלות תבוסתנית מצדכם ואין כל צורך להיבהל מאיומיו של הקבלן.

7.                   בסופו של דבר, בד"כ, מי שצודק מנצח. ככל שבדירתכם ישנם ליקויי בנייה ופגמים בבנייה ברורים, כל הסיכויים שגם המומחה מטעם ביהמ"ש יבחין בהם ויציינם בחות הדעת שהוא יגיש לבית המשפט.

8.                   ככל שהמוכר מסר לכם את הדירה באיחור, ללא כל הצדקה, הוא יחוייב לפצות אתכם בגין האיחור במסירה, אם ירצה או לא ירצה.

9.                   ככל שלצורך ביצוע התיקונים ייקבע כי עליכם להתפנות מהדירה ו/או לפנות את המטלטלין, יחוייב המוכר/הקבלן לפצות אתכם בגין דיור חלופי, אחסנה והובלה הלוך וחזור של המטלטלין שלכם.

10.               ככל שיתברר כי הגשתם תביעה אמיתית ולא מופרזת, מרבית הסיכויים כי ביהמ"ש יפסוק לכם פיצויים גם בגין ראשי הנזק הנוספים כגון: עגמת נפש, החזר אגרות ששילמתם ,החזר הוצאות ששילמתם בגין מומחים וכן שכ"ט עו"ד, הכל בהתאם לשיקול דעתו של ביהמ"ש ובהתאם למידת ההצלחה בתביעה.

ד.     דעה אישית של כותב המאמר

1.                 לדעתי, השלב הנכון והראוי להגשת התביעה לבית המשפט הנו בתום "שנת הבדק" לאחר ששלחתם את חות הדעת למוכר/לקבלן ואפשרתם לו לתקן את הליקויים והוא לא עמד במשימה ולא תיקן את הליקויים.

2.                 אין כל סיבה והצדקה לחשוש מפני עימות משפטי עם הקבלן, אשר יהיה גדול ככל שיהיה. "חוזקו" של הקבלן לא מקנה לו פריבילגיות או יחס מיוחד בבית המשפט ואתם והקבלן תקבלו בדיוק את אותו יחס ומי שיתברר כצודק - הוא יזכה בתביעה..

3.                 ככל שיש לכם תביעה צודקת כנגד הקבלן אין כל סיבה והצדקה שתחששו מפני הגשתה לבית המשפט.

4.                 ניהול נכון של התביעה ושיתוף פעולה בין מהנדס ועו"ד מקצועיים ומנוסים יניב את התוצאות החיוביות, וכמובן, גם אתם צריכים לשתף פעולה ולעזור בענין.

ה.    סיכום 1.         בפתח המאמר הסברנו בקצרה מהי תביעה נגד קבלן בגין ליקויי בנייה. 2.         בהמשך הבהרתנו מהו השלב שבו כדאי להגיש תביעה נגד קבלן בגין ליקויי בנייה. 3.         לאחר מכן סקרנו את סיכויי ההצלחה של תביעה נגד קבלן בגין ליקויי בנייה 4.         בסוף המאמר הבאתי את עמדתי האישית בסוגיה. הותר לפרסום ביום 2.1.2014

*כותב המאמר הנו עו"ד, נוטריון ומגשר המתמחה בתביעות של ליקויי בניה כשלים בבניה וירידת ערך  למעלה מ-30 שנים.

רחוב סמטת הבאר 3 רמת-גן מיקוד 52465

טלפונים: 03-6728559, 03-6720503

פקס' 03-6739193

טל' נייד:  050-5781323

דוא"ל  ZVIS7@BEZEQINT.NET

אתר:  WWW.ZVISTEIN-LAWOFFICE.CO.IL

כל המידע המוצג במאמר הנו מידע כללי בלבד שנכתב על דעת כותב המאמר בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או תחליף לו ו/או חוות דעת משפטית ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. ייתכן ובמידע חלו השמטות ו/או טעויות והנו חלקי בלבד ולא ממצה. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים ו/או המצורפים להם. כל המסתמך על המידע הכלול במאמר זה בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מכותב המאמר כל אחריות.

אין לשכפל, להעתיק, לצלם, להקליט, לתרגם, לאחסן במאגר מידע, לשדר או לקלוט בכל דרך או בכל אמצעי אלקטרוני, אופטי, מכני או אחר – כל חלק שהוא מתוך מאמר זה, השימוש במאמר זה מותר אך ורק לצורך ציטוט והפנייה למאמר העברתו או חלק ממנו לגורם אחר מהווה הפרה של זכויות היוצרים.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עו"ד צבי שטיין

מאת: עו"ד צבי שטייןנדל"ן ומקרקעין29/06/141027 צפיות
מאמר זה דן בצורה מקיפה, יסודית ומפורטת בנושא אחריות יועץ קרקע בתביעות ליקויי בנייה, בסוגי המקרים בהם תיתכן אחריות יועץ קרקע בתביעות ליקויי בנייה. במאמר מובאת סקירת פסיקת בתי המשפט בנושא אחריותו של יועץ הקרקע כלפי רוכש הדירה כצד שלישי, דיון באחריות יועץ הקרקע במקרה של התקשרות ישירה בינו ובין מזמין העבודה והיקף אחריותו, תוך אבחנה בין אחריות לכשלים תכנוניים לבין אחריותו לכשלים בביצוע, והדגשה כי יועץ קרקע המפר את חובותיו המקצועיות כלפי הלקוח, עובר, במעשהו/מחדלו זה, גם עבירה משמעתית בהתאם לחוק המהנדסים. לסיכום מובאת עמדתו האישית בסוגיה של כותב המאמר.

מאת: עו"ד צבי שטייןנדל"ן ומקרקעין28/04/141197 צפיות
מאמר זה סוקר באריכות, ביסודיות ובצורה מקיפה ומפורטת ביותר את נושא קביעת מינויים של המומחים המתמנים על ידי בתי המשפט בתביעות ליקויי בניה וקביעת שכרם. מאמר זה יצביע, על מספר החלטות שניתנו לאחרונה על ידי בתי המשפט ויסביר את הבעייתיות של החלטות אלה, אשר עם כל הכבוד, גורמות לבזבוז זמנו של בית המשפט הנכבד ובזבוז זמן של הצדדים המתדינים ובאי כוחם. במאמר מובאת הצעה מהפכנית לשינוי בכל הקשור למינוי המומחים מטעם בתי המשפט וכן נוסח מוצע של החלטת בית המשפט לענין מינוי מומחה מטעם בית המשפט.

מאת: עו"ד צבי שטייןנדל"ן ומקרקעין20/01/14731 צפיות
מאמר זה דן בחובות הכספיים ההדדיים בין דיירים בבית משותף במקרים של הרחבת דירותיהם. תופעה זו נפוצה בעיקר בבתים בני שתי קומות וארבעה דיירים כאשר פעם מרחיב את דירתו הדייר מלמטה ופעם מרחיב את דירתו הדייר שגר בקומה העליונה.

מאת: עו"ד צבי שטייןנדל"ן ומקרקעין09/12/13825 צפיות
מאמרי זה הנו מאמר המשך למאמר קודם שפורסם על ידי ביום 22.10.2009 בו הבאתי סקירה מפורטת ורחבה יותר של נושא זכות התיקון ותביעות ליקויי בניה בכללותן. מאמרי זה מתמקד בתיקון הסעיף בחוק העוסק בזכות התיקון ובבעיתיות הנובעת מאופן ניסוחו של סעיף זה (תיקון מספר 5 לחוק מחודש אפריל 2011).

מאת: עו"ד צבי שטייןנדל"ן ומקרקעין11/08/13844 צפיות
מאמר זה דן בצורה מקיפה, יסודית ומפורטת בנושא מהותה של התוספת לחוק המכר (דירות) והצעות כותב המאמר לעריכת שינויים ותיקונים לתוספת זו. בפתח המאמר מובא הסבר קצר מהי התוספת לחוק המכר (דירות) וכן נוסחה העדכני של התוספת, לאחר מכן נסקור את סעיפי התוספת ונציע הצעות לשינויים ותיקונים לתוספת. בסוף המאמר נביא את עמדתנו האישית בסוגיה ולאחריו פרק סיכום.

מאת: עו"ד צבי שטייןנדל"ן ומקרקעין17/02/13956 צפיות
מאמר זה דן בצורה מקיפה, יסודית ומפורטת בנושאים ובפלוגתאות הנדונים בתביעות ליקויי בניה. במאמר זה נביא מעין מדריך הכולל בחובו סקירה מפורטת של מרבית הנושאים, הפלוגתאות וראשי הנזק למיניהם, הנדונים בתביעות ליקוי בניה נגד קבלנים.

מאת: עו"ד צבי שטייןנדל"ן ומקרקעין11/01/13847 צפיות
מאמר זה דן בצורה מקיפה, יסודית ומפורטת בנושא כשרותו והתאמתו של מהנדס בנין לשמש כבורר הנדסי יחיד בתביעות ליקויי בניה. בפתח המאמר מובא הסבר קצר מהו בורר הנדסי. לאחר מכן נשיב לשאלה האם אכן מתאים מהנדס הבניין לשמש כבורר יחיד בתביעות ליקויי בניה? בהמשך נסקור את הפלוגתאות והנושאים הנדונים בתביעות ליקויי בניה. בסוף המאמר נביא את עמדתנו האישית בסוגיה ולאחריו פרק סיכום.

מאמרים נוספים בנושא נדל"ן ומקרקעין

מאת: בנימין קלינגרנדל"ן ומקרקעין29/09/20120 צפיות
מתכננים לבנות בריכת שחייה ביתית? חשו לדעת למה אתם נכנסים! בשנים האחרונות הופכות הבריכות הפרטיות לפופולריות מאוד בכל רחבי הארץ ואינן עוד נחלתן הבלעדית של בעלי הממון בלבד, לא מעט הודות לטכנולוגיות המתקדמות שקיימות כיום, המוזילות משמעותית את עלויות הבניה וההתקנה. נושא הצורך וההליך בהיתר בניה מורכב וחשוב שיהיה מלווה על ידי המומחה הנכון

מאת: בנימין קלינגרנדל"ן ומקרקעין08/09/2071 צפיות
עיריית תל אביב-יפו מפעילה צעדי אכיפה מינהליים ומשפטיים כנגד עבירות על חוק התכנון והבנייה ובכלל זה עבודה אסורה או שימוש אסור בנכס. ב-20 בדצמבר 2018 נכנסו לתקפן תקנות העבירות המינהליות [קנס מינהלי - תכנון ובנייה] תשע"ח 2018. על פי תקנות אלו, ניתן יהיה להטיל קנסות מינהליים על עבודה אסורה, שימוש אסור ועל אי קיום צווים מינהליים להפסקת עבודות או להפסקת שימוש.

מאת: בנימין קלינגרנדל"ן ומקרקעין11/08/20116 צפיות
קיבלת צו הריסה? לא סוף פסוק! בת המשפט נתן לאחרונה כמה החלטות שיתכן ויכולים לסייע לך!

מאת: עו"ד ליאור אבן עזראנדל"ן ומקרקעין18/06/20233 צפיות
להלן נקודות מרכזיות בבחירת שכונה למגורים

מאת: עו"ד ליאור אבן עזראנדל"ן ומקרקעין18/06/20223 צפיות
כולנו רוצים למצוא את בית החלומות שלנו - כזה שמתאים בשלמות למה שרצינו - אבל האם זה מספיק? יש עוד גורם שיש לקחת בחשבון: השכונה שלך. אולי ברור לנו באילו ערים נרצה לגור, אך בואו נחשוב האם שכונה מסוימת זו מתאימה? להלן דברים חשובים שכדאי לקחת בחשבון

מאת: רונית אלפסינדל"ן ומקרקעין26/04/20363 צפיות
עסקה של רכישת דירה היא בעלת משקל רב ועלותה מיליוני שקלים - הזהירות מתחייבת. ועוד הדרך ארוכה, לבחור את הדירה, כוונים, קומה, לוח פריסת תשלומים, בטחונות ועוד ועוד. הרשימה ארוכה ולכן חשוב להיוועץ עם עורך דין מקרקעין

מאת: דניאל מלמדנדל"ן ומקרקעין16/02/20463 צפיות
מרבית תושבי מדינת ישראל רוכשים דירות למטרת מגורים. לכן חשוב שיהיה לכם עורך דין צמוד מקצועי ושמבין את התחום. עו״ד עמית ורד מתמחה בנדל"ן ומקרקעין.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica