חפש מאמרים:
שלום אורח
03.04.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

אחותי הקטנה היא כמעט בת שנה: כיצד מכינים את הילד לקראת הלידה הצפויה שלך?

מאת: נאוה סלורהריון ולידה05/01/2015718 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

תהליך שיכול לקחת זמן

עד כה הוא היה ילד יחיד, הוא קיבל את מירב תשומת הלב מכם, הוא לא היה צריך לחלוק את האהבה שלכם עם אף אחד אחר והכל סבב סביבו. אך עם היוולדו של ילד נוסף, המציאות משתנה: אתם באופן טבעי, מקדישים יותר זמן לרך הנולד, הילד הגדול הולך לגן או לבית הספר בזמן שאתם עוטפים באהבה את התינוק, וכאשר יש לכם כבר זמן פנוי להקדיש לבכור, סביר להניח שאתם תהיו עייפים מאוד ורק תרצו ללכת לישון.
מדובר בתקופה שמביאה עימה שינוי עצום עבור הילד הבכור, שינוי שהוא יצטרך ללמוד להסתגל אליו.
כדאי לקחת בחשבון, מראש, שתהליך כזה יכול לקחת זמן ולקבל זאת באהבה. כשאנחנו מקבלים ומכילים גם תקופות ופרקים מאתגרים יותר בחיינו, אנחנו יכולים לצמוח ולהתעצב מהם. יחד עם זאת, כל זה לא אומר, שלא כדאי להכין את הילד לקראת הפיכתו לאח הבכור, כך שכל תהליך האדפטציה שלו למצב החדש יהיה קל יותר. לפניכם 3 עצות שכדאי להתחיל ליישם כבר במהלך ההיריון.

לדבר בכנות, לא לעשות עניין, ולהכיל תגובות אותנטיות של הילד למצב החדש

1. ספרו לילד כבר במהלך ההיריון מה יש לאמא בבטן. הסבירו לו, כי הוא עומד להיות אח גדול, והציגו לו את היתרונות הטמונים בחוויה כזו: הוא יוכל לשמש דוגמא לאח הקטן, לעזור לטפל בו, יהיה לו עם מי לשחק וכן הלאה. כמובן שיש לדבר עם הילד בהתאם לגילו וליכולתו להבין, ולחסוך ממנו פרטים שנשגבים מבינתו בשלב זה של חייו.

2. לאחר הלידה, הכילו כל רגש שהילד מביע על רקע המצב החדש, גם אם באותו רגע, התגובה שלו אינה נראית לכם. אם הילד רוטן וכועס על כך שאתם לא מעניקים לו תשומת לב, בזמן שאתם עסוקים עם הקטנצי'ק הצווח, הסבירו לו בצורה פשוטה מדוע כרגע אינכם פנויים אליו, ותנו לא פשוט לשהות בכעס הזה עד שהוא יחלוף מעצמו. אל תכעסו עליו בחזרה על כך שהוא דורש מכם יותר מידי, אל תרימו גבה בגלל שהוא אינו מתחשב, ובטח שאל תצפו ממנו להבין רק כי הוא "האח הגדול".
רגשות אינם רציונאליים, הם פשוט מתעוררים באופן בלתי ניתן לשליטה, והיופי הוא שכאשר מאפשרים לילדים להביע רגשות כאלה באופן אותנטי וכנה, מבלי להפריע לתהליך, הרגש עולה, מתנדף כלא היה והילד חוזר לעצמו. תהליך כזה יכול לארוך לעיתים אף 15 שניות בלבד.
אז אם הילד מבטא קנאה, כעס או בדידות- הניחו לו "להיות" עם הרגשות הטבעיים הללו, כדי שמאוחר יותר, במהלך חייו הבוגרים, הוא לא יצטרך להתמודד עם ההשלכות של אותם הרגשות שהדחיק, רק מכיוון שלא אפשרתם לו לבטא אותם.

3. הנטייה הטבעית שלנו היא להגן על הילד באופן המקסימאלי ולרצות שיהיה לו טוב, והנטייה הזו, שהיא חיובית לכשעצמה, יכולה לפגוע בילד כאשר היא נעשית באופן קיצוני. הורים רבים חשים ייסורי מצפון רבים על כך שהם פחות פנויים לילד, מרגישים אשמים ודואגים יתר על המידה מהאופן בו הילד מתמודד עם המצב, מה שהופך את כל השינוי הזה ל"ביג דיל". כאשר הילד קולט את זה, הוא גם עשוי להגיב בהתאם לאופן שבו תופסים ההורים את המצב, על אף שהמצב, באופן אובייקטיבי, ממש לא כל כך נורא. במילים אחרות, מומלץ להתייחס ללידה הצפויה כאל תהליך טבעי של התרחבות המשפחה, שהילד יעבור אותו בזמנו ובקצב שלו.

אם אתם מבחינים בכל זאת, שהילד משנה את התנהגותו באופן קיצוני, שקשה לו מאוד עם המצב החדש ואם אתם מרגישים אבודים- נשמח לעמוד לרשותכם, לענות על שאלות נוספות בטלפון ואף להציע לכם הדרכת הורים, שתצייד אתכם בכלים ההולמים להתמודדות קלה יותר עם תקופה זו.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

נאוה סלור, מייסדת ומנהלת את מרכז אמירים, יועצת חינוכית, פסיכותרפיסטית קוגניטיבית- התנהגותית (CBT), מטפלת בטראומה דרך הגוף, מטפלת בריברסינג (נשימה מודעת).

אני מזמינה אתכם ללחוץ כאן ולקבל בחינם טיפים לשיפור התקשורת עם הילדים ועם בית הספר.

10 סיבות לבחור דווקא באמירים:

 • מגוון השירותים שמרכז אמירים מציע הינו רחב, מקיף ומגוון מאוד, וניתן לטווח גילאים מקסימלי: ילדים, מתבגרים, הורים, סטודנטים ומבוגרים.
 • שעות הפתיחה הגמישות באמירים מאפשרות ללקוחותינו נגישות והגעה בזמנים נוחים.
 • אנו באמירים זמינים וקשובים לבעיה, לדילמה, לדאגה שלכם, גם אם בסופו של הדיאלוג לא תעזרו בנו.
 • אנשי המקצוע מקבלים ליווי, תמיכה והעשרות מקצועיות באופן שוטף כדי לשמור על הרמה המקצועית ולהיות מעודכנים בכל התמורות והחידושים בתחומים המקצועיים בהם אנו עוסקים.
 • מרכז אמירים עובד בגישה אינטגרטיבית, וקיים דיאלוג שוטף בין אנשי המקצוע לצורך היוועצות במטרה לשפר את איכות הסיוע לפונים אלינו.
 • חשוב לנו שתרגישו כי אתם מקבלים תמורה מלאה לתשלום הכספי שלכם, ולפיכך אנו מקפידים לשמור על סטנדרט מקצועי גבוה מאוד.
 • באמירים נהלי עבודה ברורים ומדויקים: קיימת שקיפות מלאה בינינו לבין לקוחותינו באשר ללוחות זמנים, עקרונות ותהליכי העבודה.
 • כל המידע המתקבל באמירים נשמר תוך כיבוד מלא של פרטיותם וסודיותם של הפונים. במקרים בהם יש צורך בקשר עם גורמים בקהילה, הדבר נעשה רק בהסכמה מלאה ובהחלטה משותפת עם הפונים.
 • חשוב לנו מאוד לשמוע את חוות דעתכם ותחושותיכם אודות המענה אותו אתם מקבלים באמירים - כאן תמצאו אוזן קשבת.
 • באמירים אנו עובדים עם כל 'הנשמה' מתוך אנושיות, אכפתיות ומסירות רבה/
 • פרטים ליצירת קשר: מרכז "רננים", ת.ד 11407, מכבים 71908, טלפון: 08-9265086, פקס: 08-9716152 http://mercaz-amirim.co.il/

   
       
     
   

  מאמרים נוספים מאת נאוה סלור

  מאת: נאוה סלורהפרעות קשב וריכוז19/07/151032 צפיות
  הדיון בעולמו של ילד בעל הפרעת קשב וריכוז לרוב מתמצה בהתייחסות לתפקוד האקדמי שלו בכיתה או להתנהגות שלו בבית, תוך התעלמות מוחלטת ממה שעובר על נבכי נפשו. בתור הורים, כדי להבין לעומק מה עובר על ילד שיש לו הפרעת קשב וריכוז, עלינו להתמקד לא פחות מכך בעולמו הרגשי.

  מאת: נאוה סלורהורות14/06/15931 צפיות
  תקופת הבגרויות בפתח, והילדים שלנו זקוקים לנו עכשיו יותר מתמיד. כאשר מפלס הלחץ עולה, החששות מחוסר הצלחה גוברים ולוח הזמנים הופך עמוס מאי פעם, ניטיב אנחנו ההורים לעשות אם נספק לילדינו את סוג התמיכה שלה הם זקוקים. איך עושים את זה? במיוחד בשבילכם, הורים יקרים, גיבשנו רשימה של 3 טיפוסים של תלמידים, המגיבים בצורה שונה לתקופת הבגרויות, עם תיאור של אופן התמיכה, שלדעתנו המקצועית, הוא הראוי ביותר.

  מאת: נאוה סלורהפרעות קשב וריכוז04/06/15996 צפיות
  אחת הדילמות המרכזיות עימן מתמודדים הורים לילדים עם הפרעות קשב היא האם לדבר עם הילד על הבעייה או לא, ואם כן, איך בדיוק לעשות את זה. אולי אם לא נזכיר לו שהוא סובל מהפרעות קשב, הבעיה תהפוך מינורית, והוא לא יתפוס את עצמו כ"בעל הפרעה"? ומצד שני, שיחה כזו עם הילד דווקא יכולה לעזור לו להתמודד טוב יותר עם הקשיים? מה עושים? המומחים של מרכז אמירים עם כמה עצות להורים המבולבלים.

  מאת: נאוה סלורהפרעות קשב וריכוז05/05/151043 צפיות
  בשנים האחרונות הולכים ומתרבים המקטרגים על הריטלין. בעידן ניו אייג'י, שבו המודעות לחסרונותיהן של התרופות הכימיות נמצאת בשיאה, הורים רבים נרתעים מהמחשבה לטפל בילדיהם הסובלים מבעיות קשב וריכוז באמצעות ריטלין. היות שהריטלין נתפס בציבור כפתרון המרכזי והיחיד להפרעות קשב וריכוז, הורים שהם מתנגדי ריטלין נמנעים מלהעניק לילדיהם טיפול הולם, ולעיתים אף מסרבים לשלוח אותם לאבחון, ובלבד שהילד לא יצטרך לקחת את התרופה. כדי לסבר את האוזן ולטובת הילדים, חשוב לנו לספר לכם, שיש פתרונות נוספים, שאינם כרוכים בנטילת ריטלין:

  מאת: נאוה סלורהורות19/03/15748 צפיות
  ביטחון עצמי והערכה עצמית בקרב ילדים הוא נושא מדובר מאוד, והעיסוק בו מצד אנשי מקצוע בתחום החינוך והטיפול הוא רב. להתייחס לילד באופן אישי, לפי יכולתו ובהתאם לצרכיו, לעודד את הילד לטפח את הצדדים החזקים שלו, לפרגן לו על הצלחותיו, לתת לו להיות עצמאי ולאפשר לו להרגיש מועיל- ההורה הממוצע יודע לצטט, אולי אפילו מתוך שינה, את הפעולות הדרושות כדי לתרום לביטחון העצמי של הילד שלו. אנחנו רוצים ברשותכם, הפעם, "לתקוף" את הנושא מנקודת מבט קצת אחרת, בתקווה לעורר מחשבה ולתת השראה.

  מאת: נאוה סלורהורות02/03/15657 צפיות
  כהורים, אנחנו יודעים שלא טוב שהילד ישמור בבטן, וברור לנו מדוע חשוב שהוא ידבר איתנו. לכן, מאז שהיה זאטוט, הסברנו לו מדוע ראוי שישתף אותנו במה שמטריד אותו, שאלנו אותו איך היה בגן ופתחנו צוהר שיאפשר לו לספר ולהיפתח. אבל למרות זאת, משום מה, כאשר אנחנו מרגישים שעובר עליו משהו, אנחנו לא מצליחים "להגיע" אליו ולגעת בו. סיפורם של דפנה וברק (השמות בדויים), שהגיעו להדרכת הורים בנושא, עשוי לשפוך אור על מה שקרה בדרך, שיצר פער בין מה שהתכוונתם ליצור בבית, לבין מה שקורה בפועל.

  מאת: נאוה סלורגני ילדים16/02/151617 צפיות
  מעברים ושינויים הם תהליכים לא קלים, לא לנו המבוגרים ובטח שלא לילדים שלנו. אם אתם חוששים לקראת עלייתו של הילד לכיתה א', אם יש לך התכווצויות בבטן כשאת רק מדמיינת אותו נדרש לקרוא, ואם אתה לא לגמרי משוכנע שהוא מוכן לחוויה שכזו- יש לכם עוד מספיק זמן (כחצי שנה זה בהחלט מספיק...) עד שנת הלימודים הבאה, כדי להכין אותו כראוי לקראת הצפוי לו. לפניכם כמה דרכים שיעזרו לכם לעזור לילד להיות מוכן ובשל יותר.

  מאמרים נוספים בנושא הריון ולידה

  מאת: אלעד אוחנההריון ולידה23/11/19529 צפיות
  צילומי ניו בורן נערכים על-מנת ליצור עבורכם זיכרונות בלתי נשכחים מהימים בהם הרך הנולד היה עדיין רך, עדין וחמוד. על מנת שרגעים אלו באמת ייזכרו כצבעוניים ויפים, כדאי להתכונן מבעוד מועד.

  מאת: moraleהריון ולידה08/04/181566 צפיות
  לכל אחד מאיתנו יש תקופות רבות שיכולות להיות מרגשות מאוד בחיים אך האמת היא שאין עוד תקופה כמו ההיריון. זו תקופה שבה לא רק הגוף משתנה אלא גם הרגשת הפנימיים וזו תקופה שמגיעה תמיד עם הרבה תקווה והתרגשות. לכן ברור מדוע כל אישה תרצה לעשות הכול כדי לזכור את הרגעים האלה ולכן צילומים של היריון זה לא מהדברים שכדאי לוותר עליהם.

  מאת: moraleהריון ולידה08/04/18802 צפיות
  בשנים האחרונות אנחנו יכולים לראות יותר ויותר נשים אשר נמצאות בתקופת הריון, אשר מבקשות לתעד את עצמן בעזרת צילום הריון. בין אם מדובר בנשים נשואות ובין אם לא, בין אם מדובר בנשים שזה הריונן הראשון או הריון אחר.

  מאת: moraleהריון ולידה28/01/18809 צפיות
  התפתחות של תינוק היא דבר מופלא שכל הורה נהנה לצפות בה ומתרגש ממנה, לא משנה אם מדובר בתינוק ראשון או חמישי. השלבים אותם הוא עובר, בין אם זה עד למצב בו הוא יכול לדבר בצורה חופשית, ללכת, לשבת, ולעשות דברים נוספים אשר עבורנו כאנשים בוגרים הם ברורים מאליהם, אך אנו יודעים שגם אנחנו עברנו את אותו תהליך בדיוק כשהיינו תינוקות וגם ההורים שלנו הסתכלו עלינו בהתרגשות ובציפייה, בשביל לראות את תהליך ההתפתחות שלנו.

  מאת: moraleהריון ולידה16/11/171520 צפיות
  אחת הבעיות המוכרות ביותר אצל תינוקות היא בעיית גזים. אומנם אין הסבר מדעי מדוע זה קורה, חוקרים רבים בוחנים את הנושא ולא תמיד יודעים להסביר למה הבעיה קיימת אצל תינוקות יותר מאשר אצל אנשים מבוגרים, למרות שהערכה היא,

  מאת: רונןהריון ולידה20/06/172455 צפיות
  נשים רבות סובלות מתופעה של בחילות בשליש הראשון של ההריון. יש כמה דברים שניתן לעשות כדי להפחית את התופעה

  מאת: moraleהריון ולידה13/06/173377 צפיות
  אחת הבחירות שעומדות בפני נשים אשר מעוניינות לעשות בוק הריון היא, האם לערוך צילומים בסטודיו של הצלמת או להעביר את הצילומים לטבע. לא מעט צלמות ממליצות על צילומי הריון בטבע, שכן יש לצילומים שכאלה יתרונות רבים אשר באים לידי ביטוי בכל תמונה ותמונה. במאמר זה נדון ביתרונות של צילום הריון בטבע.

   
   
   

  כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
  השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

  christian louboutin replica