חפש מאמרים:
שלום אורח
24.01.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

בן הומו: התמודדות של הורים עם בן שיצא מהארון

מאת: דר' ירוןהורות11/05/2015986 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

עופר ושרון (השמות בדויים מטעמי שמירה על פרטיותם של המטופלים), הגיעו אליי לאחרונה ליעוץ. הם הורים צעירים שבנם הבכור יצא מהארון לאחרונה. הם נראים מצוברחים, טרודים, ועדיין מבוהלים מהגילוי. הם מספרים שאינם מצליחים לישון כבר יותר משבוע, מאז שבנם סיפר להם שהוא הומו. הבן האהוב שלהם, שלומד כרגע בבית ספר תיכון, היה תמיד קצת שונה, הם מספרים. הוא תמיד העדיף את חברתן של בנות על בנים, לא אהב לשחק כדורגל, והיה רגיש יותר מאחיו האחרים, שיצאו מחוספסים יותר ממנו. אבל למרות זאת הם לא חשבו שהוא הומו, עד היום ההוא בשבוע שעבר שהתיישב מולם בסלון ואמר את זוג המילים האלה שנצרבו בתודעתם "אני הומו". הם מרגישים שעולמם חרב עליהם מאז. הם דיברו תמיד על כך שכשימצא מתישהו בת זוג, יעשו לו חתונה גדולה. הם קיוו לנכדים ממנו ולהיות גאים במשפחה שיקים, כמו כל זוג הורים שהשקיעו בבן שלהם את הנשמה. אך בנוסף לכך, הם מרגישים שהם בכלל לא מכירים את הבן שגידלו כל השנים. "איפה היינו?" הם שואלים את עצמם, "איך לא ראינו מה קורה לו?", "האם תוכל לעזור לו לשנות את הנטייה שלו?".

זוג נוסף שהגיע אליי לא מזמן ליעוץ היו דוד וסמדר, לאחר שבנם הצעיר, שלאחרונה סיים צבא, יצא מהארון בפניהם. הם המומים, מבולבלים ולא יודעים כיצד להגיב למה שסיפר להם. "קשה לנו להאמין שהוא הומו", הם אומרים, ומתקשים אפילו לומר את המילה הזאת "הומו". "מדובר בחייל מצטיין, לוחם, גבר גבר... היו לו חברות, אז זה נראה לנו לא הגיוני שהוא פתאום בא ואומר דבר כזה. אולי הוא מדמיין, אולי זאת רק תקופה שהוא עובר... מה אתה חושב?" הם שואלים אותי. "האם כדאי להביא אותו אליך שתברר האם הוא באמת הומו?"

כמטפל המתמחה בעבודה עם הקהילה הלהט"בית, עם גייז, דו מיניים ומתלבטים, ועם בני משפחותיהם, יוצא לי לייעץ להרבה זוגות של הורים כמו עופר ושרון או דוד וסמדר. מדובר תמיד בזוגות נורמטיביים של הורים, שמזועזעים לגלות שיש להם בן הומו. הם מתלבטים אם זה אפשרי שזו רק "פאזה" חולפת, שאולי בגלל שלא הולך לו עם בנות הוא מנסה עם בנים, או שאולי הוא עבר טראומה שהוא לא גילה להם עליה. ואולי הוא פשוט מבולבל בגלל שהוא לא מוצא את הדרך שלו בחיים. הם שואלים האם יתכן שחבר "הסית" אותו, או פיתה אותו, והעביר אותו לצד השני. בעיקר הם רוצים לדעת האם יש דרך להחזיר אותו "למוטב".

אחרי ההלם הראשוני, מגיעה תקופה של שאלות קשות שההורים שואלים את עצמם. הם מאוכזבים מעצמם, על כך שהם לא ראו את זה, או שפירשו באופן לא נכון את הסימנים שכעת הם מבינים שהיו שם כל הזמן. אך יותר מכל, הם חושבים על השנים שבהם הוא התמודד לבד עם הלבטים, עם הקשיים, והם לא ראו את מצוקתו ולא היו שם לתמוך בו, ומרגישים אשמה רבה בשל כך.

השאלות הן רבות, וההתמודדות אינה קלה. למרות שקיים דמיון רב בין המקרים השונים שאני נתקל בהם בעבודתי השוטפת, אני מוצא שכל מקרה גם יחודי ושונה. לדוגמא, ישנם מצבים שהבן שיוצא מהארון שלם עם עצמו, והוא מספר להוריו על הנטייה שלו בשלב בו הוא כבר חי כגיי, אולי אפילו יש לו חבר, והוא החליט לשתף אותם באותו חלק שלם של חייו שאותו הם לא הכירו. במקרה זה, אין הרבה עבודה לעשות עם הבן עצמו, אלא בעיקר עם ההורים, שעבורם התהליך של ההשלמה מתחיל רק כעת, בפער זמן משמעותי מהבן מבחינת תהליך העיבוד הדרוש להשלמה עם הנטייה ההומוסקסואלית שלו. לעומת זאת, במקרים אחרים הבן פונה להוריו כשהוא רק מגלה את הנטייה שלו בעצמו. במקרה זה, הוא לרב מאוד מבולבל, אינו יודע מה הוא מרגיש, ולא בטוח שהוא באמת גיי. במקרה זה, שני הצדדים - ההורים והבן - זקוקים לעזרה בהתמודדות עם השאלות, ובבירור האם מדובר אכן בנטייה מינית קבועה או שמדובר במשהו שאינו סופי. לפעמים נדרש מפגש שלי עם הבן בנפרד, ולפעמים ביחד עם ההורים, כסוג של טיפול משפחתי.

החדשות הטובות הן שיש מה לעשות! ההתמודדות עם הגילוי, קשה ככל שתהיה, היא תהליך שאפשר לעבור אותו עם יעוץ נכון, והכוונה של איש מקצוע. תמיכה טיפולית בשלב זה עשויה להיות קריטית בחשיבותה הן על מנת להקל על התמודדותו של הבן שלכם, והן עבור ההתמודדות שלכם ההורים עם החדשות הלא פשוטות. אך מעל הכל חשוב לקבל הכוונה מאיש מקצוע המכיר את התחום, על מנת לא לשגות באופן התגובה שלכם כלפי הבן שלכם, טעויות שעלולות לגרום נזק בלתי הפיך ליחסים עימו בעתיד. כי אחרי הכל, הומו או לא, הוא עדיין הבן שלכם!

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

ד"ר ירון הוא פסיכותרפיסט המתמחה בטיפול פסיכולוגי לגייז (Gays) / הומואים, דו מיניים וגברים המתלבטים בשאלות של נטייה מינית, וכן מטפל בבני משפחותיהם (יעוץ להורים ובני זוג). הוא מטפל בקליניקה פרטית באזור תל אביב.

לפרטים נוספים על יעוץ וטיפול אישי - 03-5256926. www.havaya.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת דר' ירון

מאת: דר' ירוןזוגיות ואהבה02/02/14984 צפיות
כיצד גיי בוחר בן זוג מתאים? האם סקס משפיע על הסיכוי למצא בן זוג? מה הקשר בין זוגיות ודימוי עצמי? ד"ר ירון, פסיכותרפיסט המתמחה בטיפול פסיכולוגי לגייז (Gays), מתייחס לכמה מהשאלות הנפוצות ששואלים מטופלים

מאת: דר' ירוןזהות02/01/148019 צפיות
מהם השלבים של יציאה מהארון? מה השיקולים שצריך לקחת בחשבון לפני שיוצאים מהארון? מה מקל על תהליך החשיפה מול המשפחה? ד"ר ירון, פסיכותרפיסט המתמחה בטיפול פסיכולוגי לגייז (Gays), מתייחס לכמה מהשאלות הנפוצות ששואלים מטופלים.

מאת: דר' ירוןמיניות ובריאות מינית02/12/137865 צפיות
מה הקשר בין דימוי עצמי וקושי במציאת בן זוג אצל גייז? מה היתרונות והחסרונות של יציאה מהארון? מה ההתמודדויות הרגשיות של גיי המבקש להיות אבא? ד"ר ירון, פסיכותרפיסט המתמחה בטיפול פסיכולוגי לגייז (Gays), מתייחס לכמה מהשאלות הנפוצות ששואלים מטופלים.

מאת: דר' ירוןמיניות ובריאות מינית02/12/137908 צפיות
האם מגע מיני חד פעמי עם גבר מגדיר אדם בתור הומו? האם ניתן לשנות זהות או נטייה מינית? מה הדרך הנכונה להתמודד עם משיכה לגברים? ד"ר ירון, פסיכותרפיסט המתמחה בטיפול פסיכולוגי לגייז (Gays), מתייחס לכמה מהשאלות הנפוצות ששואלים מטופלים.

מאמרים נוספים בנושא הורות

מאת: בתיה כץהורות11/09/19540 צפיות
קיימים מנהגים שונים הקשורים למאכלי השבת. ישנם יוצאי ארצות שונות, עדות, בני קהילות שונות, אשר אצלם מקפידים עד מאד על מאכלים מסוימים בסדר שולחן השבת. רבות כתבו על מאכלי השבת שמקורם ושורשם במנהגי קדמונים ויתדם תקועה באורחות צדיקים, ורומזים הם לעניינים שבסוד חכמים.

מאת: Droxitהורות23/05/19981 צפיות
לרוב, סבתא היא דמות משמעותית מאוד בחיי הנכדים שלה. היא מפנקת, מבלה איתם זמן איכות וכמובן שומרת עליהם לא פעם כשעולה הצורך. אלא שגם לסבתא יש סידורים משלה, אולי גם תחביבים ואפילו תכניות לטוס לחופשה קצרה בחו"ל מפעם לפעם. אז נכון, שירותי סבתאות לא מהווים תחליף לאהבה העצומה שרק סבתא יכולה להעניק, אבל הם לכל הפחות מספקים פתרון נהדר – גם לילדים וגם להורים.

מאת: Droxitהורות02/05/191023 צפיות
כל סבתא מכירה את הסיטואציה הזו היטב. אחרי שנים של עבודה וגידול ילדים, דווקא כשהחלה ליהנות מהימים שבהם המטלות כבר לא נערמות בקצב והחופש נראה באופק, הן נקראות לשירות "מילואים" אצל הילדים שהתבגרו והפכו להורים בעצמם. עכשיו הן מתבקשות לשמור על הנכדים, לבלות איתן בחופשות הקיץ ובחגים, ואפילו לשמש כאחות רחמנייה כשהתינוק חולה בזמן שההורים חייבים לחזור לעבודה. אז נכון, מבחינת סבתא הזמן עם הנכדים מבורך והאהבה עצומה. אלא שגם הן רוצות ליהנות מהחיים ומהפנסיה.

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות11/03/191169 צפיות
רעיון לבילוי עם הנכדים: שינסו לספר על כל סימני הדרך שיש בהליכה היומית לבית הספר או לגן.

מאת: Droxitהורות28/02/191288 צפיות
בדרך כלל אתם מסתדרים לא רע. בין אם אתם זוג שמנהל יחד את משק הבית ובין אם אדם אחד מנצח על התזמורת עם עזרה מחברים טובים או קרובי משפחה, הכול עובד בדיוק כמו שצריך. יש תמיד מי שישמור על הילדים כשישיבה מתארכת וגם יש מי שידאג לכביסה או לסידור הבית בזמנים הלחוצים ביותר. אלא שיש גם לא מעט מצבים שבהם העזרה זמינה קצת פחות. בן או בת הזוג נוסעים או מוקפצים לשירות מילואים, ההורים יוצאים לחופשה או שמישהו מרגיש קצת פחות טוב – ומספק פחות עזרה מהרגיל. במצבים מעין אלה שירות עזרה למשפחות של פאן-פאן מספק את המענה.

מאת: SEONET קידום אתריםהורות02/12/181745 צפיות
למה חשוב להקריא ספרים לילדים בגיל הרך? האם צריך להקריא לתינוק בן שנה סיפור או שזה מיותר, גם ככה הוא לא מבין את כל המילים ובטח שלא יכול לעקוב אחר העלילה. אבל הקראת סיפורים לתינוקות חשוב מאוד ובעל יתרונות רבים במאמר הבא.

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות28/08/181826 צפיות
צאו עם הילדים למרפסת הפונה לרחוב ותתחילו לרשום כמה מכוניות בעלות אותו צבע נוסעות ברחוב. נכד אחד יספור רק מכוניות לבנות, נכד אחר יספור רק מכוניות שחורות וכך הלאה. אפשר גם לספור כמה מכוניות בצבע חריג עוברות: כמה מכוניות מסוגלות להיות בצבע סגול? כמה מכוניות בצבע צהוב של חלמון ביצה? כמה מכוניות מוכתמות בכתום?

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica