חפש מאמרים:
שלום אורח
30.05.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

מודל קירקפטריק של פיתוח הדרכה

מאת: outdoordesignאימון אישי - כללי06/11/20144270 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

דונלד קירקפטריק  היה פרופסור מאוניברסיטת ויסקונסין אשר עסק רבות בנושא פיתוח הדרכה . פרופסור קירקפטריק עמד בראש ה ASTD שהוא המכון האמריקאי להדרכה ופיתוח. קירקפטריק ידוע בזכות המודל שפיתח להערכת אפקטיביות ההדרכה.

המודל של קירקפטריק בוחן את ההדרכה בארבע רמות :

1. תגובת הסטודנט – מה הסטודנט חשב והרגיש על לגבי ההדרכה. ישנן שיטות רבות לבדיקת תגובת התלמיד, למשל באמצעות דפי משוב בהם הוא עונה על שאלות ומחלק ציונים להיבטים שונים של ההדרכה. יכול להיות גם משוב בעל פה ולאו דווקא בכתב, ניתן גם לנתח את תגובת התלמיד על פי התנהגותו. אלו הם כלים אשר יעזרו לנו לשפר את ההדרכה בעתיד.

2. למידה – התוצאה מבחינת הידע הנוסף שנרכש או היכולות החדשות. ניתן לבדוק זאת באמצעות מבחן סיום או אפילו מבחן הנערך לפני ואחרי ההדרכה כך שנוכל להשוות את הידע שהתווסף.

3. התנהגות – זה בעצם מתייחס ליישום החומר הנלמד בפועל. ביצוע שלב זה הוא לא דבר אשר נעשה באופן מיידי עם סיום ההדרכה. שלב זה דורש שיתוף פעולה של המנהלים אשר באחריותם לנהל מעקב אחר העובדים ולראות את השינוי בעבודתם עקב ההדרכה. ניתן לעשות ראיונות תקופתיים עם העובדים בשביל לראות מה המצב. במקרים רבים מקבלים הדרכה ורואים שינוי אך השינוי דועך במשך הזמן, יש לשים לב לנושאים אלו.

4. תוצאות – התרומה לארגון כתוצאה מההדרכה.

לכל פיתוח הדרכה חייב להיות מודל של ההערכה ובחינת תוצאות ההדרכה, בעולם העסקים של ימנו הוסיפו עוד רמה – החזר השקעה. העסקים משקיעים זמן וכסף בהדרכת העובדים ולכם הם מצפים להחזר השקעה בר מדידה. באחריותה של החברה למדוד את התוצאות מכיוון שרק לחברה יש את הנתונים.

התוצאות במקרים רבים נמדדות בכמויות ובערכים – למשל בכמה עלו כמויות הייצור של העובד לאחר ההדרכה, בכמה עלו המכירות. אפשר גם לעשות הדרכה בנושא בטיחות בעבודה ולמדוד בכמה ירדו מספר התאונות בעבודה. יש קושי מסויים כי לפעמים ישנם גורמים חיצונים העלולים לנטרל את תוצאות ההדרכה. למשל הדרכת מכירות שלכאורה אינה מביאה תוצאות של עלייה במכירות נחשבת לכישלון אבל מה אם במקרה המשק נכנס למשבר כלכלי באותו הזמן?

עוד אמצעים  ודוגמאות למדידה:

- בפרקי זמן או לוחות זמנים, האם תהליך מסויים התקצר מבחינת הזמן בעקבות ההדרכה.

- ירידה במספר התלונות על הטרדה מינית בעקבות הדרכת עובדים בנושא.

- שיפור באיכות המוצרים בעקבות הדרכה בנושא תהליכי עבודה נכונים.

במאמר זה התייחסתי למודל של קירקפטריק מההיבט הארגוני-עסקי אך מודל זה ניתן ליישום בכל תחום. כמו למשל במערכת החינוך שם נבדוק ידע והישגים של התלמידים והשינויים שחלו בעקבות ההדרכה.

 תגיות המאמר: פיתוח הדרכה


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת outdoordesign

מאת: outdoordesignעסקים - כללי22/04/15566 צפיות
תהליך גירושין איננו פשוט עבור אף אחד מהצדדים, במיוחד שהוא מלווה בסיטואציות לא נעימות בהם מעורבות בגידות, הסתרת נכסים או כאשר יש ילדים בתמונה

מאת: outdoordesignדייטינג22/04/151957 צפיות
רוב האנשים שמחפשים בן או בת זוג לחיות איתה את שארית חייהם, נוטים לחפש אנשים בעלי תחומי עניין משותפים, אנשים הדומים להם בתחומים כמו השכלה, רמת חיים, תכונות .

מאת: outdoordesignתיירות ונופש - כללי08/02/151631 צפיות
עונת האביב היא עונה בה התיירות מתחילה לפרוח, חברות התיירות ואתרי הנופש השונים מציעים מגוון של חופשות באילת

מאת: outdoordesignדייטינג08/02/15974 צפיות
אתר היכרויות jdate הוא אתר היכרויות הגדול ביותר בישראל. באתר תוכלו להכיר ולשדך לעצמכם את החצי השני שלכם

מאת: outdoordesignעיצוב תעשייתי 08/02/151336 צפיות
זהבי פלדות היא חברה ותיקה המספקת ללקוחותיה את כל פתרונות הפלדה האפשריים בצורה בטוחה, אמינה ומקצועית

מאת: outdoordesignדיני עסקים08/02/151702 צפיות
חקירות עסקיות מתבצעות ע״י איסוף של מידע רלוונטי על ארגון, עסק או חברה תוך כדי בדיקת סביבת הלקוחות

מאת: outdoordesignהשוואת מחירים13/11/141951 צפיות
הרבה אנשים בוחרים לקיים אירועים קטנים בחוף הים, בטבע או בגנים הציבורים. אמנם זה קצת יותר מסובך מאירגון אירועים במקום שתוכנן לשם כך במיוחד אך יש לאירועים באוויר הפתוח את היתרונות שלהם.

מאמרים נוספים בנושא אימון אישי - כללי

מאת: דניאל seoאימון אישי - כללי28/12/19606 צפיות
תראו חברים יקרים, אני עוסק בהשגת משכנתאות למסורבים כבר כמעט 10 שנים, אני חייב לציין שהמצב הכי קשה שיכול להיות - זה מצב שבו צריכים לקחת משכנתא כדי לסגור הלוואות או חובות והבנקים פשוט לא מוכנים לאשר את זה.

מאת: דרור אטריאימון אישי - כללי26/03/191605 צפיות
כאשר הבנק מסרב למשכנתא, מגיעים למצב שבו הכול נמצא בסימן שאלה ולא יודעים מה לעשות מכאן. במצב הזה צריכים לעצור דקה אחת, לקחת אוויר ולהחליט מה עושים. הכוונה שלי היא להגיע למצב שבו אתם מבינים שהדרך הנכונה היא להביא מומחה למשכנתאות של מסורבים כדי שיוכל להשיג את האישור הנדרש ולהביא תוצאות.

מאת: דרור אטריאימון אישי - כללי28/10/172030 צפיות
אחת החברות המעניינות ביותר בישראל בעיני היא חברת שבט זבולון, החברה בבעלות יעקוב שאול עוסקת באחד התחומים המעניינים ביותר בעולם הנדל"ן. כלומר מה שהיא עושה, זה לספק ציוד חסר עבור אתרי בנייה.

מאת: דרור אטריאימון אישי - כללי28/10/172010 צפיות
אנחנו נתחיל עם רונית מרום, שהנה אדריכלית מובילה בכל הקשור לדירות יוקרה באשדוד בעיקר, אך גם ברחבי ישראל השונים. רונית נחשבת לחברה באותוו חוג של מעצבי פנים מובילים, שיכולים לקבוע בון טון בעולם הנדל"ן של דירות יוקרה.

מאת: לילה בן הרוש אימון אישי - כללי30/11/161472 צפיות
אחד הנושאים המרתקים ביותר בעבודה עם אנשים, ילדים ובכלל בכל מערכת יחסים, זה הנושא של הרגש האנושי, ויותר מכך - הידיעה שלכל אחד מאיתנו יש את היכולת להפוך למאסטר ברגשות, שזה אומר לדעת להתחבר לכל אדם, לשדרג את כל מערכות היחסים שלנו ושל האנשים שאנחנו מקדמים, ולהרגיש באופן אמיתי הרגשה של שמחה ואהבה.

מאת: ברסלב מאיראימון אישי - כללי28/10/161157 צפיות
בראשית ברא אלוקים את השמים ואת הארץ... והוא חובה על כל אדם ונברא להתחדש בכל בוקר שזוכה לקום משינתו, כי לא כולם קמים ואם קמים קמים עם העצבות של האתמול במקום השמחה והתקווה של המחר !

מאת: לילה בן הרוש אימון אישי - כללי07/10/161317 צפיות
בתחילתה של כל שנה כולנו נוהגים לאחל ולהבטיח לעצמנו שינויים פעמים רבות זה פשוט להתנתק מהרגלי עבר שאנחנו מושכים בחיינו ולא ממש מרוצים מהם או שהם לחלוטין אינם משרתים אותנו. והרבה פעמים אנחנו מגיעים לסיומה של שנה שנה חדשה מתחילה ושוב אנחנו מבטיחים לעצמנו את אותן הבטחות מייחלים להיפטר מאותם דפוסים שמעכבים אותנו לצמוח בחיים מי שאנחנו באמת ! רב הדפוסים שאנחנו מנסים לשנות מקורם בדפוסים שהוקנו לנו בגילאי הילדות הצעירים חיים שם בתוך התת מודע שלנו ומעכבים אותנו לחיים שאותם היינו רוצים לחיות !

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica